بذر انواع خیار

کاشتن بذر انواع خیار کار بسیار راحتی ست تنها کافی ست یک بذر با کیفیت از گونه ی مورد نظرتان را انتخاب کنید و سپس به راحتی در گلدان بکارید . خیار گیاهی سریع رشد است که آن را به آسانی از طریق بذر می توان پرورش داد .  
در نواحی جنوبی کشور فصل کاشت خیار از اوایل پاییز شروع می شود و تا پایان بهار میتوان محصول آن را برداشت کرد. اما در مناطق شمالی و مرکزی کشور از ابتدای فصل زمستان شروع به کاشت خیار می کنند.
حال اگر شما قصد دارید بذر انواع خیار را در آپارتمان بکارید با گرم شدن هوا از اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت می توانید دست به کار شوید و به راحتی با فراهم کردن شرایط دمایی و محیطی پس از 3 ماه محصول به دست آمده را برداشت کنید.

مقدمات کاشت بذر انواع خیار

خرید بذر خیار : اگر در محیط باغ و باغچه خود اقدام به کاشت خیار می کنید توجه به شرایط اقلیمی خود برای خرید نوع بذر مورد نظرتان توجه کنید. اما در آپارتمان می توانید تقریبا بذر انواع خیار را به عمل آورید کافیست بذری با کیفیت با قوه بامیه بالا انتخاب کنید. مجموعه تهران گرولایت با گردآوری بذر انواع خیار از برند معتبر وانیا مسیر خرید انواع بذر خیار را برای شما آسان کرده است.
خاک مناسب : خاک مناسب برای کاشت بذر انواع خیار ، ترکیبی از خاک باغچه و کمپوست یا کود دامی پوسیده است. خیار گیاهی است که به خاکی غنی از مواد غذایی نیاز دارد بنابراین ترکیب خاک اصلی به همراه کود دامی پوسیده یا کمپوست باعث غنای خاک و در نتیجه رشد بهتر بذر خیار خواهد شد. از کودهای آلی جامد نیز میتوان برای تقویت خاک باغ یا باغچه نیز استفاده کرد بدین صورت که به کمک چنگک یا بیلچه خاک را زیر و رو و نرم کنید و سپس کود آلی را با خاک به صورت یکنواخت مخلوط کنید.
دمای مناسب : محیط کشت خیار باید گرم باشد حداقل دمای خاک برای کاشت بذر خیار 18 درجه سانتی گراد است بنابراین اگر بذر خیار را در محیط باز باغ یا باغچه می کارید توجه به دمای هوا برای کاشت بذر بسیار اهمیت دارد. ضمن آنکه برای رشد خیار نیاز به نور مستقیم خورشید دارید بنابراین مکانی را برای کاشت انتخاب کنید و یا گلدان را در محلی قرار دهید که روزانه بین 6 تا 8 ساعت نور دریافت کند.

چگونه بذر انواع خیار را بکاریم ؟

از آنجایی که ساقه های بوته خیار بسیار شکننده است بهتر است بذر را مستقیما داخل گلدان یا باغچه بکارید. برای اینکه جوانه زنی سریعتر اتفاق افتد بذرها را در پارچه ای خیس به مدت 48 ساعت در دمای محیط قرار دهید و پس از آن اقدام به کاشت نمایید.
برای ایجاد زهکشی خوب در انتهای گلدان مقداری سنگ و یا ماسه بریزید و همانطور که در بالا گفته شد خاک باغچه را که ترکیبی از شن و ماسه است به همراه کمپوست یا کود دامی پوسیده برای سبکتر شدن خاک ، درون گلدانی به عمق و قطر 30 سانتی متر بریزید. (خاک را قبل از کاشت بذر آبیاری کنید تا مرطوب باشد. ) حفره ای به عمق یک تا 2 سانتی متر در خاک ایجاد کرده و بذر خیار را درون آن قرار دهید .فاصله بین کاشت بذرها حدود 2 تا 3 سانتی متر باشد و بعد از آن با مقداری شن روی بذرها را بپوشانید.
آبیاری را در چند مرحله انجام دهید و مطمئن شوید که آب اضافه از انتهای گلدن خارج می شود. سپس گلدان را در معرض نور خورشید قرار دهید. گلدان شما باید روزانه حداقل 6 ساعت نور دریافت کند. اگر نور طبیعی کمی دارید می توانید از لامپ های مخصوص رشد گیاه استفاده کنید.
پس از جوانه زنی بذرها و تا زمانی که به ارتفاع 7 سانتی متر برسند شروع به تنک کردن گلدان کنید. 2 جوانه قوی را درون گلدان نگه دارید و مابقی جوانه ها را به آرامی از خاک بیرون بکشید. حال صبر کنید تا گیاه شما رشد کند و به ارتفاع حدود 25 سانتی متر برسند آنگاه بوته ی قویتر را نگه داشته و بوته ضعیف تر را از خاک بیرون بکشید. بوته خیار برای رشد بهتر نیاز به قیم یا حمایتگر دارد می توانید از پایه ای فلزی یا چوبی برای نگه داشتن عمودی بوته خیار استفاده کنید.
آبیاری منظم خاک را فراموش نکنید تا قبل از گلدهی گیاه نیاز به آبیاری زیادی ندارد زیرا باعث تاخیر در گلدهی می شود اما پس از آن نیاز به آبیاری بیشتری دارد زیرا باعث رشد سریعتر میوه و افزایش باردهی می شود. حال پس از گذشت 12 هفته یا 70 روز پس از کشت میتوان برداشت محصول را آغاز کرد.

قیمت و خرید بذر انواع خیار

فروشگاه تهران گرولایت یکی از بزرگترین فروشگاه های در حوزه کشاورزی و لامپ رشد گیاه می باشد که شما می توانید با خیال راحت اقدام به خرید محصولات و خدمات این فروشگاه نمایید.

هم چنین در صورتیکه نیاز به مشاوره برای خرید انواع بذر خیار داشتید می توانید با مشاورین ما به صورت رایگان مشورت نمایید.

دسته‌بندی