تایمر و محافظ برق

تایمر و محافظ برق

بدون شک تا به حال با این مسئله روبرو شده اید که قصد داشته اید یکی از وسایل برقی گلخانه یا اتاق رشد گیاه را در ساعتی خاص خاموش کنید یا بالعکس در ساعتی مشخص  روشن نمایید اما، ممکن است در آن ساعت خاص در محل کارتان نباشید و در نتیجه به آن وسیله برقی دسترسی نداشته باشید.اما راهکار چنین مشکلی امروزه با استفاده از تایمر پریز دار بسیار آسان است.


پریز تایمردار یا تایمر پریز دار نوعی پریز است که با نام تایمر برق نیز شناخته میشود . هنگامی که شما پریز تایمردار را برای وسایل برقی مد نظرتان به کار می‌برید می‌توانید به آن زمان دهید تا دستگاه برقی شما را در ساعتی خاص خاموش یا روشن کند. بدون این که نیاز باشد شما در مکان مد نظرتان حضور یابید. در چنین حالتی کار خاموش یا روشن کردن به صورت اتوماتیک اتفاق می‌افتد و این کار باعث صرفه جویی فراوانی در زمان و صرفه جویی در بحث هزینه های نیروی انسانی خواهد شد.


تایمر های پریزدار نیز مانند پریز انواع مختلفی دارد؛ که بسته به نوع استفاده می‌توان پریز مد نظر را خریداری کرد و از آن استفاده نمود.
در یک دسته بندی تایمرهای پریزدار از نظر طول مدت قابل برنامه ریزی به دو دسته هفتگی و 24 ساعت تقسیم میشوند.
پریزهای تایمردار همچنین از نظر قابلیت تنظیم زمان خاموش و روشن شدن دستگاه به دو دسته دیجیتال و آنالوگ تقسیم بندی میشوند .
نحوه نصب پریز تایمردار چندان دشوار نیست و معمولا شرکت‌هایی که آن را ارائه می‌کنند نحوه آموزش آن را در قالب کلیپ‌های آموزشی در سایت‌های خود نمایش می‌دهند.


با استفاده از پریز تایمردار نیاز نیست شما دغدغه تنظیم زمان خودتان را داشته باشید، زیرا تمام فعالیت‌های مرتبط با روشن و خاموش کردن وسیله‌ی برقی مد نظر شما به صورت اتوماتیک توسط چنین پریزی هدایت می‌شود و به همین دلیل در زمان شما صرفه جویی فوق العاده ایی می‌شود و شما می‌توانید با خیال آسوده از انجام به موقع برنامه خاموش و روشن شدن دستگاه های برقی گلخانه یا اتاق رشد به راحتی به کار‌های خود برسید.


در صورتی که تغییری در برنامه روشن و خاموش شدن وسیله برقی گلخانه یا اتاق رشد به وجود آید ، این امکان برای شما وجود خواهد داشت که تایمر پریز را مجددا و بر اساس برنامه جدید خود تنظیم کنید.


توجه داشته باشید در صورتی که به هر دلیلی برق پریز تایمردار برای مدتی قطع شود ، پس از برقراری مجدد چریان الکتریکی دستگاه باید تنظیم مجدد ساعت تایمر اتفاق بیفتد در غیر این صورت کلیه برنامه های روشن و خاموش شدن دستگاه ها با وقفه ای معادل تایم قطع شدن جریان برق ، انجام خواهد شد.


برخی از تایمر های پریزدار قابلیت محافظت از دستگاه الکتریکی شما در مقابل نوسانات جریان برق را دارا می باشند ،در چنین حالتی شما یک پریز تایمر دار محافظ برق خواهید داشت که غالبا به وسیله یک چراغ ال ای دی وجود یا عدم وجود جریان الکتریسیته در پریز به شما نمایش داده خواهد شد.


استفاده از تایمر های پریز دار ، به شما این اطمینان را می دهد که دستگاه الکتریکی گلخانه شما راس ساعت مشخص شده توسط شما روشن و در ساعت مقرر خاموش خواهد شد .

دسته‌بندی