تجهیزات گلخانهخرید تجهیزات اتاق رشد گیاه

اگر شما هم از علاقه مندان به گلخانه های خانگی هستید، حتما نام اتاق های رشد گیاه را شنیده اید. اتاق های رشد گیاه از بهترین ابزارهای مورد نیاز برای ساخت محیط کشت مصنوعی هستند و شما می توانید با تامین نیازهای ضروری گیاهتان مانند نور، دما و رطوبت به رشد آن گیاه کمک کنید. در ضمن با استفاده از این تجهیزات نگرانی شما در مورد آب و هوا و تغییر فصل به طور کلی فراموش می شود. به همین دلیل خرید تجهیزات اتاق رشد گیاه از جمله مواردی است که تمامی صاحبان گلخانه باید مد نظر قرار دهند.

اتاق رشد گیاه چیست؟

اتاق رشد گیاه در ابتدا برای مصارف تخصصی کشت بافت گیاهان و پروش گیاهان غیر بومی مورد استفاده قرار گرفت. اما با گذر زمان و با توجه به ویژگی های مناسب که این محصول داشت، استفاده از آن مورد توجه واقع شد. امروزه، خرید تجهیزات اتاق رشد گیاه به یکی از موارد اصلی در پروش گیاهان تبدیل شده است.
اتاق های رشد دارای دما، نور، رطوبت و تهویه قابل کنترل هستند و می توان متناسب با نیازهای گیاهانی که در آن رشد و تکثیر می شوند، این پارامترها را تغییر دارد. با خرید تجهیزات اتاق رشد گیاه شرایط را می توان به گونه ای مطلوب مدیریت کرد تا محیطی فوق العاده برای گیاهان به وجود آید.

شیوه های مختلف رشد در اتاق رشد گیاه

یکی از مواردی که سبب شده است خرید تجهیزات اتاق رشد گیاه مورد توجه قرار گیرد شیوه های مختلف رشد در این اتاق است. در اتاق رشد امکان استفاده از روش های مختلف کشت از جمله هیدروپونیک، ژئوپونیک، آیروپونیم و اکواپونیک وجود دارد و در صورت استفاده از شیوه کشت غیر خاکی ( ژئوپونیک) بسیاری از بیماری های گیاه و ریشه که ناشی از وجود خاک است از بین می رود. استفاده از اتاق رشد گیاه این امکان را برای افراد به وجود می آورد تا هزینه های نگهداری از گیاهان را تا حد امکان کاهش دهند.

آیا با استفاده از اتاق رشد گیاه می توان گیاه غیر بومی پرورش داد؟

همانطور که پیشتر در این متن به آن اشاره کردیم این اتاق دارای سیستم کنترل دما، رطوبت و نور است و تهویه آن را نیز می توان تغییر داد. با استفاده از این آیتم ها می توان شرایط مطلوب برای رشد گیاهان غیر بومی را تامین کرد. خرید تجهیزات اتاق رشد گیاه به طور ویژه مزیت مطلوبی برای کسانی به شمار می آید که علاقه مند به پروش گیاهان خاص و غیر بومی هستند. این افراد می توانند با استفاده از اتاق رشد گیاه محیط مناسب برای رشد گیاهان را شبیه سازی کنند.

آیا این اتاق قابل حمل است؟

یکی از مهمترین مزیت های خرید تجهیزات اتاق رشد گیاه امکان جابجایی آسان آن است. این امر بدین معناست که اتاق رشد گیاه قابل حمل بوده و هر زمان که تمایل داشته باشید می توانید موقعیت و مکان قرارگیری آن را تغییر دهید.

آیا این اتاق در اندازه های مختلف تولید می شود؟

سایز و یا همان اندازه عامل دیگری است که خرید تجهیزات اتاق رشد گیاه را به خریدی معقول و مناسب تبدیل کرده است. زیرا این اتاق در همه نوع اندازه و فرمی در بازار موجود است. شما می توانید آن را در آشپزخانه و بین ردیف کابینت ها، در اتاق ها و آپارتمان های کوچک به کار ببرید، بدون اینکه نگران اشغال محیط یا مناسب نبودن آن برای فضای داخلی خود باشید.
ابعاد اتاق های رشد متغییر بوده و می توانند در ابعاد مهتلف و متناسب با نیاز کاربران تهیه شوند. بنابراین، افرادی که علاقه مند به پرورش گیاهان هستند، اما محدودیت های مکانی دارند، می توانند اتاق رشد متناسب را سفارش دهند و از لذت پروش گیاهان در خانه کوچک خود بهره مند شوند.

آیا اتاق رشد گیاه محصور است؟

اتاق رشد گیاه کاملا محصور بوده و از ورود حیوانات خانگی، پرندگان و حشرات به فضای داخلی و آسیب به گیاهان جلوگیری می کند. این ویژگی برای افرادی که به سبب حضور کودکان از پرورش گیاهان خودداری می کنند یک مزیت فوق العاده است.
کارکردن با اتاق رشد گیاه بسیار آسان است و از آنجایی که تمام شرایط اعم از نور، دما، رطوبت و تهویه به طور پیوسته کنترل و اندازه گیری می شوند، استفاده از آن به شما این امکان را می دهد با تخصصیص مدت زمان کمی برای پروش گیاه، گیاهانی شاداب و زیبا داشته باشید و از وجود آنها لذت ببرید.

لامپ رشد گیاه چیست؟

یکی دیگر از مواردی که در خرید تجهیزات اتاق رشد گیاه مد نظر قرار می گیرد، خرید لامپ رشد گیاه است. لامپ های رشد از مهمترین تجهیزات اتاق رشد گیاه محسوب می شوند و نور مورد نیاز را برای رشد رویشی و گلدهی گیاهان تامین می نمایند.
مهمترین ویژگی لامپ های رشد گیاه ویژگی فول اکسپکتروم بودن آنهاست. یعنی این لامپ طیف طولی موجی را مشابه به نور خورشید تولید می کند تا نور مورد نیاز را در تمامی مراحل رشد و گلدهی گیاه تامین کند. در واقع، شما نمی توانید با یک لامپ تک نور گیاه را به سر منزل مقصود برسانید.

لامپ فول اکسپکتروم چه نورهایی را تولید می کند؟

لامپ رشد گیاه فول اسپکتروم بازه 380 تا 480 نانومتر را تولید می کند. این بازه شامل نور فرابنفش، مادون قرمز، قرمز دور، زرد، سبز، آبی، قرمز و بنفش است. هر کدام از این امواج ( حتی نور ماورا بنفش) مزایای خاص خود را بر پروسه رشد گیاه دارند. به همین دلیل خرید لامپ مناسب یکی از مواردی است که در زمان خرید تجهیزات اتاق رشد گیاه باید به آن توجه ویژه ای شود.
بنابراین، لامپ رشد گیاه فول اسپکتروم را می توان یک نورکامل برای گیاه دانست که حذف هر طیف از آن به معنای آسیب به بخشی از چرخه رشد گیاه است. لامپ های رشد گیاه می توانند به صورت ال ای دی یا اس ام دی و یا به صورت بخار جیوه و بخار سدیم و یا متال هالیدی تولید شوند و شما می توانید با توجه به نیاز خود بهترین گزینه را خریداری نمایید.

پارچه رفلکتور یا مایلار

یکی دیگر از مواردی که در پروسه خرید تجهیزات اتاق رشد گیاه و پس از خرید لامپ رشد گیاه مد نظر قرار می گیرد، پارچه رفلکتور یا مایلار است. برای اینکه میزان بهره وری نور را در اتاق رشد گیاه افزایش دهیم و مانع از هدر رفت نور شویم، استفاده از پارچه های رفلکتور ضرورت پیدا می کند. در حقیقت، پارچه های رفلکتور پوشش های پارچه ای غالبا از جنس پلیمرهای پلاستیکی و پلی اتیلن هستند که بر روی سطح خارجی آن یک لایه شفاف و آینه ای قرار گرفته می شود که باعث باز تابش نور خواهد شد.

آیا استفاده از پارچه رفلکتور به افزایش بازدهی گیاه کمک می کند؟

خرید پارچه رفلکتور در پروسه خرید تجهیزات اتاق رشد گیاه به افزایش بازدهی گیاهان کمک می کند. پارچه رفلکتور بر روی سقف، دیواره ها و کف اتاق رشد نصب می شود و باعث می شود نور تولید توسط لامپ های رشد پس از برخورد به دیواره، کف و سقف اتاق رشد تا حد زیادی به سمت گیاه منعکس شود ( بین 85% تا 95%).  این بازگشت نور به طور چشمگیری بازدهی کشت را افزایش می دهد و همین امر سبب شده است خرید تجهیزات اتاق رشد گیاه به یکی از موارد بسیار مهم تبدیل شود.

مزایای دیگر خرید پارچه رفلکتور چیست؟

پارچه های رفلکتور هزینه های مربوط به خرید لامپ های رشد گیاه را کاهش می دهند، بدین صورت که اگر در حالت بدون وجود پارچه رفلکتور شما به پنج لامپ رشد نیاز داشته باشید، استفاده از پارچه مایلار به سبب کاهش اتلاف نور تعداد مورد نیاز را کاهش می دهد.

انواع پارچه رفلکتور

شما می توانید با توجه به ابعاد اتاق رشد و همچنین بودجه ای که برای اینکار در نظر گرفته اید انواع پارچه رفلکتور را در پروسه خرید تجهیزات اتاق رشد گیاه را از سایت تهران گرولایت سفارش دهید. این پارچه ها به شرح زیرند:
• پارچه رفلکتور 85 درصد ایتالیایی
• پارچه رفلکتور 95 درصد ترک
• پارچه رفلکتور 98 درصد ایتالیایی

چرا تامین رطوبت گیاه اهمیت دارد؟

پس از خرید پارچه رفلکتور در پروسه خرید تجهیزات اتاق رشد گیاه که به تامین نور اتاق رشد کمک می کند نوبت به تامین رطوبت مورد نیاز گیاهان می رسد. همانطور که می دانید اغلب گیاهان در خاستگاه زیستی طبیعی خود مقادیر زیادی از رطوبت را در اختیار دارند. بنابراین، برای نگهداری از آنها در محیط منزل باید سطح مناسبی از رطوبت را برای آنها تامین کنید.

رطوبت به رشد گیاه کمک می کند!

رطوبت عامل بسیار مهمی در رویش بذر است و در صورت کمبود رطوبت تولید نشا گیاه به شدت کاهش پیدا می کند. همچنین، رطوبت باعث تسهیل فرآیند تنفسی گیاه می شود و از مسدود شدن روزنه های تنفسی گیاه جلوگیری می نماید. سومین نقش رطوبت، تعریق و تعدیل دمایی در گیاه است.
وجود رطوبت برای برخی گیاهان که قابلیت جذب آب از طریق برگ را دارند از اهمیت زیادی برخوردار است. گیاهانی مانند ارکیده و سرخس که بخش قابل توجهی از آب مورد نیاز خود را از طریق ساقه و برگ به دست می آورند به رطوبت نیاز دارند. به همین دلیل خرید رطوبت سازها از جمله مواردی است که در خرید تجهیزات اتاق رشد گیاه باید مد نظر قرار گیرد.

رطوبت سازی خانگی و یا صنعتی چیست؟

بخارسازها می توانند به صورت بخار گرم و یا بخار سرد طراحی و تولید شوند، اما برای اتاق رشد گیاه با توجه به لزوم پراکنده شدن یکنواخت رطوبت و امکان سوختگی گیاه با بخار گرم و یا افزایش دمای محیط، از رطوبت سازهای سرد استفاده می شود. در واقع، این دستگاه از جمله دستگاه هایی هستند که در خرید تجهیزات اتاق رشد گیاه مهم قلمداد می شوند.
بخارسازها به وسیله دیسک های التروسونیک و تولید امواج متداول مافوق صوت تولید بخار آنی می کنند. این دستگاهها به سبب تولید بخار سرد، بخار تولیدی آنها به سطح بالا صعود نمی کند و در تمام سطوح قابل انتقال است. همچنین، این بخار سازها تولید آنی بخار دارند و به محض روشن شدن تولید رطوبت می کنند. با توجه به این موضوع که تولید بخار نیاز به کار ندارد، باعث افزایش دمای محیط نمی شوند.

حجم مخزن بخارسازها چقدر است؟

مسئله دیگری که در خرید تجهیزات اتاق رشد گیاه در مورد آنها سوال پرسیده می شود در مورد حجم مخزن بخار سازهاست. باید بدانید رطوبت سازهای سرد دارای حجم مخزن متفاوتی هستند که با توجه به مساحت پوشش دهی اتاق رشد و میزان ساعت کاری بخار ساز می توان مناسب ترین آنها را انتخاب کرد. همه بخار سازهای موجود در سایت تهران گرولایت دارای قابلیت تنظیم قدرت پرتاب بخار و میزان پاشش بخار خروجی از نازل هستند و صاحبان گلخانه ها با توجه به نیاز رطوبتی خود می توانند تولید بخار را مدیریت کنند.

دستگاه فن اتاق رشد گیاه چیست؟

رکن دیگری که در خرید تجهیزات اتاق رشد گیاه مد نطر قرار می گیرد تهویه مطلوب اتاق رشد گیاه است که به وسیله دستگاه های تهویه انجام می شود. مناسب ترین تجهیزات تهویه برای اتاق رشد گیاهان فن ها و هواکش ها هستند. استفاده از سیستم تهویه در اتاق کشت مزیت های فراوانی دارد که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• کنترل موثر دما
• کنترل میزان رطوبت
• جایگزینی CO2
• کمک به فرآیند گرده افشانی گیاهان
• کنترل آفات گیاهی
• توزیع یکنواخت هوا در سطح گلخانه
• تمیز کردن هوای گلخانه
• کاهش بوی نامطبوع
• گردش هوا
• برقراری جریان هوا داخل و خارج
• افزایش راندمان انرژی
• افزایش نرخ بازدهی کشت
در نتیجه تهیه سیستم تهویه مناسب از جمله موارد مهم در خرید تجهیزات اتاق رشد گیاه است. به طور مثال، بسیاری از گیاهان برای فرآیند گرده افشانی نیازمند یک جریان باد ملایم هستند که تهویه مناسب اتاق کشت می تواند این مهم را تحقق بخشد. 

استفاده از هواکش چه مزیت هایی دارد؟

اختلاف چگالی هوای سرد و هوای گرم سبب می شود همواره هوای گرم  در لایه های بالایی و هوای سرد در لایه های پایینی اتمسفر قرار گیرد. بنابراین، سیستم تهویه باعث اختلاط دمایی و یکسان شدن دمای اتاق کشت خواهد شد. به همین دلیل خرید تجهیزات اتاق رشد گیاه و تکمیل آن اهمیت زیادی دارد. سیستم تهویه با جریان یافتن هوا در خارج از اتاق رشد، هوای سرشار از دی اکسید کربن را در اختیار گیاه قرار می دهد و اکسیژن مورد نیاز برای تنفس گیاهی نیز تامین می شود.

سکون هوا چه مشکلاتی را در پی دارد؟

خرید سیستم تهویه در پروسه خرید تجهیزات اتاق رشد گیاه از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری می کند. سکون هوا و رطوبت می تواند باعث تولید قارچ و بیماری های قارچی برای گیاهان شود. استفاده از سیستم تهویه باعث کاهش بیماری های گیاهی خواهد شد و هزینه های نگهداری از گیاه را تا حد چشمگیری کاهش می دهد.
برای خرید تجهیزات اتاق رشد گیاه به کجا مراجعه کنیم؟
مجموعه تهران گرو لایت متفاوت ترین فن ها و هواکش های مناسب اتاق رشد گیاه را با ابعاد مختلف در اختیار شما عزیزان قرار می دهد. همچنین، سایز الزامات اولیه کشت گیاهان شامل گلدان های با کیفیت پارچه ای، خاک مناسب، کود رشد، کود گلدهی، کود کامل، کود آهن، کود کلسیم، کود آمینو اسید را به متقاضیان عرضه می کند. این مجموعه انواع فیلترهای کربن حذف آلاینده ها و بوی نامطبوع، دما سنج، رطوبت سنج و ابزارهای دیگر را نیز به فروش می رساند.

قیمت و خرید تجهیزات اتاق رشد گیاه

 مجموعه تهران گرولایت به عنوان یکی از فعال ترین مجموعه های فروش لوازم گلخانه ای، بهترین تجهیزات اتاق رشد گیاه را ارائه می دهد. برای داشتن خانه ای سبز با ما تماس بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: