هوشمند سازی اتاق رشد گیاههوشمند سازی اتاق رشد گیاه

هوشمند سازی اتاق رشد به سلسله اقدامات و به کارگیری تجهیزات مبتنی بر اصول اتوماسیون اطلاق می شود که با هدف انجام اتوماتیک و خودکار کارها طبق برنامه از پیش تعیین شده وکاهش دخالت نیروی انسانی و به حداقل رسانیدن خطاهای انسانی انجام می شود.


هوشمند سازی اتاق رشد در حقیقت برای افزایش سود دهی تولید و کاهش هزینه ها انجام میشود و کلیه کارها ، اندازه گیری ها و... توسط ابزار دیجیتال و سنسور ها و سیستم های ماشینی انجام می پذیرد.
زمانی که از دخالت نیروی انسانی در مراحل مختلف رشد گیاهان در اتاق رشد گیاه یا گلخانه ها و یا سالن های تولید و تکثیر گیاهی کاسته شود، به همان میزان خطاهایی که ممکن است مانع رشد گیاهان شود و به آن‎ها آسیب برساند، به حداقل می‌رسد.


در این روش کلیه پارامترهای حیاتی رشد گیاه اعم از دمای داخلی و دمای خارجی ، تهویه و گردش هوا ، میزان رطوبت محیط ، میزان رطوبت خاک ،میزان نوردهی و... به وسیله ابزار با دقت بالا وخطای کم کنترل و مدیریت می شوند.


با هوشمند سازی اتاق رشد یا گلخانه دیگر نیازی به حضور فیزیکی شما برای انجام امور نخواهد بود، زیرا گجت‌های هوشمند به نیابت از شما در محل حضور دارند و منتظر دستور شما از گوشی هوشمندتان هستند تا کارها را انجام دهند. قیمت تجهیزات هوشمند سازی ممکن است در ابتدا زیاد باشد، اما مزایای آن در مقابل هزینه‌ای که می‌شود، بی شمار است.


هوشمند سازی اتاق رشد گیاه را میتوان در چهار دسته ، تجهیزات اندازه گیری ، رطوبت سنج و دماسنج ، کنترلر اتاق رشد و تایمر ومحافظ برق تقسیم بندی کرد که در ادامه به صورت مختصر به بیان هرکدام میپردازیم.
تجهیزات اندازه‌گیری


پی اچ متر آب ،پی اچ متر خاک، ترموستات دمایی، سختی سنج آب یا TDS متر اب ، همگی از جمله تجهیزات اندازه گیری اتاق رشد محسوب می شود که از پر اهمیت ترین ابزار هر گلخانه و اتاق رشد گیاه محسوب می شود.
پی اچ خاک از آن جهت از اهمیت برخوردار است که براساس آن میزان جذب عناصر و مواد غذایی خاک توسط سیستم ریشه کنترل می شود لذا اگر پی اچ خاک خارج از محدوده کمی اسیدی (۵٫۵تا۶٫۷) باشد ، هرچه خاک به سمت قلیایی شدن میل میکند ، دسترسی ریشه به عناصر غذایی بخصوص عناصر کمیاب خاک کاهش پیدا می‌کند ، از طرفی در خاک های بسیار اسیدی غلظت نمک های فلزی مانند نمک های آلومینیم به شدت افزایش پیدا می‌کند که میتواند باعث مسمومیت گیاهان شود.


پی اچ متر خاک
پی اچ خاک باید به طور پیوسته اندازه گیری شود و در منطقه استاندارد به کمک کاهنده های PH خاک و همچنین افزایش دهنده های PHخاک بماند.


پی اچ  متر آب
پی اچ اب از آنجایی مهم و حائز اهمیت می باشد که زمانی که شما سموم آفت کش یا قارچ کش یا سایر کودها و ترکیبات غذایی گیاهی را در آب مخزن آبیاری انحلال میدهید درصورتی که آب اسیدی یا بازی باشد اثر بخشی این ترکیبات به شدت کاهش پیدا می‌کند و عملا هزینه های شما برای تقویت گیاهان یا مقابله با آفات و قارچ های گیاهی بدون اثر خواهد شد ، بنابراین لازم است که پی اچ آب نیز به طور پیوسته اندازه گیری و مدیریت شود.
سختی سنج آب یا TDSمتر
سختی آب از آنجایی مهم هستند که با افزایش سختی آب میزان ترکیبات نمکی و رسوبات خاک افزایش پیدا می‌کند و به سبب این رسوب نمک و املاح در خاک ، PHخاک نیز افزایش پیدا می‌کند و جذب مواد غذایی توسط ریشه گیاه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.


ترموستات های گرما متر و سرما متر
ترموستات ها ابزار مدیریت دمایی هوای اتاق رشد یا گلخانه شما هستند که بر اساس برنامه ای که توسط کاربر به آن داده میشود ، در زمان های مشخص و در صورت تجاوز دما از محدوده های پیش تعیین شده جریان برق را به فن های تهویه و وسایل سرمایی گلخانه متصل می کند و به صورت کاملا اتوماتیک دمای محیط را در محدوده تنظیم شده حفظ می کند.


رطوبت سنج و دماسنج
دما و رطوبت از مهمترین فاکتورهای رشد گیاهان در گلخانه ها و اتاق رشد می باشند که عدم اندازه گیری ، کنترل و مدیریت این دو پارامتر قابل اندازه‌گیری می تواند شرایط نا به سامانی را ایجاد کند.
رطوبت و دما  در صورت کم یا زیاد شدن می توانند گیاهان را از پا درآورند و خسارات فراوانی را به کشت و تولید شما وارد کنند که گاها منجر به ضرر های هنگفت تولید خواهد شد.
کم بودن رطوبت می تواند باعث خشک شدن ساقه و برگ ها و کاهش میزان تنفس برگ شود و زیاد بودن آن موجب رشد انواع قارچ ها و بیماری های گیاهی خواهد شد ، دما نیز به همین ترتیب اگر از حد مشخصی تجاوز کند می تواند منجر به افزایش تبخیر سطحی و خشک شدن خاک گیاهان شود و در صورت عدم آبیاری به موقع میتواند باعث از بین رفتن گیاهان کشت شده شود.


کنترلر اتاق رشد
کنترلر اتاق رشد گیاه ابزاریست که به وسیله آن میتوانید تمام اجزای داخلی اتاق گیاه خود را از طریق پیامک و اپلیکیشن مخصوص تلفن همراه کنترل کنید.
صاحبان گلخانه  و اتاق رشد گیاه ، می توانند به وسیله کنترلر اتاق کشت بسیاری از جنبه های بهداشت و سلامت گیاه از جمله رطوبت، مواد مغذی، سطح دی اکسید کربن، روشنایی، حرارت و سایر موارد مشابه را کنترل نمایند و بهترین قسمت این ماجرا اینجاست که هیچ گونه نیازی به حضور فیزیکی شما در گلخانه و یا اتاق کشت وجود ندارد. شما بدون اینکه مجبور شوید به طور مداوم گیاهان را تحت نظارت و کنترل بگیرید، می توانید از مطلوب بودن روند رشد اطمینان حاصل کنید.


تایمر پریز دار و محافظ برق
تایمر های پریز دار و محافظ برق ، علاوه بر اینکه از ابزار الکترونیکی و برقی گلخانه و اتاق رشد گیاه شما در برابر نوسانات جریان الکتریسیته محافظت میکند ، این امکان را به صاحبان گلخانه و کاربران میدهد که خاموش و روشن شدن دستگاه های برقی اتاق رشد یا گلخانه را اتوماتیک کنند .این بدین معناست که ، شما میتوانید براساس برنامه ساعات خاموشی وسایل برقی مانند فن های تهویه، چراغ های رشد گیاه ، رطوبت ساز ها و... برنامه روشنایی 24 ساعته دستگاه را روی پین های پریز تایمر دار تنظیم کنید و از آن به بعد روشن و خاموش شدن دستگاه برقی شما بدون حضور فیزیکی نیروی انسانی در گلخانه یا اتاق رشد به طور کاملا خودکار و اتوماتیک انجام خواهد شد.


با استفاده از ابزار هوشمند سازی اتاق رشد گیاه میتوانید ، سلامتی گیاهان کشت شده خود را تضمین کنید از طرفی هزینه های مربوط به نیروی انسانی و هزینه های جانبی تولید را تا حدامکان کاهش دهید که این خود به معنای افزایش بازدهی تولید و افزایش سودی دهی شما خواهد بود.