بذر

ترتیب نمایش:
کمی صبر کنید...

بذر

یکی از روشهای تکثیر گیاهان دانه دار و بخصوص سبزیجات و صیفی جات استفاده از بذر آن گیاه است. تولید یک گیاه، میوه، یا سبزی یا صیفی به روش کاشت بذر روشی اقتصادی است اما نیازمند سپری کردن زمان و داشتن صبر است. برای آنکه کاشتی موفق آمیزی داشته باشید و بذرهای شما جوانه بزنند فراهم کردن شرایط و آماده سازی بستر کشت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
اگر چه زمان مناسب برای کاشت بذر نیز یکی از فاکتورهای مهم به ثمر رسیدن تلاش شما برای کاشت بذر است اما امروزه با به وجود آمدن گلخانه های بزرگ و کوچک حتی در ابعاد خانگی به شکل چادرهای رشد گیاه باعث شده است که در تمام فصول سال امکان کاشت بذر انواع گیاهان وجود داشته باشد.
یکی دیگر از فاکتورهای مهم در کاشت موفقیت آمیز بذر علاوه بر فراهم شدن بستر کشت مناسب و شرایط محیطی ایده آل برای رشد ، کیفیت مناسب بذر است که باعث می شود امکان جوانه زنی بذر افزایش یابد.
مجموعه تهران گرولایت در راستای رسیدن به یکی از اهداف خود که همان ایجاد تجربه لذت بخش از کاشت گیاهان است تلاش می کند تا انواع بذر گیاهان و سبزیجات و... را با بهترین کیفیت در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

بذر چیست؟

در تعریف بذر می توان گفت بذر ، تخمک رسیده و بارور است که امکان رشد و تبدیل شدن به گیاهی کامل را دارد. یا در تعریفی کامل تر میوه خشک و شکوفا نشده ای است که دارای تخمک است.

انواع بذر

بذر هیبرید: از تلاقی دو گونه خاص و مختلف به دست می آیند که اغلب دارای یک یا چند ویژگی بهبود یافته والد هستند. این گونه بذر در برابر آفات و بیماری‌ها مقاوم‌ ترهستند و با سرعت بیشتری رشد می کنند و تعداد بیشتری میوه خواهند داشت.
بذر اصلاح شده: با روش های مختلف در محیط کنترل شده توسط انسان به دست می آیند که سازگاری بیشتر با محیط و مقاومت بیشتر در برابر بیماری دارند.
بذر کرئول: بذر کرئول از انواع بذر خود رو است که از نظر ژنتیکی دستکاری نشده‌ است. گل هایی که پس از گرده افشانی به طور طبیعی تولید و جمع آوری شده اند از این نوع خاص بذر است‌.
بذر خوراکی: بذرهایی چون آفتابگردان، عدس، ذرت، جو دوسر، کنجد، کدو، بذرهایی هستند که به صورت خوراکی مصرف می شود.
بذر کوچک: نوعی بذر بهبود یافته هستند که پس از جوانه زنی نیز گیاه به صورت کوچک می ماند.
بذر گل: انواع مختلفی از این نوع بذر وجود دارد. برخی بسیار کوک و سبک هستند و برخی بزرگتر. داشتن فضای کافی برای کاشت این نوع بذر اهمیت زیادی دارد.
بذر سبزیجات: بذر سبزیجات به رطوبت و گرما برای جوانه زنی نیاز دارند و در فصول مختلف کاشته می شوند.
بذر میوه: بیشتر بذر درختان میوه در باغ ها تولید می‌شوند، اما گونه‌ها یی همچون مرکبات نیز وجود دارند که برای رشد در گلدان‌ نیز سازگار می باشند.

خصوصیات بذر خوب چیست؟

از جمله نشانه های بذر با کیفیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- خالص و بدون هر گونه دانه علف هرز ، سنگ ریزه ، صمغ ، کاه یا گرانول خاک باشد.
- قوه نامیه بالا که باعث می شود درصد جوانه زنی بذر افزایش یابد. برای تعیین قوه نامیه کافی ست 10 عدد بذر را در یک پارچه مرطوب در دمای محیط سبز کنید و در مدتی معین مثلا پس از 10 تا 15 روز درصد جوانه زنی را مشخص کنید.
- سرعت جوانه زنی بالا. هر چه دوره جوانه زنی کوتاه تر باشد نشان دهنده ی رسیدگی بذر و داشتن مواد غذایی لازم برای جوانه زنی است.  
- الگوی رشد و جوانه زنی یکنواختی داشته باشد.
- فاقد هرگونه بیماری و اختلالات فیزیولوژیکی ناشی از کمبود مواد غذایی باشد.
- دانه های بذر باید از نظر شکل، رنگ، ترکیب و وزن ، یکنواخت و هم اندازه با سایرین باشد.
- عاری از هرگونه حشره، تخم حشره، اسپرها و غیره باشد.
- سالم و بدون شکستگی باشد.
- تازه و دارای کمی رطوبت و بدون کهنگی باشد.

روش کاشت بذر

- قبل از کاشت بذر بهتر است محل کشت را آماده کرد. بستر کشت را از هر گونه علف هرز پاک کنید زیرا مواد مغذی خاک را مصرف می کنند و بذر شما یا رشد نمی کند و یا چنانچه رشد کرد بسیار ضعیف خواهد بود.
- اگر خاک شما نیاز به غنی سازی دارد بهتر آن است که با استفاده از کود مناسبی که حاوی نیتروژن، فسفر و پتاسیم و مواد معدنی است استفاده کنید.
- خاک را شخم بزنید. شخم زدن خاک قبل از کاشت بذر باعث می شود تا دانه ی بذر در تماس بیشتر با خاک باشد و سریع تر رشد کند.
- قبل از کاشت بذر در خاک بهتر است بذر کشت مرطوب باشد تا از جابه جایی بذرها جلوگیری کند.
- بعد از آن بذر ها را در شیارهای ایجاد شده بکارید. هر نوع بذری در عمق های مختلفی در خاک جای می گیرند. قبل از کشت بذر اطلاعات لازم در این مورد را کسب کنید. برخی بذرهای در سطح بالاتری از خاک قرار می گیرند بنابراین پس از کشت مقدار کمی در حدود یک سانتی متر خاک بر روی بذرها بپاشید.
- حفظ رطوبت خاک تا زمان جوانه زنی یکی از مهمترین نکاتی است که باید برای افزایش احتمال جوانه زنی انجام دهید.
- هر نوع بذری باید در زمان مشخصی کاشته شود تا جوانه بزند. مثلا بذر برخی سبزیجات مانند اسفناج در شرایط آب و هوایی سرد رشد می کند. اگر از فضای باز استفاده میکنید در مورد زمان کاشت بذر مورد نظرتان اطلاعات کافی کسب کنید.