SMD

هر روز در بازار لوازم الکتریکی شاهد ظهور تجهیزات جدیدی هستیم. تجهیزاتی که با هدف ساده سازی فرایندها روی کار آمده اند و گاهی اوقات چنان محبوب می شوند که یک تنه تمام رقبا را از میدان به در می کنند. لامپ رشد گیاه اس ام دی نیز یکی از همین تجهیزات الکتریکی در نوع گلخانه ای می باشد که از زمان ظهورش تا کنون طرفداران زیادی را برای خود دست و پا کرده. بهتر است از لامپ رشد گیاه اس ام دی با نام لامپ ال ای دی نسل جدید یاد کنیم. چرا که لامپ های اس ام دی در واقع همان های لامپ های ال ای دی هستند که مزایای جدیدی به آنها اضافه شده است.

استفاده از تکنولوژی نوآورانه در تولید لامپ رشد گیاه اس ام دی

دنیای امروز هر لحظه و هر ثانیه در حال دگرگونی می باشد. نباید به یک تجهیز خاص یا یک وسیله وابسته شوید چرا که بعید نیست طراحان خلاق و نوآور چیزی بهتر از آن را ارائه دهند. لامپ رشد گیاه اس ام دی هم از آن دست تولیداتی بود که نوآوری در آن دستی بر آتش داشت.

در تولید لامپ رشد گیاه اس ام دی از سیم های اتصال کمتری استفاده شده است بنابراین ابعاد این لامپ ها بسیار کوچکتر و جمع و جور از ال ای دی های سابق می باشند. این موضوع باعث شده تا این لامپ ها بتوانند در ابعاد کوچک تولید شوند و فضای زیادی را در گلخانه اشغال نکنند. بنابراین لطف بزرگی در حق گلخانه داران روا داشته اند چرا که بسیاری از آن ها از در هم پیچیدن تجهیزات و فضای ناکافی گلایه دارند. کوچکتر شدن ابعاد تجهیزات گلخانه ای مزیت بزرگی برای صاحبان گلخانه به شمار می رود. مزیتی که به طور واضح و بدیهی در لامپ رشد گیاه اس ام دی قابل رویت است.

اما چه شد که لامپ رشد گیاه اس ام دی توانست در مدت زمان کوتاه به محبوبیت بالا دست پیدا کند؟ در ادامه با ما همراه شوید تا علت آن را ذکر کنیم.

مقاومت لامپ های رشد گیاه اس ام دی از لحاظ فیزیکی  حرف ندارد!

شاید پیش خود بگویید که چگونه ممکن است لامپ هایی با ابعاد کوچک بتوانند دوام و ماندگاری بالایی داشته باشند؟ اما باید گفت که همین ویژگی موجب شده تا لامپ های رشد اس ام دی به عنوان مقاوم ترین لامپ های رشد گیاه شناخته شوند. بنابراین اگر فضای گلخانه شما فضایی با شرایط دشوار است، خیالتان راحت باشد چرا که لامپ های رشد گیاه اس ام دی در سخت ترین شرایط هم خم به ابرو نمی آورند!

زاویه پرتو دهی لامپ های رشد گیاه اس ام دی بسیار بهینه است

همانطور که میدانید در لامپ رشد گیاه اس ام دی از تکنولوژی تابش سطحی استفاده می شود. طی تحقیقات صورت گرفته می توان گفت که زاویه پرتو دهی لامپ های رشد گیاه اس ام دی بسیار بهتر از لامپ های رشد گیاه ال ای دی می باشد. لامپ های رشد گیاه ال ای دی دارای زاویه پرتو دهی 45 یا 60 هستند در حالی که اندازه این زاویه در لامپ های اس ام دی به بیش از 120 درجه می رسد. بنابراین لامپ های رشد گیاه اس ام دی میتوانند سطح بیشتری را پوشش دهند. دلیل این امر این است که در این لامپ ها از پوشش های اپوکسی که در لامپ های ال ای دی معمولی استفاده می شود خبری نیست.

گرمای تولید شده توسط لامپ های رشد گیاه اس ام دی محسوس نیست

تا پیش از ظهور لامپ های رشد گیاه اس ام دی، لامپ های ال ای دی معمولی به عنوان کم مصرف ترین لامپ های رشد گیاه شناخته می شدند. آن ها حرارت کمی تولید می کردند و کم مصرف بودند اما با پیدایش لامپ های اس ام دی معادلات بر هم خورد و اکنون می توان لامپ های اس ام دی را لامپ هایی با صرفه جویی بیشتر در هزینه و تولید گرمای کمتر شناخت. هرچند که لامپ های رشد گیاه ال ای دی همچنان جایگاه خود را در بازار دارند اما می توان لامپ های اس ام دی را چند پله جلوتر از آن ها دید.

لامپ رشد گیاه اس ام دی به عنوان یکی از تجهیزات نوظهور در صنعت تجهیزات گلخانه ای شناخته می شود. این لامپ ها هنوز آنطور که باید و شاید جا نیفتاده اند اما می توانند به زودی جایگزین تجهیزات قدیمی شوند.

تابش نور در آن ها با جهت گیری کمتر و زاویه پرتو دهی بیشتری صورت می گیرد و همین موضوع موجب کارآمدی بیشتر آن ها شده.

اس ام دی رشد گیاه چیست و چه خصوصیاتی دارد ؟
لامپ اس ام دی مخفف Surface Mounted Device  است. این نوع لامپ از انعطاف پذیری بالای برخوردار است. چرا که در تکنولوژی به کار رفته هنگام تولید محصولات به صورت لحیم کاری بدون اسافتاده از سوراخ بر روی برد انجام می شود. تکنولوژی استفاده شده در این لامپ در چراغ های LED نیز به کار برده میشود. به دلیل انعطلاف پذیری بالای اس ام دی می توان آن را در انواع مختلفی طراحی و تولید کرد. این تکنولوژی جدید باعث شده تا لامپ هایی با کارکرد بهتر در رنگ و وضوح متنوع وارد بازار گردد. بعلاوه اس ام دی رشد گیاه حجم بسیار کمتری دارد و زاویه دید مناسب را ارائه می دهد. با استفاده از اس ام دی رشد گیاه همچنین در میزان مصرف برق صرفه جویی خواهید کرد.
می توانیم اس ام دی را نیز این گونه تعریف کنیم که نسل بعدی ال ای دی است. منتها در اصل هر دو از دیودهای نوری تشکیل شدند. به نسل های قبل که قطعات اصلی آنها درشت است دیپ گفته میشود و قطعات ریز تر اس ام دی هستد. به این ترتیب لامپ هایی که هنوز از قطعات بزرگتر یعنی دیپ ساخته می شوند، را با اسم رایج ال ای دی می شناسند. نمونه هایی ال ای دی که ابعاد کوچکتری دارند با نام اس ام دی شناخته می شوند.


هزینه تولید اس ام دی به طبع کمتر است و در نهایت باعث کاهش قیمت نهایی برای مصرف کننده می شود. از نظر میزان مصرف برق نیز کم مصرف تر هستند و طول عمر بالاتری دارند.
انواع لامپ اس ام دی
لامپ اس ام دی حبابی
لامپ اس ام دی پروژکتوری
⦁دانلایت
پروژکتور وال واشر ال ای دی
ریسه های ال ای دی
چراغ پنل اس ام دی
کاربرد های متنوعلامپ اس ام دی
همان طور که از انواع این محتوا متوجه شدید، لامپ اس ام دی رشد گیاه به رشد و نمو گیاهان شما کمک خواهد کرد. منتها این تنها کاربردش نخواهد بود. لامپ SMD همان طور که گفتیم مخفف کلمات Surface Mounted Device به این معنا که قطعات روی سطح پنل نصب می شوند. در این تکنولوژی اجزا اصلی از قبل ساخته شده و سپس با لحیم بر مدار چاپی نصب خواهند شد. ضخمات نهایی کار بسیار کم است. در دستگاهایی که فضاهای کوچکی دارند یا مسطح هستند بسیار کاربرد خواهد داشت. همچنین امکان استفاده هر دو طرف PCB ها را فراهم می سازد.
تراشه SMDنسبت به فناوری DIP ابعاد کوچکتری دارد. این نوع تکنولوژی برای تامین نور پس زمینه تجهیزات الکترونیکی و روشنایی عمومی مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر کاربردهای لامپ اس ام دیمی توان به

⦁نورپردازی در سقف
⦁ایجاد سقف مجازی
⦁صفحات نورپردازی سقف پوش متحرک
⦁نورپردازی نمای ساختمان
⦁استفاده در اتومیل
⦁ایجاد نوری مانند نور روز در ادارات و سالن ها


همان طور که متوجه شدید، این تکنولوژی می تواند نوری مشابه نور خورشید تولید کند. گیاهانی که در خانه، گلخانه یا اتاقک کشت قرار می گیرند برای رشد خود به نور خورشید نیازمند هستند. با قرار دادن لامپ اس ام دی رشد گیاه این امکان فراهم می شود تا نور لازم برای فتوسنتز و رشد را دریافت کنند. به طبع بدون وجود نور گیاهان نمی توانند به رشد نهایی خود رسیده و وارد مرحله گلدهی و باروری شوند. استفاده نمودن از انواعلامپ های رشد گیاه قدیمی برای پروژه های کوتاه مدت شاید مناسب به نظر برسد. از آنجایی که لامپ های نسل های قبل تر هزینه اولیه و خرید کمتری دارند. با این وجود طول عمر آنها کمتر است و مصرف برق بالای دارند. در نتیجه در دراز مدت هزینه بیشتری را برای صاحبانشان ایجاد می کند.
لامپ اس ام دی از چه اجزایی تشکیل شده
این لامپ در کل شامل سه بخش می شود: بدنه، بردال ای دیو درایور یا یکسوکننده. بدنه آن در ابعاد و ظواهری مختلف ساخته می شود. از جمله: حبابی، پروژکتوری، نواری و پنلی. مدل های پنلی بیشتر برای گلخانه ها و اتاقک های رشد کاربرد دارند. دسته بندی لامپ اس ام دیطبق فرم بدنه آن انجام میشود.
به طور معمول از پایه های آلومینیومی در بدنه های حبابی استفاده می کنند. به این سبب که گرما بهتر منتقل شود تا طول عمر لامپ افزایش یابد.
داریوهای این لامپ در واقع یک مبدل یکسو کننده امواج AC-DC هستند. به طوری که برق 220 ولت متناوب شهری را به برق مستقیم در بازه ولتاژی مثبت تا منفی 40 بسته مدل لامپ و میزان توان ورودی تراشه های SMDتبدیل می نمایند. برد اصلی این نوع لامپ ها از جنس آلومینیوم ، سرامیک یا پلاستیک فشرده است. قطعات سازنده برد روی آن لحیم خواهد شد.


این دسته از لامپ های رشد گیاه از تنوع رنگ خوبی برخودارند. چرا که سه دیود رد یک تراشه قرا می گیرد و رنگ خروجی دیودها را می توان تنظیم نمود. این مسئله برای تنظیم نورهای آبی و قرمز مورد نیاز گیاهان مهم خواهد بود. اگر به مطالب دیگر وب سایت سر بزنید در این زمینه توضیحات لازم را آورده ایم. منتها این دو رنگ نور برای زمان جوانه دهی و گلدهی لازم خواهند بود.  
مزایای استفاده از لامپ اس ام دی رشد گیاه
همان طور که گفتیم این دسته از لامپ ها جزو نسل بعدی ال ای دی ها شناخته می شوند. ابعاد کوچکتری دارند و کم مصرف هستند. به این ترتیب در هر فضایی که بخواهید نور مشابه نور خورشید را برای گیاه خود فراهم کنید، قابل استفاده خواهند بود. اگر بخواهیم به طور کلی مزایای این نوع لامپ رشد گیاه را برشماریم:
⦁تولید گرما را کاهش میدهد و می تواند در نزدیکی گیاهان قرار گیرد
⦁نوری مشابه نور خورشید ایجاد میکند
⦁انعطاف پذیری بالا دارد و در ابعاد مختلف در دسترس است
⦁در طول زمان میزان نور افت چندانی نخواهد داشت
⦁تنظیم زاویه تابش قابل کنترل خواهد بود
⦁روشنایی تولید شده توسطلامپ اس ام دی نور خیره کننده ندارد
⦁تعداد دفعات خاموش و روشن کردن لامپ بر طول عمر آن تاثیر ندارد.
⦁تنظیم شدت نور و رنگ لامپ اس ام دی قابل کنترل و تغییر است.


ویژگی های لامپ های رشد گیاه smdچیست؟
لامپ های رشد گیاه smd و ال ای دی هر دو، نور لازم برای رشد و نمو گیاه را تامین می کنند اما می توانند بهره وری و ویژگی های مختلفی داشته باشند.
برای اینکه درک بهتری از لامپ های رشد گیاه smd داشته باشید تصمیم داریم ویژگی های مهم این لامپ ها رشد گیاه را توضیح دهیم.
لامپ های رشد گیاه smd دارای تنوع رنگی بالایی هستند
گیاهان برای رشد و گلدهی به طیف های نوری متنوعی احتیاج دارند؛ به عنوان مثال نور قرمز موجبات گلدهی و نور آبی موجبات رشد شاخ و برگ و ساقه را فراهم می کند. بنابراین ترکیب این دور نور می تواند برای رشد گیاه معجزه گر باشد.
ال ای دی ها تنها به صورت تک رنگ تولید می شوند، بنابراین شما بایستی با تکیه به علم و مهارت خود ترکیب صحیحی از نورهای قرمز و آبی را برای گیاهان فراهم کنید که نیاز به دقت بالایی دارد. این در حالی است که لامپ های رشد گیاه smd با نورهای ترکیبی تولید می شوند. بنابراین برای تولید نور بنفش که بهترین نور برای رشد گیاه است نیازی به خرید لامپ های تک رنگ جداگانه ندارید و می توانید به سادگی اقدام به خرید لامپ های رشد گیاه smdدر رنگ های ترکیبی نمایید.
⦁تولید حرارت کمتر توسط لامپ های رشد گیاه smd
لامپ های رشد گیاه smd به جای اینکه نور را در نقطه ای خاص متمرکز کنند، آن را به طور سطحی ساطع می نمایند. در واقع این یکی از ویژگی های تکنولوژی smdاست. در نتیجه ی این پراکندگی، smdها حرارت و گرمای کمتری نسبت به ال ای دی تولید می کنند که برای گیاه بسیار بهتر است.

⦁بهره وری نوری
این مورد شاید بتواند نظر شما را در مورد خرید لامپ های رشد گیاه smd تغییر دهد. چرا که در مورد بهره وری نوری باید گفت که ال ای دی ها در مقیاس برابر، بهره وری نوری بیشتری دارند چرا که تراکم قطعات و دیود ها در آن ها بیشتر است. با این حال لامپ های رشد گیاه smd مصرف انرژی کمتری دارند. بنابراین انتخاب نهایی به عهده ی شماست که کدام فاکتور برایتان مهم تر است؛ بهره وری نور یا مصرف انرژی؟
نتیجه گیری
لامپ رشد گیاه smd به عنوان یکی از تجهیزات گلخانه ای به صرفه و کارآمد شناخته می شود که در چند وقت اخیر محبوبیت بسیار بالایی پیدا کرده است. اگر به دنبال خرید لامپ رشد گیاه smd با ضمانت اصالت و گارانتی می باشید، می توانید با کارشناسان مجموعه تهران گرولایت تماس حاصل نمایید. مجموعه تهران گرولایت از خوش سابقه ترین مجموعه های در زمینه ی تولید و پخش انواع تجهیزات با کیفیت گلخانه ای می باشد.

دسته‌بندی