از آنجا که کود نقش بسیار مهمی در پرورش گیاهان دارد، رعایت اصول کود دهی به گیاهان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که اینکار به درستی انجام نشود نه تنها منفعتی برای گیاه ندارد، بلکه ممکن است سلامت و حیات گیاه را به خطر اندازد. به علاوه عدم رعایت اصول کود دهی می تواند موجب تخریب و فرسایش خاک و آسیب به محیط زیست شود. با رعایت شیوه صحیح کودپاشی می توان گیاهانی شاداب تر و میوه هایی با کیفیت تر پرورش داد. در ادامه این مقاله قصد دارد به شرح اصول کود دهی به گیاهان بپردازد.

چرا گیاهان به کود نیاز دارند؟

تقریبا می توان گفت تمام منابع ضروری که گیاه برای رشد و محصول دهی به آن نیاز دارد در خاک و هوا وجود دارند، به همین دلیل ممکن است این سوال ایجاد شود که چرا باز هم نیاز به مرحله کود دهی وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که درست است که این منابع به طور طبیعی در محیط وجود دارند اما گیاهان توانایی جذب همه این عناصر را ندارند، این احتمال نیز وجود دارد که به دلایل گوناگون، خاک برخی خواص و عناصر طبیعی خود را از دست داده باشد. در چنین شرایطی کشاورز یا باغبان وظیفه دارد که با کود دهی صحیح و اصولی خاک را ترمیم و مناسب برای کشت کند.

روش های کود دهی کود گرانول

کودهایی که به شکل گرانول، یعنی دانه ای، هستند برای استفاده طولانی مدت مناسب بوده و غذا را آهسته آهسته به گیاه می رسانند. روش های کود دهی کود گرانول عبارتند از:
سراسری: این روش برای پوشش دادن مساحت های وسیع مناسب است و توسط کودپاش انجام می شود. به عنوان مثال برای محوطه های چمنی.
پاشیدن: این روش با دست و برای گیاهان تکی دائمی و بوته ها انجام می شود. برای صیفی جات نیز می توان کودها را در ردیفی موازی با ردیف کاشت قرار داد.

 کود و خاک

برای خرید کود و خاک می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

روش های کود دهی کود مایع

کودهای مایع معمولا به دو شکل هستند، پودرهای محلول در آب و کنستانتره مایع. این کودها به نسبت گرانول نتیجه دهی سریع تری دارند اما تعداد دفعات استفاده از آنها بیشتر است. روش های کود دهی مایع عبارتند از:
کود دهی ریشه ای: در این روش، کود دهی همزمان با آبیاری گیاه از طریق آب پاش یا شلنگ پایه دار انجام می شود. این روش می تواند برای گیاهان و صیفی جات گلدانی هم روش مناسبی باشد.
کود دهی برگی: در این روش کود بر روی برگ های گیاه اسپری می شود. مهم ترین مزیت این روش آن است که برخی عناصر حیاتی مانند آهن می توانند به سرعت جذب گیاه شوند.

بهترین زمان کود دهی گیاهان

کشاورزان باید با توجه به زمان کشت و نوع گیاه کشت شده با رعایت اصول کود دهی به گیاهان بهترین زمان را انتخاب کنند. اما یک قاعده کلی درباره بهترین زمان کود دهی برای اکثر گیاهان وجود دارد، نام این قاعده، چتر است. قاعده چتر برای کود پاشی های سالانه کاربرد دارد و بر طبق این قاعده مناسب ترین زمان اوایل فصل بهار و بعد از بارش های بهاری است. کود دهی در این زمان می تواند موجب رشد برگها، جوانه زدن گلها و در نهایت تولید میوه می شود. البته در مناطقی که در اوایل بهار هنوز گیاهان در معرض یخ زدگی هستند می بایست تا پایان سرما صبر کرد و بعد از آن کود دهی را آغاز کرد. کود پاشی باید در مرحله ای از چرخه حیات گیاه انجام شود که گیاه بعد از پایان مرحله زمستان در اوج چرخه رشد است.

اصول کود دهی به گیاهان آپارتمانی

برای پرورش گیاهان آپارتمانی ذکر این نکته در ابتدا ضروری است که هنگامی که گیاه به منزل آورده شد یا حتی گیاهان قدیمی در گلدان جدید کاشته شد، اول گلدان را در محل ثابتی قرار داده بعد از مدت یک ماه کود دهی انجام شود. برای گیاهان آپارتمانی نیز مانند اکثر گیاهان بهترین زمان کود دهی بهار و تابستان است.
برای کود دهی به گیاهان آپارتمانی توجه به دو نکته ضروری است، ابتدا آنکه از کود دهی بیش از اندازه به گیاه خودداری شود. وجود کود بیش از اندازه در خاک می تواند موجب کاهش رشد گیاه و گل دهی و همچنین سوختگی و مرگ ریشه های گیاه شود. مقدار اضافی کود معمولا به شکل لایه ای سفید رنگ روی سطح خاک خود را نشان می دهد و بهتر است این لایه برداشته شود زیرا در غیر اینصورت با هر بار آبیاری کودها مجددا به داخل خاک بر می گردد. نکته دوم اصول کود دهی به گیاهان آپارتمانی این است که گیاهان ضعیف و آسیب دیده نباید کود پاشی شوند. برخلاف دیدگاه رایج که گمان می کنند با کود دهی به گیاهان ضعیف گیاه سریع تر به شرایط عادی بازمیگردد، برای چنین گیاهانی ابتدا باید عامل ضعیف کننده اعم از آفت، بیماری یا شرایط نامناسب نگهداری را از بین برد و بعد از آنکه گیاه نشانه هایی از رشد مجدد نشان داد، آن وقت برنامه ریزی برای کود دهی را آغاز کرد.

جمع بندی

کود دهی کاری حساس و نیازمند آگاهی و رعایت اصول کود دهی به گیاهان است. دو نکته مهم که در این باره وجود دارد دانش درباره ویژگی های کودها و خرید کود مطمئن است. فروشگاه تهران گرولایت مرکزی بسیار معتبر در زمینه فروش انواع کود می باشد. اطلاعات و مشخصات دقیق هر محصول به طور کامل در سایت این فروشگاه موجود است. به علاوه تهران گرولایت با تضمین اصالت کالا، آماده ارائه مشاوره و پشتیبانی در هر ساعت از شبانه روز برای خریداران گرامی می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: