لامپ رشد گیاه پرفشار

ترتیب نمایش:
کمی صبر کنید...

لامپ رشد گیاه پرفشار

لامپ رشد گیاه پرفشار پر فشار یکی از انواع لامپ HID یا تخلیه گازی ست که به عنوان یک منبع تامین کننده نور مصنوعی در محیط کشت گیاه یا گلخانه مورد استفاده قرار می گیرد.
لامپ HID یا لامپ تخلیه گازی نوعی لامپ است که با گذر الکترون های پرانرژی از داخل گازهای خنثی پر شده درون حباب لامپ با ایجاد قوس الکتریکی نور تولید می کند. انواع لامپ HID با توجه به فشار گاز داخل لامپ شامل لامپ کم فشار و پرفشار می شوند.

انواع لامپ تخلیه گازی کم فشار:

لامپ فلورسنت
لامپ سدیم کم فشار
و انواع لامپ تخلیه گازی پرفشار شامل :
لامپ بخار جیوه
لامپ رشد گیاه بخار سدیم اچ پی اس HPS
لامپ متال هالید یا MH می باشد.
نور یک عامل مهم و تاثیر گذار بر روند رشد و مورفولوژی گیاه است و دسترسی به نور خورشید به عنوان منبع نور طبیعی تغذیه کننده گیاهان بنابر شرایط مختلف طبیعی و انسانی به طور کامل امکان پذیر نمی باشد، بنابراین نیاز به منبع نور مصنوعی جایگزین نور طبیعی خورشید ناگزیرترین و ضروری ترین عامل رشد و پرورش گیاه است.  
در بین لامپ های کم فشار و پرفشار بخار سدیم از لامپ بخار سدیم پرفشار یا HPS به عنوان لامپ مناسب رشد گیاه یاد می شود. این لامپ با انتشار نور گرم نارنجی – زرد، شبیه به نور عصرگاه خورشید به عنوان نور تکمیلی در محیط کشت گیاه و گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.
لامپ بخار سدیم گلخانه دمای نوری بین 2200 تا 3000 کلوین دارد و مقدار نوردهی آن بین 65 تا 115 لومن در هر وات می باشد. که مناسب استفاده در تمام دوران رشد گیاه بخصوص دوره گلدهی و ثمره دهی است. همچنین استفاده از این لامپ برای پرورش گیاهان روز بلند بسیار مناسب است.
لامپ رشد گیاه پر فشار اچ پی اس HPS ترکیب با لامپ متال هالید و یا فلورسنت به عنوان نور تکمیلی در دوران رشد و جوانه زنی درگلخانه ها قابل استفاده است.
از جمله مزیت هایی که میتوان برای این لامپ رشد گیاه نام برد این است که شدت نور تولیدی توسط لامپ بخار سدیم گلخانه نسبت به نمونه‌های مشابه مانند لامپ بخار جیوه و لامپ متال هالید و... بالاتر است و از سوی دیگر با گذشت عمر مصرف لامپ رشد بخار سدیم ، کیفیت و رنگ در آن ثابت ‌باقی می‌ماند و عملکردی یکنواخت در میان انواع لامپ‌های تخلیه گازی دارد.

نحوه راه اندازی لامپ رشد گیاه بخار سدیم اچ پی اس HPS

لامپ رشد گیاه بخار سدیم اچ پی اس HPS رشد گیاه را هم به صورت مستقیم و هم غیر مستقیم میتوان راه اندازی کرد. در راه اندازه غیر مستقیم به دلیل تولید نور توسط قوس الکتریکی اتصال به برق 220 ولت شهری امکانپذیر نمی باشد بنابراین برای راه اندازی ان نیاز به مدار راه اندازی (شامل: ترانس، استارتر، سیم و سرپیچ متناسب با اندازه لامپ ) می باشد. اما امروزه با تولید نسل جدید لامپ رشد گیاه بخار سدیم اچ پی اس HPS و تعبیه مدار راه انداز در داخل لامپ، می توان آن را مستقیما به برق شهری وصل کرد.
لامپ رشد گیاه بخار سدیم اچ پی اس HPS نیز مانند سایر لامپ های تخلیه گازی یک زمان فعال سازی اولیه دارد. این لامپ از زمانی که روشن می شود تا زمانی که به نهایت نور دهی خود برسد به 1 تا 15 دقیقه زمان برای گرم شدن نیاز دارد و در صورت قطع ناگهانی جریان برق و یا کاهش ولتاژ بین 5 تا 10 دقیقه زمان لازم است تا دوباره جریان نوردهی برقرار شود.
رایج ترین اندازه ی لامپ بخار سدیم گلخانه 400 و 1000 وات می باشد، که در اندازه 400 وات این لامپ رشد گیاه، نور لازم برای محیط گلخانه یا یک اتاق کشت  4 * 4 تامین می شود. و اندازه ی 1000 وات آن ، فضایی به ابعاد 7 * 7  متر مربع را پوشش می دهد. بنابراین برای رشد سریع تر گیاه در هر متر مربع حدود 25 وات لامپ HPS رشد گیاه لازم است.
مجموعه تهران تی جی ال به عنوان بزرگترین فروشگاه اینترنتی تجهیزات و لوازم کشاورزی و راه اندازی گلخانه بهترین و باکیفیت ترین لامپ رشد گیاه بخار سدیم اچ پی اس HPS را با مناسب ترین قیمت در اختیار علاقمندان به پرورش گل و گیاه قرار داده است.

حتما به این فکر افتاده اید که چگونه می توان رشد و گلدهی گیاهان را افزایش داد. یکی از راه حل های پیش رو استفاده کردن از نور مخصوص رشد است. اگر می خواهید با لامپ رشد گیاه بخار سدیم اچ پی اس HPS بیشتر آشنا شوید، ما را در این محتوا همراهی کنید.

لامپ رشد گیاه پر فشار اچ پی اس HPS چیست؟

شما قصد دارید از وسیله در راستای رشد و نمو گیاهان ارزشمند خود استفاده کنید، پس بهتر است با نحوه کار آن بیشتر آشنا شوید. لامپ رشد گیاه بخار سدیم اچ پی اس HPS در واقع یکی از انواع لامپ های تخلیه در گاز است. طراحی و ساختار آن شبیه به لامپ های بخار جیوه است منتها، به جای جیوه در این نوع سدیم و به جای گاز آرگون، نئون مورد استفاده قرار گرفته است. درون گلخانه ها به طور معمول از سدیم با فشار بالا (HPS) و متال هالید (MH) و چراغ HID استفاده میشود.
نور مصنوعی در طیف و درجه های مختلف در تمامی مراحل رشد گیاه تاثیر گذار خواهد بود. از جوانه زنی گرفته تا گلدهی و باردهی گیاه شما می تواند با کمک لامپ های مصنوعی با کیفیت بالاتری صورت گیرد. جالب است بدانید تاثیر نور مصنوعی در سال 1868 توسط یک گیاه شناس روسی کشف شده است. لامپ های صنعتی ساخته شدند تا بازدهی محصولات افزایش یابد. با این حال امروزه لامپ های بخار سدیم در ابعاد کوچکتر نیز قابل دسترس هستند و میتوان در خانه و محل کار نیز از آنها استفاده نمود.

چرا لامپ رشد گیاه پرفشار را بخریم؟

در حال حاضر لامپ رشد گیاه بخار سدیم اچ پی اس HPS توسط سه برند آلمانی، فرانسوی و ایرانی ساخته میشوند. در واقع لامپ HPS بخار سدیم نور طبیعی خورشید را شبیه سازی می کند. نور تولید شده توسط این لامپ گرم و رنگی میان زرد و نارنجی دارد. نور عصرگاهی را برای گیاهان شبیه سازی می کند که باعث رشد و گلدهی گیاه می شود. با این وجود، می توان در تمامی مراحل از رویش گرفته تا تولید محصول از آن استفاده نمود. به خصوص در زمان رویش که باعث میشود رشد کمی سریع تر صورت گیرد.
لامپ رشد گیاه بخار سدیم اچ پی اس HPS همان طور که گفتیم در مارک های مختلفی تولید میشوند که می توانید برای انتخاب و مشاوره با ما در تماس باشید. یکی از برند های درجه یک 600 واتی به برند Osram  تعلق دارد. این برند فرانسوی موقعیت رشد گیاهان را در خانه فراهم کرده است. لامپ اچ پی اس بخار سدیم در حدود 2000 درجه سانتیگراد گرمادهی دارد و همان طور که گفتیم برای گلدهی مناسب خواهد بود. با کمک این نور مصنوعی گیاهانی سالمتر خواهید داشت و همین طور به جذب CO2 کمک خواهد کرد.

ویژگی های لامپ رشد گیاه بخار سدیم اچ پی اس HPS

طراحی شده برای بالا بردن طیف جذب فتوسنتز
بالا بردن کیفیت گیاه و شکوفه دهی سریع تر
دارای جریان فوتونی بسیار سازگار
خروجی بسیار زیاد تا حدود 150 lm/W
مقاوم در برابر ضربه لامپ با محفظه الاستیک
مقاوم در برابر خوردگی
مناسب برای استفاده در محیط مرطوب

قیمت و خرید لامپ رشد گیاه پرفشار

همواره به این مسئله دقت کنید که قسمت های شیشه ای لامپ ها را با دست خالی لمس نکنید! روغن های پوست دست می توانند طول عمر و درخشندگی لامپ را کاهش دهند. اگر سوالی در زمینه لامپ رشد گیاه بخار سدیم اچ پی اس HPS دارید با ما در میان بگذارید، گروه ما همواره آماده پاسخگویی به شما عزیزان خواهند بود. امیدواریم با خرید این محصول گیاهانی زیبا و با دوام داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند:

دسته‌بندی