گیاهان مواد مغذی و مورد نیاز خود را از خاک و افزودنی هایی مانند کود و کمپوست دریافت می کنند. در واقع یکی از عوامل بسیار مهم در زیست و رشد گیاه کوددهی می باشد. در کشاورزی سنتی، کود به خاک اضافه می شود اما سیستم کشت هیدروپونیک با حذف خاک، آب را تبدیل به بستری برای پرورش گیاه می کند. به همین علت دقیق بودن مقدار و درصد کود و محلول غذایی بسیار پر اهمیت است. آبیاری و کوددهی در این روش به طور همزمان بر کیفیت رشد تاثیرگذارند. در ادامه مقاله به توضیح نحوه کوددهی در سیستم هیدروپونیک اشاره خواهد شد.

مواد مغذی برای گیاهان

بدون مواد مغذی گیاهان قادر به فعالیت های آنزیمی، ساخت مولکول و تکمیل چرخه حیاتشون نیستند. مواد مغذی موجود در خاک و کود را می توان به دسته تقسیم کرد؛
درشت مغذی ها یا ماکرو: نیاز اصلی گیاهان برای رشد به عناصر این دسته می باشد. کربن، اکسیژن، گوگرد، فسفر، نیتروژن، پتاسیم، منیزیم، هیدروژن و کلسیم درشت مغذی هایی هستند که گیاه همواره به آنها نیازمند است.
ریز مغذی ها یا میکرو: ریزمغذی ها نسبت به درشت مغذی ها در مقادیر کمتری مورد نیاز گیاهان هستند، اما با این حال وجود همین مقادیر کم برای گیاه ضروری است. روی، نیکل، آهن، منگنز، بور، مس، مولیبدنیوم و کلر ریزمغذی هایی هستند که وجودشان به میزان کم برای گیاه حیاتی است.

مواد مغذی کشت هیدروپونیک

همانطور که پیشتر اشاره شد در کشت هیدروپونیک خاک حذف شده است. بنایراین گیاهان به موادی که به طور طبیعی در خاک وجود دارد، دسترسی ندارند. کودهای شیمیایی آماده که برای گیاهان کاشته شده در خاک استفاده می شوند، برای گیاهان با کشت هیدروپونیک مناسب نیستند، چراکه تمام عناصر مورد نیاز گیاه را ندارند. به همین دلیل تنها راه رساندن مواد غذایی لازم به گیاه استفاده از محلول غذایی مخصوص در کنار آب، داخل سیستم هیدروپونیک آنهاست. در واقع کوددهی در سیستم هیدروپونیک از طریق محلول های غذایی مخصوص انجام می شود و ضروری است که صفر تا صد مواد غذایی مورد نیاز گیاه در محلول وجود داشته باشد. نکته مهم دیگری که باید در یک محلول مورد توجه قرار بگیرد، مقدار PH محلول است، زیرا این مولفه تاثیر زیادی بر میزان جذب مواد غذایی توسط گیاه دارد.

 تجهیزات هیدروپونیک و ایروپونیک

برای خرید تجهیزات هیدروپونیک و ایروپونیک می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

محلول مغذی مناسب برای کوددهی سیستم هیدروپونیک

محلول های مخصوص کوددهی سیستم هیدروپونیک می تواند به دو شکل آماده یا دست ساز استفاده شود. گلخانه ها و مزارع کوچک معمولا از کنستانتره هایی به شکل مایع یا پودر که از قبل با آب مخلوط شده را می خرند. اما گلخانه های بزرگ و حرفه ای با توجه به گیاهی که کشت می کنند با استفاده از کنستانتره های عمده با ترکیبات شیمیایی جداگانه، کنستانتره مورد نیاز خود را می سازند.
پیشتر گفته شد که مواد مغذی دو دسته هستند، بنابراین ریزمغذی ها و درشت مغذی های کنستانتره های آماده در دو بطری جاداگانه به فروش می رسد. دلیل این امر این است که پیش از رقیق کردن محلول با آب، برخی از این عناصر با یکدیگر ناسازگار بوده و باعث ایجاد رسوب می شوند. برای کوددهی در سیستم هیدروپونیک غالبا از محلول های دوتایی یا سه تایی استفاده می شود و مخلوط کردنشان کار سخت و پیچیده ای نیست. معمولا برای هر لیتر آب 5/3 میلی لیتر کنستانتره نیاز است، اما با این حال بهتر است پیش از مخلوط کردن به دستورالعمل های بطری کنستانتره توجه شود. پس از مخلوط کردن، محلول چند دقیقه راکد بماند تا ته نشین شود، سپس میزان ph بررسی و تنظیم شود.

سیستم هیدروپونیک 4 سطله

برای خرید سیستم هیدروپونیک 4 سطله می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

آب مناسب برای کشت هیدروپونیک

مشخصات آبی که برای مخلوط کردن محلول مخصوص کشت هیدروپونیک استفاده می شود بسیار مهم است. سخت بودن آب یا بالا بودن درصد مواد جامد در آب می تواند برای افز.دن مواد مغذی محدودیت ایجاد کند و یا پس از مخلوط کردن مواد مغذی، آب واکنش نشان دهد.

نتیجه گیری

نحوه کوددهی در سیستم آب کشت بسیار پر اهمیت است و با کوددهی به گیاهان کاشته شده در خاک متفاوت است. میزان و کوددهی در سیستم هیدروپونیک باید بسیار دقیق و منظم صورت پذیرد. در صورتی که قصد راه اندازی پرورش گیاه به روش آب کشت را دارید، ضروری است که اطلاعات خود را در زمینه مواد مغذی مورد نیاز گیاه و شیوه کوددهی در سیستم هیدروپونیک کامل کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: