بسیاری از گیاهان در آپارتمان‌ها نمی‌توانند نور موردنیاز خود را دریافت کنند و به نور مصنوعی نیاز دارند. از آنجایی‌که گیاه برای رشد به نور خاصی نیاز دارد، لامپ‌های معمولی نمی‌توانند این نیاز را برطرف کنند و به لامپ رشد نیاز داریم. حالا اگر می‌خواهید خودتان این لامپ را بسازید با ما همراه باشید تا ساخت لامپ رشد گیاه را یاد بگیرید.

وسایل مورد نیاز ساخت لامپ رشد گیاه

برای دانستن اینکه چگونه لامپ رشد گیاه بسازیم، باید در ابتدا بدانیم که به چه وسایلی نیاز داریم. به این موضوع دقت داشته باشید که شما می‌توانید که تعداد این لامپ‌ها را بیشتر کنید، در این حالت لامپ رشد شما بزرگ‌تر خواهد بود. متناسب با تعداد گل‌های خود، تعداد این لامپ‌ها را افزایش دهید.
• ال‌ای‌دی قرمز و باکیفیت: 40 عدد
• ال‌ای‌دی آبی و باکیفیت: 16 عدد
• مقاومت 56 اهم: 20 عدد
• مقاومت 100 اهم: 16 عدد
• کابل USB می‌توانید از کابل شارژ گوشی هم استفاده کنید: یک عدد
• فیبر سوراخ‌دار: یک عدد، برای مونتاژ لامپ‌ها به‌کاربرده می‌شود.
• هویه لحیم‌کاری
• سیم لحیم
• سیم‌چین
به شما پیشنهاد می‌دهیم که در ابتدا این وسایل را تهیه کنید و سپس برای ساخت لامپ رشد گیاه اقدام کنید.

 لامپ رشد گیاه

برای خرید لامپ رشد گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

آموزش ساخت لامپ رشد گیاه

بعد از اینکه دانستیم به چه وسیله‌هایی نیاز داریم، حالا لازم است که در رابطه با نحوه انجام کار مطالبی را بیان کنیم.
مدار الکتریکی بسازید.
برای ساخت مدار الکتریکی باید لامپ‌ها و مقاومت‌ها را به یکدیگر متصل کنید و ماژول بسازید. هر ماژول از 10 ال‌ای‌دی قرمز و 4 ال‌ای‌دی آبی ساخته شده است. در مطالب بالا گفتیم که شما می‌توانید لامپ را بزرگ‌تر کنید، برای این کار، کافی ست که تعداد ماژول‌ها را بیشتر کنید.
در ساخت مدار، ال‌ای‌دی قرمز را به مقاومت‌های 56 اهم متصل کنید و ال‌ای‌دی آبی رنگ را به مقاومت‌هایی که 100 اهم هستند، متصل کنید. با این کار یک مدار خواهید داشت. در نهایت هم لازم است که ماژول‌ها را به یکدیگر متصل کنید.

لحیم‌کاری

در این مرحله مداری که ساخته‌اید را بر روی فیبر سوراخ‌دار قرار دهید، قبل از این کار مدار را لحیم‌کاری کنید تا مقاومت بیشتری داشته باشد. توجه داشته باشید که در این مرحله شما باید منبع انرژی هم تأمین کنید. از آن کابل USB برای تأمین منبع انرژی استفاده خواهیم کرد.
یک سر از کابل را باز کنید، سیم‌های قرمز و مشکلی آن را به مدار متصل کنید. با این کار، به‌سادگی می‌توانید مدار نهایی را روشن کنید و از نور آن برای رشد گیاهان خود بهره‌مند شوید.

لامپ رشد بخریم یا بسازیم؟

در مطالب بالا ما سعی بر این داشتیم که تمام مراحل را گام‌به‌گام برای شما شرح دهیم تا با آن آشنایی داشته باشید. با خواندن این مطالب احتمالاً تصور می‌کنید که ساخت لامپ رشد گیاه ساده است و خودتان در خانه می‌توانید این کار را انجام دهید. درصورتی‌که باید بگوییم به‌هیچ‌عنوان این‌طور نیست. ساخت مدار الکتریکی به مهارت بالایی نیاز دارد. اینکه شما بتوانید مقاومت‌ها و لامپ‌ها را به‌درستی وصل کنید و در نهایت مدار کار کند (یعنی لامپ‌ها روشن شوند) اصلاً کار ساده و راحتی نیست.
به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌دهیم که اگر تخصص و مهارت کافی در این زمینه را ندارید، از همان اول یک لامپ رشد گیاه بخرید و کار خود را ساده کنید. درصورتی‌که مهارت کافی برای ساخت مدار الکتریکی را دارید، به این کار علاقه‌مند هستید و البته زمان کافی هم در اختیار دارید، شما می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید و ساخت لامپ رشد گیاه را تجربه کنید.

لامپ رشد گیاه 1000 وات بخار سدیم نور مدل PLANET

برای خرید لامپ رشد گیاه 1000 وات بخار سدیم نور مدل PLANET می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

استفاده از لامپ رشد گیاه ضروری است؟

این نکته را به یاد داشته باشید که گیاهان برای زنده ماندن و رشد به فتوسنتز نیاز دارند. فتوسنتز بدون نور به‌هیچ‌عنوان امکان‌پذیر نیست به همین دلیل یک گیاه (از هر نوعی که باشد) بدون نور نمی‌تواند زنده بماند و رشد کند.
به همین دلیل اگر شما در خانه‌ای زندگی می‌کنید که گیاهان به نور مستقیم آفتاب دسترسی ندارند، حتماً باید از یک لامپ رشد گیاه استفاده کنید. به یاد داشته باشید که نور لامپ‌های معمولی نمی‌تواند نیازهای گیاه را برطرف کند.
نتیجه‌گیری
در مطالب بالا گام‌به‌گام توضیح داده‌ایم که برای ساخت لامپ رشد گیاه باید چه کارهایی را انجام دهیم. اگر باز هم سؤالی در رابطه با اینکه چگونه لامپ رشد گیاه بسازیم برای شما وجود دارد، آن را با ما در میان بگذارید تا در کوتاه‌ترین زمان به آن پاسخ دهیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: