بذر چمن

ترتیب نمایش:
کمی صبر کنید...

بذر چمن


داشتن حیاط یا باغچه ای با پوشش سبز مخملی و یکدست حس نشاط و شادیِ دل انگیزی ایجاد میکند که رسیدن به آن با کمی دشواری و چالش همراه است. اگر فضای خاکی دارید که دوست دارید از پوشش طبیعی برای آن استفاده کنید می توانید بسته به منطقه و شرایط جغرافیایی خود نوع چمنی را انتخاب کنید که بهترین بازدهی و پوشش را داشته باشد. توجه به نکات زیر در انتخاب نوع چمن بسیار مهم است.
آب و هوا: برخی از انواع چمن ها گذشته از تیره و روشنی رنگ، میتوانند در فصول سرد سال و یا فصل گرم سال سبز بماند. بنابراین باید به آب و هوای کلی منطقه در فصل تابستان و یا پاییز و زمستان توجه کنید. برخی از چمن ها در دمای بین 16 تا 24 درجه سانتی گراد به زیبایی رشد می کنند و برخی دیگر در دمای بین 27 تا 32 درجه سانتی گراد به خوبی رشد می کنند.
نوع کاربری: علاوه بر توجه به آب و هوای منطقه ی کشت، باید به نوع کاربری چمن نیز توجه کنید . توجه به زینتی بودن یا مسیر پیاده روی و رفت و آمد، در انتخاب نوع بذر چمن اثر گذار است چنانچه محلی که قصد چمن کاری دارید مسیر رفت و آمد باشد شما نمی توانید از چمن زینتی در این ناحیه استفاده کنید زیرا بافت این نوع چمن تحمل فشار رفت و آمد را نخواهد داشت . با توجه به این پارامتر میتوانید چمن هایی با قابلیت رشد با ارتفاع بلند و یا با ارتفاع کوتاه و یا چمن های ظریفتر یا با بافت درشت تر انتخاب کنید.
نور محیط: آفتاب گیر یا سایه دار بودن محیط کشت نیز در انتخاب نوع چمن تاثیر گذار است. برخی از انواع چمن در نور کامل خورشید به خوبی رشد می کنند و برخی دیگر در محیط سایه دار نیز رشد خواهند کرد.
پس از انتخاب بذر چمن باید به صورت اصولی اقدام به کاشت بذر چمن کرد تا نتیجه دلخواه حاصل شود.

مقدمات کاشت بذر چمن

خرید بذر چمن: یکی از مشکلات اصلی که در کاشت چمن با آن روبرو می شوید وجود علف هرز در بین چمن است. این مشکل در نتیجه انتخاب بذر بی کیفیت، دارای ناخالصی، تخم علف هرز و گونه های مهاجم است. بنابراین پس از انتخاب نوع بذر چمن مطابق با آب و هوای منطقه از برندی معتبر بذر چمنی تهیه کنید که علاوه بر قوه نامیه بالا بدون هرگونه ناخالصی، شکستگی و آفت زدگی باشد. شما برای تهیه بذر چمن مرغوب میتوانید از طریق سایت تهران گرولایت اقدام به ثبت سفارش نمایید.
زه کش مناسب: بررسی زهکشیِ سطحی که قصد چمن کاری دارید یکی دیگر از عوامل موفقیت در کاشت بذر چمن است. سطحی را که قرار است چمن کاری کنید باید علاوه بر قدرت نگهداری مناسب رطوبت، توانایی تخلیه آب اضافه ی آبیاری داشته باشد تا باعث تجمع بیش از حد آبِ و در نتیجه پوسیدگی ریشه های چمن نشود. برای ایجاد زه کشی مطلوب خاک را شخم بزنید.
کود دهی: خاکی که قرار است بذر چمن بر روی آن پاشیده شود باید خاکی غنی باشد. به کمک کمپوست و یا کود دامی پوسیده در هنگام شخم زدن زمین میتوان خاک را تقویت کرد.
آبیاری: آبیاری چمن باید به گونه ای باشد که باعث شستشوی خاک و جابه جایی بذرها نشود. آبیاری بارانی و یا آبپاش هایی که آب را به صورت پودر در می اورند بهترین روش آبیاری بذر چمن است.

چگونه بذر چمن بکاریم؟

پیش از شروع به کاشت بذر چمن باید زمین را مهیا کرد. یکی از مشکلات موجود بر سر راه کسانی که اقدام به کاشت بذر چمن می کنند علف های هرز است. همانطور که در بالا گفته شد زمین باید غنی از مواد مغذی شود، خاک غنی، محیطی مناسب برای رشد سریع علف هرز است. پس بهتر است قبل از اقدام به کشت، علف های هرز از زمین حذف شوند. با شخم زدن زمین و زیر و رو کردن خاک، علف های هرز را با ریشه از خاک بیرون بیاورید و خاک را کاملا نرم کنید.
میتوان کمپوست را در این مرحله به خاک اضافه کرد که علاوه بر تقویت خاک باعث ایجاد تخلخل در خاک نیز می شود. پس از آن  در این مرحله در صورتی که زمین پستی بلندی دارد بهتر است آن را مسطح کنید و بعد از آن به کمک غلتک کوچکی سطح زمین را صاف و سفت کنید با مسطح کردن زمین، چمنی یکدست و صاف خواهید داشت. حالا به کمک شن کش مقدار کمی از سطح بالای خاک را شخم بزنید و اقدام به پاشیدن بذر در عمق یک سانتی متری زمین کنید. سپس با لایه ای کمپوست یا پیت ماس روی بذرها را بپوشانید. چنانچه محدوده وسیعی را چمن کاری می کنید بهتر است از دستگاه بذر پاش استفاده کنید و در صورتی که فضای شما محدود است میتوان با دست بذرپاشی را انجام داد. (توجه کنید بذرباشی باید در شرایط جوی بدون باد و یا بارندگی انجام شود.)
مقدار بذری که در هر متر مربع زمین می کارید با توجه به نوع بذر متفاوت است طبق دستورالعمل مهندسین کشاورزی و یا شرکت تولید کننده ی بذر، اقدام به پاشیدن مقدار مناسبی بذر چمن نسبت به سطح مورد نظر کنید. به صورت عمومی هر 50 گرم بذر چمن مناسب یک متر مربع زمین است. در انتها به کمک آبپاش با آبیاری بارانی به گونه ای بذرها را آبیاری کنید که خاک شسته و بذرها جا به جا نشوند. پس از ظاهر شدن جوانه های چمن باید به تدریج میزان آبیاری را کمتر کنید. بهترین زمان برای آبیاری بذر چمن در هنگام صبح و ابتدای شب است.

قیمت و خرید بذر چمن

برای خرید بذر چمن شما عزیزان می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

دسته‌بندی