گاز CO2

ترتیب نمایش:
کمی صبر کنید...

گاز CO2

گاز CO2

در بسیاری از مواقع زمانی که رشد گیاهان شما کاهش پیدا می‌کند یا متوقف میشود ، ذهن شما به صورت پیش فرض به سمت کودها و مکمل های رشد گیاه پیش خواهد رفت اما همواره کاهش رشد گیاهان یا توقف رشد گیاه مربوط به کمبود عناصر غذایی گیاه نیست، حتما این سوال برای شما پیش آمده ،پس مشکل در کجاست!؟
گیاهان برای رشد و نمو علاوه بر خاک مناسب ، عناصر معدنی و آلی ، نور و رطوبت ، به مقادیر کافی دی اکسید کربن برای فتوسنتز و غذا سازی نیاز دارند.


اگر خاک و رطوبت و آبیاری شما برای گیاهان خوب و مطلوب است و کود دهی به قدر کافی انجام میشود ولی بازهم گیاهانتان رشد نمیکنند، حتما عمل فتوسنتز در گیاهان شما به خوبی انجام نمیشود، که در این صورت باید میزان دسترسی گیاه به گاز دی اکسید کربن را مورد بررسی قرار دهید و به طرق مختلف سعی کنید میزان نیاز گیاهان خود به گاز دی اکسید کربن را مرتفع سازید.


در حالت کلی از آنجایی که گاز دی اکسید کربن ،جز گاز های فراوان اتمسفر زمین محسوب می شود کمتر ، در فضای باز و منازل گیاهان با کمبود گاز دی اکسید کربن به منظور فرایند فتوسنتز مواجه میشوند اما این قانون برای گیاهان گلخانه و گیاهان کشت شده در اتاق رشد همواره صادق نیست، از آنجایی که گلخانه ها یا اتاق های کشت گیاه به عنوان فضا های بسته کشت گیاه ، به وسیله جداره ها محدود سازی میشوند ، به طبع میزان گردش هوا و تبادل هوایی با محیط خارجی و میزان دسترسی گیاه به گاز دی اکسید کربن ،محدود خواهد شد ، همچنین در طول روز با افزایش دریافت نور توسط گیاهان ، فرایند فتوسنتز گیاهان نیز شدت پیدا میکند ، لذا در صورتی که شما تعداد زیادی گیاه را در اتاق رشد یا گلخانه خود پرورش می دهید باید برای تامین دی اکسید کربن گلخانه یا اتاق رشد خود تمهیدات خاصی را ایجاد کنید.


در روش های سنتی در فصول سرد که تبادل هوایی گلخانه با محیط خارج گلخانه محدودتر می شود ،گلخانه دارهای تجربی با سوزانیدن چوب و برگ خشک گیاهان ، سعی میکنند دی اکسید کربن مورد نیاز گیاهان کشت شده خود را تامین کنند اما این کار باعث تولید سایر گاز های خطرناک گلخانه ای مانند منواکسید کربن خواهد شد که میتواند برای سلامت کارگران گلخانه مخاطره آمیز باشد ، از طرفی تولید دوده و چسبیدن آن به سطح برگ باعث کاهش فرآیند تنفس برگ گیاهان خواهد شد همچنین بخشی از این دوده به قسمت های مختلف اتاق رشد گیاه یا گلخانه خواهد چسبید و باعث کدر شد سطوح خواهد شد.


اما پیشرفت علم پاسخ مناسبی را برای حل این مسئله ایجاد کرده ، حتما این سوال برای شما ایجاد شده که چگونه میتوان این نیاز مهم گیاهان را با کمترین دردسر تامین کرد؟!
پاسخ این سوال استفاده از کیسه گاز دی اکسید کربن می باشد.

کیسه گاز دی اکسید کربن ؛

کیسه گاز دی اکسید کربن انقلابی در زمینه تولید دی اکسید کربن در اتاق رشد گیاه و گلخانه ها بدون نیاز به دستگاه های فعال کننده ایجاد کرد.


از کیسه گاز دی اکسید کربن CO2  جهت افزایش میزان غلظت دی اکسید کربن در اتاق های رشد گیاه و گلخانه و فضاهای بسته ای که گیاهان پرورش داده می شوند استفاده می شود.
این کیسه های گاز دی اکسید کربن با افزایش سطح CO2 موجب تحریک فتوسنتز و افزایش رشد رویشی و افزایش عملکرد محصول خواهد شد.


برای استفاده از کیسه های CO2، تنها کافی است میله ی آویز در بالای کیسه گاز دی اکسید کربن را برداشته و کمی بالاتر از گیاهان در اتاق رشد گیاه یا گلخانه به صورت آویز قرار دهید. کیسه دی اکسید کربن نیاز به فعال سازی و یا دستگاه فعال کننده خاصی ندارد و با گذشت زمان به صورت کاملا خودکار شروع به تولید CO2 خواهد کرد و نیاز گیاهان شما را به گاز دی اکسید کربن به صورت تدریجی و مستمر ، برطرف خواهد کرد.

دسته‌بندی