کود و خاک

ترتیب نمایش:
کمی صبر کنید...

کود و خاک

کود و خاک اتاق رشد گیاه 

برای اینکه گیاهان سالم و شادابی پرورش دهید باید کلیه اصول مراقبتی از گیاه را به خوبی رعایت کنید، بخشی از این اصول نگهداری مربوط به نور، دمای مناسب، رطوبت و تهویه مناسب و بخش دیگر آن مربوط به اتخاذ، کود و خاک مناسب جهت کشت و پرورش گیاهان می باشد.

خرید کود و خاک مناسب، مستقیما بر روی رشد رویشی و گلدهی گیاهان موثر خواهد بود و علاوه بر حفظ سلامت ریشه گیاه، به توسعه و گسترش ریشه در بستر خاک کمک کرده و باعث می شود، میزان جذب مواد غذایی و عناصر مورد نیاز گیاه به میزان چشم گیری افزایش پیدا کند، که نتیجه آن افزایش رشد رویشی و رشد زایشی گیاه، ایجاد شاخه های فرعی و گلدهی و ثمردهی انفجاری در گیاهان خواهد بود.

ملاک های مهم در ساخت یا خرید خاک

در مبحث پرورش گیاهان، قیمت کود و خاک، بخشی از هزینه های تولید گیاهان را به خود اختصاص می دهد، بنابراین پرورش دهندگان تمایل دارند تا حد ممکن از خاک سالم و غنی با هزینه کمتر استفاده کنند و از آنجایی که بین ترکیبات خاک موجود در بازار، اعم از کوکوپیت، پیت ماس، ورمی کمپوست، کمپوست و... قیمت کود خاک برگ از همه کمتر می باشد، غالب گلخانه داران و تولیدکنندگان اقدام به خرید کود خاک برگ کرده و آن را به عنوان ترکیب خاکی پایه در نظر گرفته و سایر ترکیبات سبک کننده و ایجاد کننده تخلخل را به آن اضافه می کنند اما این ترکیب خاک به شدت مستعد، قارچ و بیماری های باکتریایی بوده و درصورتی که کاملا پوسیده نباشد و به طور مناسب ضدعفونی نشده باشد، می تواند باعث بیماری های ریشه گیاه شود.

در انتخاب خاک برای کشت گیاهان باید چندین ملاک مهم را مد نظر قرار داد که عبارتند از:

 • سالم و تمیز بودن خاک ( از نظر پاتوژن های بیماری زا همچون قارچ و باکتری ها)
 • عاری بودن خاک از بذر گیاهان مزاحم و علف های هرز
 • عدم وجود حشرات مزاحم مانند کرم خاکی ، مورچه ،هزارپا و.. در خاک
 • در صورت امکان ارگانیک بودن خاک
 • داشتن مقادیر کافی مواد غذایی و عناصر پر مصرف و کم یاب یا به عبارت دیگر غنی بودن خاک
 • داشتن تخلخل و خلل و فرج کافی به منظور هوا دهی و گردش هوای مطلوب در خاک
 • داشتن زه کشی مناسب و قابلیت جریان دهی آب مازاد آبیاری
 • حفظ رطوبت مطلوب ،جهت دسترسی ریشه به آب
 • تسهیل در تنفس ریشه

برای اینکه خاکی با ویژگی های فوق داشته باشید ، می توانید از خاک های با برند معتبر استفاده کنید یا خود اقدام به تولید خاک مورد نیاز گیاهان خود کنید.

در تولید خاک باید سه جز در خاک وجود داشته باشد:

 • جز اول، ترکیبات دارای مواد آلی و حاوی عناصر کمیاب و پرمصرف گیاهی مانند پیت ماس، کمپوست، ورمی کمپوست، خاک برگ پوسیده و ضدعفونی شده
 • جز دوم، ترکیبات متخلخل، مانند پرلیت، لیکاپون، کوکو چیپس
 • جز سوم، ترکیبات حفظ کننده رطوبت خاک مانند کوکوپیت، کوکوچیپس

این سه جز را می توانید مستقیم خرید و متناسب با سیستم ریشه گیاه، با یکدیگر ترکیب و در کاشت گیاهان خود از آن بهره ببرید، اما در صورتی که مقادیر کمی خاک نیاز داشته باشید تولید خاک مقرون به صرفه نخواهد بود(به سبب قیمت خاک پیت ماس)، در این حالت توصیه میکنیم که از خاک های تخصصی و مهندسی شده کمپانی معروف گرامافلور استفاده کنید، مانند خاک کاکتوس گرامافلور، خاک ارکیده گرامافلور، خاک بونسای گرامافلور و برای سایر گیاهان آپارتمانی نیز از خاک تخصصی سوپر سویل یا پاتینگ سویل استفاده کنید، تا هم سلامت سیستم ریشه گیاه تضمین شود و هم هزینه زیادی برای خرید خاک تخصیص پیدا نکند.

کود دهی گیاهان

گیاهان برای تداوم رشد رویشی و زایشی خود، همچنین ورود به دوره گلدهی و استمرار آن و در نهایت تولید محصولات نیازمند مواد غذایی، عناصر پر مصرف و عناصر ریز نقش یا میکرو می باشند، همچنین برای افزایش مقاومت گیاهان در برابر تنش های احتمالی محیطی و غیر محیطی، افزایش استحکام ساقه و مقاومت گیاهان در برابر آفات باید به صورت تخصصی تغذیه شود.

در هر مرحله در رویش گیاه نیاز گیاهان به مجموعه ای از عناصر، هورمون ها، اسیده های آمینه و پروتئین ها افزایش پیدا می کند، که این ترکیبات در غالب کود ها و هورمون های گیاهی به صورت کود آبیاری یا محلول پاشی در غلظت های استاندارد، در اختیار گیاهان قرار میگیرد تا رشد رویشی، گلدهی و ثمردهی گیاهان حمایت و تداوم پیدا کند.

کودهای کامل مانند کود سه بیست (NPK20.20.20) از جمله کود های عمومی دوره رشد گیاه محسوب می شوند که برای همه گیاهان تا قبل از شروع دوره گلدهی قابل استفاده می باشند، در مرحله گلدهی گیاهان، باید از کود های گلدهی پتاس بالا استفاده شود تا گلدهی انفجاری گیاه و بازدهی مناسب تولید محقق شود که این کود ها بر اساس اینکه دوره گلدهی گیاه کمتر از 8 هفته می باشد (دوره گلدهی کوتاه) یا بین 9 تا 12 هفته می باشد (گلدهی بلند) فرمول متفاوتی دارند.

برای رشد و گسترش هرچه بیشتر ریشه در بستر خاک از کود های فسفات بالا استفاده می شود تا پراکندگی ریشه در بستر خاک افزایش یابد و به سبب افزایش جذب مواد غذایی از خاک رشد رویشی و گلدهی گیاه نیز حمایت شود.

برای گیاهان آپارتمانی نیز کود ها در فرم های پایدار یا کلات شده طراحی و تولید می شوند تا به صورت تدریجی و پیوسته قابل استفاده برای گیاهان باشند، این که کود مایع برای گیاهان آپارتمانی استفاده شود یا کود های گرانولی تفاوت چندانی ندارد، صرفا ترکیبات سازنده کود و فرم ساختاری این ترکیبات حائز اهمیت بوده و بسته به فرم ساختاری و حالت کود باید در شرایط استاندارد نگهداری شوند تا برای مدت طولانی قابل استفاده بمانند.

قیمت و خرید کود و خاک اتاق رشد گیاه 

مجموعه تهران تی جی ال، با تکیه بر دانش تخصصی مهندسین علوم تغذیه گیاه و تجربیات پرورش دهندگان گیاهان اقدام به جمع آوری بهترین و کارآمد ترین خاک،کود، هورمون ریشه دهی، هورمون های محرک رشد و گلدهی و... نموده و در اختیار شما عزیزان قرار داده است.

شما عزیزان می توانید در این قسمت مناسب ترین خاک و کود را برای گیاهان خود انتخاب و اقدام به خرید اینترنتی خاک و کود مناسب گیاهان خود کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن سفارش خود را درب منزل یا در محل کار خود تحویل بگیرید و از پرورش گیاهان سالم و شاداب خود نهایت لذت را ببرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: