بذر درختان مثمر

ترتیب نمایش:

بذر درختان مثمر


درختان میوه دار را درختان مثمر می گویند. درختانی مانند درخت سیب، زرد آلو، هلو، نارنج، پرتقال، بادام و.... که میوه آنها میتواند انگیزه ای باشد برای کاشت. این درختان را از سه روش کاشت بذر، قلمه زنی و پیوند میتوان تکثیر کرد. اگر چه داشتن درخت مثمر به روش کاشت بذر زمانبر است و نیاز به صبر و حوصله دارد اما در صورتی که شرایط اقلیمی برای کاشت بذر مهیا شود میتوان اقدام به کشت بذر درختان مثمر کرد.  
پس چنانچه به این کار علاقه دارید می توانید دست به کار شوید و به راحتی یک نهال پرورش دهید.

مقدمات کاشت بذر درختان مثمر

1- خرید بذر درختان مثمر: گام اول در داشتن تجربه موفق خرید بذر مرغوب و باکیفیت است. چند فاکتور مهم در تشخیص بذر مرغوب وجود دارد. اولین فاکتور داشتن قوه نامیه بیش از 95 درصد یعنی درصد بالای احتمال رشد. دومین فاکتور خلوص بذر یعنی بدون تخم علف هرز و گونه های مهاجم باشد. و سومین فاکتور سالم و بدون آفت زدگی باشد. مجموعه تهران گرولایت با گردآوری بذر اواع درختان مثمر از برند معتبر وانیا دسترسی مشتریان خود را به تهیه و خرید بذر باکیفیت آسان کرده است.
2- محل مناسب: دمای معمول برای رشد جوانه های بذر بین 15 تا 35 درجه سانتی گراد است و داشتن آفتاب کامل یا با سایه جزئی و آب و هوایی معتدل نیز از جمله شرایطی است که به رشد جوانه ها و بعد از آن به رشد نهال کمک خواهد کرد.
3- خاک مناسب: خاکی که زه کش مناسب داشته باشد و غنی از مواد مغذی باشد با ترکیب شن و ماسه و خاک لومی برای رشد جوانه ها مناسب است.
4- کود دهی: جهت کمک به جوانه زنی بذرغنی سازی خاک با کود دامی پوسیده از یک تا دوماه قبل از کاشت یا سایر کودهای آلی مناسب است. و برای رشد بهتر جوانه ها و همچنین پس از بالغ شدن نهال تحریک گیاه به گلدهی و ثمر دهی در هر دوره از رشد نیاز به کود مخصوص دوره می باشد.
5- آبیاری: بذر درختان مثمر برای شروع جوانه زنی نیاز به رطوبت مناسب دارند. بنابراین با آبیاری منظم و ایجاد زه کش برای خروج آب اضافی آبیاری رطوبت خاک تامین شده و محیط برای رشد جوانه ها مساعد می شود.

چگونه بذر درختان مثمر بکاریم؟

پس از انتخاب بذر مرغوب ابتدا بذر مورد نظر را به مدت 12 تا 24 ساعت در آب ولرم بخیسانید، و در این مدت ، دو تا 3 بار آب آن را تعویض کنید. محل خروج آب در ته گلدان را سوراخ کنید و گلدان را با خاک مناسب پر کنید. با ایجاد حفره درون خاک بذر را در عمق 2 تا 3 سانتی متری بکارید. روی بذر را با خاک نرم بپوشانید. و سپس به آرامی بذر را آبیاری کنید. حفظ رطوبت خاک تا زمان جوانه زنی بسیار مهم است بنابراین اجازه ندهید خاک خشک شود. پس از گذشت 2 تا 3 هفته جوانه ها سر از خاک بیرون می آورند. اگر شما قصد کاشت درخت مثمر مورد نظرتان در محیط باز مانند باغچه دارید بهتر است ابتدا بذر را درون یک گلدان کاشته و پس از جوانه زنی و رشد گیاه تا مرحله نهال آن را به باغچه خود منتقل کنید.

قیمت و خرید بذر درختان مثمر

برای خرید بذر درختان مثمر شما عزیزان می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

دسته‌بندی