هیچ گاه هیچ حرفی را بدون سند و مدرک باور نکنید. نمونه ی آن را می توان این جمله دانست که می گویند؛ اشعه یو وی موجود در لامپ رشد گیاه برای انسان مضر است! آیا تا کنون سند و مدرکی دال بر این موضوع توسط محققین یا پزشکان ارائه داده شده است؟ آنچه تحقیقات پژوهشگران حاصل نموده این است که این اشعه به قدری در لامپ رشد گیاه ناچیز است که تنها توان برآورده ساختن نیازهای گیاه را دارد و هیچ تاثیری روی سلامت انسان ها نخواهد گذاشت. اما طول موج اشعه ماورا بنفش موجود در لامپ رشد گیاه چقدر است و داستان مضر بودن آن برای سلامتی انسان از چه قرار می باشد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید.

آیا اشعه یو وی در لامپ رشد گیاه وجود دارد؟

اگر قرار بود پاسخ این سوال منفی باشد عملکرد لامپ رشد گیاه به عنوان یک پکیج کامل نوردهی به گیاه زیر سوال میرفت چرا که گیاه برای رشد خود به مقداری از این نور نیاز دارد.

واضح و بدیهی است که اشعه یو وی در لامپ رشد گیاه موجود است اما طیفی که از این اشعه در لامپ رشد گیاه گنجانده شده است بسیار ضعیف است و فقط برای برآورده ساختن نیازهای گیاه است و هیچ گونه آسیبی برای سلامتی انسان ندارد.

لامپ رشد گیاه

برای خرید لامپ رشد گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

چه طیفی از اشعه یو وی در لامپ رشد گیاه وجود دارد؟

به طور کلی طیف 10 تا 400 نانومتر از نور خورشید را اشعه ماورا بنفش تشکیل می دهد. اما آنچه که در لامپ رشد گیاه گنجانده شده تنها 20 نانومتر از این طول موج می باشد. در واقع بازه ی 380 تا 400 نانومتر در چراغ رشد گیاه را اشعه یو وی به خود اختصاص داده. اما لزوم وجود این اشعه در چراغ رشد گیاه چیست؟ مطمئنا حضور این طول موج در لامپ های رشد گیاه فول اسپکتروم بی دلیل نیست. در ادامه خواهیم گفت که لزوم آن چیست.

لزوم گنجاندن اشعه یو وی در لامپ های رشد گیاه چیست؟

مطمئنا بهترین مواد غذایی دنیا هم اگر بیش از حد مورد استفاده انسان ها قرار گیرند می توانند مضر و آسیب رسان باشند. چرا راه دور برویم؟ سالم ترین نوشیدنی ها مانند آب و سالم ترین خوراکی ها مانند سبزیجات هم اگر بیش از حد نیاز وارد بدن انسان شوند می توانند تولید مسمومیت کنند. در مورد اشعه یو وی هم داستان به همین منوال است. گیاهان به حد مشخصی از اشعه یو وی احتیاج دارند. همانطور که گفتیم اشعه یو وی خورشید در بازه ی 10 تا 400 نانومتر قرار دارد اما تمام طول این بازه برای گیاه مفید نیست و حتی می تواند موجب آسیب رساندن به گیاه، سوختن برگ ها، ضخیم شدن برگ و ساقه، کوتاه شدن قد گیاه و توقف رشد آن شود. بنابراین باید بازه ی مشخصی از اشعه یو وی به گیاه تابیده شود. به همین دلیل بازه ی 20 نانومتری از این اشعه را در لامپ های رشد گیاه تعبیه می کنند.

لامپ رشد گیاه سرپیچی 9 وات

برای خرید لامپ رشد گیاه سرپیچی 9 وات می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

فواید اشعه یو وی برای گیاه چیست؟

اشعه یو وی چنانچه به میزان درستی به گیاه تابیده شود می تواند فواید زیادی برای آن داشته باشد. یکی از فواید مهم اشعه یو وی برای گیاه شدت گرفتن رنگ گل ها و میوه ها می باشد. چنانچه این اشعه به اندازه ی کافی به گیاه تابیده شود میوه ها و گل های خوش رنگ و شادابی خواهید داشت.

مورد دیگری که لزوم استفاده از اشعه یو وی را برای گیاه پر رنگ تر می کند از بین رفتن آفات و قارچ های گیاهی توسط این اشعه می باشد. اشعه یو وی می تواند محیط کشت گیاه را از هرگونه آفات پاکسازی نماید.

آیا راهی برای حفاظت انسان در برابر اشعه یو وی لامپ رشد گیاه وجود دارد؟

هرچند که اشعه یو وی موجود در لامپ های رشد گیاه برای انسان ها آسیب رسان نمی باشد اما اگر می خواهید نهایت حفاظت را از سلامت خود داشته باشید می توانید با تجهیزاتی همچون دستکش و عینک مخصوص در محیط گلخانه حاضر شوید تا درصد جذب اشعه یو وی را به صفر برسانید. با این حال چنانچه بدون عینک نیز وارد گلخانه شوید جای نگرانی نیست.

نتیجه گیری

حفظ سلامت انسان ها و پرسنلی که در گلخانه ها کار می کنند یکی از اهداف اصلی تولیدکنندگان تجهیزات گلخانه ای می باشد. چگونه می توان به فکر سلامت گیاهان بود اما از سلامت انسان ها غافل شد؟ بنابراین شک و شبهه هایی که در مورد مضر بودن اشعه یو وی موجود در لامپ رشد گیاه مطرح می شود را فراموش کنید و با خیال آسوده به کار و فعالیت در محیط گلخانه بپردازید.

برای خرید کود و خاک شما می توانید از طریق فروشگاه تهران گرولایت به همراه مشاوره رایگان اقدام به خرید محصولات کود و خاک رشد گیاه نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: