لامپ رشد گیاه LED

ترتیب نمایش:
کمی صبر کنید...

لامپ رشد گیاه LED

لامپ رشد گیاه LED

عبارت LED مخفف واژه Light Emitted Diode به معنای دیود ساطع کننده نور است که به آن دیود نور افشان، یا دیود نورانی و دیود نوردهنده نیز گفته می شود. لامپ رشد گیاه ال ای دی، پنل های رشد گیاه هستند که توانایی تأمین نور مورد نیاز برای رشد رویشی و دوره گلدهی و ثمردهی گیاهان را دارند، در حقیقت لامپ رشد گیاه ال ای دی، لامپ های رنگی هستند و می توانند نور هایی که طول موج آن ها در محدوده 380 تا 840 نانومتر می باشد را تولید کنند و در اختیار گیاهان کشت شده قرار دهند.
لامپ رشد گیاه ال ای دی علاوه بر این که شبیه ترین نوربه نور طبیعی خورشید را (از نظر امواج الکترومغناطیسی و طول موج) در اختیار گیاهان قرار می دهند، همچنین میزان مصرف انرژی کمتری نسبت به لامپ های رشد گیاه متال هالیدی و بخار سدیم دارند.
لامپ های رشد گیاه LED میزان نوردهی و پراکندگی نور و عمق نفوذ نور بسیار مطلوبی دارند، از طرفی میزان گرمای تولید شده توسط لامپ های رشد گیاه ال ای دی نسبت به لامپ های رشد متال هالیدی و بخار سدیم  نیز کمتر می باشد، به همین دلیل است که ال ای دی رشد گیاه از تقاضای بیشتری در بین سایر پنل های رشد گیاه برخوردار می باشند.

انواع لامپ رشد گیاه LED

ال ای دی رشد گیاه، در شکل های متنوع طراحی و تولید می شود اما فرم های پرمصرف آن برای گروباکس، اتاق کشت گیاه، گلخانه های خانگی و چادر های رشد گیاه، غالبا به صورت پروژکتور های ال ای دی، والواشر های ال ای دی و صفحه های فول اسپکتروم ال ای دی می باشد، همچنین برای نگهداری گیاهان در اتاق خواب و کافی شاپ ها و...  از فرم لامپ های سرپیچی ال ای دی استفاده می شود که بر روی استند پایه کلیپسی نصب می شود و قابلیت تنظیم ارتفاع و زاویه تابش نور به سمت گیاه را دارد و بسته به تعداد گیاه و ناحیه پوشش دهی که دارند می توانند به صورت یک لامپ ال ای دی کوچک یا یک لامپ ال ای دی بزرگ باشند.
پنل های رشد LED، از لامپ های ال ای دی رنگی دیود های LED تشکیل شده اند که هر کدام نور خاص با طول موج مشخصی را تولید میکند، بر اساس مطالعات انجام شده، گیاهان برای تداوم رشد رویشی، نیازمند طیف نوری آبی هستند یعنی نورهای، آبی رویال، آبی معمولی، سفید کلوین دار، سفید یخی و UV و همچنین برای دوره گلدهی و ثمردهی نیازمند نور های طیف قرمز متشکل از زرد گرم، قرمز، قرمز دور، IR و قرمز جیغ می باشد که این نورهای رنگی در لاین های جداگانه با نام های لاین رشد LED و لاین گلدهی LED در این لامپ ها به کار می روند و در صورتی که یک لامپ ال ای دی شامل تمامی این طول موج ها باشد، لامپ ال ای دی فول اسپکتروم تولید خواهد شد که برای دوره رشد، دوره گلدهی و دوره ثمره دهی گیاهان کارآمد بوده و تمامی نیاز نوری گیاهان را به طور کامل برطرف خواهد کرد.

قیمت لامپ رشد گیاه LED

قیمت ال ای دی رشد گیاه، در وحله اول تابع لوکس نوری و قدرت تولید نور لامپ رشد گیاه ال ای دی می باشد، در حالت کلی هرچه میزان نور تولیدی توسط پنل رشد گیاه LEDبیشتر باشد (لومن) قیمت لامپ رشد گیاه نیز بیشتر خواهد بود و البته سطح پوشش دهی لامپ نیز بیشتر خواهد بود.
پارامتر دوم در تعیین قیمت لامپ رشد گیاه LED، تعداد لاین های ال ای دی به کار رفته در ساختار پنل رشد (تعداد لاین گلدهی، تعداد لاین رشد، تعداد لاین فول کالر و تعداد لاین فول اسپکتروم ) می باشد.
کیفیت ساختاری و سیستم برودتی نیز یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت لامپ رشد گیاه ال ای دی می باشد، استفاده از تعداد فن کافی برای خنک سازی پنل رشد، استفاده از هیت سینک به منظور انتقال حرارت بهتر و برودت آنی از جمله پارامتر های تاثیر گذار بر طول عمر مفید لامپ رشد ال ای دی می باشد، زیرا وجود گرما باعث کاهش عمر دیود ها و کاهش عمر مفید پنل رشد گیاه LED خواهد شد.
قدرت هوادهی و کم صدا بودن فن ها نیز به عنوان یک آپشن برای کاربران محسوب شده و در تعیین قیمت لامپ رشد گیاه موثر خواهند بود، زیرا به کاربران این امکان را میدهد که بتوانند از لامپ رشد در منزل و ادارات بدون نگرانی از تولید نویز و صدای اضافی، استفاده کنند.
آخرین عامل مهم در قیمت ال ای دی رشد گیاه، قابلیت نصب می باشد ،گیره های نصب سقفی با قابلیت تنظیم ارتفاع باعث افزایش قیمت لامپ رشد گیاه ال ای دی در مقایسه با لامپ ال ای دی سقفی خواهد شد.
فروشگاه تهران گرولایت به عنوان مرکز پخش و فروش ال ای دی رشد گیاه و پروژکتورهای رشد گیاه ال ای دی، با کیفیت ترین ال ای دی های رشد گ، با توان های نوردهی مختلف در اختیار شما عزیزان قرار دهد؛ همچنین در صورت نیاز به ساخت ال ای دی رشد گیاه با طیف نوری مشخص، کارشناسان متخصص مجموعه تهران گرولایت میتوانند بسته به نیاز شما لامپ رشد گیاه LED مورد نظر شما را طراحی و تولید کنند.
یکی از اساسی ترین دغدغه های بشر امروز کاهش هزینه های انرژی می باشد. شرایط مصرف انرژی در جهان به گونه ای است که اگر نتوانیم ترمز مصرف انرژی را بکشیم ممکن است شرایط به سمتی برود که اصلا خوشایند نباشد. یکی از مسائلی که صاحبان گلخانه با آن دست و پنجه نرم می کنند بهینه سازی مصرف انرژی می باشد. مصرف بیش از حد آب، انرژی الکتریکی و تولید گازهای گلخانه ای مواردی است که هشدار از دست دادن زمین پاک را به صدا در آورده. استفاده از لامپ رشد گیاه ال ای دی در این میان توانسته بخش زیادی از هزینه های اداره گلخانه و هزینه های مصرف انرژی را گاهی دهد. همین که بتوانید قدمی مثبت در این راستا برداشته باشید می تواند امری خوشحال کننده باشد، در دنیای امروز سرنخ هر چیزی را که بگیرید به صرفه جویی در مصرف انرژی بالاخص صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی خواهید رسید. هر حوزه ای به نوعی با این موضوع پیوند خورده است. این موضوع در باغداری و اداره کردن یک گلخانه به سبک های قدیمی و سنتی دارای جایگاه نبود اما امروز داستان فرق کرده. لامپ رشد گیاه ال ای دی یکی از تجهیزاتی است که بدون وجود آن مدیریت گلخانه و رشد گیاهان آن هم به شکلی به صرفه و سودآور امکانپذیر نیست.

ال ای دی رشد گیاه چه مزیتی برای سیستم های باغداری نوین دارد؟

روزگاری لامپ ها تجهیزاتی ناجوانمردانه بودند! لوله های فلوئورسنت به طول بیش از یک متر که به سیستم پیچیده و مخوف استندها، کابل ها و بازتابنده ها احتیاج داشتند و مصرف انرژی الکتریکی در آن ها سر به فلک می کشید. لامپ های قدیمی نه برای کیف پول شما و نه برای کره ی زمین، تجهیزات سودآوری نبودند. آن ها قیمت بالایی داشتند و موجب به اتمام رسیدن هرچه سریع تر منابع طبیعی می شدند.
گرمای تولید شده توسط لامپ های قدیمی و سنتی رشد گیاه به قدری بود که گاها موجب سوزاندن گیاه و از پا درآوردن آن ها می شد. این گرما حتی برای انسان ها نیز قابل تحمل نبود چه رسد به گیاهان، این موجودات ظریف و لطیف. بنابراین مهندسان اقدام به تولید لامپ رشد گیاه ال ای دی نمودند. لامپی که می تواند شما را در بهینه سازی مصرف انرژی یاری کند و نهایت ایمنی را برای گیاهان تان فراهم سازد. دیگر چه می خواهید بهتر از اینکه گیاهان تان در سلامت کاملا رشد کنند.

جایگزین کردن نورهای تک رنگ به جای لامپ رشد گیاه فول اسپکتروم چه عواقبی در پی دارد؟

حذف کردن یک طیف نور خاص از لامپ رشد گیاه منجر به ناقص شدن چرخه ی رشد گیاه می شود. به عنوان مثال گیاهی را در نظر بگیرید که ثمره ی آن گل یا میوه است و در عین حال نیاز به رشد شاخه و برگ دارد. این موضوع نشان می دهد که این گیاه هم به نور قرمز برای ثمردهی و هم به نور آبی برای رشد شاخه و برگ احتیاج دارد. بنابراین نمی توان تنها با یک نور تک رنگ این گیاه را به سر منزل مقصود رساند. طبیعی ست که یک لامپ رشد گیاه فول اسپکتروم می تواند این دو نیاز را به طور همزمان برطرف نماید. اما داستان به همینجا ختم نمی شود چرا که لامپ رشد گیاه فول اسپکتروم فقط نورهای آبی و قرمز را در بر ندارد و نورهای دیگری نیز در این لامپ نهفته می باشند.

لامپ رشد گیاه فول اسپکتروم چه طیف امواجی را در بر دارد؟

تصور نکنید اینکه می گوییم لامپ رشد گیاه فول اسپکتروم برای رشد گیاه ضروری است تنها محدود به دور نور آبی و قرمز می شود. اگر اینگونه بود که دیگر لامپ رشد گیاه فول اسپکتروم معنایی نداشت و به جای آن از نورهای تک رنگ و ترکیبی آبی و قرمز استفاده می کردیم.
لامپ رشد گیاه فول اسپکتروم بازه 380 تا 840 نانومتر را در بر دارد. این بازه شامل نور فرابنفش، مادون قرمز، قرمز دور، زرد، سبز و آبی و قرمز و بنفش می شود. هر کدام از این امواج حتی نور ماورا بنفش نیز مزایای خاص خود را برای گیاه دارد. بنابراین لامپ رشد گیاه فول اسپکتروم را می توان یک غذای کامل برای گیاه دانست که حذف هر بخش از آن یعنی آسیب زدن به بخشی از چرخه ی رشد گیاه.

هر کدام از طول موج های لامپ رشد گیاه فول اسپکتروم چه فایده ای برای گیاه دارند؟

همانطور که گفتیم حتی نور ماورا بنفش هم برای رشد گیاه ضروری است پس باید در لامپ رشد گیاه گنجانده شود. بازه ی 380 تا 400 مربوط به این نور است. نور ماورا بنفش گیاه را از شر آفات و حشرات موذی در امان می دارد. همچنین باعث می شود تا گل ها و میوه های شاداب تر و خوش رنگ و لعاب تری تحویل بگیریم.
طول موج 400 تا 500 به نور آبی و بنفش اختصاص دارد و رشد شاخه ها و برگ ها در این طول موج اتفاق می افتد.
طول موج 500 تا 600 را نور سبز و زرد به خود اختصاص داده اند که به اعتقاد عده ی زیادی تاثیر چندانی در رشد گیاه ندارند اما از آنجایی که ما ثابت قدم هستیم و مصرانه می گوییم هیچ طیفی در لامپ رشد گیاه فول اسپکتروم بیهوده نیست، باید گفت که به عقیده ی محققین این طیف بر سبزینه سازی تاثیر گذار می باشد و مقدمات گلدهی را فراهم می کند.
نور قرمز در طیف 600 تا 700 قابل رویت است و باعث به بار نشستن گیاه می شود؛ چه از نوع گل و چه از نوع میوه.
میوه های کال از آنجایی شروع به رنگ گرفتن می کنند که گیاه طول موج 700 تا 750 را جذب می کند. غنچه ها نیز در این طول موج ظاهر می شوند.
برای جلوگیری از گرم شدن فضای گلخانه نیز طول موج 750 تا 840 را لازم داریم.

با لامپ رشد گیاه ال ای دی نگران کمبود جا در گلخانه تان نباشید:

این روزها نمی توان برای راه انداختن یک کسب و کار مکانی بزرگ و وسیع را خریداری و یا حتی اجاره کرد. هزینه ها رو به افزایش هستند و کیست که نخواهد در این هزینه ها صرفه جویی کند؟ پس باید یاد بگیریم که در مکان های کوچک نیز بتوانیم کسب و کاری راه بیندازیم. لامپ رشد گیاه یکی از تجهیزاتی است که کمترین فضا را در گلخانه ی شما اشغال خواهد کرد. در واقع می توانید رشته های ال ای دی را هر کجا که خواستید قرار دهید بدون اینکه نگران کمبود فضا باشید.

ال ای دی رشد گیاه به صورت تک رنگ تولید می شود:

یکی از دلایلی که می توان برای خرید ال ای دی رشد گیاه به آن تکیه کرد، تک رنگ بودن این لامپ ها می باشد. گیاهان در مقاطع مختلف از حیات خود به طیف امواج مختلفی نیاز دارند. گیاهانی که در مرحله ی گلدهی و ثمر دهی هستند به نور قرمز و گیاهانی که در مرحله رشد شاخ و برگ می باشند به نور آبی احتیاج دارند. بنابراین شما می توانید به فراخور شرایط گیاهان تان آن ها را از نورهای تک رنگ لامپ رشد گیاه ال ای دی بهره مندی سازید.
اما نکته ی قابل توجه و مهم قضیه اینجاست که گیاهان به هر دوی این نورها احتیاج دارند اما ممکن است به نور آبی بیش از نور قرمز و یا به نور قرمز بیش از نور آبی احتیاج داشته باشند. اینگونه مواقع نمی توان از لامپ های دیگر استفاده کرد چرا که میزان ترکیب این نورها در سایر لامپ های رشد گیاه را نمی توان به سادگی فهمید. در این مواقع می توانید با تکیه بر مهارت و تخصص یک کارشناس حرفه ای در امور گلخانه، ترکیبی دقیق از ال ای دی های قرمز و آبی را با هم ترکیب کنید تا درصد دقیقی از نور آبی و قرمز برای گیاه فراهم شود.
در واقع یکی از مزیت های مهم ال ای دی رشد گیاه این است که به شما اجازه ی ترکیب کردن نورهای قرمز و آبی را با درصد دلخواه می دهد. بنابراین می توانید پروسه ی رشد گیاهان تان را به راحتی و با تکیه بر دانش خود مدیریت کنید.

بهره وری بالا در میزان نور ساطع شده از لامپ رشد گیاه ال ای دی:

از آنجایی که تراکم دیودهای نوری در لامپ های رشد گیاه ال ای دی بیشتر است می توان به جرات گفت که این لامپ ها بهره وری نوری بالایی دارند. بنابراین لازم نیست برای فراهم کردن روشنایی در گلخانه تان تعداد زیادی از لامپ های رشد گیاه ال ای دی را خریداری کنید. این لامپ ها بسیار پر نور هستند و در تعداد کم نیز می توانند نیاز گیاهان شما به نور را مرتفع سازند.

با خرید ال ای دی رشد گیاه دیگر نگران مصرف برق نباشید:

اینکه هر ماه قبض بلند بالایی از مصرف انرژی و هزینه های برق به دستتان برسد چندان خوشایند نیست! مطمئنا هیچ کس دوست ندارد هزینه ی زیادی بابت مصرف انرژی پرداخت کند آن هم در این دوران که هزینه های مصرف انرژی سر به فلک می کشد. این موضوع برای صاحبان کسب و کارها همچون گلخانه داران بسیار حائز اهمیت می باشد چرا که دائما باید از انرژی الکتریکی برای راه اندازی سیستم های خود استفاده کنند.

استفاده از ال ای دی رشد گیاه به شما این امکان را می دهد تا میزان زیادی در هزینه های برق صرفه جویی کنید و لیست بلندبالای صورت حساب برق تان را به لیستی جمع و جور تبدیل کند.

ال ای دی رشد گیاه فضای کمی اشغال می کنند:

برای آن دسته از صاحبان گلخانه که با محدودیت فضا روبرو هستند استفاده از لامپ های رشد گیاه ال ای دی یک نعمت است چرا که فضای کمی اشغال می کنند و می توانند با ابعاد کوچک خود بهره وری بالایی را تولید نمایند.

با لامپ رشد گیاه ال ای دی می توان اقدام به کاشت زودتر از موعد گیاهان نمود:

تا به حال چند بار برایتان پیش آمده است که در چله ی زمستان بخواهید گیاهانی که مختص فصل بهار و تابستان هستند را بکارید؟ نور زمستان نوری مایل و کم جان است و نمی تواند محرک خوبی برای رشد بذرها و سر بر آوردن آن ها از خاک باشد. اما چه جای نگرانی وجود دارد وقتی که می توان از لامپ رشد گیاه ال ای دی استفاده کرد و نوری کافی و عالی برای گیاهان فراهم نمود؟ شما می توانید در سردترین روزهای زمستان وقتی خبری از نور طلایی رنگ خورشید نیست اقدام به کاشت بذرهای تابستانی نمایید، آن هم به لطف لامپ رشد گیاه ال ای دی.

امکان رشد گیاه بدون نور خورشید!

همه ما این را خوب می دانیم که منازل امروزی دارای فضای کمی هستند. خانه ها کوچک شده و دیگر مجالی برای تابش آفتاب به اتاق نشیمن و یا حتی تراس خانه ها نیست. ساختمان های بلند و مرتفع روبروی هم قرار گرفته اند و بسیاری از اوقات راه نور را سد می کنند. اما نمی توان از لذت پرورش گیاهان در خانه گذشت. لذتی که می تواند انرژی و روحیه شما را به طور کلی تغییر دهد. بیراه نیست اگر در این شرایط از لامپ رشد گیاه با نام معجزه ای کوچک یاد کنیم. همان معجزه ای که می تواند نور و انرژی خورشید را از پس هزاران دیوار سرد و سخت به خانه ی کوچک شما بیاورد و گیاهان تان را از نوری دلنشین سیراب کند.
همه ما به خوبی می دانیم که گیاهان برای رشد و سلامت خود به نور نیاز دارند. گیاهان داخلی (بیشتر انواع آپارتمانی) اغلب از آفتاب کم رنج می برند. بهترین روش برای تقویت آنها استفاده از چراغ های رشد گیاه است. اکثر افراد لامپ های LED استفاده می کنند و بیشتر برندهایی که چراغ های بزرگتر تولید می نمایند انتخابشان LED است. چرا که این نوع لامپ عمر طولانی تر دارد و در عین حال کم مصرف است. امّا برای پرورش گیاه لازم است حتما از چراغ های LED استفاده کنید؟ چراغ های رشد گیاه سنتی فلورسنت یا رشته ای بودند، آیا نمیتوان همچنان از آنها استفاده نمود؟ بیاید تا تفاوت برشماریم و از مزیتال ای دی نسبت به بقیه لامپ های رشد گیاه بیشتر بدانیم. این مطلب به شما کمک خواهد کرد تا قبل از خرید چراغ رشد گیاهان آگاهانه تصمیم گیری کنید.

لامپ رشد گیاه LED به چه منظور استفاده می شوند؟

چراغ های رشد LED به نسبت جدید هستند به خصوص حضورشان در مسائل باغبانی تازگی دارد. گرچه ناسا چندین دهه است که روی این چراغ های رشد گیاه مطالعه می کند.

آیا لامپ رشد گیاه LED نسبت به چراغ های رشد گیاه سنتی بهتر هستند؟

 این به محصولاتی که از آنها استفاده می شود همچنین به عوامل اقتصادی بستگی دارد، این مسئله کیفیت چراغ رشد گیاه تولید شده را تعیین خواهد کرد. همچنین رنج متفاوتی از قیمت ها را در بازار مشاهده می کنید که به طبع کیفیتی متنوع را ارائه می دهند. با این حال افراد همچنان مزیت آن را بیشتر از دیگر چراغ های رشد گیاه می دانند. درست مانند لامپ های فلورسنت و رشته ای، لامپ های LED نور مورد نیاز گیاهان را تولید می کنند. بیشتر گیاهان به امواج نور قرمز و آبی احتیاج دارند. مواد شیمیایی که رشد گیاه را کنترل می کند به هر دو رنگ پاسخ می دهد. فیتوکروم ها رشد برگ کنترل کرده و به نور قرمز پاسخ می دهند، در حالی که کریپتوکروم ها که میزان پاسخ دهی گیاه را به نور کنترل می کنند به نورهای آبی حساس هستند. شما می توانید فقط با یکی از امواج رنگی رشد خوبی را برای گیاه خود فراهم کنید، اما استفاده از هر دو باعث افزایش رشد گیاه میشود و گیاهی سالم و مقاوم خواهید داشت. چراغ های رشد LED را می توان به صورت سفارشی تنظیم کرد که امواج نوری بلند یا کوتاه داشته باشند و سطح خاصی را منتشر کنند تا باعث بهبود عملکرد گیاه گردند.

آیا چراغ های رشد LED بهتر هستند؟

تفاوت میان چراغ های رشد LED و دیگر چراغ های موجود، تنها یک مورد نیست. در حالی که چراغ های رشد گیاه LED هزینه بیشتری را می طلبند ولی طول عمر و دوامشان چندین برابر از دیگر چراغ ها بیشتر است. علاوه بر این، آنها به انرژی کمتری نیاز دارند و در طولانی مدت باعث صرفه جویی در هزینه ها برق خواهند شد. در ساختار آنها نیز هیچ نوع گاز، جیوه، سرب، رشته شکستنی وجود ندارد و بدنه ای به نسبت سخت تر دارند.
برخلاف بسیاری دیگر از چراغ های رشد گیاه، چراغ های رشد LED در استفاده طولانی مدت همچنان خنک می مانند و می توان آنها را نزدیک به گیاهان قرار داد بدون آنکه نگران سوختن برگ ها باشید. آیا شما باید از چراغ های رشد LED استفاده کنید؟ هزینه اولیه و مدت زمان استفاده از آن پاسخ ما به این سوال خواهد بود. اگر تنها یک پروژه کوچک دارید شاید بخواهید لامپ های ارزان تر تهیه کنید. منتها، لامپ ال ای دی یک سرمایه گذاری بلند مدت است. می توان نور رشد آن را تنظیم نمود و به رشد گیاهان مختلفی کمک کرد.

اطلاعات مربوط به ال ای دی رشد گیاه

اگر از هزینه اولیه سیستم های لامپ های رشد گیاه LED چشم پوشی کنید و در نظر داشته باشید که لامپ های رشد گیاه LED تا 80% کارآمد تر هستند شاید این انتخاب شما باشد. به این معنا که آنها 80% انرژی مورد استفاده خود را به نور تبدیل می کنند. چراغ های رشد گیاه LED خوب وات کمتری (انرژی الکتریکی) مصرف می کنند و در عین حال نور بیشتری تولید می نمایند. چراغ های رشد گیاه LED مدرن برای کاهش منیزان گرمای داده شده، با استفاده از یک مخزن گرما یا با هدایت گرما به دور از دیودها، مهندسی و طراحی می شوند. اگر شما یک باغبان تازه کار هستید و نمی خواهید پول زیادی را صرف خرید چراغ رشد کنید، چراغ های رشد سنتی بسیار خوب کار میکنند. منتها به خاطر بارید که هزینه جایگیزینی و انرژیی که در گذر زمان باید به پرداخت کنید از هزینه ابتدایی بیشتر خواهد شد.

مزیت ال ای دی رشد گیاه نسبت به بقیه لامپ های رشد گیاه

به طور کل LED یک فناوری پیشرفته حساب می شود که مزایای خارق العاده زیادی را برای اتاق رشد گیاه شما به ارمغان می آورد.
آنها خنک هستند
همان طور که اشاره کردیم لامپ های رشد گیاه LED نسبت به دیگر لامپ های رشد گیاه از جمله شHID خنک تر هستند. در حالی که HIDها هر چقدر داغ تر می شوند کارآمد تر می شوند، LEDها هنگام خنک بودن بازدهی بیشتری دارند. گرمای زیاد در اتاق رشد گیاه می تواند رطوبت و تراکمش را افزایش دهد که باعث کاهش جریان هوا برای گیاهان می شود. آنها بهره روی انرژی نور رشد را بهبود می دهند و هزینه های عملیاتی و نهایی را کاهش خواهند داد. در برخی مدل های جدیدتر هواکش های داخلی گذاشته می شود. چراغ های رشد گیاه LED در محیط های بسیار گرم سریعتر تخریب می شوند، در نتیجه هواکش، فن و پنکه ها طول عمرش را افزایش می دهند.
در مقایسه با لامپ های قدیمی و HIDها شما می توانید از لامپ های رشد LED در وات بسیار پایین تر استفاده کنید. طبق شورای اقتصاد با بهره وری انرژی (ACEEE) صرفه جویی در مصرف به کمک این چراغ ها چشمگیر است. لامپ های رشد HID برای جوانه زنی گیاه به 600 وات احتیاج دارند، در مقایسه لامپ های رشد LED تنها به 300 وات احتیاج خواهند داشت. پس اگر به طور سالانه هزینه برق تنها برای نور یک اتاق رشد را در 365 روز سال در نظر بگیریم معادل 2600 کیلووات ساعت است. اگر از HIDهزار وات به ال ای دی 600 وات چراغ خود را تغییر دهیم، در سال 2300 کیلو وات ساعت صرفه جویی می شود.
علاوه بر این، گلخانه ها و سالن های کشاورزی و اتاق های رشد گیاه با استفاده از لامپ های رشد گیاه LED می توانند در هر مترمربع در حال کشت، در حدود 31 الی 35 درصد در برق صرفه جویی کنند.
استفاده از آنها آسان است
تنها لازم است آنها را به برق وصل کنید تا شروع به کار کنند. هیچ نوع رابط یا مبدلی نیاز نخواهند داشت. همچنین برخی لامپ های رشد گیاه به بازتابند احتیاج دارند. لامپ های رشد گیاه LED به بازتابنده احتیاج ندارند، اکثر آنها تایمرهای داخلی دارند و نیاز نیست لامپ های را به طور جداگانه نصب کنید. فن های خنک کننده داخلی نیز بسیار کارآمد هستند. جریان هوا را به خوبی منتقل کرده و باعث خنک شدن چراغ ها می شوند. می توانید تنظیماتش را تغییر دهید و برای هر مرحله از رشد میزان مشخصی را تعریف نمایید.
روشنایی سفارشی و مخصوص به برنامه خود داشته باشید
از آنجا که یک لامپ رشد گیاه ال ای دی دارای دیودهای منفرد و تک رنگ است، روشن و خاموش کردن برخی از آنها می تواند باعث تغییر رنگ خروجی شود. چراغ هایی که دارای ویژگی کنترل طیف هستند همراه با یک کنترل از راه دور در اختیار شما قرار می گیرند تا در صورت لزوم طیف رنگی را به آنچه گیاهتان نیاز دارد تغییر دهید. علاوه بر تنظیم طیف رنگی، می توانید میزان نور را کم یا زیاد کنید. همچنین مدل هایی که تایمر دارند، می توانند این امکان را فراهم کنند تا در زمان های مشخص نور خاموش یا کم شود.
زمانی که به نور شدید احتیاجی نباشد، می توانید شدت آن را تا 75% کاهش دهید و در طول دوره گلدهی می توانید طیف رنگی آبی چراغ های ال ای دی رشد گیاه را تا 50% کم کنید تا رنگ های قرمز و سفید بیشتر جذب گیاه شوند. این کنترل بیشتر بر نور، باعث بدست آوردن نتایجی خاص خواهند شد. اگرچه رنگ قرمز هنگام شکوفه دادن گیاه از اهمیت بیشتری برخوردار است، امّا می توانید از دیگر طیف امواج و نورها در طول رشد استفاده کنید.
در این محتوا سعی کردیم شما را با مزایای لامپ های رشد گیاه ال ای دی آشنا کنیم. همان طور که اشاره کردیم ممکن است هزینه آن نسبت به دیگر لامپ های رشد بیشتر باشد. انتخاب این مسئله به بودجه شما بستگی خواهد داشت. با این وجود خاطر نشان می کنیم که با انتخابال ای دی هزینه های برق و تعویض لامپ را کاهش خواهید داشت. همچنین قابلیت تنظیم، خنک بودن آن و طول عمرش نسبت به هزینه اولیه ارزشمند است.

قیمت و خرید ال ای دی رشد گیاه

ال ای دی رشد گیاه بهترین وسیله ای است که می توان به واسطه ی آن کمبود نور خورشید را در هر کجا که هستید جبران کنید. چه در خانه و چه در گلخانه. مجموعه تهران گرولایت به عنوان یکی از معتبرترین مجموعه های فروش تجهیزات گلخانه ای، کم مصرف ترین ال ای دی های رشد گیاه با بهترین کیفیت را برای شما خریداران عزیز فراهم نموده است. کافی ست برای خرید ال ای دی رشد گیاه با کارشناسان خبره ما تماس بگیرید تا شما را به طور کامل راهنمایی کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند:

دسته‌بندی