بذر انواع فلفل

فلفل یکی از کاربردی ترین صیفی جاتی است که از دانه یا پودر خشک شده آن به عنوان چاشنی در آشپزی استفاده فراوانی می شود. این چاشنی انواع مختلفی دارد. از فلفل بسیار شیرین و درشت گرفته تا ریزترین و تند ترین آنها ، جزء پر مصرف ترین صیفی جات است که به راحتی در یک گلدان نیز قابل کشت است.
بارزترین خاصیتی که برای انواع فلفل ذکر شده است خاصیت آنتی اکسیدانی آن است. آنتی اکسیدان ها از بروز ابتلا به بیماری هایی همچون سرطان و بیماری های قلبی و عروقی جلوگیری می کنند هر چند هم فلفل تند و هم فلفل شیرین این خاصیت را دارند اما طبق تحقیقات به عمل آمده فلفل تند خاصیت آنتی اکسیدانی بیشتری دارد اما در عین حال این نوع نیز باعث افزایش ترشح اسید معده نیز می شود.
گونه های مختلف فلفل با ظاهری متفاوت در بازار موجود است که بسته به علاقه خود می توانید با تهیه بذر با کیفیت در محیط آپارتمان یا باغچه خود آن را پرورش دهید.
شما می توانید برای خرید بذر انواع فلفل از طریق سایت تهران گرولایت اقدام کنید. مجموعه تهران گرولایت اقدام به فراهم کردن بذر انواع فلفل و سبزیجات و صیفی جات وانیا با هدف دسترسی آسانتر مشتریان خود به بذر مرغوب و باکیفیت کرده است.

چگونه بذر انواع فلفل را بکاریم ؟

1- انتخاب بذر : انتخاب بذر مرغوب با قوه نامیه بالا اولین گام برای کاشت موفقیت آمیز بذر انواع فلفل است. بهتر است به تاریخ تولید و انقضای بسته بندی بذر فلفل توجه کنید تا از تازه بودن آن مطمئن شوید. بذر برخی از انواع فلفل مانند فلفل دلمه ای را باید قبل از کاشت بین 2 تا 8 ساعت در آب ولرم خیس کرد تا سرعت جوانه زنی افزایش یابد.
2- سینی نشاء : بذر فلفل را تا زمان جوانه زدن در لایه سطحی بستر خاک در عمق نیم سانتی متری خاک بکارید و مقدار کمی کمپوست بر روی آن بپاشید.
3- خاک مناسب : بستر کشت مناسب برای کاشت بذر انواع فلفل ، خاکی با ترکیب شن و ماسه به همراه کمپوست یا پرلیت می باشد. برای تقویت خاک در طول دروان رشد می توان از کودهای مایع حاوی پتاسیم ، نیتروژن و فسفر استفاده کرد.
4- انتخاب محل مناسب رشد بذر : بذر فلفل را تا زمان جوانه زنی باید در محیطی گرم و مرطوب قرار داد. دمای مناسب برای رشد بذر فلفل دمایی بین 24 تا 27 درجه سانتی گراد می باشد. برای ایجاد رطوبت کافی میتوان از پوشش نایلونی جهت ایجاد فضایی شبیه به گلخانه برای رشد بذر و جوانه ها ایجاد کرد. در صورت استفاده از این روش با ایجاد چند سوراخ بر روی پوشش نایلون جریان تهویه هوا اتفاق خواهد افتاد.
5- آبیاری منظم : بستر کشت بذر فلفل نباید غرقابی باشد ، روزانه با آبپاشی به صورت اسپری میتوان رطوبت مورد نیاز برای رشد و جوانه زنی بذر فراهم کرد. اما پس از جوانه زنی ، فلفل نیاز به آبیاری منظم روزانه دارد چون نیاز آبی آن بسیار بالا است.
6- انتقال به گلدان : پس از یک یا دو هفته متناسب با نوع بذر فلفل کاشته شده جوانه زنی آغاز می شود و میتوان پس از آنکه جوانه ها از پایین ساقه دو تا 4 برگی شدند آنها را به گلدان بزرگتر انتقال داد. بوته های نشاء فلفل را بسته به نوع آن یعنی بزرگ و کوچکی فلفل میتوان با فاصله ای بین 6 سانتی متر تا 30 سانتی متر از یکدیگر کاشت .
7- زهکشی و محل مناسب نشاء : گلدان انتخاب شده برای کاشت نشاء فلفل بهتر است با عمق حداقل 20 سانتی متر و دارای زهکشی و تهویه مناسب باشد و محل قرار گیری گلدان باید در فضایی با سایه ی کم یا در معرض مستقیم نور آفتاب باشد. اگر گونه ی فلفل انتخابی شما تند باشد هرچه بیشتر در معرض نور خورشید قرار گیرد رنگ قرمزتر و مزه تند تری خواهد داشت.
همانگونه که پیشتر گفته شد دمای مناسب برای کاشت فلفل بین 24 تا 27 درجه سانتی گراد است. اگرچه گیاه فلفل نیاز به گرما و نور زیاد دارد اما دمای بالاتر از 28 درجه سانتی گراد باعث پژمردگی و عدم گل و ثمردهی می شود.
طول دوره کاشت تا برداشت بسته به شرایط و نوع بذر فلفل بین 60 تا 120 روز به طول می انجامد. جهت تشویق گیاه فلفل به تولید زودرس در فصل،می توانید فلفل ها را قبل از زمان اوج رسیدگی برداشت کنید.

قیمت و خرید انواع بذر فلفل

برای خرید انواع بذر فلفل می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید. مشاورین ما آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در خصوص خرید بذر فلفل می باشند.

دسته‌بندی