یکی از ابزارهای پر استفاده آزمایشگاهی پی اچ متر می باشد. برای اینکه بتوان هنگام خرید هر محصولی بهترین گزینه را انتخاب کرد در ابتدا می بایست با اطلاعات و مشخصات کامل آن محصول آشنا شد. این مقاله قصد دارد به عنوان راهنمای خرید پی اچ متر، علاقه مندان را به طور کامل با این دستگاه و برخی از انواع آن آشنا کند.

پی اچ متر چیست؟

پی اچ متر وسیله ای الکترونیکی و پرکاربرد برای سنجش میزان اسید و باز است. این دستگاه از دو قسمت شامل میله کاوشگر و اندازه گیر تشکیل شده است. عملکرد دستگاه به این شکل است که میله کاوشگر میزان پی اچ محلول مورد آزمایش را به سیگنال الکترونیکی تبدیل می کند و اندازه گیر این میزان را نمایش می دهد. مهم ترین کاربردهای این دستگاه در صنایع کشاورزی، داروسازی، صنایع غذایی، دامپروری، تصفیه خانه ها و آزمایشگاه ها می باشد.

تجهیزات اندازه گیری اتاق رشد گیاه

برای خرید تجهیزات اندازه گیری اتاق رشد گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

انواع پی اچ متر

پی اچ مترها را می توان از دو منظر گروه بندی کرد، بر اساس محیط استفاده و بر اساس نوع دستگاه. گروه بندی اول عبارت است از:
- پی اچ سنج های آبی: همانطور که از نامش مشخص است مخصوص اندازه گیری ph آب می باشند. در سیستم های تصفیه، آکواریوم، استخر و کشت هیدروپونیک از این نمونه استفاده می شود.
- پی اچ سنج های خاکی: این ph مترها مختص تعیین سطح پی اچ خاک هستند و وسیله ای ایده آل و پراستفاده در باغبانی و کشاورزی هستند.

و گروهبندی دوم که بر اساس نوع دستگاه می باشد عبارت است از:

- پی اچ سنج قلمی: کوچک ترین و ارزان ترین مدل ph متر مدل قلمی است و گرچه ممکن است نتایج آن دقیق نباشد اما در استفاده های معمول بسیار کاربرد دارد، مانند سنجش آب استخر.
- پی اچ سنج پرتال: اسید سنج پرتال به نسبت مدل قلمی گران قیمت تر است اما دقت بیشتری دارد به همین سبب کارایی مدل پرتال از قلمی بیشتر است.
- پی اچ سنج رومیزی: بر خلاف مدل های دیگر این مدل قابلیت حمل و انتقال را ندارد. اما بالاترین دقت در میان اسید سنج ها متعلق به مدل رومیزی می باشد و حتی می تواند علاوه بر pH برخی پارامترهای دیگر را نیز اندازه گیری نماید.
- پی اچ سنج وایرلس: پی اچ سنج وایرلس این قابلیت را دارد که به موبایل، کامپیوتر یا هر برنامه دیگری که روی آن نصب شده وصل شود و اطلاعات را ارسال کند.

پی اچ متر دیجیتال هانا مدل HsANNA HI98107

برای خرید پی اچ متر دیجیتال هانا مدل HsANNA HI98107 می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

راهنمای خرید پی اچ متر

پی اچ متر آب 4 کاره ATC مدل 686PH-: این ph متر علاوه بر اندازه گیری پی اچ می تواند میزان دما، میزان هدایت الکتریکی و سختی آب را نیز اندازه گیری و مشخص کند. پی اچ متر ATC در دسته اسید سنج های پرتابل و قابل حمل قرار می گیرد. به همراه این محصول محلول های کالیبراسیون نیز به فروش می رسد. دقت اندازه گیری در این محصول بسیار بالا بوده و ضریب خطای کمی دارد. می توان این محصول را به همراه دفترچه راهنما از فروشگاه تهران گرولایت خریداری نمود.
پی اچ متر دیجیتال مدل 1145T: یکی از مهم ترین مزیت های این محصول اتوکالیبره بودن آن است، به علاوه دقت اندازه گیری 1145T بسیار بالاست و درصد خطای کمی دارد. این مدل دارای یک دکمه به نام CAL می باشد که با فشردن آن و با استفاده از پودر بافر کالیبراسیون می توان دستگاه را به سادگی کالیبره کرد. مهم ترین کابرد این دستگاه در آزمایش تعادل ph در آب آشامیدنی، استخرها و آکواریوم هاست. به علاوه پی اچ متر 1145 Tدارای یک سنسور دما نیز می باشد. زمانی که دمای محلول نمونه استاندارد نباشد، موجب می شود دستگاه به طور خودکار دما را تنظیم کند. علاقه مندان می توانند مشخصات کامل این دستگاه را در فروشگاه تهران گرولایت بخوانند.
پی اچ متر قلمی آدوا مدل ADWA AD11: این اسید سنج قلمی ساخت کشور مجارستان و ضد آب می باشد. تنظیم خودکار دما، تعویض پذیری الکترودها و وجود سیستم HOLD برای ثبت مقادیر اندازه گیری از دیگر قابلیت های این محصول است. 11AD در اندازه گیری از دقت مناسبی برخوردار است. می توان این کالا را در فروشگاه تهران گرولایت به همراه محلولهای کالیبراسیون خریداری نمود.
پی اچ متر پنج کاره خاک مدل 9918-JHL: این کالا ساخت کشور چین است و علاوه بر اندازه گیری ph می تواند میزان رطوبت خاک، دمای خاک، میزان رطوبت محیط خاک و میزان نور دریافتی را نیز اندازه گیری و محاسبه کند. صفحه نمایش این محصول دارای قابلیت چرخش 90 درجه می باشد. به علاوه وجود دکمه تغییر کمیت این امکان را به کاربر می دهد که دما را بر اساس فارنهایت نیز محاسبه کند.
پی اچ متر چهار کاره خاک: با پی اچ متر چهار کاره علاوه بر سنجش میزان اسیدها و بازها، کاربر می تواند میزان دما، رطوبت و نور را نیز اندازه گیری کند. صفحه نمایشگر این محصول دارای قابلیت تنظیم نور خودکار می باشد و نور آن متناسب با نور محیط تنظیم می گردد. پی اچ متر چهار کاره پرتابل بوده و به راحتی قابل جا به جایی و حمل و نقل است. این محصول در فروشگاه تهران گرولایت به فروش می رسد.

شیوه کار با ph متر یا پی اچ سنج

برای استفاده از پی اچ متر قبل از هر کاری باید مطمئن شد که میله کاوشگر در محلول نگهدارنده با ph 4 نگهداری شده باشد زیرا در غیر اینصورت نتیجه سنجش پی اچ با خطا همراه خواهد بود. در صورت بروز چنین مشکلی، باید ابتدا میله را به مدت دو ساعت در آب مقطر نگه داشت و سپس داخل محلول نگه دارنده قرار داد. برای اندازه گیری پس از آن که میله کاوشگر داخل محلول مدنظر قرار گرفت پس از ثابت شدن عدد پی اچ، میزان اصلی ph به دست می آید. اگر می بایست محلول دیگری نیز اضافه شود باید به شکل مداوم محلول هم زده شود و بعد از پایان کار میله کاوشگر شسته و خشک شود و مجددا داخل محلول نگهدارنده قرار بگیرد. به خاطر ظرافت و حساسیت این کار حتما هنگام انجام آزمایش از دستکش و لباس محافظ استفاده شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: