تجهیزات اتاق رشد گیاهتجهیزات اتاق رشد گیاه

اگر شما هم از علاقه مندان به گلخانه های خانگی باشید، حتما نام اتاق های رشد گیاه را شنیده اید. اتاق های رشد گیاه از بهترین ابزار های مورد نیاز برای ساخت محیط کشت مصنوعی و البته مناسب هر پرورش گیاهی می باشند که شما می توانید با آگاهی از نیاز های ضروری گیاهتان مانند نور، دما، رطوبت، مواد مغذی و ... آن ها را کنترل کنید، در ضمن می توانید نگرانی آب و هوا و تغییر فصل را به کلی فراموش کنید. اتاق رشد گیاهی در ابتدا برای مصارف تخصصی کشت بافت گیاهان و ادابته کردن گیاهان غیر بومی مورد استفاده قرار گرفت اما با گذر زمان و با توجه به ویژگی های مناسبی که داشت بیشتر مورد توجه واقع شد .

اتاق های رشد دارای دما ، نور ، رطوبت و تهویه قابل کنترل هستند و می توان متناسب با نیاز های گیاهانی که در آن رشد و تکثیر می شوند این پارامترها را تغییر داد و شرایط را آن گونه که مطلوب است مدیریت کرد بنابراین ، این محیط  برای افراد مبتدی که اطلاعات و دانش تخصصی کمی در ارتباط با کشت و پرورش گیاهان دارند، فوق العاده مناسب است.

در اتاق رشد امکان استفاده از شیوه های مختلف کشت از جمله هیدروپونیک ، ژئوپونیک ، آیرو پونیک و اکواپونیک امکان پذیر است و در صورت استفاده از شیوه کشت غیر خاکی (ژئوپونیک) بسیاری از بیماری های گیاه و ریشه ناشی از وجود خاک حذف خواهد شد و هزینه تولید و نگهداری گیاه به شدت کاهش پیدا خواهد کرد همچنین مشکلات رویش علف هرز و سم پاشی های متداول نیز برطرف خواهد شد ، بنا بر این استفاده از اتاق های کشت به پرورش دهندگان این امکان را میدهد که هزینه های نگهداری گیاه را تا حد امکان کاهش دهند.

اتاق های رشد همانطور که گفته شد دارای سیستم دما ، رطوبت ، نور و تهویه قابل کنترل و تغییر هستند و این امکان را فراهم میکنند تا شرایط مطلوب برای گیاهان غیر بومی تامین شود ، این به خصوص برای افراد علاقه مند به گیاهان خاص ، مزیت مطلوبی می باشد که به واسطه آن افراد علاقه مند به پرورش گیاهان خاص و غیر بومی ، می‌توانند محیط رشد این گونه ها را به طور مصنوعی شبیه سازی کرده و از گیاهان مورد علاقه خود نگهداری کنند.

یکی از مهم ترین مزیت های اتاق رشد امکان جابجایی(mobility)  آسان آن است ، به این معنا که اتاق رشد قابل حمل بوده و هر زمان که تمایل داشته باشید میتوانید موقعیت و مکان قرار گیری آن را تغییر دهید .

سایز عامل دیگری است که خرید اتاق رشد  را به خریدی معقول و مناسب تبدیل کرده است چرا که در همه نوع اندازه و فرمی در بازار موجود می باشد. شما می توانید آن را در آشپزخانه و بین ردیف کابینت ها، در اتاق، آپارتمان های کوچک و خلاصه هر فضای داخلی قرار دهید بدون اینکه نگران اشغال فضای محیط یا مناسب نبودن برای فضای داخلی خود باشید ،ابعاد اتاق های رشد متغییر بوده و میتواند در ابعاد مختلف و متناسب با نیاز خود تهیه کنید  بنا بر این افرادی که علاقمند به پرورش گیاهان هستند اما محدودیت مکانی دارند می‌توانند اتاق رشدی متناسب با ابعاد فضای خالی و بدون استفاده منزل خود سفارش دهند و از لذت پرورش گیاهان در خانه کوچک خود بهره‌ مند شوند. همچنین اتاق رشد کاملا محصور بوده و از ورود حیوانات خانگی و پرندگان و حشرات به فضای داخلی و آسیب دیدن گیاهان جلوگیری می کند و این برای افرادی که به سبب حضور کودکان از پرورش گیاهان خود داری می کنند یک مزیت فوق العاده محسوب می شود.

کارکردن با اتاق رشد بسیار آسان است و از آنجایی که تمام شرایط اعم از نور ، دما ، رطوبت ، تهویه و... به طور پیوسته کنترل و اندازه گیری میشود ، استفاده از آن به شما این امکان را میدهد با تخصیص مدت زمان کمی برای پرورش گیاه ، گیاهانی شاداب و زیبا داشته باشید و از آن لذت ببرید.

در ادامه قصد داریم به تجهیزات مورد نیاز اتاق رشد بپردازیم ، ابزار و تجهیزاتی که برای مدیریت و کشت در اتاق رشد لازم و ضروری می باشند؛

لامپ های رشد از مهم ترین تجهیزات اتاق رشد محسوب می شوند که نور مورد نیاز به جهت رشد رویشی و گلدهی گیاهان را تامین می کنند ، مهم ترین ویژگی که لامپ های رشد گیاهی باید داشته باشند فول اکسپکتروم بودن است یعنی طیف طول موجی که توسط گیاه تولید می‌شود شبیه نور خورشید باشد تا نیاز نوری گیاه در تمامی مراحل رشد و گلدهی را تامین کند این بدین معناست که  نمی توان تنها با یک نور تک رنگ ، گیاه را به سر منزل مقصود رساند. طبیعی ست که یک لامپ رشد گیاه فول اسپکتروم می تواند  نیاز نوری گیاه برای فرایند رشد و گلدهی  به طور همزمان برطرف نماید.

لامپ رشد گیاه فول اسپکتروم بازه 380 تا 840 نانومتر را در بر دارد. این بازه شامل نور فرابنفش، مادون قرمز، قرمز دور، زرد، سبز و آبی و قرمز و بنفش می شود. هر کدام از این امواج حتی نور ماورا بنفش نیز مزایای خاص خود را برای گیاه دارد. بنابراین لامپ رشد گیاه فول اسپکتروم را می توان یک نور کامل برای گیاه دانست که حذف هر طیف از آن یعنی آسیب زدن به بخشی از چرخه ی رشد گیاه ، لامپ های رشد گیاه می توانند به صورت ال ای دی یا اس ام دی و می‌توانند به صورت بخار جیوه یا بخار سدیم (HPS) و یا متال هالیدی باشند که در قسمت لامپ های رشد گیاه به طور کامل می توانید از مزیت هر نوع لامپ رشد آگاه شوید و متناسب با نیاز خود لامپ رشد مطلوب اتاق رشد خود را تهیه کنید.

پس از انتخاب لامپ رشد نوبت به انتخاب پارچه رفلکتور یا مالایر خواهد بود.

برای اینکه میزان بهروری نور را در اتاق رشد افزایش دهیم و مانع هدر رفت نور و انرژی تابشی لامپ رشد شویم استفاده از پارچه های رفلکتور ضرورت پیدا می کند ، در حقیقت پارچه های رفلکتور پوشش های پارچه ای غالبا از جنس پلیمر های پلاستیکی و پلی اتیلن می باشند که بر روی سطح خارجی آن یک لایه شفاف و آینه ای قرار گرفته که باعث باز تابش نور خواهد شد ، این پارچه بر روی سقف ، دیواره ها و کف اتاق رشد نصب میشود و باعث میشود نور تولیدی  توسط لامپ های رشد پس از برخورد به دیواره و کف و سقف اتاق رشد تا حد زیادی به سمت گیاه منعکس شود (بین 85% تا 95% بازگشت نور) این بازگشت نور به طور چشم گیری بازدهی کشت را افزایش می دهد و بسته به نوع پارچه مورد استفاده می تواند بازدهی رشد را بین 35 تا 50 درصد افزایش دهد . همچنین استفاده از پارچه های رفلکتور هزینه های مربوط به خرید لامپ های رشد را کاهش خواهد داد به این صورت که اگر در حالت بدون وجود پارچه رفلکتور شما به پنج لامپ رشد نیاز داشته باشید استفاده از پارچه مایلار به سبب کاهش اتلاف نور تعداد لامپ مورد نیاز شما را کاهش می دهد از طرفی هزینه های مربوط به مصرف انرژی اتاق رشد نیز کاهش پیدا می کند.

شما می توانید بسته به ابعاد اتاق رشد و همچنین میزان تخصیص بودجه تجهیزاتی خود یکی از سه نوع پارچه رفلکتور موجود در سایت تهران گرولایت که شامل ، پارچه رفلکتور 85 درصد ایتالیایی، پارچه رفلکتور95 درصد ترک و پارچه رفلکتور 98 درصد ایتالیایی را انتخاب و تهیه کنید.

پس از تامین نور اتاق رشد نوبت به تامین رطوبت مورد نیاز گیاهان می رسد ، همانطور که می دانید غالب گیاهان در خاستگاه زیستی طبیعی خود مقادیر زیادی از رطوبت را در اختیار داشته اند بنا بر این برای نگهداری آن ها در محیط منزل باید سطح مناسبی از رطوبت را برای آن ها تامین کرد ، رطوبت عامل بسیار مهمی در رویش بذر محسوب می شود و در صورت کمبود رطوبت تولید نشا گیاه به شدت کاهش پیدا می کند همچنین رطوبت باعث تسهیل فرآیند تنفسی گیاه می شود و از مسدود شدن روزنه های تنفسی گیاه جلوگیری می کند ، سومین نقش رطوبت ، تعریق و تعدیل دمایی در گیاه است یعنی با افزایش دما گیاه با تعریق ، دمای خود را کاهش می دهد. وجود رطوبت همچنین برای برخی گیاهان که قابلیت جذب آب از طریق برگ دارند از اهمیت فراوانی برخوردار است ، گیاهانی مانند ارکیده ، سرخس و... که بخش قابل توجهی از آب مورد نیاز خود را از طریق ساقه و برگ به دست می آورند .

برای تامین رطوبت مورد نیاز گیاهان اتاق رشد ایمن ترین و مناسب ترین وسیله دستگاه های رطوبت ساز می باشند که به آن بخار ساز نیز گفته می شود.

بخار سازها می‌توانند به صورت بخار گرم و بخار سرد طراحی و تولید شده باشند اما برای اتاق رشد با توجه به لزوم پراکنده شدن یکنواخت رطوبت و امکان سوختگی گیاه با بخار گرم و افزایش دمای محیط ، از رطوبت ساز های سرد استفاده می شود که به وسیله دیسک های التروسونیک و تولید امواج متداول مافوق صوت تولید بخار آنی می کنند ، این بخار ساز ها به سبب تولید بخار سرد ، بخار تولیدی آن ها بر خلاف بخار گرم به سطوح بالا صعود نمی‌کند و در تمام سطوح انتقال پیدا می کند همچنین این بخار ساز ها تولید بخار آنی داشته و به محض روشن شدن تولید رطوبت می کند و از آنجایی که برای تولید بخار نیاز به گرما ندارند باعث افزایش دمای محیط نیز نمی‌شوند .

رطوبت ساز های سرد دارای حجم مخزن متفاوتی می باشند که بسته به مساحت پوشش دهی اتاق رشد و میزان ساعت کاری بخار ساز ، میتوان مناسب ترین آن را انتخاب کرد ، همه بخار سازهای موجود در سایت تهران گرولایت داری قابلیت تنظیم قدرت پرتاب بخار و میزان پاشش بخار خروجی از نازل می باشند و بسته به نیاز رطوبتی خود می توانید تولید بخار آن را مدیریت کنید .

سومین رکن مهم در اتاق های رشد ، تهویه مطلوب می باشد که به وسیله دستگاه های تهویه انجام می شود.

مناسب ترین تجهیزات تهویه برای اتاق رشد فن ها و هواکش ها هستند ، استفاده از سیستم تهویه در اتاق کشت مزیت های فراوانی دارد از جمله اینکه باعث کنترل موثر دما ، کنترل میزان  رطوبت ، جایگزینی CO2، اکسیژن دهی و گردش هوا ، کمک به فرایند گرده افشانی گیاهان، کنترل آفات گیاهی ، توزیع یکنواخت هوا در سطح گلخانه ، تمیز کردن هوای گلخانه و کاهش بوی نامطبوع ، برقراری جریان هوا داخل و خارج آن و در نهایت افزایش حداکثری راندمان انرژی و افزایش نرخ بازدهی کشت خواهد شد ، بسیاری از گیاهان برای فرایند گرده افشانی نیازمند یک جریان باد ملایم هستند که تهویه مناسب اتاق کشت می تواند این مهم را تحقق بخشد همچنین به سبب اختلاف چگالی هوای سرد و هوای گرم ، همواره هوای گرم در لایه های بالایی و هوای سرد در لایه های پایین اتمسفر قرار می گیرد بنا براین سیستم تهویه باعث اختلاط دمایی و یکسان شدن دمای اتاق کشت خواهد شد از طرفی با جریان یافتن هوا از خارج اتاق رشد ، هوای سرشار از دی اکسید کربن در اختیار گیاه قرار می گیرد همچنین اکسیژن مورد نیاز برای تنفس گیاهی نیز تامین می شود و رشد رویشی گیاهان تعدیل خواهد شد .

سکون هوا و رطوبت همچنین می تواند باعث تولید قارچ و بیماری های قارچی برای گیاهان شود که استفاده از سیستم تهویه باعث کاهش بیماری های گیاهی خواهد شد و هزینه های نگهداری گیاه را تا حد چشم گیری  کاهش می دهد، بسته به مساحت اتاق کشت شما میتوان از فن های مختلف با توان هوادهی مناسب استفاده کرد ، ما در مجموعه تهران گرولایت متفاوت ترین فن ها و هواکش های مناسب اتاق رشد با ابعاد مختلف را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم .

همچنین سایر الزامات اولیه کشت گیاهان شامل گلدان (گلدان های با کیفیت پارچه ای )، خاک مناسب ، کود (کود رشد ، کود گلدهی، کود اهن، کود کامل، کود کلسیم ، کود آمینو اسید و کود NPK) ، کهدر قسمت کود و خاک به طور کامل و جامع در اختیار شما قرار گرفته است همچنین فیلتر های کربن حذف کنند آلاینده ها و بوی نامطبوع ( ارایه شده در قسمت فیلتر کربن)  ، دما سنج ،رطوبت سنج ، PH سنج و سختی سنج و ابزار اندازه گیری( ارایه شده در قسمت هوشمند سازی اتاق رشد) و به طور کلی جامع ترین  امکانات را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم ،مجموعه تهران گرولایت با بهره گیری از دانش و تخصص کارشناسانی که در این زمینه دارای تحصیلات و مهارت هستند، از صفر تا صد مراحل ساخت و تجهیز اتاق کشت در کنار شماست تا شما لذت پرورش گیاهان را در خانه تجربه کنید .