در این مطلب می خواهیم به راهنمای خرید لامپ رشد گیاه بپردازیم و تمامی نکاتی که باید در هنگام خرید لامپ رشد گیاه باید مورد توجه قرار گیرد را به شما بگوییم. همراه ما باشید.

فواید و مشکلات نگهداری گیاه در منزل

امروزه همه می‌دانیم گل و گیاه علاوه بر افزایش سطح آرامش، کاهش استرس و از بین بردن آلاینده‌های هوا، نقش بسیاری در زیبا کردن خانه و بهبود دکوراسیون دارد. همانطور که می‌دانید هر گیاهی برای رشد نیاز به آب، خاک و نور کافی دارد. تامین درست و به موقع خاک و آب و کوددهی به آن بسیار آسان است اما زندگی در خانه‌های آپارتمانی و نبود نور کافی، به یکی از بزرگترین مشکلات برای نگهداری گیاهان در منزل تبدیل شده است. برای حل این مشکل یک راه حل بسیار آسان وجود دارد، لامپ یا چراغ رشد گیاه.
با استفاده از این چراغ های رشد گیاه می‌توان انواع گیاهان آپارتمانی، گل‌ها و حتی میوه و سبزیجات را پرورش داد. در واقع این چراغ‌ها برای کاشت بذر ایده‌آل هستند زیرا به ما اطمینان می‌دهند که نهال‌های سبز و پرباری به وجود آورند. علاوه بر منازل، لامپ‌های رشد گیاه در گلخانه‌ها هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

لامپ رشد گیاه چیست؟

ابتدا توضیح کوتاهی درباره نوع نور مورد نیاز گیاهان بخوانیم، خورشید دارای طول موج گسترده‌ایست که از ۳۰۰ نانومتر تا ۲۵۰۰ نانومتر را در بر می‌گیرد. یعنی نورهایی هم‌رنگ تمام رنگ‌های رنگین‌کمان. اما از این بین، گیاهان فقط به پرتوهای دارای طول موج ۳۸۰ تا ۸۴۰ نیاز دارن. در بین این طیف‌ها تنها ۳ رنگ برای چشم انسان قابل مشاهده‌ هست که عبارتند از طیف قرمز، طیف آبی و زرد متمایل به سبز که البته این مورد سوم تاثیر بسیار کمی روی فتوسنتز دارد.
حضور هردو طیف آبی و قرمز در لامپ رشد گیاه ضروری است، کاربرد نور قرمز رنگ خورشیدی برای گیاهان، جلوگیری از طولانی شدن ساقه‌ها، کمک به فتوسنتز و سبزینه سازی و رشد و باروری گل و میوه‌های گیاه است و نور آبی به رشد کلی گیاه و شکل گیری اندام‌ها، رشد برگ‌ها و باز شدن غنچه‌ها کمک می‌کند.

برای خرید لامپ رشد گیاه می توانید محصول مورد نظر خود را به همراه مشاوره رایگان از فروشگاه تهران گرولایت تهیه نمایید.

چرا نور بیشتر لامپ‌های رشد گیاه بنفش است؟

همانطور که گفتیم دو طیف آبی و قرمز برای رشد گیاه لازم است و نور بنفش ترکیبی از این دو طیف است. 

تفاوت نور خورشید با نور لامپ

نور خورشید طیف کامل نور مورد نیاز که به فول اسپکتروم معروف است، تامین می‌کند. بیشتر لامپ‌های رشد تا چند سال پیش نور زرد و سبز یا نور قرمز و آبی تولید می‌کردند. امروزه اما بیشتر لامپ‌هایی که ساخته می‌شوند، فول اسپکتروم هستند و طیف کامل نور مورد نیاز گیاه را فراهم می‌کنند.
لامپ‌های فول اسپکتروم تمامی نیاز گیاهان را پوشش می‌دهند، البته به اندازه نور خورشید قوی نیستند. یک گیاه اگر تقریبا 13 ساعت زیر نور رشد باشد، انرژی معادل 6 ساعت تابش نور خورشید را دریافت می‌کند. مزیت دیگر نور خورشید، رایگان بودن آن است. در صورتی که لامپ رشد گیاه را باید خریداری کنید و از طرف دیگر باید هزینه برق آن‌ها را پرداخت کنید؛ البته بیشتر لامپ هایی که برای رشد گیاه استفاده می‌شوند، بر اساس فناوری اس ام دی است، عمر بالایی دارند و برق کمی مصرف می‌کنند.

تفاوت لامپ رشد گیاه با لامپ‌های معمولی

لامپ‌های معمولی تنها نور زرد یا سفید تولید می‌کنند اما لامپ‌های رشد گیاه قادر هستند تمام طیف‌های مورد نیاز نور خورشید برای گیاهان رو تولید کنن و به گیاه برسانند.

انواع لامپ‌های رشد گیاه

1. لامپ های فلورسنس

لامپ‌های فلورسنس، مشهورترین گزینه در میان انواع لامپ رشد گیاه هستند. بعضی از انواع جدیدتر این لامپ‌ها، طیف نوری برای رشد گیاه در بخش‌های متنوع چرخه رشد تولید می‌کنند، اما نمونه‌های سنتی آن، فقط برای رویش و پرورش مناسب هستند و به فرایند گل‌دهی کمکی نمی‌کنند. لامپ‌های فلورسنس، مانند لامپ‌های رشته‌ای حرارت زیادی تولید نمی‌کنند و به همین خاطر استفاده از آنها برای گیاه، بی‌خطرتر است. ضمن اینکه قیمت چندان بالایی هم ندارند. لامپ‌های فلورسنس به شکل میله‌ای و حبابی تولید می‌شوند و بهتر است در فاصله ۳۰ سانتی‌متری گیاهان قرار بگیرند. 

2. لامپ‌های رشته‌ای

لامپ‌های رشته‌ای چندان گران نیستند و نورشان در ترکیب با نور طبیعی خورشید، برای چند گیاه مؤثر است. ازآنجا‌که نور این لامپ‌ها همراه با حرارت به گیاهان می‌تابد، برای جلوگیری از سوختگی گل و گیاهان باید لامپ‌ها را در فاصله حداقل ۶۰ سانتی‌متری از آنها قرار بدهید. این لامپ‌ها بیشتر طیف نور قرمز را تولید می‌کنند و بهتر است در ترکیب به نورهای فلورسنس که متمرکز بر تولید نور آبی هستند، استفاده شوند. برای اینکه از لامپ رشته‌ای و فلورسنس در کنار هم استفاده کنید، باید دو-سوم نور را از لامپ فلورسنس و یک-سوم آن را از لامپ رشته‌ای تهیه کنید.

3. لامپ‌های باغبانی

لامپ‌های باغبانی برای رشد گیاهان در گلخانه‌ها تولید می‌شوند و طیف رنگی کاملی را برای پرورش گیاه در مراحل مختلف ارائه می‌دهند. نور آنها برای گیاهان گل‌داری مانند بنفشه آفریقایی هم مناسب است. بعضی از باغبان‌ها از این لامپ برای ترویج و تکثیر گیاهان پیوندی استفاده می‌کنند و برخی دیگر معتقد هستند که نورهای فلورسنس برای پرورش گل و گیاه کافی است.
از انواع دیگر این لامپ‌ها می‌توان به لامپ‌های هالوژنی، لامپ رشد گیاه ال ای دی و تخلیه گازی (متال هالید و بخار سدیم) اشاره کرد.

انواع شکل‌های لامپ رشد گیاه

1. لامپ های معمولی یا سرپیچی

ظاهر این لامپ‌ها به لامپ‌های معمولی بسیار شبیه است، اما رنگ نوری که می‌تابانند به بنفش بسیار نزدیک است. یک لامپ رشد گیاه را اگر در ارتفاع 75 سانتی‌متر از گیاهان قرار دهید، برای یک فضای مربعی شکل با ابعاد 75 در 75 سانتی‌متر کافی هستند. در واقع یک مکعب را باید در نظر بگیرید که لامپ در وسط وجه بالایی آن قرار می‌گیرد. لامپ‌های رشد گیاه معمولاً توان 5، 7 یا 12 وات هستند. یک لامپ 7 وات برای پرورش 3 گیاه کوچک کافی است. 

برای خرید لامپ سرپیچی می توانید از فروشگاه تهران لایت اقدام به خرید محصول مورد نظر خود نمایید.

2. وال واشر رشد گیاه

اگر گیاهان را به صورت خطی کنار هم قرار دادید و تعدادشان زیاد است، بهترین راه برای تامین نورشان استفاده از وال واشرهای فول اسپکتروم است. به صورت کلی یک چراغ رشد گیاه با توان 7 وات برای پرورش 3 الی 4 گلدان کوچک مناسب است. بنابراین یک وال واشر 12 وات برای تامین نور تا 8 گلدان کافی است. 

 والواشر ال ای دی رشد گیاه 750 وات

برای خرید والواشر ال ای دی رشد گیاه 750 وات می توانید از سایت تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

3. پروژکتور رشد گیاه

اگر به دنبال راه اندازی یک گلخانه کوچک هستید و یا تعداد گیاهان منزلتان بسیار زیاد است، توصیه می‌شود به جای استفاده از تعداد زیادی لامپ یک پروژکتور رشد گیاه نصب کنید. انواع پروژکتور رشد گیاه عرضه شده در بازار توان‌های مختلفی دارند که با توجه به مساحت و تعداد گیاهان باید خریداری شوند.

برای خرید لامپ رشد گیاه ال ای دی می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید محصولات خود نمایید.

4. ریسه رشد گیاه

ممکن است تا الان با اسم چنین محصولی را حتی نشنیده باشید اما ریسه رشد برای شرایطی که با کمبود فضا روبرو هستید، یک راه حل عالی است. البته این ریسه‌ها به صورت سفارشی ساخته می‌شوند و توان زیادی ندارند، ولی فضای کمی را اشغال می‌کنند.

نکاتی برای استفاده از لامپ رشد گیاه

زیر گیاهان‌تان از آینه یا یک سطح بازتابنده استفاده کنید تا نوری را که به سمت آنها می‌تابد، به سمت برگ و شاخه‌ها منعکس کند.
گیاهان در چرخه رشد خود همان‌قدر که به نور نیاز دارند، به تاریکی هم نیاز دارند تا بتوانند استراحت کنند و مواد مغذی را به اندام‌های خود انتقال دهند. مدت زمانی که هر گیاه به نور نیاز دارد، بستگی به نوع گیاه دارد.
اگر از گیاهانی که میوه به بار می آورند استفاده می کنید برای پرورش بعد از اینکه اطمینان حاصل کردید میوه رسیده است آن را از گیاه جدا کنید تا بر اثر برخورد پرتوهای نور چراغ به مرور فاسد نشود.

هنگام خرید لامپ رشد گیاه به چه نکاتی توجه کنیم

هنگام خرید به این نکته توجه کنید که فاصله ی لامپ رشد از گیاه طوری قابل تنظیم باشد که وقتی به برگ دست می زنید، حرارت چراغ از این فاصله قابل لمس نباشد. اگر حرارت پرتوهای چراغ رشد قابل لمس باشد، از آنجایی که استفاده از این چراغ در زمان طولانی است احتمال اینکه گیاه بر اثر سوختگی حاصل از حرارت پرتو آسیب ببیند بسیار زیاد می شود.
و در انتها برای خرید یک چراغ رشد مناسب به فروشگاه های معتبر که به طور متمرکز و تخصصی در زمینه نورپردازی عمل می کنند مراجعه کنید. خرید از فروشگاه های معتبر این قابلیت را ایجاد می کند که با استفاده از دستگاه طیف سنج بتوانید طیف و نانومتر ها را اندازه گیری کنید. توجه کنید که یک چراغ رشد با گارانتی خرید کنید، تا ویژگی های استاندارد را داشته باشد.