تغذیه صحیح گیاهان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و این امر توسط فتوسنتز انجام می شود، با این وجود کود به عنوان یک مکمل رشد و تغذیه نقش پررنگی در بهبود عملکرد گیاه دارد، بنابراین کشاورزان و گلخانه داران باید اطلاعات و دانش خود را در زمینه نیازهای گیاه و انتخاب کود مناسب تکمیل کنند. با کود دهی نامناسب نه تنها کیفیت محصول کاهش می یابد بلکه ممکن است به مرور زمان حیات گیاه نیز به خطر بیافتد. در این مقاله به بررسی نکاتی که به هنگام خرید کود باید به آنها توجه کرد، اشاره می شود.

راهنمای خرید انواع کود

خرید کود مناسب می تواند نقش مهمی در بهبود فرایند رشد گیاه داشته باشد، در ادامه به برخی از نکاتی که باید به هنگام خرید به آن توجه کرد اشاره می شود.
عناصر موجود در کود: سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم از مهم ترین عناصری هستند که باید در اختیار گیاه قرار بگیرند، وجود این سه عنصر در کود با حروف اختصاری NPK نشان داده می شود. در صورتی که زارع قصد خرید کود شیمیایی داشته باشد باید حتما دقت کند که کودی خریداری کند که حاوی این سه عنصر باشد.
انتخاب کود متناسب با گیاه: پیش از خرید کود بهتر است نیاز گیاه آماده کشت شناخته و بررسی شود. ترکیب کود مورد استفاده باید متناسب با گیاه انتخاب شود. مثلا چمن گیاهی است که به نیتروژن زیاد نیاز دارد اما استفاده از کود با نیتروژن بالا برای گیاه گوجه فرنگی موجب رشد بیش از اندازه برگ به همراه میوه می شود.

کود

برای خرید کود می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

توجه به مدت زمان جذب کود: کودهای مختلف برای جذب شدن در خاک و آماده شدن برای جذب توسط ریشه به زمان بندی های متفاوتی نیاز دارند. مثلا کودهای شیمیایی بسیار سریع جذب خاک می شوند اما کودهای ارگانیک به مدت زمان بیشتری برای حل شدن در خاک نیازمندند. بنابراین بهتر است کشاورز در صورت خرید کود ارگانیک چند ماه پیش از کاشت بذر یا نشا، کود دهی خاک را انجام دهد.
تست کردن کود: نکته دیگری که قابل توجه می باشد این است که پیدا کردن بهترین کود مخصوصا برای کشت های اول کار دشواری است و بهتر است برای پیدا کردن مناسب ترین ترکیب برای گیاه، ابتدا مقدار کمی از کودهای مدنظر را امتحان کرد و بعد از مشاهده نتیجه بهترین گزینه را انتخاب کرد. البته توجه به این نکته ضروری است که برخی کودها مدت زمان بیشتری برای نتیجه دهی نیاز دارند.
بررسی PH خاک: تشخیص PH خاک برای کشت گیاه بسیار مهم است. PH در محدوده ای بین 1 تا 14 قرار دارد. 7 یعنی خنثی، اسیدها پایین تر و بازها (قلیاها) بالاتر از 7 قرار می گیرند. با توجه به اینکه گیاه برای رشد نیاز به محیط اسیدی یا قلیایی دارد، کشاورز باید PH خاک را تنظیم کند. برای فهمیدن میزان PH می توان نمونه ای از خاک را برای آزمایشگاه فرستاد یا از یک کیت خانگی استفاده کرد. برای پایین آوردن PH می توان از گوگرد یا سولفات آلومینیوم استفاده کرد و برای بالا بردن PH و قلیایی کردن خاک استفاده از آهک یا خاکستر چوب می تواند موثر باشد.
شناخت انواع کود: می توان گفت که مهم ترین نکته هنگام خرید کود، آشنای کامل و جامع با انواع کودهاست. دانستن ویژگی های هر کود و نوع کشت مناسب هر کود امر مهمی‌ست. کودها علاوه بر سه گونه شیمیایی، ارگانیک و زیستی در اشکال مختلفی نیز تولید و به فروش می رسند. این شکلها عبارتند از گرانول درشت، گرانول ریز، پودر حل شده در آب و کنستانتره مایع. با توجه به نوع کشت و نیاز گیاه کشاورز باید متناسب ترین گزینه را انتخاب کند.
عوامل محیطی هنگام کشت: آب و هوای محیط کشت و زمانی که قرار است کشت انجام شود بسیار در انتخاب کود موثر است. فصل های مختلف سال می توانند در تعیین عنصر مورد نیاز گیاه موثر باشند. به طور مثال برای کشت در فصل زمستان کودی که دارای میزان پتاسیم بیشتری باشد نتیجه بهتری در پی دارد.
خرید از فروشگاه معتبر: خرید کود از یک فروشگاه معتبر یکی از مهم ترین گام ها در خرید کود است. فروشگاه تهران گرولایت به عنوان یکی از معتبرترین مراکز فروش کود و ملزومات کشاورزی علاوه بر فروش انواع کودهای با کیفیت و معتبر، آماده ارائه مشاوره و پشتیبانی 24 ساعته به خریداران می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: