دستگاه بخور سرد و گرم و رطوبت ساز

ترتیب نمایش:
کمی صبر کنید...

دستگاه بخور سرد و گرم و رطوبت ساز

غفلت از عامل رطوبت در رشد و پرورش گیاهان باعث ایجاد خسارتهای جبران ناپذیری خواهد شد. همچون سایر عوامل تاثیرگذار بر رشد رویشی و عملکرد موتابولیسم گیاه، عامل رطوبت نیز بویژه در دوره جوانه زنی گیاه بسیار حائز اهمیت است.
گیاهان مقدار بیشتری از آب جذب شده توسط ریشه ها را از طریق تعریق از دست خواهند داد اما بسته به نوع گیاه و شکل برگهای آن عمل تعریق کندتر و تندتر خواهد بود. به طور مثال در گیاهان با برگهای پهن و گوشتی مانند انواع کاکتوس عمل تعریق به کندی صورت می پذیرد و در گیاهانی با برگهای باریک بخصوص در فصل تابستان و هوای گرم و خشک عمل تعریق سریعتر انجام می شود.
بنابراین جهت تامین رطوبت و حفظ شادابی و سرزندگی گیاه و همچنین باز نگه داشتن روزنه های برگ، استفاده از دستگاه بخور سرد و گرم و رطوبت ساز با توجه به نوع کاربری و گنجایش محیط مورد استفاده ضروری به نظر می رسد.
دستگاه بخور سرد و گرم و رطوبت ساز با توجه به نوع کاربرد در دو نوع رطوبت ساز صنعتی و خانگی تقسیم بندی می شوند.
تولیدکنندگان تجاری برای تامین رطوبت مورد نیاز گیاه اقدام به خرید دستگاه رطوبت ساز صنعتی در ابعاد مختلف بسته به حجم هوای گلخانه و اتاق کشت گیاه خود می کنند. با توجه به گنجایش مخزن و حجم فضای مورد استفاده و تکنولوژی به کار رفته در ساختار دستگاه قیمت دستگاه رطوبت ساز صنعتی متفاوت خواهد بود.
چنانچه گیاهان تحت پرورش به کیفیت رطوبت و مه تولیدی حساس باشند خرید دستگاه رطوبت ساز التراسونیک صنعتی بهترین گزینه انتخابی برای پرورش دهندگان حرفه ای می باشد.
دستگاه رطوبت ساز التراسونیک صنعتی با تبدیل قطرات درشت آب به مه و بخار در اندازه های میکرونی (1 تا 3 میکرون) علاوه بر کاهش خشکی هوای محیط گلخانه و اتاق رشد گیاه باعث تعدیل دمایی محیط و خنک سازی هوا و همچنین کاهش آلودگی های محیط از جمله کاهش بوی نامطبوع گلخانه و کاهش گرده گیاهان و غبار محیط کشت خواهد شد.
اما مزیت خرید رطوبت ساز صنعتی توسط تولیدکنندگان تجاری به آنچه پیشتر گفته شد ختم نمی شود علاوه بر آن تامین سطوح مناسب رطوبت در محیط کشت و پرورش گیاه باعث افزایش نرخ باروری محصولات خواهد شد. زیرا عامل رطوبت نقش غیر مستقیمی در افزایش فعالیت فتوسنتز در گیاه ، باز شدن روزنه برگها و افزایش میزان تنفس گیاه خواهد داشت. چنانچه رطوبت متناسب با نوع گیاه تامین نشود شاهد کاهش لقاح و کاهش رشد رویشی در اثر بسته شدن روزنه برگها و همچنین ریزش شکوفه ها و خشک شدن برگهای گیاه خواهیم بود. بنابراین با تامین رطوبت متناسب با نوع گیاه ، قابلیت به حداکثر رسیدن باردهی در گیاهان به فعل تبدیل خواهد شد.
اگر چه تامین رطوبت باعث افزایش نرخ باروری خواهد شد اما نقطه ی مقابل آن، اشباع رطوبت هوا است که خود باعث ایجاد مشکلاتی در نرخ باروری و ایجاد بیماری های قارچی و... در گیاهان خواهد شد. کنترل رطوبت محیط کشت گیاه به کمک دستگاههای رطوبت سنج و ایجاد مسیر تهویه مناسب بخشی از پلن کنترل رطوبت است. قسمت دیگر ماجرا امکانات دستگاه رطوبت سازی است که در محیط کشت تعبیه خواهد شد. توجه به قابلیت برنامه ریزی دستگاه رطوبت ساز صنعتی التراسونیک جهت خاموش و روشن شدن در صورت عدم حضور کاربر و همچنین امکان اتصال به شیر آب و قطع خودکار آب ورودی در زمان پر شدن مخزن باعث شده است که علاوه بر کمک به مدیریت شرایط محیط کشت توسط پرورش دهندگان گیاه، قیمت رطوبت سازهای التراسونیک صنعتی به جهت صرفه جویی در زمان و نیروی انسانی و همچنین صرفه جویی در هزینه های آب مصرفی توجیه پذیر باشد.
بجز تولیدکنندگان حرفه ای گیاه، خرید دستگاه بخور سرد و گرم جهت افزایش عملکرد و حفظ شادابی و طراوت گیاهان در محیط آپارتمان و ادارات بخصوص در مناطق گرم و خشک برای علاقمندان به پرورش و نگهداری گیاه مفید خواهد بود.
اگر گیاهان در یک محیط با رطوبت کم باشند، آب از برگها راحتتر تبخیر می شود. در نتیجه ریشه گیاه ، برای جایگزین کردن آب تبخیر شده، آب بیشتری را جذب میکند و خاک سریع تر خشک می شود ، بنابراین باید آبیاری گیاه را بیشتر کرد. چنانچه آب از دست رفته بیشتر از آب جذب شده توسط گیاه باشد مشکلاتی از جمله قهوه ای شدن لبه برگها و ریزش برگ و جوانه ها اتفاق خواهد افتاد. خرید دستگاه بخور سرد و گرم و رطوبت ساز یکی از راه حل های از بین بردن این مشکلات است.
در تکنولوژی ساخت دستگاههای رطوبت ساز خانگی نیز از فناوری التراسونیک استفاده شده است. به کمک امواج فراصوت تلاش شده است تا بهترین و باکیفیت ترین مه یا بخار سرد بدون باقی ماندن اثر رسوب قطرات آب جهت افزایش رطوبت هوا تولید شود. بی صدا بودن و قدرت پرتاب مه در دستگاه رطوبت ساز التراسونیک خانگی از جمله مزیت هایی است که می توان برای آن نام برد. انواع مختلفی از رطوبت ساز گلخانه خانگی با قیمت متفاوت با توجه به حجم مخزن و میزان بخار سرد تولیدی وجود دارد.
مجموعه تهران تی جی ال به عنوان سایت فروش اینترنتی تجهیزات گلخانه ای و اتاق رشد گیاه ، افتخار دارد جهت کمک به تولیدکنندگان حرفه ای و علاقمندان به پرورش و نگهداری گل و گیاه ، اقدام به فروش دستگاه بخور سرد و گرم و رطوبت ساز  با حجم های مختلف ، بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت کرده است.

به عنوان یک پرورش دهنده گیاه ممکن است تصور کنید که با کاهش میزان رطوبت در گلخانه ی خود در حال مبارزه با رشد قارچ و آفات گیاهی هستید اما فراموش نکنید که رطوبت یکی از اساسی ترین نیازهای گیاهان است. به ویژه گیاهانی که در حال جوانه زنی و رشد هستند. این در واقع رطوبت بیش از حد است که می تواند موجب رشد قارچ و آفات شود. رطوبت ساز گلخانه ای با بخور سرد خود باعث تعدیل دمای گلخانه می شود و بستر فراهم شده برای رشد کپک و قارچ را در هم می شکند. رطوبت ساز گلخانه ای می تواند ویژگی های متفاوتی داشته باشد. از این رو مجموعه تهران گرولایت سعی بر این داشته تا انواع مختلفی از رطوبت سازها با ویژگی های مختلف را در اختیار شما عزیزان قرار دهد. اما این ویژگی ها چیست و چه مزایایی می تواند داشته باشد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا این موضوع را با هم بررسی کنیم.
آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید چرا در هوای شرجی شمال و جنگل های مه گرفته، شاهد طبیعت سرسبز تری نسبت به جنوب و سایر مناطق هستیم؟

اگر این احتمال را می دهید که به علت رطوبت بالای هوا این اتفاق رخ می دهد، کاملا درست فکر می کنید. بر اساس همین اصل، در گلخانه ها از دستگاه رطوبت ساز استفاده می شود. رطوبت باعث می شود تا روزنه های موجود در ساق و برگ گیاهان اجازه ی جذب اکسیژن بیشتری را داشته باشند. در نهایت شاهد سرسبزی بیشتری در گیاهان خواهیم بود. مزایای دستگاه رطوبت ساز تنها به اینجا ختم نمی شود. در ادامه خواهیم گفت که کاربردهای دستگاه رطوبت ساز چیست و چه تاثیر شگرفی بر کاهش هزینه های گلخانه خواهد داشت.

رطوبت ساز گلخانه ای با ظرفیت محدود یا اتصال به شیر آب؟

ظرفیت رطوبت ساز گلخانه ای یکی از مهمترین ویژگی های آن است که هنگام خرید باید در نظر گرفته شود. این ظرفیت به شما سیگنال هایی در ارتباط با مناسب بودن این رطوبت ساز برای وسعت گلخانه تان می دهد. به عنوان مثال یک رطوبت ساز گلخانه ای با ظرفیت 3 لیتری و نمونه ای دیگر با ظرفیت 9 لیتری هر کدام می توانند برای گلخانه هایی با ابعاد متفاوت مناسب باشند. از طرفی رطوبت سازهایی وجود دارد که امکان اتصال به شیر آب را دارند اما استفاده از این رطوبت سازها توصیه نمی شود چرا که دستگاه شما هیچ گاه هشدار اتمام آب نخواهد داد و ممکن است به طور بی وقفه فضا را مرطوب کند. بنابراین یک غفلت ساده ی شما کافی ست تا گیاهان تان از شدت رطوبت هلاک شوند.

جذب بوهای ناخوشایند حاصل از رشد گیاهان توسط رطوبت ساز

اگر صاحب یک گلخانه باشید با این موضوع به خوبی آشنایی دارید که بوی ناخوشایند حاصل از رشد گیاهان تا چه حد می تواند آزاردهنده و خفقان آور باشد. رطوبت ساز گلخانه ای می تواند به کاهش بوهای ناخوشایند و جذب ذرات ریز گرد و غبار گیاهان در محیط کمک کند. بنابراین برای ورود به گلخانه دیگر مجبور نیستید از ماسک های چند لایه استفاده کنید.

امکان تنظیم بخار در رطوبت ساز سرد و گرم

برخی از رطوبت سازهای گلخانه ای تهران گرولایت این امکان را به شما می دهند تا بتوانید میزان رطوبت حاصل از دستگاه را کنترل کنید. این قابلیت در مورد رطوبت سازهایی که در گلخانه ای با تنوع گیاهی بالا قرار می گیرد بسیار مهم است. برخی گیاهان به شدت رطوبت بیشتر و برخی به شدت رطوبت کمتری احتیاج دارند. بنابراین می توانید به اقتضای نوع گیاه شدت بخار را تنظیم کنید.

قیمت  دستگاه بخور سرد و گرم

برخی رطوبت سازهای گلخانه ای بخار سرد، برخی بخار گرم و برخی هر دو نوع بخار را تولید می کنند اما تفاوت این ها با هم چیست؟ مطمئنا یکی از جنبه های مهم در این بین قیمت دستگاه بخور سرد و گرم می باشد. رطوبت سازهایی که دو کاره هستند مطمئنا قیمت بیشتری دارند بنابراین خرید آن ها چندان به صرفه نیست. قیمت دستگاه بخور سرد و گرم به ویژگی ها و قابلیت های آن بستگی دارد. ویژگی هایی همچون امکان نمایش میزان آب، امکان چرخش 360 درجه، خاموشی خودکار بعد از اتمام آب، ظرفیت مخزن، دار بودن فیلتر ضد رسوب و امکان کنترل با ریموت کنترل می توانند روی این قیمت موثر باشد.
بخار سرد یا گرم؟ مسئله این است!
انتخاب بخور سرد یا گرم به نوع گیاهان و منطقه ی زندگی شما بستگی دارد اما به طور کلی رطوبت ساز گلخانه با بخور سرد علاوه بر ایجاد رطوبت برای گیاهان می تواند نقش پررنگی در تهویه هوا و خنک سازی هوای گلخانه هم داشته باشد. به طور کلی فضای داخلی گلخانه ها فضایی گرم و خفه است بنابراین برای این گونه محیط های بزرگ، استفاده از رطوبت ساز با بخور سرد بیشتر توصیه می شود.

کاردبرد دستگاه رطوبت ساز چیست؟

شاید اگر نگاهی سطحی به نام این دستگاه داشته باشیم بتوانیم حدس هایی در مورد کاربرد آن بزنیم؛ ایجاد رطوبت و ذرات ریز بخار آب در هوا که به منظور شاداب و تازه نگه داشتن گیاهان صورت می پذیرد. اما این تنها یکی از کاربردهای متعدد دستگاه رطوبت ساز می باشد. کاربردهای دیگر آن عبارتند از:
خنک سازی محیط گلخانه
محیط گرم با دمای بالا می تواند قاتل جان گیاهان باشد. گرمای هوا می تواند تمام آب موجود در برگ و ساقه ی گیاهان را در خود فرو بلعد و گیاهانی خشک و پژمرده تحویل دهد. بنابراین بسیار مهم است که دمای هوای گلخانه خنک باشد. دستگاه رطوبت ساز با ایجاد ذرات ریز آب در هوا، موجب تعدیل گرمای گلخانه و خنک سازی فضا خواهد شد.
از بین بردن آفات
آفات، قارچ ها و بیماری های گیاهی در دما و رطوبت خاصی شروع به رشد و خودنمایی می کنند. دستگاه رطوبت ساز با ایجاد رطوبت در فضا موجب می شود تا بستر ایجاد شده برای رشد آفات در هم پاشیده و امکان رشد آفات وجود نداشته باشد.
از بین بردن بوی بد گلخانه
فضای گلخانه باید فضایی معطر و با هوای تازه و سالم باشد اما چه می توان کرد که به دلیل بسته بودن فضا، ذرات گرده و بوی بد در هوا متصاعد می شود. دستگاه رطوبت ساز با ایجاد ذرات ریز آب در هوا، باعث می شود تا گرده هایی که باعث سختی در تنفس و بوی بد شده اند در ذرات آب حل شده و هوای گلخانه تصفیه شود.
سم پاشی به گیاهان
از آنجایی که سلامت پرسنل و افراد حاضر در گلخانه از هر چیز دیگری ارزشمندتر می باشد، می توان از دستگاه رطوبت ساز، هنگامی که در گلخانه حضور ندارید برای پاشیدن سم به صورت اسپری استفاده نمایید. این بهترین راهکار برای سم پاشی بدون تنفس قطره ای از سم توسط شماست.

کوددهی به گیاهان
بسیاری از کودهایی که به گیاهان داده می شود، محلول در آب هستند. کوددهی به گیاهان امری وقت گیر می باشد و بایستی به اندازه انجام شود. دستگاه رطوبت ساز با مکانیزم خاص خود می تواند کود محلول را به صورت اسپری به گیاهان برساند.

نتیجه گیری     

در کاربردهای گفته شده از دستگاه رطوبت ساز، مزایای پنهان زیادی وجود دارد. به عنوان مثال صرفه جویی در آب مصرفی و به تبع آن کاهش هزینه های گلخانه، یکی از مهمترین مزایای استفاده از این دستگاه می باشد. از آنجایی که مصرف آب گلخانه ها زیاد است به راحتی می توان با دستگاه رطوبت ساز این هزینه را سازماندهی نمود.
مطمئنا برای شما نیز پیش آمده که پوستتان دچار خشکی و کمبود رطوبت شده باشد، قطعا در اینگونه مواقع سراغ مواد مرطوب کننده برای پوست خود می روید اما امان از روزی که دیر اقدام کرده باشید و پوست تان دچار خشکی بیش از حد شده باشد در این گونه مواقع احتیاج به چیزی فراتر از یک مرطوب کننده دارید و قطعا باید هزینه های گزافی برای درمان بپردازید. در مورد گیاهان هم داستان به همین شکل است. رطوبت ساز خانگی همان دستگاهی است که رطوبت و شادابی گیاهان شما را حفظ خواهد کرد. در صورتی که به رطوبت مورد نیاز برای اندام های گیاه بی توجه باشید گیاه شما رفته رفته رو به نابودی خواهد رفت و روزی می رسد که با گیاهی خشکیده و بی جان مواجه می شوید که احتمال بازگرداندن آن به زندگی بسیار کم است.
سطح رطوبت در اتمسفر منزل به قدری نیست که جوابگوی حفظ شادابی گیاهان شما و رطوبت خاک و برگ های آن ها باشد بنابراین باید دست به دامان دستگاهی شوید که این رطوبت را به سطح مورد نیاز برساند. رطوبت ساز خانگی می تواند به شما در این راستا کمک کند.

دستگاه بخور سرد و گرم و رطوبت ساز را کجا قرار دهیم تا بیشترین بازدهی را داشته باشد؟

سوال مهم و کلیدی که در ارتباط با رطوبت ساز خانگی و دستگاه بخور سرد و گرم مطرح می شود این است که این دستگاه باید در کدام نقطه از منزل و در چه فاصله ای از گیاهان قرار بگیرد تا بیشتری میزان بهره وری را حاصل نماید؟
جواب این سوال بستگی به نوع گیاهان شما دارد. در واقع این نوع گیاه است که میزان رطوبت مورد نیاز آن را تعیین می کند. بنابراین با توجه به میزان و شدت رطوبت مورد نیاز باید دستگاه رطوبت ساز خانگی را از گیاهان دور یا به آن ها نزدیک کنید.
بهترین فاصله برای قرار دادن دستگاه رطوبت ساز فاصله ی یک تا دو متری گیاهان است. سعی کنید دستگاه رطوبت ساز را بیش از حد به گیاهان نزدیک نکنید. با این کار اجازه ی تنفس راحت را از گیاه خواهید گرفت.
نزدیک شدن بیش از حد رطوبت ساز به گیاهان موجب می شود تا برگ ها بیش از حد خیس شوند و بستری آماده برای رشد قارچ و کپک فراهم شود. پس فاصله استاندارد دستگاه رطوبت ساز تا گیاهان را حفظ کنید.

دستگاه رطوبت ساز خانگی باید بخار گرم ایجاد کند یا بخار سرد؟

این نکته را پیش از خرید دستگاه رطوبت ساز خانگی مد نظر داشته باشید. یک انتخاب اشتباه کافیست تا گیاهان شما به سرعت نابود شوند. اگر آب و هوای محل زندگی شما آب و هوایی گرم و خشک است باید دستگاه بخور با بخار سرد انتخاب کنید و اگر اقلیم منطقه ی زندگی شما اقلیمی سرد است بهتر است دستگاه بخور شما بخارات گرم تولید کند تا گیاهان بتوانند به یک تعادل نسبی در شرایط حیات خود برسند.

دستگاه بخور سرد و گرم برای گیاهان چه ویژگی هایی دارند؟

دستگاه رطوبت ساز خانگی که از خود بخارات گرم پراکنده می کند نیاز به منبعی برای جوشاندن آب تا نقطه ی جوش دارد بنابراین خیالتان راحت است که هر گونه باکتری و میکروب احتمالی درون آب کشته خواهد شد و احتمال رشد قارچ درون مخزن آب به صفر تقلیل پیدا خواهد کرد. در نهایت شما در پایان روز مجبور نیستید که مخزن رطوبت ساز را تمیز کنید.
اما رطوبت سازهایی که بخارات خنک تولید می کنند ممکن است بستری مستعد برای رشد قارچ و میکروب را درون خود فراهم نمایند. برای جلوگیری این مسئله مجبورید هر روز مخزن و اجزای سازنده رطوبت ساز را تمیز کنید.
از طرفی در مورد مصرف برق نیز باید آگاهانه قدم برداشت. در دستگاه رطوبت ساز خانگی با بخارات گرم، آب بایستی به نقطه ی جوش برسد و این پروسه نیازمند مصرف انرژی الکتریکی بیشتر است در حالی که در دستگاه رطوبت ساز خانگی با بخارات سرد این پروسه طی نخواهد شد. بنابراین مصرف برق در رطوبت ساز خانگی با بخارات گرم بیشتر است.
گیاهان طی سالهای زیادی به طور طبیعی تکامل یافته اند تا در معمول ترین محیط زندگی خود یعنی طبیعت زنده بمانند و دوام آورند. جایی که رطوبت کافی برای آنها فراهم است. از آنجایی که شرایط ایده آل برای حیات گیاهان در محیط زندگی انسان ها مهیا نیست شما مجبور به خرید برخی تجهیزات خواهید شد. یکی از آنها رطوبت ساز خانگی است.

قیمت و خرید دستگاه بخور سرد برای گیاهان

 مجموعه تهران گرولایت به عنوان یکی از فعال ترین مجموعه های فروش لوازم گلخانه ای، بهترین انواع رطوبت ساز خانگی را ارائه می دهد. برای خرید انواع دستگاه بخور سرد و گرم برای گیاهان می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید. برای داشتن خانه ای سبز با ما تماس بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند:

دسته‌بندی