کود و خاکچرا باید از کودهای ارگانیک برای رشد گیاهان استفاده کنیم ؟
اگر شما هم علاقه مند به محصولات ارگانیکهستید، پس باید از کودهای آلی استفاده کنید. این کودها ارگانیک از ارگانیسم های زنده گرفته شده و در ساخت آن ها از مواد شیمیایی استفاده نمی شود. از مزیت این کود ها می توان به این موضوع اشاره کرد که باعث هوادهی و زهکشی بهتر در خاک، رشد بهتر گیاه و ریشه ی آن شده و از آن جایی که همگی حاوی ریز مغذی های مهمی هستند، باعث بهبود کیفیت خاک و بهتر شدن ویژگی های کیفی محصول شده و با انتشار آهسته مواد غذایی برای بر طرف کردن نیاز های گیاه مناسب تر هستند. این کودها ارگانیک به راحتی قابل استفاده بوده، با محیط زیست سازگار و تجدید پذیر و پایدار اند. خطر تجمع مواد سمی شیمیایی و نمکی که برای گیاهان کشنده هستند را به صفر می رسانند. از ویژگی ها دیگر آن ها می توان به روند تجزیه بدون نیاز به مواد شیمیایی، تعادل در اکوسیستم خاک، تامین سلامت گیاه به طور طبیعی و تغذیه ی مناسب گیاه اشاره کرد. در حالی که کودهای معدنی فقط نیتروژن، فسفر و پتاسیم مورد نیاز گیاه را فراهم می کنند و در واقع  آن ها فقط سه مورد از سیزده ماده ی غذایی مورد نیاز گیاه هستند. به علاوه، با گذشت زمان، کودهای شیمیایی می توانند توانایی گیاهان در جذب مواد مغذی را مختل کنند، همچنین زمانی که سرانجام این کود ها به محیط زیست وارد شوند، مشکلات جدی برای سلامت انسان ها به وجود می آورند. با استفاده از کودهای طبیعی، همراه محیط زیست باشید.


اگر گیاه شما علیرغم داشتن نور، تهویه و برخورداری از آب کافی، باز هم سرزنده و شاداب به نظر نمی رسد، شک نداشته باشید که مشکل از جای دیگری ست و آن عدم بهره مندی خاک از مواد آلی و مواد مغذی معدنی است که در کود ارگانیک می توان یافت. هرچند هم که شرایط را برای رشد گیاه مهیا کنید، باز هم بدون وجود مواد آلی در خاک، امکان رشد و گلدهی از آن سلب خواهد شد. کود ارگانیک کاملا با کود شیمیایی متفاوت است. عده ای تصور می کنند کود شیمیایی می تواند گزینه ی بهتری باشد چرا که شاید سرعت عمل بالاتری از خود در رشد و نمود دادن گیاه نشان می دهد اما بد نیست نگاهی اجمالی به عواقب استفاده از کودهای شیمیایی و تاثیرات منفی آن ها بر سلول های سالم بدن داشته باشید تا برای همیشه قید استفاده از آن را بزنید.

چرا باید از کود ارگانیک استفاده کرد؟
آیا تا به حال این جمله را شنیده اید که می گویند هرچه کشت نمایید همان را برداشت خواهید کرد؟ در مورد استفاده از کود ارگانیک نیز می توان به این مثال گریزی زد. هرچه مواد آلی و مواد مغذی معدنی موجود در کود بیشتر باشد، مطمئنا محصولات خوراکی گیاه نیز دارای سلامت و ارزش غذایی بیشتری خواهند بود.
شاید کود شیمیایی بتواند شما را سریعتر از آنچه که می خواهید به نتیجه برساند اما به چه قیمتی؟ به قیمت وارد کردن حجم بالایی از سموم شیمیایی و مواد مضر به بدن تان؟ عواقب وحشتناک استفاده از کودشیمیایی به قدری بالاست که بهتر است حتی سمتش نروید. کود ارگانیک مجموعه ای کامل از پسماندهای تجزیه شده گیاهی و حیوانی است که سرشار از مواد آلی مورد نیاز خاک می باشد و منجر به سلامت هر چه بیشتر گیاه و محصولات آن خواهد شد.
مزایای کود ارگانیک چیست؟
یکی از معضلاتی که می تواند یک گلخانه را از پا درآورد، وجود آفات و بیماری ها در بین گیاهان می باشد. کود ارگانیک می تواند یک تنه کاری کند تا گیاهان در برابر این آفات، مقاوم تر از همیشه ظاهر شوند. بنابراین با وجود اینکود، تمامی آفات ریشه کن خواهند شد.
کود ارگانیک در واقع یک نیروی کمکی برای خاک محسوب می شود. کود ارگانیک به ریشه گیاهان این توانایی را می بخشد که مواد غذایی مفید خاک را بهتر و با قدرت بیشتر جذب نمایند. کود ارگانیک ساختار خاک را بهبود می دهد و بستری مناسب برای بالندگی هر چه بیشتر گیاهان فراهم می کند.

استفاده از کود ارگانیک را شاید بیش از راهکار، می توان یک پیشگیری صحیح و به جا دانست. به جای اینکه منتظر رسیدن آفات باشید تا به فکر استفاده از کودی مناسب باشید، می توانید اقدام پیش از وقوع نموده و از کود ارگانیک در گلخانه تان استفاده کنید تا جلوی عمده ی مشکلات بعدی و هزینه های سرسام آور گرفته شود.
هزینه خرید کود ارگانیک در مقایسه با هزینه ساماندهی شرایط حاصل از عدم استفاده ی کود استاندارد، هزینه ی ناچیزی است. در کود ارگانیک خبری از هیچ گونه سم و مواد شیمیایی نیست و این موضوع نه تنها به نفع گیاهان است بلکه به واسطه عدم آلوده ساختن آب های شیرین زیرزمینی، به نفع سلامت محیط زیست و داشتن زمینی پاک می باشد. مجموعه تهران گرولایت بهترین انتخاب را برایخرید کود ارگانیک؛ مطابق با نوع گیاهی که دارید برای شما به ارمغان خواهد آورد.