لامپ رشد گیاه

ترتیب نمایش:
کمی صبر کنید...

لامپ رشد گیاه

لامپ رشد گیاه یا پنل رشد گیاه (Plant Light یا Grow Light) به منبع نور مصنوعی با قابلیت تولید امواج الکترومغناطیس مشابه با نور خورشید گفته می شود که  طول موج های منتشر شده توسط این لامپ بر فتوسنتز، رشد رویشی و دوره گلدهی گیاهان، که در محیط های کشت بسته قابل استفاده هستند. امروزه، استفاده از چراغ رشد گیاه به مسئله مهمی تبدیل شده است و تمامی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان فعالیت دارند، از این لامپ استفاده می نمایند.
این لامپ ها انرژی الکتریکی را به فوتون تبدیل می کنند. این فوتون ها باعث می شوند تا عملیات فتوسنتز تحریک شود و همین امر باعث رشد درست گیاه می گردد. بهترین منابع نور برای فتو سنتز شامل طول موج هایی هستند که چشم انسان آنها را به عنوان رنگ درک می کند. مطالعات نشان داده اند نور قرمز برای دوره ثمر دهی گیاهان بهتر عمل می کند و نور آبی رشد رویشی را افزایش می دهد.

تاریخچه ساخت لامپ برای رشد گیاه

ایده ساخت لامپ رشد گیاه و به کارگیری آن برای پرورش گیاهان در سال 1868 میلادی، توسط گیاه شناس روسی، اندری فامینتسین، مطرح شد و سپس به وقوع پیوست و از آن زمان تاکنون این لامپ ها مورد استفاده قرار گرفته اند و تغییرات زیادی کرده اند.
لامپ های رشد گیاه بر اساس این که برای چه دوره ای از رشد رویشی یا گلدهی گیاهان طراحی شده اند، طول موج های متفاوتی را تولید می کنند. اما در حالت کلی برخی از لامپ های رشد گیاه قابلیت استفاده در تمام مراحل رشد گیاه را دارند که به این دسته از لامپ ها لامپ اسپکتروم گفته می شود. لامپ های اسپکتروم تقریبا تمامی نور های مورد نیاز گیاهان را به طور کامل در اختیار آن ها قرار میدهند.

لامپ رشد گیاه فول اسپکتروم

لامپ فول اسپکتروم به لامپ رشد گیاه با قابلیت شبیه سازی نور منتشر شده توسط خورشید گفته می شود. به عبارت دیگر این لامپ ها به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که طیف الکترومغناطیسی کاملا مشابه با نور طبیعی آفتاب را از خود منتشر می کنند و در اختیار گیاهان قرار می دهند و برای تمامی مراحل رشد و گلدهی گیاهان کارآمد هستند.
لامپ رشد گیاه فول اسپکتروم منتشر کننده نور طیف کامل هستند، این امر بدین معناست که این لامپ کلیه طول موج ها اعم از مادون قرمز IR تا فرابنفش UV در بر میگیرد و محدوده طول موج آن تقریبا بین 380 تا 840 نانومتر است. این لامپ ها برای انسان و حیوانات کاملا بی خطر بوده و بسته به میزان گرمایی که تولید میکنند باید در فاصله استاندارد از گیاهان نصب شوند.

انواع لامپ رشد گیاه

این لامپ ها در انواع مختلفی در بازار موجود هستند که پرطرفدارترین آنها به شرح زیرند:
• لامپ های فلورسنس
• لامپ های رشته ای
• لامپ های بخار سدیم (تخلیه گازی)
• لامپ های متال هالیدی (تخلیه گازی)
• ال ای دی رشد گیاه
• لامپ های هالوژنی

لامپ های فلورسنس
لامپ های فلورسنس نوعی لامپ مخصوص رشد گیاه است که با اشکال مختلفی تولید می شود. این لامپ ها طیف کاملی از نور را برای گیاهان تولید می کنند، اما در مقایسه با لامپ‌های LED انرژی دارند و می‌توانند خروجی حرارت مضری داشته باشند.

لامپ های رشته ای
لامپ های رشته ای نوع دیگری لامپ مخصوص رشد گیاه هستند که طیف نور قرمز را تولید می کنند و بهتر است در ترکیب نورهای فلورسنس که متمرکز بر تولید نور آبی هستند، مورد استفاده قرار گیرند. قیمت این گونه لامپ ها پایین است؛ اما قرارگیری آنها در نزدیک گیاهان باعث سوختگی گل و گیاه می شود. به همین دلیل آنها را باید در فاصله 60 متری با گیاهان قرار دهید.

لامپ های متال هالیدی (تخلیه گازی)
لامپ متال هالیدی نوعی لامپ رشد گیاه است که هزینه آن کمی بالاست. این لامپ با تولید نور آبی باعث افزایش رویش و رشد گیاهان می شود. لامپ های بخار سدیم باید با طیف نوری قرمز به کار روند تا بتوانند به رویش گل ها کمک کنند.

لامپ های متال هالیدی (تخلیه گازی)
لامپ های متال هالیدی نوعی لامپ گیاه است که همراه با لامپ متال هالیدی تخلیه سدیم مورد استفاده قرار می گیرد و به رشد و گل دهی گیاهان کمک می کند. این لامپ ها باید قبل از لامپ های بخار سدیم استفاده شوند.

لامپ های هالوژنی
لامپ رشد گیاه اس ام دی دارای تمامی طیف نوری و طول موج برای رشد گیاه است. یکی از معایب این لامپ ها این است که حرارت زیادی تولید می کنند و باعث از دست رفتن انرژی می شوند.

ال ای دی رشد گیاه یا لامپ رشد گیاه ال ای دی LED

ال ای دی LED مخفف واژه Light Emitted Diode به معنای دیود ساطع کننده نور است که به آن دیود نور افشان، یا دیود نورانی، دیود گسیل نور و دیود نور دهنده نیز گفته می شود. ال ای دی رشد گیاه یکی از پرکاربرد ترین و مناسب ترین پنل های رشد گیاه است  که امکان تولید آن به صورت فول اسپکتروم و یا به صورت لامپ رشد و لامپ گلدهی وجود دارد و از انعطاف بسیار بالایی برخوردار هستند.
این لامپ ها نسبت به سایر لامپ های رشد گیاه مانند لامپ های تخلیه گازی، متال هالیدی و لامپ های بخار سدیم گرمای بسیار کمتری را تولید می کنند. میزان مصرف انرژی این لامپ ها بسیار بالاست.  

آیا این لامپ ها طول عمر بالایی دارند؟

یکی از دلایلی که سبب شده است لامپ رشد گیاه ال ای دی مورد توجه قرار گیرد طول عمر بالای این لامپ هاست، به طوری که حداقل تا 4000 ساعت میتوان از این لامپ ها استفاده کرد و  این عدد در مقایسه با طول عمر مفید سایر لامپ های رشد بسیار چشم گیر است.

آیا این لامپ ها برای روشن شدن به استارتر نیاز دارند؟

مزیت دیگر لامپ ال ای دی پنل رشد گیاه LED روشن شدن آنی و بدون نیاز به استارتر و تراست است. همچنین این لامپ ها حتی اگر روشن باشند و جا به جا شوند، در مقایسه با لامپ های تخلیه گازی آسیب کمتری می بینند.  

لامپ رشد گیاه اس ام دی

عبارت SMD مخفف Surface Mounted Device، به معنای تکنولوژی نصب شده بر سطح است. این نوع لامپ های رشد گیاه از انعطاف پذیری بسیار بالای برخوردار هستند، و قطعات بدون ایجاد سوراخ بر روی برد لحیم شده قرار می گیرند.
با توجه به این موضوع که این لامپ ها انعطلاف پذیری بالای دارند، در مدل های متفاوتی تولید می شوند و این تکنولوژی جدید باعث شده تا لامپ هایی با کارکرد بهتر در رنگ و وضوح بسیار بالا تولید شود.

مزیت های دیگر این لامپ چیست؟

مزیت دیگر لامپ های رشد گیاه اس ام دی  این است که حجم بسیار کمتری را در مقایسه با لامپ های رشد ال ای دی اشغال می کنند، همچنین زاویه دید بسیار مناسبی را ارائه می دهند. مزیت دیگر لامپ های SMD مصرف برق بسیار پایین آن ها است که باعث صرفه‌جویی حداکثری در بخش هزینه برق مصرفی لامپ رشد گیاه خواهد شد. اما این لامپ ها به نسبت لامپ رشد گیاه LED، لامپ رشد گیاه ارزان نمی باشند و همواره قیمت آن از سایر لامپ های رشد گیاه بیشتر است.

لامپ رشد گیاه بخار سدیم HPS

لامپ HPS یا لامپ بخار سدیم در واقع یکی از انواع لامپ های تخلیه در گاز است. طراحی و ساختار آن شبیه به لامپ های بخار جیوه است، اما به جای جیوه از سدیم و به جای گاز آرگون از نئون استفاده شده است. نور تولید شده توسط لامپ رشد گیاه HPS زرد متمایل به نارنجی بوده و میتواند شرایط را برای فتو سنتز گیاهان آماده سازد.

لزوم خرید لامپ رشد گیاه چیست؟

بسیاری بر این باور هستند، وقتی می توان روزنه ای را در خانه پیدا کرد و گیاهان را روبروی آن قرار داد و از نور رایگان خورشید استفاده کرد چرا تن به خرید لامپ رشد گیاه دهیم؟! یکی از بدترین کارهایی که می توان برای گیاهان داخل خانه انجام داد قرار دادن آن ها در پس پنجره ای است که نور خورشید با هزار زحمت راه خود را به درون منزل باز می کند. ممکن است تصور کنید در حال لطف کردن به گیاهان هستید و در حال مرتفع ساختن نیاز آنها به نور خورشید هستید، اما به شدت در اشتباهید!
با قرار دادن گیاهان مقابل نور خورشید ساقه گیاهان رو به سمت نور کشیده می شود. هرچه شدت این نور کمتر باشد، ساقه گیاهان بیشتر و بیشتر کشیده خواهد شد. بنابراین در نهایت گیاهانی ضعیف با ساقه های نازک و کشیده خواهید داشت که تمام زور خود را برای جذب بیشتر نور خورشید زده اند، اما در نهایت به گیاهانی ضعیف و شکننده تبدیل شده اند. در حالی که با خرید لامپ رشد گیاه، گیاهان شما هرگز با چنین چالشی روبرو نخواهند شد.

جابه جایی لامپ رشد گیاه

با خرید لامپ رشد گیاه می توانید منبع نور را از گیاه دور و یا به گیاه نزدیک کنید؛ نکته مهمی که در ارتباط با خرید لامپ رشد گیاه وجود دارد این است که شما می توانید شدت نوری که گیاهان را دارند برای آنها فراهم سازید. در نتیجه، تعجب نکنید که بعد از گذشت مدت زمانی از قرار دادن گیاهان تان روبروی نور خورشید با برگ های خشکیده یا زرد آن ها مواجه شوید. این ها اثرات تابش بیش از حد و یا تابش بسیار ضعیف نور خورشید بر گیاهان است.

ایجاد ریشه های مقاوم در گیاه

لامپ رشد گیاه به ایجاد ریشه های مقاوم در گیاه کمک می کند؛ مطالعات نشان داده اند لامپ رشد گیاه می تواند موجب تقویت ریشه های گیاهان شود. طی تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است گیاهانی که از زمان رویش بذر در برابر نور لامپ های رشد گیاه بوده اند، ریشه های بسیار مقاوم تر و سالم تری نسبت به گیاهانی دارند که در برابر نور خورشید رشد کرده اند. بنابراین با خرید لامپ رشد گیاه به داشتن ریشه هایی سالم و مقاوم در گیاهان خود کمک کنید.

چه زمان می توان از لامپ رشد گیاه استفاده نمود؟

در روزهای کوتاه زمستان خبری از نور خورشید نیست و این روزها به قدری سریع می گذرند که گیاهان فرصت جذب نور کافی برای رشد و فتوسنتز را نخواهند داشت. با وجود لامپ رشد گیاه در این فصول شاهد نابود شدن تدریجی گیاهان نخواهید بود. زیرا این لامپ ها نوری مانند  نور خورشید را با همان ویژگی های اصلی  برای گیاهان تولید می کنند.
به عنوان یک قانون کلی، اکثر سبزیجات و گیاهان گلدار به 12 تا 16 ساعت نور در روز نیاز دارند که گیاهان گلدار در انتهای این محدوده قرار دارند.  ساعات کارکرد لامپ رشد گیاه را به گونه ای تنظیم نمایید که به اکثر گیاهان حداقل 8 ساعت تاریکی در روز بدهید. تاریکی شب در واقع برای چرخه رشد گیاه بسیار مهم است.

لامپ رشد گیاه چه طیف از امواج را در بر می گیرد؟

اغلب لامپ های رشد گیاه طیف کامل امواج را تولید می کنند. نورهایی با رنگ متفاوت با اهداف خاصی برای هر گیاه مورد استفاده قرار می گیرند.  نور آبی رشد رویشی (شاخ و برگ و ریشه) را تحریک می کند و نور قرمز گیاهان را به تولید گل و میوه تحریک می نماید. نور فلورسنت سرد نیز برای پرورش رشد گیاه در داخل خانه عالی است. رنگ بنفش ساطع شده از لامپ ال ای دی در اثر ترکیب طول موج های آبی و قرمز است.  طبق مطالعات، ترکیب این دو طول موج در لامپ رشد گیاه می تواند بسیار کاربردی باشد.

مزایای استفاده از لامپ رشد گیاه

لامپ رشد گیاه همان کارایی نور خورشید را برای گیاهان دارد، با این تفاوت عمده که خبری از مضرات نور خورشید در آن نیست! در واقع تنها مزیت نور خورشید نسبت به لامپ رشد گیاه رایگان بودن آن است. از این رو، صاحبان گلخانه و افرادی که به طور حرفه ای از گیاهان نگهداری می کنند، اقدام به خرید لامپ رشد گیاه می نمایند. مزایای استفاده از لامپ رشد گیاه به قدری زیاد است که می توان آن را جایگزین کاملی برای نور خورشید دانست. در ادامه با ما همراه باشید تا از این فواید با خبر شوید.

در دسترس بودن
آیا شما می توانید نور آفتاب را زمانبندی کنید؟ حتی به زبان آوردن این جمله نیز با منطق سازگار نیست. چرا که نور خورشید در ساعت مشخصی از روز طلوع و در ساعت مشخصی غروب می کند. حتی برخی از روزها و هفته ها ممکن است به طور پیاپی با هوای ابری مواجه باشید. بنابراین برای نور دهی به گیاهان چه باید کرد؟ این نیاز گیاهان چگونه رفع می شود؟ یکی از مهمترین مزایای استفاده از لامپ رشد گیاه این است که شما هیچ گونه نگرانی از بابت آب و هوا و قرار گرفتن در فصل های مختلف سال نخواهید داشت. نور لامپ همواره قابل دسترسی بوده و می توانید طبق زمانبندی گیاه را از نور سیراب کنید.

ثابت بودن منبع نور
چنانچه بخواهید هر روز طبق زمانبندی، گیاهان را در تراس بچینید و دوباره مکان آن ها را به نقطه ای دیگر تغییر دهید، این جابجایی نه تنها برای گیاه مضر است؛ بلکه شما را نیز خسته خواهد کرد. یکی از مزایای استفاده از لامپ رشد گیاه ثابت بودن منبع نور است. در واقع، دیگر نیازی به جا به جایی گلدان ها نیست.

عدم تولید حرارت
لامپ های رشد گیاه دارای کمترین میزان تولید حرارت هستند. چنانچه حرارت اتاق رشد گیاه از حد مشخصی بیشتر شود، امکان سوختن گیاهان و نابودی آن ها وجود خواهد داشت. یکی از مزایای استفاده از لامپ رشد گیاه این است که تولید حرارت نمی کند و بنابراین دمای گلخانه معتدل خواهد ماند.

عمر مفید بالا
عمر مفید لامپ های رشد گیاه بسیار بالا است اما به شرطی که انواع با کیفیت آن را تهیه کنید. عمر مفید آن ها به طور متوسط بین 50 تا 100 هزار ساعت است. بنابراین با خرید لامپ رشد گیاه با کیفیت در هزینه های خود نیز صرفه جویی خواهید کرد.

ایجاد محیطی همیشه سبز
با خرید لامپ پرورش گیاه می توانید سرسبزی را درون خانه بیاورید. گاهی اوقات صرف زمان طولانی در اتاق هایی که فاقد پنجره هستند، می تواند به امری خسته کننده و کسل کننده تبدیل شود. این موضوع می تواند روحیه شما را در طولانی مدت تحت شعاع قرار دهد. اما چه می شود کرد که باید ساعات زیادی را در اتاق کار سپری نمود. برای داشتن عملکردی بهینه، استفاده از گلدان های گیاه در اتاق کار میتواند ایده ای جذاب و کارآمد باشد.
اما اگر نور کافی برای رشد آن ها در اتاق فراهم نباشد، به جای دیدن منظره ای شاداب با گل هایی پژمرده و بی جان روبرو می شوید که روحیه شما را کسل تر از قبل خواهند کرد. لامپ پرورش گیاه همان تجهیزی است که به شما امکان می دهد تا در اتاقی کوچک و تاریک نیز بتوانید سرسبزی و طراوت را در برابر دیدگان خود داشته باشید و با روحیه ای سر زنده به کار و فعالیت مشغول شوید. خرید لامپ رشد گیاه برای شما هزینه ی چندانی نخواهد داشت اما زندگی و فعالیت در یک محیط بی روح می تواند عواقب جبران ناپذیری را به بار آورد.

آیا لامپ رشد گیاه موجب گرم شدن بیش از حد محیط می شود؟

ممکن است برای استفاده از لامپ پرورش گیاه کمی مردد شوید و به این فکر کنید که ممکن است با روشن کردن لامپ پرورش گیاه، اتاق شما دچار افزایش دما شود. اما باید گفت که لامپ های رشد گیاه، کم مصرف هستند و انرژی گرمایی تولید شده توسط آن ها تماما توسط گیاهان جذب می شود و درصد بسیار ناچیزی وارد محیط خواهد شد. بنابراین گرمای تولید شده به اندازه ای نیست که بتوانید آن را حس کنید.

لامپ رشد گیاه چه طیف از امواج را در بر می گیرد؟

این سوال یک سوال کلی است و نمی توان جواب دقیقی به آن داد. چرا که لامپ های رشد گیاه با طول موج های مختلف به تولید میرسند و هر کدام برای هدفی خاص مورد استفاده قرار می گیرند. اما لامپ رشد گیاه فول اسپکتروم لامپی است که جامع ترین طول موج را برای گیاهان تولید می کند.
این طول موج در بازه ی 380 نانومتر تا 840 نانومتر قرار دارد. هر چند که ممکن است برخی طول موج های موجود در این لامپ برای گیاه کارایی چندانی نداشته باشد اما روی هم رفته می توان لامپ فول اسپکتروم را لامپی با کارایی بسیار بالا برای رشد گیاه دانست.

سوالات پرتکرار

در این قسمت تلاش می کنیم به سوالات پرتکرار در مورد چراغ رشد گیاه پاسخ دهیم. پاسخ به این سوالات می تواند به شما کمک کند هر چه زودتر چراغ رشد گیاه را تهیه کنید و محیطی ایده آل برای گیاهان خود به وجود بیاورید.

چرا باید به خرید لامپ رشد گیاه بپردازیم؟

همانطور که متوجه شده اید وجود این لامپ باعث می شود که گیاهان شما در تمامی شرایط و در تمامی فصول به نور کافی دسترسی داشته باشند. در نتیجه، همیشه در روند رشد قرار می گیرند و شما گیاهانی همیشه سبز خواهید داشت.

قیمت لامپ رشد گیاه به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت لامپ رشد گیاه به عوامل مختلفی بستگی دارد. همانطور که می دانید امروزه انواع متفاوتی از این لامپ ها موجود هستند که برخی برای کل دوره رشد گیاه مناسب هستند و برخی تنها در یک دوره خاص از رشد گیاه مورد استفاده قرار می گیرند. این امر می تواند بر قیمت لامپ رشد اثر بگذارد.

آیا لامپ رشد گیاه برای انسان ضرر دارد؟

به طور کلی، باید بدانید لامپ مخصوص برای رشد گیاه برای انسان مضر نیست. اما در زمانی که از این لامپ استفاده می کنید باید به موارد متعددی توجه داشته باشید. به طور مثال، اگر شما این لامپ ها را برای محیط های بزرگ مانند گلخانه ها خریداری می کنید، زمانی که این لامپ ها روشن هستند بهتر است از عینک های مخصوص استفاده کنید تا عصب بینایی شما تحریک نشود.

لامپ رشد گیاه باید چند ساعت روشن بماند؟

طول عمر مفید این لامپ 50 هزار ساعت است که می تواند به صورت یک سره روشن بماند. اما با توجه به این موضوع که گیاهان در تمامی طول روز به نور نیاز ندارند، بهتر است در ساعاتی از روز این لامپ را خاموش کنید.

نحوه استفاده از لامپ رشد گیاه چگونه است؟

فاصله لامپ با گیاه با توجه به شرایط گیاه مشخص می شود. به طور کلی، بهتر است لامپ در نزدیکی گیاه باشد و در شرایطی قرار گیرد که از بالا به گیاه بتابد.

راهنمای خرید لامپ رشد گیاه

خرید لامپ رشد یکی از کارهای چالش برانگیزی است که می تواند برای بسیاری  از افراد دشوار باشد. برای خرید این لامپ ابتدا باید نوع گیاهان خود را مشخص کنید. همچنین، باید به این سوال پاسخ دهید آیا شما لامپ را برای کل دوره رشد گیاه می خواهید و یا از آن لامپ می خواهید در دوره خاصی از رشد گیاه استفاده کنید. همچنین، توصیه می شود در زمان خرید به برند لامپ توجه داشته باشید و از فروشنده ضمانت نامه دریافت کنید.

تفاوت لامپ رشد گیاه با لامپ معمولی در چیست؟

لامپ های معمولی تنها طیف نوری خاصی را تولید می کنند که بتوانند محیط را روشن نگه دارند. اما لامپ های رشد گیاه طیف نوری مشابه به نور خورشید را بازنمایی می کنند و همین امر باعث می شود گیاه رشد بهتری را تجربه کند و محیط طبیعت برای آن تداعی گردد.

چرا لامپ رشد گیاه نور بنفش منتشر می کند؟

مطالعات صورت گرفته نشان می دهند طیف های نور قرمز و آبی دو طیفی هستند که بیشترین سود را برای رشد گیاهان دارند. رنگ بنفش ترکیبی از دو نور قرمز و آبی است و این دو طیف نوری بخش اصلی از طیف نور سفید هستند. نور آبی باعث تولید کلروفیل در گیاهان می شود و جذب مواد مغذی را تحت تاثیر قرار می دهد. نور قرمز باعث تحریک جوانه زنی و بهبود روند فتو سنتز می شود.  با توجه به این موضوع گاهی صاحبان گلخانه از طیف نوری بنفش استفاده می کنند.

لامپ رشد گیاه مناسب چه نوع گیاهانی می باشد؟

تمامی گیاهان برای رشد و سبز ماندن به نور خورشید نیاز دارند. در نتیجه، مهم نیست گیاه شما چیست، بلکه مهم این است که شما لامپ رشد گیاه را برای گیاهان خود تهیه کنید.

طول عمر لامپ رشد چقدر است؟

لامپ رشد گیاه حدود 2 تا 3 سال طول عمر دارد. این لامپ حرارت کمی را تولید می کند و در مصرف انرژی صرفه جویی می کند.

معرفی لامپ رشد ارزان قیمت

لامپ رشد گیاه اچ پی اس یکی از قدیمی ترین لامپ های رشد گیاه محسوب می شود که هنوز مورد استفاده قرار می گیرد و اگر به دنبال لامپ رشد گیاه ارزان هستید، لامپ های بخار سدیم فشار بالا مناسب ترین گزینه هستند.  این لامپ ها قابل استفاده در گلخانه ها کم نور برای جبران کمبود نور هستند و برای روشن شدن نیاز به سیستم راه اندازی دارند.

قیمت و خرید لامپ رشد گیاه

اگر می خواهید بهترین نتیجه را از این محصول بگیرید، باید محصول مورد نظر خود را از مجموعه ای معتبر تهیه کنید. مجموعه تهران گرو لایت با ارائه ی ضمانت اصیل بودن محصول و گارانتی یک ساله، شما را از بابت تمامی جوانب آسوده خاطر خواهد نمود.