سموم و آفت کش

سموم و آفت کش، ترکیبات شیمیایی غالبا منابع هستند که برای مقابله با یک حشره خاص و یا گیاه مهاجم فرموله شده اند، اما می توانند برای سایر حشرات و موجودات اثرات زیستی زیانبار داشته باشد.
با توسعه نظام های کشتی جدید و افزایش تقاضای جهانی مواد غذایی و پیدایش کشاورزی های مدرن، مصرف سموم و آفت کش افزایش یافته است، از جمله مهم ترین افت های گیاهی که مورد علاقه انسان ها نمی باشند می توان به گیاهان مهاجم و علف های هرز، حشرات و آفات مکنده، کنه ها، نماتد ها و میکروب ها و قارچ ها اشاره کنیم که اکثر سموم موجود در بازار برای مقابله و مبارزه با این آفات ارایه شده اند.

سموم آفت کش چیست؟

سموم و آفت کش، در تعریف عام، به هر ترکیبی اطلاق میشود که به منظور پیشگیری یا انهدام و یا کنترل افت ها و ناقلین آنها و عوامل بیماری زا گیاهی به کاربرده شود.
از نظر آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده آمریکا، هر ماده یا ترکیبی که برای پیشگیری، نابودی، کنترل، دور کردن و یا محدود کرده سیکل زندگی آفات به کار می رود افت کش گفته می‌شود.

انواع آفت کش

علف کش ها: این ترکیبات برای از بین بردن گیاهان مهاجم و علف های هرز و جلوگیری از گسترش و تکمیل سیکل زندگی آن ها مورد استفاده قرار می گیرد همچنین از آن‌ها در دریاچه‌ها و برکه‌ها برای کنترل گیاهان آبی مانند جلبک ها و چمن که عامل بوی نامطبوع آب می‌باشند و باعث تداخل در شنا و ماهیگیری می‌شوند، استفاده می‌شود.
حشره کش ها: برای از بین بردن حشرات مخرب محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.
قارچ کش ها: برای مبارزه با قارچ های ریشه و اندام هوایی گیاه به کارگرفته می شوند.
باکتری کش ها: برای مقابله با بیماری های باکتریایی گیاهی مورد استفاده قرار می گیرد.
نماتد کش ها: برای کنترل جمعیت کرم های لوله ای مورد استفاده قرار می گیرد.
راب کش ها: برای کشتن راب ها و حلزون ها و سایر نرم تنان مورد استفاده قرار می گیرد.
از نظر سازگاری آفت کش ها با محیط زیست نیست آفت کش ها به دو دسته افت کش های ارگانیک و آفت کش های سینتتیک تقسیم می شوند.

طبقه بندی سموم و آفت کش ها بر اساس تجزیه پذیری زیستی:

سموم و آفت کش تجزیه پذیر
سموم و آفت کش های نوع تجزیه پذیر زیستی سمومی هستند که توسط میکروب ها و دیگر موجودات زنده به ترکیبات بی ضرر تجزیه می شوند و در نهایت از محیط زیست حذف شوند.
آفت کش های مقاوم
سموم و آفت کش های مقاوم نیز سمومی هستند که ممکن است ماه ها یا سالها طول بکشد تا تجزیه شوند‌ و اثرات بسیار نامطلوبی را بر اب های زیر زمینی، اکوسیستم آبی، جمعیت حشرات گرده افشان کننده، موجودات تجزیه کننده خاک و... خواهد داشت، لذا حدامکان توصیه می‌شود که از این دسته از سموم استفاده نشود.

عوارض سموم و آفت کش ها

بسیاری از سموم و آفت کش های که امروز مورد استفاده قرار می گیرد برای انسان یا محیط زیست مخاطره آمیز است ، براین اساس باید تا حدامکان از استفاده این سموم پیشگیری شود و در صورتی که روش های مداخله فیزیکی و عوامل محدود کننده در کنترل آفات کارساز نباشد به اجبار باید از این سموم و آفت کش ها در غلظت مناسب و در دفعات استاندارد استفاده شود و برداشت محصولات نیز حتما پس از سپری شدن دوره کارنس سم انجام شود تا از بروز ناهنجاری‌های ممکن پس از مصرف محصولات توسط انسان پیشگیری شود.

قیمت و خرید انواع سموم و آفت کش ها

تهران گرولایت، به عنوان بزرگترین و جامع ترین سایت فروش اینترنتی محصولات کشاورزی، زراعی و باغبانی، مجموعه ای از کم خطر ترین و موثر ترین سموم و آفت کش ها را در این قسمت برای شما عزیزان گرد آوری کرده است و شما عزیزان می توانید از این قسمت مناسب ترین سموم و آفت کش ها را برای کشت های خود انتخاب و ثبت سفارش کنید.

دسته‌بندی