بذر انواع بادمجان


بادمجان یکی از انواع صیفی جاتی است که در فصل گرما به خوبی رشد می کند. اگر شما هم دوست دارید که یک گلدان بادمجان در منزل خود بکارید به راحتی با فراهم کردن شرایط دمایی مساعد می توانید یک گلدان بادمجان در بالکن یا تراس خانه خود داشته باشید. قبل از اقدام به کشت تهیه یک بذر با کیفیت با قوه نامیه بالا یکی از اصول اساسی در موفقیت آمیز بودن کشت بذر است.
مجموعه تهران گرولایت با ارائه ی بذر انواع بادمجان از یکی از معتبرترین برندهای موجود در بازار به نام وانیا به شما در رسیدن به نتیجه مطلوب کمک خواهد کرد.

انواع بذر بادمجان وانیا  

بذر بادمجان میکس وانیا
بذر بادمجان قرمز چروک وانیا
بذر بادمجان نارنجی نخودی وانیا
بذر بادمجان بنفش ژاپنی وانیا
بذر بادمجان زرد دلمه ای وانیا
بذر بادمجان سفید قلمی وانیا
بذر بادمجان بنفش مینیاتوری وانیا
بذر بادمجان مشکی مینیاتوری وانیا
بذر بادمجان مشکی سیلندری وانیا
بذر بادمجان مشکی قلمی وانیا
بذر بادمجان مشکی دلمه ای وانیا

مشخصات یک بذر مرغوب چیست؟

همانگونه که در بالا گفتیم برای اینکه یک تجربه موفق در زمینه کاشت بذر بادمجان داشته باشید باید از کیفیت بذر انتخابی اطمینان حاصل کنید. از جمله نشانه های یک بذر خوب و مرغوب می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
1- قوه نامیه بالا: قوه نامیه یا توانایی بذر برای خروج جوانه و تشکیل گیاهچه سالم تحت شرایط مساعد را قوه نامیه می گویند. برای تعیین درصد این توانایی می توان 10 عدد از بذر مورد نظر را درون دستمالی مرطوب در مدتی معین در دمای محیط نگهداری کرد و پس از جوانه زدن بر اساس تعداد بذرهای جوانه زده درصد توانایی بذر را مشخص کرد.
2- سالم و بدون شکستگی بودن: بذرهای سالم و یک اندازه و بدون شکستگی یکی از نشانه های مرغوبیت بذر است.
3- اندازه بذر: درشت یا ریز بودن بذر نیز می تواند یکی از مشخصات یک بذر خوب باشد. چنانچه بذری کوچک و ضعیف بود احتمال سبز شدن آن کمتر است و در نتیجه هر چقدر محیط و بستر کشت نیز مساعد باشد ممکن است کاشت بذر با شکست مواجه شود.
4- سن بذر: هر چقدر فاصله ی زمانی برداشت بذر تا زمان کاشت آن بیشتر باشد قوه نامیه آن کمتر می شود. مگر در شرایط انبارداری مساعد. بنابراین یکی دیگر از پارامترهای تشخیص بذر مرغوب توجه به تاریخ برداشت و تاریخ انتقضای آن می باشد.
5- خلوص بذر: بذر پاک و بدون آلودگی هایی چون سنگ ، شن و کاه و... نیز نشان از کیفیت بالای بذر است.
6- مشخصات ظاهری بذر: توجه به بو ، رنگ و درصد رطوبت بذر می تواند به شما در تشخیص بذر مرغوب کمک کند.

چگونه شرایط محیطی برای کاشت بذر انواع بادمجان فراهم کنیم؟

- پس از انتخاب بذر مرغوب ابتدا گلدانی با زهکش مناسب انتخاب کنید. برای این منظور در انتهای گلدان مقداری ماسه و یا سنگ بریزید. ضمن اینکه برای ابتدای کار انتخاب گلدان کوچک و تیره برای نتیجه بهتر مناسب است. پس از رشد بذر بادمجان، هر بوته را در یک گلدان بزرگتر بکارید. از آنجایی که گیاه بادمجان نیاز به گرما برای رشد مطلوب دارد انتخاب گلدانی که گرما را در خود نگه دارد اهمیت دارد. گلدان های سفالی لعابدار هم به سبب حفظ رطوبت و هم گرما برای کاشت بوته های بادمجان مناسب است.
- خاک مناسب برای کاشت بذر بادمجان ترکیب شن و خاک رس است که رطوبت را به خوبی در خود نگه می دارد. و از آنجایی که مصرف مواد مغذی در بادمجان بسیار بالاست استفاده از کود دامی پوسیده در ترکیب با خاک برای رشد بهتر مناسب است.
- بوته های بادمجان به شکل عمودی رشد می کنند، بنابراین داشتن فضای کافی برای رشد عمودی لازم است. در صورت داشتن فضای کافی در حدود 30 سانتی متر جهت رشد عمودی نیاز به حمایت کننده دارید که می توان در اینجا از تکه های چوب استفاده کرد.
- همانگونه که پیشتر گفته شد گیاه بادمجان گرما دوست است و نیاز به گرما و نور زیاد آفتاب برای به گل نشستن و باردهی دارد. بنابراین مکانی پر نور و در معرض نور مستقیم خورشید برای کاشت بذر بادمجان انتخاب کنید.

چگونه بذر انواع بادمجان بکاریم؟

پس فراهم کردن شرایط محیطی در خاک نرم و هوا دهی شده حفره هایی به ارتفاع 1 و نیم سانتی متر ایجاد کنید و بذرهای بادمجان را در آن قرار دهید. در هر حفره 2 تا 3 عدد بذر قرار دهید تا شانس جوانه زنی افزایش یابد. و دوبرابر قطر بذر را خاک نرم بر روی سطح بذر ها بپاشید. ( گلدان خود را در محل آفتابگیر قرار دهید ، گلدان شما روزانه حداقل 6 ساعت باید در معرض نور خورشید قرار بگیرد.)  سپس خاک را به گونه ای آبیاری کنید که غرقابی نباشد. پس از 2 تا 3 هفته گیاه شما آماده جابه جایی در گلدان بزرگتر است.
پس از 3 تا 4 ماه بوته های بادمجان رشد کرده اند. برای اینکه گیاه شما زودتر به بار بنشیند گلهای اضافه را به موقع هرس کنید.  

قیمت و خرید بذر انواع بادمجان

برای خرید بذر انواع بادمجان شما عزیزان می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

دسته‌بندی