کود

ترتیب نمایش:
کمی صبر کنید...

کود

افزایش روزافزون جمعیت و نیاز به تامین مواد غذایی آنها باعث کاهش باروی خاک به دلیل کشت های مداوم شده است. یکی از اقدامات کشاورزان و پرورش دهندگان گل و گیاه جهت تامین کمبودهای تغذیه ای گیاهان در اثر کم شدن حاصلخیزی خاک ، افزودن کود به بستر کشت ، با توجه به چرخه ی رشد گیاه است. به علت تنوع تولیدات کشاورزی انتخاب و خرید کود استاندارد و با کیفیت ممکن است کمی دشوار باشد. مجموعه ی تهران گرولایت با در نظر گرفتن مجموع نیازها و اهداف پرورش دهندگان و کشاورزان اقدام به ارائه ی انواع کود ارگانیک و غیر ارگانیک کرده است . شما می توانید با توجه به نوع گیاه ، نیاز تغذیه ای ، دوره رشد و یا با هدف تولید محصولات ارگانیک و یا غیر ارگانیک ، نسبت به خرید کود مورد نظر خود از طریق فروشگاه اینترنتی تهران گرولایت اقدام کنید.

کود چیست ؟

به هرگونه ماده آلی یا معدنی که به صورت طبیعی و یا صنعتی تهیه شده و به ساختار خاک اضافه گردد و باعث افزایش حاصلخیزی خاک و رفع نیازهای تغذیه ای گیاهان و افزایش کمی و کیفی محصولات شود کود می گویند.

ترکیبات انواع کود

سه ماده اصلی که در ترکیبات انواع کود به عنوان عناصر ماکرو المان وجود دارد شامل نیتروژن با نشان N ، فسفر با نشان P و پتاسیم با نشان K می باشد.
گوگرد با نشان S ، منیزیم با نشان Mg و کلسیم Ca نیز سه عنصر ماکرو ثانویه هستند که در ترکیبات برخی از انواع کود به کار می روند.
مس (Cu) ، آهن (Fe) ، منگنز (Mn) ، مولیبدن (Mo) ، روی (Zn) و بور (B) نیز سایر ترکیبات با عنوان ریز مغذی هایی هستند که در تامین سلامت و کمک به رشد گیاهان و کیفیت محصولات اثرگذار می باشند.
کمبود هر یک از عناصر اصلی تغذیه گیاهان و یا سایر مواد باعث بروز علائم و نشانه هایی می شود که رشد و تولید محصول را با اختلال مواجه می کند. با افزودن کود به شکل های مختلف به بستر کشت آن علائم بر طرف شده ، سلامت و رشد و باروری گیاهان را به دنبال خواهد داشت.

انواع کود

در یک طبقه بندی بر این اساس که کود از چه طریقی تولید و فرآوری شده است به دو دسته ارگانیک و غیر ارگانیک یا شیمیایی تقسیم می شوند.
کود ارگانیک ( آلی ): این دسته از کودها پایه ی زیستی و بیولوژیکی دارند. در این دسته بندی نیتروژن و پتاسیم و فسفر از بقایای پوسیده گیاهان ، جانوران ، جلبک های دریایی و زغال سنگ به دست می آیند و یا از میکروارگانیسم های مفید خاک به عنوان موجودات زنده ای که با افزایش تبادلات غذایی در بستر خاک از طریق تبدیل عناصر غذایی خاک در یک فرایند زیستی به مواد مغذی همچون ویتامین‌ها و دیگر مواد معدنی و مصرف آن توسط ریشه باعث افزایش حاصلخیزی خاک و رشد بهتر گیاهان می شوند .
کمپوست و کود حیوانی در دسته کودهای ارگانیک و آلی طبقه بندی می شوند.
کود غیر ارگانیک ( شیمیایی ) : این نوع از کود به شکل صنعتی تولید و فرموله می شوند. درصورتی که در فرمولاسیون کود شیمیایی از سه ماده اصلی نیتروژن ، فسفر ، و پتاسیم و ریز مغذی ها به نسبت متعادل استفاده شود به آن کود کامل می گویند. و در صورتی که از هر کدام از این عناصر به تنهایی استفاده شود کود مستقیم می گویند.
کودها به طور کلی و در یک دسته بندی دیگر بر اساس شکل ظاهری به صورت جامد و یا مایع نیز طبقه بندی می شوند. نحوه مصرف آنها ممکن است به صورت محلول پاشی بر روی برگ ها و یا ترکیب و افزودن مستقیم به خاک و یا مصرف آبیاری باشند.

مزایای استفاده از کود

از آنجایی که کمبود مواد مغذی خاک و همچنین حمله ی آفات باعث کاهش تولیدات کشاورزی می شود استفاده از کود علاوه بر تامین کمبود تغذیه ای گیاهان موجب افزایش مقاومت و تحمل گیاه در برابر آفت ها نیز می گردد. در نتیجه ی این تاثیر ، مصرف انواع سم های حشره کش و آفت کش ها کم شده و محصولاتی سالم تر و بدون آفت و بیماری تولید می شود.
هر ماده آلی یا معدنی نیز تاثیرات متفاوتی بر ساختمان و بدنه گیاهان دارد به عنوان مثال نیتروژن موجود در ترکیب کود باعث رشد سریع تر جوانه ها و افزایش سبزینگی گیاه و در نتیجه شادابی آنها می شود. و یا پتاسیم باعث تقویت دیواره سلولی گیاهان شده در نتیجه مقاومت گیاه را در برابر تنش های محیطی افزایش داده و همچنین ظرفیت نگه داشتن آب در ساقه را افزایش می دهد. و یا ماده آلی فسفر باعث ریشه زایی بیشتر و در نتیجه انتقال بهتر و بیشتر مواد غذایی به اندام های هوایی و همچنین تشکیل دانه در گیاهان می گردد.
در صورت مصرف کودهای ارگانیک مانند کمپوست و کود حیوانی ساختار خاک نیز بهبود پیدا کرده و زندگی میکروارگانیسم های مفید خاک نیز به مخاطره نمی افتد ، هرچند آزاد سازی مواد مغذی در این نوع از کود به کندی و به تدریج اتفاق می افتد اما باعث سوختگی گیاه نمی شود.
در مصرف کودهای غیر ارگانیک این تاثیرات به صورت معکوس اتفاق می افتد ، مواد مغذی سریع تر آزاد شده  و دسترسی گیاه به منابع تغذیه سریع خواهد بود. هرچند خطر سوختگی گیاه در صورت مصرف بی رویه وجود دارد اما با مشخص شدن درصد هر یک از عناصر بر روی بسته بندی محصولات و رعایت دستورالعمل دقیق مصرف ، می توان از بروز این احتمال جلوگیری کرد.

به طور خلاصه از جمله مزایای مصرف کود را میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

- رفع کمبودهای غذایی گیاهان
- کمک به بهبود و تقویت مقاومت گیاه در برابر حمله آفات
- کمک به رشد سریع تر و جوانه زنی
- کمک به چرخه های مختلف رشد گیاه و تامین مواد مغذی مورد نیاز آنها
- افزایش میکروارگانیسم های مفید خاک در صورت مصرف کود آلی یا ارگانیک
-  افزایش بازدهی و رشد کمی و کیفی محصول
 معایب استفاده از کود  
مصرف بی رویه و خارج از قاعده کودهای شیمیایی و غیر ارگانیک باعث آسیب به محیط زیست ، گرم شدن کره زمین و در زمان آبیاری و بارندگی باعث ورود مواد شیمیایی به آب های زیر زمینی و سطحی و از بین رفتن آبزیان و جانوران خواهد شد. هر چند روان شدن کودهای آلی در آب ها نیز باعث آسیب به اکوسیستم منطقه می شود اما آسیب های آن بسیار کمتر است زیرا مواد مغذی موجود در خود را در دیگر مواد به حالت تعلیق در می آورند تا زمانی که میکروب های خاک آنها را تجزیه کنند.
هر چند بازدهی سریع و افزایش محصولات در نتیجه مصرف کود شیمیایی اتفاق می افتد اما تغییر پی اچ خاک و از بین رفتن میکروارگانیسم های مفید خاک را نیز به دنبال دارد.

به طور خلاصه از جمله معایب مصرف کود را میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

- آلودگی زیست محیطی
- گرم شدن کره زمین
- تغییر اکوسیستم منطقه به دلیل آلودگی های ناشی از آب شویی
- از بین رفتن میکروارگانیسم های مفید خاک
- تغییر اسیدیته خاک و ایجاد شوری
- در صورت مصرف بی رویه کود غیر ارگانیک باعث سوختگی گیاه و از بین رفتن محصول می شود

بهترین زمان استفاده از کود

بسته به نوع کود مصرفی ارگانیک یا غیر ارگانیک بودن زمان استفاده از کود متفاوت است. به طور کلی بهترین زمان برای مصرف کودهای ارگانیک قبل از کشت و در زمان آماده سازی بستر کشت است زیرا در این مدت مواد مغذی به تدریج رها سازی شده و خاک حاصلخیز و آماده کشت می شود.
مصرف کودهای شیمیایی نیز با توجه به چرخه رشد گیاه و نیاز گیاه به ماده مغذی قبل از کشت یا در دوره ی جوانه زنی  و یا زمان گلدهی و باردهی با دوز دقیق و طبق دستوالعمل کمپانی سازنده استفاده می شود. مدت زمان رهاسازی مواد مغذی در این نوع بسیار سریع و بازدهی نیز سریعتر اتفاق می افتد.

خرید انواع کود

فروشگاه اینترنتی تهران گرولایت با توجه به اهداف مصرف کنندگان کودهای کشاورزی و زراعی اقدام به ارائه ی بهترین کودها از معتبرترین برندهای جهانی و ایرانی کرده است . شما عزیزان می توانید با مراجعه به دسته بندی کود ، انواع کود را مشاهده و جهت خرید کود مورد نیاز خود اقدام نمایید. و یا از مشاوره کارشناسان مجموعه تهران گرولایت جهت انتخاب و خرید کود مناسب بهره مند شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: