سیستم تهویه

سیستم تهویه

هنگامی که شما در تدارک ساخت و ایجاد یک اتاق کشت و یا یک گلخانه هستید باید به پارامتر های زیادی دقت کنید ، وجود نور مناسب ، رطوبت مطلوب ، دما ایده آل و ... اما در این میان یکی از اصلی ترین پارامتر ها که از اهمیت فراوانی برخوردار است اما کمتر مورد توجه قرار میگیرد ، لزوم استفاده از سیستم تهویه می باشد . سیستم تهویه نقش بسیار مهمی در سلامت گیاه و افزایش تولید و نرخ بهره وری دارد ، اهمیت استفاده از سیستم تهویه مناسب صرفا محدود به ایجاد تعادل دما و تعادل رطوبت نمی باشد و مزیت های فراوانی دارد که عبارتند از ؛

کنترل موثر دما ، کنترل میزان  رطوبت ، جایگزینی CO2، اکسیژن دهی و گردش هوا ، کمک به فرایند گرده افشانی گیاهان، کنترل آفات گیاهی ، توزیع یکنواخت هوا در سطح گلخانه ، تمیز کردن هوای گلخانه و کاهش بوی نامطبوع ، برقراری جریان هوا داخل و خارج آن و در نهایت افزایش حداکثری راندمان انرژی و افزایش نرخ بازدهی کشت.

برای یک نواخت شدن دمای اتاق کشت (گلخانه) نیازمند جریان یافتن هوای داخلی و ترکیب جبه هوای سرد و گرم هستیم در صورتی که این جریان برقرار نشود هوای گرم به سبب سبک بودن به سمت بالا صعود کرده و هوای سرد در سطوح پایین قرار می گیرد و باعث ناهمگون شدن دمای اتاق کشت خواهد شد ، از طرفی در فصول گرم به سبب افزایش دمای داخلی اتاق کشت و یا گلخانه باید به طور پیوسته تعدیل دمایی و خنک سازی انجام شود تا از آسیب دیدن کشت جلوگیری به عمل آید. بنابراین استفاده از سیستم تهویه  ای که هوای گرم داخلی را خارج کرده و هوای با دمای کمتر جایگزین آن کند اهمیت پیدا میکند. همچنین با افزایش دمای داخلی میزان رطوبت نسبی تولید شده به طور چشم گیری افزایش پیدا می کند (رطوبت نسبی در ارتباط مستقیم با دما قرار دارد) و اگر این رطوبت از ماکزیمم سطح مجار رطوبت مورد نیاز گیاه بیشتر شود باعث آسیب رسیدن به گیاهان  میشود همچنین از آنجایی که رطوبت به سبب سنگین بودن در لایه های پایین تجمع پیدا میکند شرایط مناسب برای تولید و تکثیر قارچ ها و باکتری ها ایجاد میشود که باعث افزایش بیماری های گیاهی خواهد شد ، لذا برقراری جریان هوا از محیط خارج به سمت داخل اتاق کشت یا گلخانه و خروج هوای مرطوب داخلی به بیرون تا رسیدن به سطح مجاز رطوبت داخلی از ایجاد آسیب و خسارت به محصولات کشت شده جلوگیری میکند، از دیگر مزیت های مهم وجود سیستم تهویه مناسب تامین CO2  مورد نیاز گیاهان است.

گیاهان برای تنفس و فتوسنتز نیازمند به دو گاز مهم هستند CO2 و O2 ، از آنجایی که اتاق کشت محصور می باشد و ارتباط آن با محیط خارجی محدود شده است، درصورتی که این دو گاز به مقدار کافی تامین نشود فرایند رشد و نمو گیاه دچار مشکل خواهد شد ، با استفاده از سیستم تهویه اتاق کشت ، هوا ی خارجی که سرشار از اکسیژن و دی اکسید کربن می باشد به داخل اتاق کشت راه پیدا میکند و سطح مناسبی از دی اکسید کربن در اختیار فرایند فتوسنتزی و غذا سازیگیاه قرار میگیرد و رشد رویشی گیاه تعدیل میشود همچنین با افزایش فتوسنتز در گیاه ، رشد و گسترش ریشه در بستر کشت افزایش پیدا میکند و به طبع آن  گیاهان شاداب و مقاوم در برابر آفات و تنش های احتمالی ایجاد میشود.

جنبش هوا همچنین به ما در شبیه سازی باد در محیط محصور اتاق کشت کمک میکند.

وجود باد موجب تقویت دیواره سلولی ساقه گیاه می شود و به طور مستقیم بر تمامیت معماری رشد گیاه تاثیر می گذارد. برای بسیاری از گیاهان باد (شبیه ساز باد)  برای انجام فرایند گرده افشانی لازم و ضروری می باشد، بسیاری از گیاهان معمولی و حتی گیاهان زینتی از طریق باد گرده افشانی می کنند  بنا براین حرکت هوا باعث جابجایی گرده گیاهان و انجام گرده افشانی خواهد شد.

امروزه استفاده از فن ها و هواکش ها به منظور هوادهی و تهویه هوا در اتاق های کشت، سالن های کشت گیاهان و  گلخانه ها بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گرفته است و بسته به ابعاد گلخانه از فن های با توان و قدرت متفاوتی استفاده می شود، عواملی همچون تعداد فن و هوا کش نصب شده ، فاصله نصب ، نصب روی دیوار های طولی یا دیوار های عرضی پارامتر هایی هستند که در انتخاب فن و هواکش ها باید مورد توجه قرار گیرند.

مهم ترین فاکتور ها در انتخاب هواکش های اتاق کشت و گلخانه ها عبارتند از:

محل احداث اتاق کشت یا گلخانه

نوع گلخانه از نظر باز یا بسته بودن

متراژ و ابعاد اتاق کشت یا گلخانه

دما و رطوبت مورد نیاز کشت

نوع محصول کشاورزی

بودجه برنامه ریزی شده

بنا بر ین قبل از اقدام به انتخاب و خرید فن با هواکش برای اتاق کشت خود باید بدانید که به چه تعداد فن و هوا کش نیاز دارید ، میزان دبی هوای مورد نیاز ورودی و خروجی اتاق کشت یا گلخانه در چه سطحی باید باشد ، چقدر از بودجه کشت قابل اختصاص به تهویه خواهد بود ، فن ها و هواکش ها باید چند ساعت در روز کار کنند تا تهویه مطبوع هوا انجام شود، لذا قبل از خرید حتما پاسخ سوالات فوق را به دست آورید ، در صورت نیاز به مشاوره میتوانید با کارشناسان مجرب ما از طریق بخش پشتیبانی سایت تهران گرولایت کسب اطلاعات کنید.

التزام استفاده از سیستم تهویه در گلخانه های بسته و اتاق های کشت بیشتر از گلخانه های باز وجود دارد زیرا این فضا های کشت به مانند یه فضای پلمپ شده هستند که ارتباط هوایی کمی با بیرون دارند همچنین در این فضا ها بهتر است فن و هواکش به طور همزمان مورد استفاده قرار گیرند تا علاوه بر دمیدن هوای تازه به داخل فضا تخلیه هوا و مکش نیز اتفاق بیفتد و یک جریان هوایی پایدار به وجود آورد ، ماحصل چنین جریانی برقرار شدن باد مصنوعی و یکنواخت شدن دما و رطوبت خواهد بود. البته باید توجه داشته باشید که اگر گلخانه شما در محیط گرم و پر رطوبت احداث شده است باید از فن و هواکش خشک کن استفاده کنید ، تا علاوه بر تعدیل هوای داخلی گلخانه میزان رطوبت موجود نیز تنظیم شود. به طور کلی موقعیت جغرافیایی اتاق کشت و گلخانه برای انتخاب فن و هواکش و سایر تجهیزات تهویه هوایی از اهمیت بالایی برخوردارند این که دمای خارجی گلخانه چقدر است ، چه میزان ساعت در روز تابش نور اتفاق می افتد و چه ساعاتی گلخانه یا اتاق کشت در سایه است باید مورد توجه قرار گیرد و بر اساس آن باید توان و میزان قدرت و تعداد فن ها و هواکش ها مشخص شوند .همچنین جهت جغرافیایی قرار گیری و احداث گلخانه مشخص میکند که فن ها باید در جداره های طولی نصب گردند و یا دیواره های عرضی و وسعت گلخانه یا اتاق کشت مشخص میکند چه تعداد فن و هواکش باید برای ایجاد تهویه مطلوب مورد استفاده قرار گیرد.

فن های گلخانه ای باعث تنظیم دمای داخلی محیط گلخانه می شوند. این فن ها با کنترل دمای محیط ، زمانی که دما افزایش پیدا کند دما را کاهش می دهد واگر دما بیش از اندازه کاهش پیدا کرد این فن ها دما را افزایش می دهند. این تغییرات به دوعامل بستگی دارد: عامل اول تغییرات آب و هوایی داخل گلخانه که با توجه به فصل گرم با افزایش دما و درفصل سرد با کاهش دما مواجه می شویم وعامل دوم این می باشد که گیاهان به دلیل مصرف اکسیژن خود باعث افزایش دما می شوند.

در برخی از موارد به سبب وسیع بودن سطح مورد کشت پرورش دهندگان تعدادی فن در فضای داخلی گلخانه نصب میکنند ، عملکرد این فن ها با فن های دمنده و مکنده متفاوت بوده و بیشتر در جهت ترکیب جریان های هوایی با دمای مختلف و به جریان در آوردن هوای قسمت های که اتمسفر ساکن دارند مورد استفاده قرار می گیرند. نکته دیگری که در انتخاب فن و یا هواکش برای اتاق کشت باید مد نظر قرار دهید این است که برای چه هدفی میخواهید از فن یا هواکش در اتاق رشد یا گلخانه خود استفاده کنید ؟

این بدین معنا است که آیا صرفا تبادل هوای بیرون و هوا داخل محیط کشت مد نظر شما است و یا برای تامین گاز دی اکسید کربن به منظور فتوسنتز و اکسیژن به منظور تنفس گیاه از فن استفاده میکنید یا برای کاهش رطوبت گلخانه و یا تعدیل دما و یا همه این گزینه ها مد نظر شماست.

پس از مشخص کردن اهداف خود از خرید فن (هواکش) یک مرحله تا انتخاب فن مناسب و تعداد مناسب فن مورد نیاز وجود دارد و آن میزان بودجه تجهیزاتی شماست، به عبارتی در تخصیص اعتبار و بودجه ای که برای اتاق کشت خود در نظر گرفته اید چه سهمی از آن برای سیستم تهویه در نظر گرفته شده ، در پایان با در نظر گرفتن همه موارد بیان شده میتوان مشخص کرد چه نوع فن (یا هواکش) با چه قدر مکش یا دمندگی و با چه تعدادی برای اتاق کشت یا گلخانه شما نیاز است .

انتخاب هواکش یا فن برای اتاق کشت کارآسانی نیست. هواکش های خروجی معمولاً بر اساس قطر آن ها در اینچ در اندازه های مختلف موجود هستند و معمولاً شامل مدل های۴، ۶ و ۸ اینچی هستند. باید بر اساس نیاز و اندازه ی محیط کشت، انتخاب کنید. اگر می خواهید یک هواکش ورودی انتخاب کنید، ابتدا اندازه مناسب را برای اتاق رشد خود پیدا کنید. اندازه فن ورودی را می توان با اندازه فن خروجی یکسان در نظر گرفت. در آخر، به یاد داشته باشید که تهویه اتاق رشد به اندازه هوای قابل تنفس برای ما انسان ها مهم است.

ما در مجموعه تهران گرولایت تعدادی از باکیفیت ترین و مناسب ترین فن ها و هواکش های رشد را به منظور تهویه اتاق کشت موجود کرده ایم که به طور خلاصه به بررسی آن ها می پردازیم؛

🔸پنکه دمنده  مدل HALEH ، که در دو سایز موجود می باشد سایز کوچک آن دارای ابعاد 12*26*27  سانتی متر و سایز بزرگ آن در ابعاد ابعاد 15*35*34 سانتی متر می باشد ، توان مصرفی پنکه دمنده مدل هاله در سایز کوچک 30 وات و حجم باد دهی آن 42 متر مکعب بر دقیقه می باشد ، دارای سه پره از جنس پلاستیک و سرعت گردش پروانه آن 2000 دور در دقیقه می باشد .

عملکرد این پنکه دمنده  شبیه به مدل های دیگر دیواری یا ایستاده است ولی به راحتی قابل نصب  روی میز یا پایه می باشد.

پنکه دمنده مدل هاله سایز بزرگ دارای  توان 40 وات است همچنین حجم بادی که در دقیقه تولید می کند 550 مترمکعب می باشد و از دیگر ویژگی های فنی این محصول می توان به دور موتور 2200 دور در دقیقه اشاره کرد.

🔸پنکه رو میزی فلزی دور بالا ، دارای ابعاد:12*12*30  سانتی متر و وزن 4 کیلو گرم که دارای سه پره فلزی و توان مصرفی 30 وات می باشد و حجم باد دهی آن 45متر مکعب بر دقیقه می باشد.

🔸پنکه رو میزی BIMER ، در ابعاد ابعاد:21*21*23  سانتی متر و وزن 1.5 کیلوگرم ، دارای سه پره پلاستیکی و توان مصرفی 20 وات و میزان هوادهی آن 25 متر مکعب بر دقیقه می باشد.

🔸پنکه رو میزی مدل FC01- 180 ، در ابعاد 22*25*22سانتی متر و وزن یک کیلو گرم دارای سه پره پلاستیکی و توان مصرفی 20 وات می باشد.

🔸پنکه رو میزی دور بالا سایز بزرگ ، با چهار پره فلزی و وزن 500 گرم بسیار سبک و پر قدرت و با توان که درابعاد 18*10*20 سانتی متر می باشد.

🔸پنکه گیره ای پنج پره که دارای ابعاد ساختاری 34*15*43  سانتی متر و اندازه پره های آن 33 سانتی متر می باشد ، این پنکه دارای پایه ثابت بوده و قابلیت تنظیم ارتفاع دارد و بسیار سبک و در وزن 700 گرم ساخته شده است .

🔸پنکه رو میزی دور بالا سایز کوچک مدل TGL45 ، ابعاد15*15*10 سانتی متر و وزن270 گرم می باشد و بسیار سبک و مقاوم است و دارای 4 پره فلزی با اندازه 10 سانتی متر می باشد.

🔸پنکه رو میزی سایز کوچک مدل TGLP16 ، بسیار سبک با وزن 200 گرم و دارای چهار پره پلاستیکی 10 سانتی متری می باشد همچنین ابعاد کلی آن ابعاد150*80*150 میلی متر می باشد.

🔸پنکه رومیزی شارژی مدل zdl-f95b ، دارای مصرف پایین انرژی و سه سرعت مختلف حرکت پره می باشد همچنین دارای باتری قابل شارژ و کابل شارژ USBمی باشد و ابعاد آن 10*4*14  سانتی متر و ابعاد پره آن 10 سانتی متر می باشد.

🔸هواکش دمنده در دوسایز 15و 25 سانتی متری و دو مدل پره آهنی و پره پلاستیکی مناسب برای گلخانه ، اتاق رشد گیاه ، کارگاه ،سوله،  اماکن اداری و تجاری ، پارکینگ ، انبار و فروشگاه  و دامداری ها و...

مجموعه تهران گرولایت شما را در مسیر احداث گلخانه یا اتاق کشت مد نظرتان همراهی خواهد کرد ، اگر قصد دارید اتاق کشت خود را ایجاد کنید اما از تخصص کافی برخوردار نیستید ، کارشناسان ما در این مسیر همراه شما خواهند بود و با مشاوره های کاملا تخصصی بهترین و مناسب ترین تجهیزات کشت را از ابتدای فرایند احداث اتاق کشت( یا گلخانه )تا آخرین مرحله تولید  محصول در اختیار شما عزیزان قرار خواهند داد .مجموعه تهران گرولایت با بهره گیری از دانش و تخصص کارشناسانی که در این زمینه دارای تحصیلات و مهارت هستند، همواره در کنار شما خواهد بود پس بدون نگرانی لذت کشت و تولید گیاهان مورد علاقه خود را با ما تجربه کنید.

دسته‌بندی