کشت هیدروپونیک یا آب کشت یکی از روش های جدید پرورش گیاه است که مزایای بسیارش از جمله کاهش مصرف آب و بهبود کیفیت محصول در سالهای اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده است. از آنجا که شرایط کشت هیدروپونیک در گلخانه با کشت خاکی متفاوت است برای افزایش بازدهی و کسب سود بیشتر اولین نکته ای که باید به آن توجه کرد، انتخاب بهترین گیاهان برای کشت هیدروپونیک است.

کشت هیدروپونیک چیست؟

روش هیدروپونیک با حذف خاک، از آب به عنوان بستر کشت و پرورش گیاهان استفاده می شود. در این روش آب همواره سیال و در جریان است و مواد مغذی مورد نیاز گیاه برای رشد به صورت محلول به واسطه همین آب در اختیار ریشه گیاه قرار می گیرد. از آنجا که هدر رفت آب در کشت هیدروپونیک بسیار کم است، در این روش به نسبت کشت سنتی مصرف آب بسیار بهینه تر است. به علاوه گلخانه های هیدروپونیک  به دلیل عدم تاثیر پذیری از شرایط آب و هوایی، در هر منطقه ای قابل احداث هستند. مزیت دیگر این گلخانه ها این است که امکان کشت در چهار فصل را دارا هستند و می توان بیش از یک بار کشت در سال را انجام داد.

تجهیزات هیدروپونیک و ایروپونیک

برای خرید تجهیزات هیدروپونیک و ایروپونیک می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

بهترین گیاهان برای کشت هیدروپونیک کدام است؟

در واقع تمامی گیاهان قابلیت پرورش در کشت هیدروپونیک را دارند، اما مناسب ترین انتخاب گیاهانی هستند که فضای کمی را اشغال کرده و دوره رشد طولانی نداشته باشند. گیاهان و سبزیجاتی که در ادامه معرفی می شوند، از بهترین گزینه ها برای کشت با شیوه هیدروپونیک هستند.
کاهو
کاهو در ساده ترین سیستم ها نیز رشد می کند و یکی از بهترین گزینه ها برای کشت هیدروپونیک است. مدت زمان رشد کاهو کوتاه است و یکی از مهم ترین مزیتهایش این است که در طول مدت رشد می توان برگ های خارجی آن را برداشت کرد، با این کار علاوه بر کمک به رشد بهتر لایه های زیرین، با یک بار کشت می توان برای مدت طولانی برداشت محصول انجام داد.
خیار
یکی دیگر از گیاهان میوه داری که جزو بهترین انتخاب ها برای کشت هیدروپونیک است خیار می باشد. نکته مهم درباره خیار این است گیاهی بوته ای بوده و برای رشد به داربست نیاز دارد. هوای نسبتا گرم به همراه رطوبت فراوان بهترین شرایط رشد را برای این گیاه فراهم می کند. برخی آفات به شدت جذب خیار می شوند و گلخانه دار باید هنگام رشد به این نکته توجه ویژه داشته باشد.
گوجه فرنگی
پوجه فرنگی به خصوص گوجه گیلاسی گزینه فوق العاده ای برای کشت هیدروپونیک است. وجود هوای گرم، رطوبت و نور بسیار زیاد شرایط ایده آلی برای پرورش گوجه فرنگی فراهم می کند. نکته قابل توجه درباره گوجه فرنگی این است که بهتر است به جای بذر از نهال یا قلمه استفاده شود، زیرا بذر برای آن که به مرحله برداشت محصول برسد به زمان زیادی نیاز دارد.
کلم پیچ
کلم یکی از گیاهانی است که کاملا با کشت هیدروپونیک منطبق است. این گیاه برای رشد به شرایط خاص و ویژه ای نیاز ندارد و مدت زمان رشد آن از بذر تابرداشت محصول نهایی چیزی در حدود 10 هفته طول می کشد. یکی از ویژگی های مثبت کلم این است که آفات را جذب نمی کند.

سیستم هیدروپونیک 8 سطله

برای خرید سیستم هیدروپونیک 8 سطله می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

اسفناج
اسفناج برخلاف خیار و گوجه فرنگی به هوای خنک نیاز دارد، حتی نور زیاد هم می تواند به رشد این گیاه آسیب برساند. بنابراین استفاده از لامپ های رشد گیاه بیش از نور مستقیم خورشید توصیه می شود. بعضی گلخانه داران برای داشتن محصولی سالم تر و قوی تر تا سه هفته پیش از کاشت، بذرهای اسفناج را در یخچال نگهداری می کنند.
تربچه
با وجود آن که سبزیجات ریشه ای انتخاب مناسبی برای کشت هیدروپونیک نیستند اما تربچه یک استثناست و یکی از علت های این امر آن است که تربچه برای رشد به هوای خنک نیاز دارد و می تواند در کنار کاهو و اسفناج کشت شود. سرعت رشد این سبزی بسیار بالا بوده و توصیه می شود به جای قلمه برای کشت از بذر تربچه استفاده شود.
برخی دیگر از گیاهانی که برای کشت به شیوه هیدروپونیک مناسب هستند، عبارتند از لوبیا سبز، فلفل دلمه ای، توت فرنگی، بلوبری و انگور.
علاوه بر گیاهان ذکر شده سبزیجاتی مانند ریحان، گشنیز، شاهی، آویشن و نعناع نیز انتخاب های ایده آلی برای کشت بر پایه هیدروپونیک هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: