بذر کاهو و کلم

بذر کاهو و کلم


انواع کاهو و انواع کلم از جمله سبزیجات دارای فیبر فراوان هستند که مصرف زیادی در آشپزی دارند. از کاهو و کلم در تهیه انواع سالاد و از واریته های مختلف کلم در پخت انواع غذاها استفاده می شود. کالری و قند کم و در عین حال ویتامین و فیبر فراوان باعث شده است که این سبزیجات در رژیم های غذایی برای کاهش وزن ولاغری استفاده شوند.
در اینجا به اختصار شرایط و نحوه کاشت هر کدام از این سبزیجات را بیان می کنیم.

بذر انواع کاهو  

کاهو یکی از سبزیجاتی است که اگر فضای کافی وجود داشته باشد به آسانی کشت می شود. کاهو انواع مختلفی دارد که تفاوت آن‌ها  بیشتر در شکل ظاهری، رنگ برگ‌ها، طعم و بافت برگ‌ های آنها است. در عین حال نحوه کاشت و نگهداری آنها تقریبا یکسان است. کاهو را میتوان در محیطهای مختلف از جمله گلدان به عمل آورد. اگر قصد کاشت بذر انواع کاهو در گلدان دارید در تمام فصول سال می توانید اقدام کنید اما اگر در محیط بازی چون باغچه اقدام به کاشت می کنید بهتر از در ابتدای فصل بهار دست به کار شوید. کاهو گیاهی است که در آب و هوای معتدل و در دمای 15 تا 24 درجه سانتی گراد به خوبی رشد می کند و در دمای بالاتر نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

مقدمات کاشت بذر انواع کاهو

خرید بذر کاهو: انتخاب بذر خوب و باکیفیت بدون آفت زدگی و با قوه نامیه بالا یکی از شروط اصلی موفقیت آمیز بودن عمل کشت بذر کاهو است. مجموعه تهران گرولایت با ارائه ی بذرانواع کاهو از برند معتبر وانیا دسترسی شما را به خرید بذری باکیفیت آسان کرده است.
محل مناسب: برای کاشت بذر انواع کاهو انتخاب محلی که نور آفتاب زیاد اما غیر مستقیم دریافت کند مناسب است. مثلا باغچه ای که در ساعات گرم روز (هنگام ظهر) سایه داشته باشد. و در صورت کاشت درون گلدان باید گلدانی بزرگ با قطر حداقل 30 سانتی متر انتخاب کنید که زه کش مناسبی داشته باشد.
خاک مناسب: خاک فشرده و حاصلخیز، ترکیبی از خاک باغچه و ماسه به همراه کود دامی پوسیده یا ورمی کمپوست میتواند خاکی ایده آل برای رشد بذر انواع کاهو باشد. و یا ترکیب خاک باغچه به همراه پیت ماس و پرلیت برای گلدان ترکیب مناسبی است. توجه داشته باشید که علاوه بر حاصلخیزی، تراکم خاک باید به گونه ای باشد که رطوبت را در خود نگه دارد.
آبیاری: بذرهایی که هنوز جوانه نزده اند به رطوبت زیادی نیاز دارند و لازم است تا مرتب آبیاری شوند به خصوص اگر محل رشد آن‌ها گرم باشد. آبیاری پس از کاشت بذر کاهو، باید کم ولی مداوم باشد و از آبیاری زیاد خودداری شود زیرا باعث پوسیدگی ساقه و ایجاد بیماری در گیاه می‌شود. ضمن آنکه ریشه های این گیاه عمیق نیستند و ریشه ها تنها به رشد برگها کمک می کنند.

چگونه بذر انواع کاهو بکاریم؟

ابتدا خاک را به خوبی شخم بزنید و چنانچه علف هرزی درون باغچه است آنها را از بین ببرید. سپس کمی ورمی کمپوست بر روی خاک بپاشید تا بذرها تقویت شده و زودتر جوانه بزنند. حفره هایی به عمق 1 سانتی متر به صورت ردیفی در خاک ایجاد کنید و  بذرها را درون آن بکارید. لایه ی نازکی از خاک را بر روی آن بریزید و یا از لایه ای کمپوست برای پوشش بذرها استفاده کنید. سپس به آرامی به کمک اسپری آبپاش خاک را ابیاری کنید. پس از 3 تا 7 روز جوانه های سر از خاک بیرون می آورند و تقریبا پس از یک ماه کاهوی شما آماده برداشت است. دوره برداشت کاهو بسته به نوع آن بین 30 تا 90 روز است.
از جمله آفتهای کاهو، حلزون، شته و لیسک هستند که شته ها را با آبیاری پرفشار میتوان شست و از بین برد و برای سایر آفت ها نیز میتوان بجب استفاده از آفت کش به روش ارگانیک با کاشت پیاز و سیر بین کاهو ها آفتها را دفع کرد.

بذر انواع کلم  

کلم نیز یکی از سبزیجاتی است که دارای ویتامین فراوانی چون ویتامین K و C است و هم به صورت خام و هم در پخت انواع غذاها و تهیه ترشی و کیمچی کاربرد دارد. تفاوت انواع مختلف آن بیشتر در رنگ، ظاهر، بافت و طعم آنها است. اما نحوه کاشت تقریبا یکسانی دارند. دمای مناسب برای رشد انواع کلم 27 درجه سانتی گراد است اما برای جوانه زنی و رویش اولیه دمایی بین 7 تا 29 درجه نیز مناسب است.

مقدمات کاشت بذر انواع کلم:

خرید بذر کلم: انتخاب بذر مرغوب، سالم، بدو آفت و تخم علف هرز باعث ایجاد تجربه ای موفقیت آمیز خواهد شد. مجموعه تهران گرولایت با گرداوری بذر انواع کلم از برند معتبر وانیا دسترسی شما را به خرید بذری مطمئن و با کیفیت آسان کرده است.
محل مناسب: باغچه ای که آفتاب روزانه با سایه جزئی در هنگام ظهر داشته باشد محلی مناسب برای کاشت بذر کلم است. و چنانچه درون گلدان اقدام به کاشت بذر کلم می کنید باید گلدان بزرگی را برای این منظور اختصاص دهید. و ان را در کنار پنجره ای که در طول روز نور کافی دریافت می کند قرار دهید.
خاک مناسب: خاک غنی، فشرده و سفت برای کاشت بذر انواع کلم مناسب است. برای کاشت بذر تنها سطح بالایی خاک را به کمک چنگک شخم بزنید و مقداری کمپوست یا هر نوع کود آلی دیگر را بر ردی آن بپاشید. اگر بذر کلم را درون گلدان می کارید گلدان باید زهکش مناسبی داشته باشد. انتهای گلدان را سوراخ کنید و مقداری سنگ در کف آن بریزید.
آبیاری: گیاه کلم به آبیاری زیاد احتیاج دارد اما غرقابی کردن خاک باعث پوسیدگی ریشه و ساقه خواهد شد بنابراین خاکی باید دائما مرطوب باشد تا کلم ها به خوبی رشد کنند.

چگونه بذر انواع کلم بکاریم؟

اگر بذر کلم را درون باغچه میکارید تنها سطح رویی خاک را شخم بزنید و نرم کنید و سپس مقداری کمپوست یا کود آلی بر روی خاک بپاشید. در صورتی که درون گلدان بذرها را می کارید ضمن ایجاد زهکش مناسب در ته گلدان، مقداری خاک را درون گلدان بریزید و سپس با فشار دست آنها را فشرده کنید و لایه لایه همین کار را تکرار کنید تا زمانی که فاصله ای 5 سانتی از لبه گلدان باقی بماند.
بذرها را در حفره هایی که به عمق 1 سانتی متری در خاک ایجاد کرده اید بکارید. و لایه ای خاک بر روی آنها بپاشید و سپس آبیاری کنید. جوانه ها بعد از 4 تا 7 روز از خاک بیرون خواهند آمد در اینجا  درجه حرارت خاک باید حدود 15.5 درجه سانتی گراد باشد تا گیاه به خوبی رشد کند. هر گونه نوسانات شدید دمایی ، بالارفتن یا پایین آمدن درجه ، می تواند منجر به اختلال در رشد و بسته شدن سر جوانه ها شود. همواره گیاه خود را تحت نظر داشته باشید تا چنانچه دچار آفت شد به سرعت آفت را دفع کنید. شته ها و حلزون ها و کرم کلم از جمله آفتهای این سبزی است با استفاده از آفت کش مناسب آنها را به موقع از بین ببرید تا باعث نابودی محصول نگردد.
دوره برداشت انواع کلم بین 50 تا 70 روز می باشد قبل از اینگه سرهای کلم از بوته جدا شوند آنها را برداشت کنید زیرا در صورتی که به موقع برداشت نشوند طعم و مزه مطلوبی نخواهند داشت.

قیمت و خرید بذر انواع کاهو و کلم

برای خرید بذر انواع کاهو و کلم شما عزیزان می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

دسته‌بندی