مقدمه

همه ی ما می دانیم که کوددهی به گیاه یک اصل ضروری برای رشد آن است اما نکته ی مهم نحوه کوددهی به گیاه است. کوددهی به خودی خود فرآیندی در جهت رشد بهتر و بیشتر گیاه است اما امان از آن روزی که در انتخاب کود مناسب و میزان کوددهی اشتباه کنید. آن موقع است که به جای رشد گیاه شاهد نابودی و پر پر شدن آن خواهید بود. بنابراین بسیار مهم است که اصول کوددهی به گیاه را به درستی درک کنید و این اصول را در زمان کوددهی، میزان کوددهی و انتخاب نوع مناسب کود پیاده سازی نمایید. با ما همراه باشید تا در این باره اطلاعات بیشتری کسب کنید.

نحوه کوددهی به گیاه بر چه اصولی استوار است؟

⦁ کوددهی بیش از حد به گیاه اشتباه است

شاید پیش خود تصور کنید که هرچه کود بیشتری به گیاه بدهید، جذب مواد مغذی بیشتر خواهد بود و یا تصور کنید حتی اگر کود اضافی هم به گیاه بدهید، گیاه به میزان مورد نیاز از کود تغذیه می کند و باقی را پس می زند. این تصور تا حدی درست است اما مقدار اضافی کود که گیاه پس می زند چه می شود؟ این مقدار کود در خاک گیاه باقی می ماند و شما با هر آب دهی گیاه، کود باقی مانده در خاک را به خورد ریشه ها می دهید، این کار در طولانی مدت می تواند موجب مسموم شدن و نابودی گیاه شود. بنابراین نیاز گیاه خود را بشناسید و کوددهی بیش از حد به آن را فراموش کنید.

کود و خاک

برای خرید کود و خاک گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

⦁ دقت به فرمول کود

برخی گیاهان گلدار و برخی دیگر صرفا زینتی هستند. طبق تحقیقات به عمل آمده توسط پژوهشگران در مورد نحوه کوددهی به گیاه، گیاهان زینتی نیاز به کودی با نیتروژن و گیاهان گلدار نیاز به کودی با فسفر بیشتر دارند. بنابراین نمی توان هر کودی که به دستتان رسید را پای گیاهان بریزید. دقت به فرمول کود و نوع گیاه در هماهنگ کردن این دو با هم بسیار مهم است.

⦁ گیاهان گوشتی نیاز چندانی به کود ندارند

مطمئنا اولین تصویری که با شنیدن نام گیاهان گوشتی در ذهن شما نقش می بندد، گیاه کاکتوس است. گیاهانی همچون کاکتوس که دارای برگ و ساقه گوشتی هستند، مواد مغذی را برای طولانی مدت در برگ و ساقه خود ذخیره می کنند بنابراین نیاز چندانی به کود ندارند. کوددهی به این گیاهان می تواند موجب پوسیدگی برگ و ساقه آن ها شود. با این حال اگر تمایل دارید خاک گلدان تان را غنی کنید و آن ها را به گلدهی تشویق نمایید، می توانید از کودی بسیار رقیق برای آن ها استفاده کنید.

⦁ مساعد نمودن شرایط محیطی پیش از کوددهی

توقع نداشته باشید که با قرار دادن گیاه در هر محیطی و تنها با کوددهی می توانید گیاهی سرپا از آن بسازید. تاثیر عوامل محیطی همچون نور، حرارت و رطوبت در رشد گیاه بسیار بیشتر از کوددهی به گیاه است. بنابراین اگر می خواهید پروسه کوددهی به گیاه را آغاز کنید، پیش از آن اقدام به مساعد نمودن شرایط محیطی نمایید.

پکیج کود Hesi Starter Box

برای خرید پکیج کود Hesi Starter Box می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

نتیجه گیری

عده ای تصور می کنند همین که کودی از مغازه خریداری کنند و آن را پای گیاه بریزند به این معناست که گیاه از فردای آن روز شروع به رشد و بالندگی خواهد کرد. اما این تفکر به شدت اشتباه است. نحوه کوددهی به گیاه به رعایت استانداردهای زیادی توسط شما بستگی دارد. بنابراین پیش از اینکه کوددهی به گیاه را آغاز کنید در مورد فرمول کود، نیاز گیاه، شرایط محیطی و نوع گیاه تحقیق کاملی داشته باشید. اگر در این زمینه سررشته کافی ندارید، مجموعه تهران گرولایت می تواند بهترین مشاوره ها را در این زمینه در اختیار شما قرار دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: