بذر حبوبات

کاشت بذر انواع حبوبات

حبوبات دانه های خوراکی هستند که ارزش غذایی فراوانی دارند و به عنوان نوعی پروتئین گیاهی در غذاهای رژیمی استفاده می شوند. این دانه های خوراکی شامل انواع لوبیا ، عدس و نخود است که کاشت آنها در فضای آپارتمان و درون گلدان با فراهم کردن شرایط اقلیمی گیاه کار بسیار راحتی است. وجود نور کافی، خاک حاصلخیز و دمای مناسب باعث جوانه زنی و رشد و ثمر دهی بذر انواع حبوبات می شود. شروع کاشت بذر انواع حبوبات اواسط اردیبهشت یا اوایل خرداد است. اگر این گیاهان را در محیط آپارتمان می کارید پس در قید زمان مناسب نباشید هر فصلی که اراده کنید میتوانید اقدام به کشت کنید.

مقدمات کاشت بذر انواع حبوبات

خرید بذر حبوبات: انتخاب بذر خوب از شروط اساسی کاشت و در نهایت  برداشت موفق است. بنابراین برای خرید بذر انواع حبوبات اعم از لوبیا و نخود و عدس می توانید از طریق سایت تهران گرولایت اقدام کنید. مجموعه تهران گرولایت با ارائه انواع بذر مرغوب از برند معتبر وانیا که دارای ویژگی هایی چون قوه نامیه بالا، تازگی، پاک و خالص بودن و همچنین بدون آفت و هرگونه علف هرز می باشند، کرده است.
محل مناسب: حبوبات نیز همچون بسیاری از گیاهان نیاز به نور کافی برای رشد دارد. بنابراین اگر بذرهای حبوبات را درون باغچه می کارید نقطه ای را انتخاب کنید که روزانه حداقل 6 ساعت نور دریافت کند و سایه جزئی داشته باشد. جوانه های حبوبات در دمایی بین 16 تا 25 درجه سانتی گراد رشد می کنند، حتی اگر دما بالاتر باشد نیز این دانه های خوراکی جوانه خواهند زد. پس از جوانه زنی دمای 35 درجه دمای ایده آلی برای رشد بوته ها می باشد.
خاک مناسب: خاک نیمه سبک و حاصلخیز با پی اچ بالاتر از 6 برای کاشت بذر انواع حبوبات مناسب است. میتوانید با شخم زدن خاک باغچه به عمق 20 سانتی متر به کمک چنگک و مخلوط کردن کود دامی پوسیده و یا کمپوست با آن خاک را غنی کنید .
آبیاری: لوبیا نیاز به آبیاری متوسط و خاک مرطوب دارد. بهتر است یک روز قبل از اقدام به کشت خاک را آبیاری کنید و تا سبز شدن جوانه ها آبیاری انجام ندهید تا خاک به اصطلاح سله نکند و جوانه ها رشد کنند. در زمان گلدهی گیاه نیز آبیاری باید کمتر شود.

چگونه بذر انواع حبوبات بکاریم؟

قبل از کاشت بذر انواع حبوبات بهتر است بذرها را به مدت 24 ساعت در آب ولرم خیس کنید زیرا این کار باعث زودتر جوانه زدن بذرها می شود.
خاک باغچه یا خاک گلدان را با کود آلی یا کمپوست ارگانیک مخلوط کنید تا غنی شود. ( خاک نیمه سبک برای کاشت حبوبات مناسب است.)  از یک یا دو روز قبل از کاشت بذرها خاک را آبیاری کنید به گونه ای که عمق خاک نیز کاملا خیس شود و از ته گلدان آب اضافی خارج شود. حال با ایجاد حفره هایی به عمق 3 تا 4 سانتی متر بذرها را به صورت ردیفی درون گلدان یا باغچه بکارید. و با کمی خاک نرم یا کمپوست دانه ها را بپوشانید. اگر خاک باغچه بسیار خشک است میتوانید بلافاصله بذرها را به آرامی آبیاری کنید. پس از گذشت حدود 1 هفته جوانه های ریزی از خاک بیرون خواهد آمد. تا بالغ شدن جوانه ها و به بار نشستن بوته ها 70 تا 100 روز بسته به نوع حبوبات زمان لازم است. با پر شدن غلاف حبوبات و برجسته شدن آنها میتوانید آنها را لمس کنید و از رسیدن دانه های حبوبات مطمئن شوید. پس از آن میتوانید محصول خود را برداشت کنید.
توجه داشته باشید حبوبات به هوای گرم و بستر مرطوب و آبیاری منظم احتیاج دارند. ضمن آنکه گرمای بیش از حد خاک و خشکی آن میتواند باعث از گل افتادن گیاه و به هدر رفتن تلاش شما شود.

قیمت و خرید بذر انواع حبوبات

برای خرید بذر انواع حبوبات شما عزیزان می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

دسته‌بندی