رطوبت ساز صنعتی و خانگی

رطوبت ساز صنعتی و خانگی

به عنوان یک پرورش دهنده گیاه ممکن است تصور کنید که با کاهش میزان رطوبت در گلخانه ی خود در حال مبارزه با رشد قارچ و آفات گیاهی هستید اما فراموش نکنید که رطوبت یکی از اساسی ترین نیازهای گیاهان است. به ویژه گیاهانی که در حال جوانه زنی و رشد هستند. این در واقع رطوبت بیش از حد است که می تواند موجب رشد قارچ و آفات شود. رطوبت ساز گلخانه ای با بخور سرد خود باعث تعدیل دمای گلخانه می شود و بستر فراهم شده برای رشد کپک و قارچ را در هم می شکند. رطوبت ساز گلخانه ای می تواند ویژگی های متفاوتی داشته باشد. از این رو مجموعه تهران گرولایت سعی بر این داشته تا انواع مختلفی از رطوبت سازها با ویژگی های مختلف را در اختیار شما عزیزان قرار دهد. اما این ویژگی ها چیست و چه مزایایی می تواند داشته باشد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا این موضوع را با هم بررسی کنیم.

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید چرا در هوای شرجی شمال و جنگل های مه گرفته، شاهد طبیعت سرسبز تری نسبت به جنوب و سایر مناطق هستیم؟ اگر این احتمال را می دهید که به علت رطوبت بالای هوا این اتفاق رخ می دهد، کاملا درست فکر می کنید. بر اساس همین اصل، در گلخانه ها از دستگاه رطوبت ساز استفاده می شود. رطوبت باعث می شود تا روزنه های موجود در ساق و برگ گیاهان اجازه ی جذب اکسیژن بیشتری را داشته باشند. در نهایت شاهد سرسبزی بیشتری در گیاهان خواهیم بود. مزایای دستگاه رطوبت ساز تنها به اینجا ختم نمی شود. در ادامه خواهیم گفت که کاربردهای دستگاه رطوبت ساز چیست و چه تاثیر شگرفی بر کاهش هزینه های گلخانه خواهد داشت.

رطوبت ساز گلخانه ای با ظرفیت محدود یا اتصال به شیر آب؟

ظرفیت رطوبت ساز گلخانه ای یکی از مهمترین ویژگی های آن است که هنگام خرید باید در نظر گرفته شود. این ظرفیت به شما سیگنال هایی در ارتباط با مناسب بودن این رطوبت ساز برای وسعت گلخانه تان می دهد. به عنوان مثال یک رطوبت ساز گلخانه ای با ظرفیت 3 لیتری و نمونه ای دیگر با ظرفیت 9 لیتری هر کدام می توانند برای گلخانه هایی با ابعاد متفاوت مناسب باشند. از طرفی رطوبت سازهایی وجود دارد که امکان اتصال به شیر آب را دارند اما استفاده از این رطوبت سازها توصیه نمی شود چرا که دستگاه شما هیچ گاه هشدار اتمام آب نخواهد داد و ممکن است به طور بی وقفه فضا را مرطوب کند. بنابراین یک غفلت ساده ی شما کافی ست تا گیاهان تان از شدت رطوبت هلاک شوند.

جذب بوهای ناخوشایند حاصل از رشد گیاهان توسط رطوبت ساز

اگر صاحب یک گلخانه باشید با این موضوع به خوبی آشنایی دارید که بوی ناخوشایند حاصل از رشد گیاهان تا چه حد می تواند آزاردهنده و خفقان آور باشد. رطوبت ساز گلخانه ای می تواند به کاهش بوهای ناخوشایند و جذب ذرات ریز گرد و غبار گیاهان در محیط کمک کند. بنابراین برای ورود به گلخانه دیگر مجبور نیستید از ماسک های چند لایه استفاده کنید.

امکان تنظیم بخار در رطوبت ساز

برخی از رطوبت سازهای گلخانه ای تهران گرولایت این امکان را به شما می دهند تا بتوانید میزان رطوبت حاصل از دستگاه را کنترل کنید. این قابلیت در مورد رطوبت سازهایی که در گلخانه ای با تنوع گیاهی بالا قرار می گیرد بسیار مهم است. برخی گیاهان به شدت رطوبت بیشتر و برخی به شدت رطوبت کمتری احتیاج دارند. بنابراین می توانید به اقتضای نوع گیاه شدت بخار را تنظیم کنید.

قیمت رطوبت ساز گلخانه ای

برخی رطوبت سازهای گلخانه ای بخار سرد، برخی بخار گرم و برخی هر دو نوع بخار را تولید می کنند اما تفاوت این ها با هم چیست؟ مطمئنا یکی از جنبه های مهم در این بین قیمت رطوبت ساز گلخانه ای می باشد. رطوبت سازهایی که دو کاره هستند مطمئنا قیمت بیشتری دارند بنابراین خرید آن ها چندان به صرفه نیست. قیمت رطوبت ساز به ویژگی ها و قابلیت های آن بستگی دارد. ویژگی هایی همچون امکان نمایش میزان آب، امکان چرخش 360 درجه، خاموشی خودکار بعد از اتمام آب، ظرفیت مخزن، دار بودن فیلتر ضد رسوب و امکان کنترل با ریموت کنترل می توانند روی این قیمت موثر باشد.

بخار سرد یا گرم؟ مسئله این است!

انتخاب بخور سرد یا گرم به نوع گیاهان و منطقه ی زندگی شما بستگی دارد اما به طور کلی رطوبت ساز گلخانه با بخور سرد علاوه بر ایجاد رطوبت برای گیاهان می تواند نقش پررنگی در تهویه هوا و خنک سازی هوای گلخانه هم داشته باشد. به طور کلی فضای داخلی گلخانه ها فضایی گرم و خفه است بنابراین برای این گونه محیط های بزرگ، استفاده از رطوبت ساز با بخور سرد بیشتر توصیه می شود.

کاردبرد دستگاه رطوبت ساز چیست؟
شاید اگر نگاهی سطحی به نام این دستگاه داشته باشیم بتوانیم حدس هایی در مورد کاربرد آن بزنیم؛ ایجاد رطوبت و ذرات ریز بخار آب در هوا که به منظور شاداب و تازه نگه داشتن گیاهان صورت می پذیرد. اما این تنها یکی از کاربردهای متعدد دستگاه رطوبت ساز می باشد. کاربردهای دیگر آن عبارتند از:
خنک سازی محیط گلخانه
محیط گرم با دمای بالا می تواند قاتل جان گیاهان باشد. گرمای هوا می تواند تمام آب موجود در برگ و ساقه ی گیاهان را در خود فرو بلعد و گیاهانی خشک و پژمرده تحویل دهد. بنابراین بسیار مهم است که دمای هوای گلخانه خنک باشد. دستگاه رطوبت ساز با ایجاد ذرات ریز آب در هوا، موجب تعدیل گرمای گلخانه و خنک سازی فضا خواهد شد.
از بین بردن آفات
آفات، قارچ ها و بیماری های گیاهی در دما و رطوبت خاصی شروع به رشد و خودنمایی می کنند. دستگاه رطوبت ساز با ایجاد رطوبت در فضا موجب می شود تا بستر ایجاد شده برای رشد آفات در هم پاشیده و امکان رشد آفات وجود نداشته باشد.
از بین بردن بوی بد گلخانه
فضای گلخانه باید فضایی معطر و با هوای تازه و سالم باشد اما چه می توان کرد که به دلیل بسته بودن فضا، ذرات گرده و بوی بد در هوا متصاعد می شود. دستگاه رطوبت ساز با ایجاد ذرات ریز آب در هوا، باعث می شود تا گرده هایی که باعث سختی در تنفس و بوی بد شده اند در ذرات آب حل شده و هوای گلخانه تصفیه شود.
سم پاشی به گیاهان
از آنجایی که سلامت پرسنل و افراد حاضر در گلخانه از هر چیز دیگری ارزشمندتر می باشد، می توان از دستگاه رطوبت ساز، هنگامی که در گلخانه حضور ندارید برای پاشیدن سم به صورت اسپری استفاده نمایید. این بهترین راهکار برای سم پاشی بدون تنفس قطره ای از سم توسط شماست.

کوددهی به گیاهان
بسیاری از کودهایی که به گیاهان داده می شود، محلول در آب هستند. کوددهی به گیاهان امری وقت گیر می باشد و بایستی به اندازه انجام شود. دستگاه رطوبت ساز با مکانیزم خاص خود می تواند کود محلول را به صورت اسپری به گیاهان برساند.
نتیجه گیری
در کاربردهای گفته شده از دستگاه رطوبت ساز، مزایای پنهان زیادی وجود دارد. به عنوان مثال صرفه جویی در آب مصرفی و به تبع آن کاهش هزینه های گلخانه، یکی از مهمترین مزایای استفاده از این دستگاه می باشد. از آنجایی که مصرف آب گلخانه ها زیاد است به راحتی می توان با دستگاه رطوبت ساز این هزینه را سازماندهی نمود.

مطمئنا برای شما نیز پیش آمده که پوستتان دچار خشکی و کمبود رطوبت شده باشد، قطعا در اینگونه مواقع سراغ مواد مرطوب کننده برای پوست خود می روید اما امان از روزی که دیر اقدام کرده باشید و پوست تان دچار خشکی بیش از حد شده باشد در این گونه مواقع احتیاج به چیزی فراتر از یک مرطوب کننده دارید و قطعا باید هزینه های گزافی برای درمان بپردازید. در مورد گیاهان هم داستان به همین شکل است. رطوبت ساز خانگی همان دستگاهی است که رطوبت و شادابی گیاهان شما را حفظ خواهد کرد. در صورتی که به رطوبت مورد نیاز برای اندام های گیاه بی توجه باشید گیاه شما رفته رفته رو به نابودی خواهد رفت و روزی می رسد که با گیاهی خشکیده و بی جان مواجه می شوید که احتمال بازگرداندن آن به زندگی بسیار کم است.
سطح رطوبت در اتمسفر منزل به قدری نیست که جوابگوی حفظ شادابی گیاهان شما و رطوبت خاک و برگ های آن ها باشد بنابراین باید دست به دامان دستگاهی شوید که این رطوبت را به سطح مورد نیاز برساند. رطوبت ساز خانگی می تواند به شما در این راستا کمک کند.


رطوبت ساز خانگی را کجا قرار دهیم تا بیشترین بازدهی را داشته باشد؟
سوال مهم و کلیدی که در ارتباط با رطوبت ساز خانگی مطرح می شود این است که این دستگاه باید در کدام نقطه از منزل و در چه فاصله ای از گیاهان قرار بگیرد تا بیشتری میزان بهره وری را حاصل نماید؟
جواب این سوال بستگی به نوع گیاهان شما دارد. در واقع این نوع گیاه است که میزان رطوبت مورد نیاز آن را تعیین می کند. بنابراین با توجه به میزان و شدت رطوبت مورد نیاز باید دستگاه رطوبت ساز خانگی را از گیاهان دور یا به آن ها نزدیک کنید.
بهترین فاصله برای قرار دادن دستگاه رطوبت ساز فاصله ی یک تا دو متری گیاهان است. سعی کنید دستگاه رطوبت ساز را بیش از حد به گیاهان نزدیک نکنید. با این کار اجازه ی تنفس راحت را از گیاه خواهید گرفت.
نزدیک شدن بیش از حد رطوبت ساز به گیاهان موجب می شود تا برگ ها بیش از حد خیس شوند و بستری آماده برای رشد قارچ و کپک فراهم شود. پس فاصله استاندارد دستگاه رطوبت ساز تا گیاهان را حفظ کنید.


دستگاه رطوبت ساز خانگی باید بخار گرم ایجاد کند یا بخار سرد؟
این نکته را پیش از خرید دستگاه رطوبت ساز خانگی مد نظر داشته باشید. یک انتخاب اشتباه کافیست تا گیاهان شما به سرعت نابود شوند. اگر آب و هوای محل زندگی شما آب و هوایی گرم و خشک است باید رطوبت ساز خانگی با بخار سرد انتخاب کنید و اگر اقلیم منطقه ی زندگی شما اقلیمی سرد است بهتر است دستگاه رطوبت ساز شما بخارات گرم تولید کند تا گیاهان بتوانند به یک تعادل نسبی در شرایط حیات خود برسند.
دستگاه های رطوبت ساز خانگی با بخارات گرم و سرد چه ویژگی هایی دارند؟
دستگاه رطوبت ساز خانگی که از خود بخارات گرم پراکنده می کند نیاز به منبعی برای جوشاندن آب تا نقطه ی جوش دارد بنابراین خیالتان راحت است که هر گونه باکتری و میکروب احتمالی درون آب کشته خواهد شد و احتمال رشد قارچ درون مخزن آب به صفر تقلیل پیدا خواهد کرد. در نهایت شما در پایان روز مجبور نیستید که مخزن رطوبت ساز را تمیز کنید.
اما رطوبت سازهایی که بخارات خنک تولید می کنند ممکن است بستری مستعد برای رشد قارچ و میکروب را درون خود فراهم نمایند. برای جلوگیری این مسئله مجبورید هر روز مخزن و اجزای سازنده رطوبت ساز را تمیز کنید.
از طرفی در مورد مصرف برق نیز باید آگاهانه قدم برداشت. در دستگاه رطوبت ساز خانگی با بخارات گرم، آب بایستی به نقطه ی جوش برسد و این پروسه نیازمند مصرف انرژی الکتریکی بیشتر است در حالی که در دستگاه رطوبت ساز خانگی با بخارات سرد این پروسه طی نخواهد شد. بنابراین مصرف برق در رطوبت ساز خانگی با بخارات گرم بیشتر است.

گیاهان طی سالهای زیادی به طور طبیعی تکامل یافته اند تا در معمول ترین محیط زندگی خود یعنی طبیعت زنده بمانند و دوام آورند. جایی که رطوبت کافی برای آنها فراهم است. از آنجایی که شرایط ایده آل برای حیات گیاهان در محیط زندگی انسان ها مهیا نیست شما مجبور به خرید برخی تجهیزات خواهید شد. یکی از آنها رطوبت ساز خانگی است. مجموعه تهران گرولایت به عنوان یکی از فعال ترین مجموعه های فروش لوازم گلخانه ای، بهترین انواع رطوبت ساز خانگی را ارائه می دهد. برای داشتن خانه ای سبز با ما تماس بگیرید.


دسته‌بندی