گلدان پارچه‌ای

بدون شک خاک و گلدان مهم ترین و تأثیر گذار ترین پارامتر ها در رشد و شادابی گیاهان محسوب می شوند. گلدان ها در حقیقت محل رشد و توسعه ریشه گیاه هستند و باید شرایط بهینه به منظور رشد مطلوب ریشه و گسترش ریشه گیاه را در بستر خاک فراهم کنند.
به طبع هرچه میزان رشد و گسترش ریشه گیاه در بستر خاک بیشتر باشد، جذب مواد غذایی و عناصر مصرفی و مورد نیاز گیاه نیز بیشتر خواهد بود و رشد رویشی گیاه تسهیل خواهد شد.
امروزه گلدان های مختلفی از نظر سایز و جنس ساخت بدنه گلدان، طراحی و تولید می شوند، گلدان های سفالی، گلدان های سرامیکی، گلدان های پلیمری، گلدان فانتزی لاکی، گلدان دیواری پلاستیکی و... که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند، اما اگر به دنبال مناسب ترین و تخصصی ترین گلدان برای کشت گیاهان در گروباکس، انتقال گیاهچه های کشت بافت گیاهی در منزل، گیاهان زینتی آپارتمانی، گیاهان فضای باز، سبزیجات و صیفی جات، درختچه های زینتی و... هستید، ما به شما گلدان های پارچه ای را پیشنهاد می کنیم.

تاریخچه پیدایش گلدان های پارچه ای

گلدان های پارچه ای برای اولین بار، برای مصارف خانگی و در دهه 1970میلادی تولید شدند، اما به دلیل استقبال خوبی که از آنها شد به سرعت توسعه پیدا کردند و در باغ های پرورش گیاهان در آمریکای مرکزی مورد استفاده گسترده قرار گرفتند.
باغداران آمریکایی برای کشاورزی مجدد بر روی زمین کشاورزی لازم است که هر ساله پس از پایان فصل برداشت و جمع آوری بقایای گیاهان کشت شده خاک را به وسیله بخار آب داغ و روش های حرارتی استریل کرده تا آفات و حشرات مخرب از بستر کشت گیاهان جمع آوری شود، اما پیدایش گلدان های پارچه ای موجب شد تا کشاورزان آماتور که توان هزینه ای مقابله با آفات کمتری دارند ،به جای هزینه های مقابله با آفات و استریل سازی خاک، کشت خود را داخل گلدان های پارچه ای (Fabric Grow_fabric pots) انجام دهند و پس از پایان فصل کشت و برداشت محصول خاک را از محیط زمین کشاورزی خود خارج کنند و در سال بعد از خاک تازه و جدید استفاده کنند و همین امر منجر به توسعه استفاده از گلدان های پارچه ای در آمریکا و سایر کشور ها شد.
گلدان های پارچه ای امروزه از مواد و متریال مختلفی تولید میشود که از جمله میتوان به پارچه های الیاف طبیعی نظیر کتان و نخ پنبه ای اشاره کرد و نوع دیگر آن که گلدان های الیاف مصنوعی پلاستیکی می باشد و میتواند از پلاستیک های بازیافتی و یا ترکیبات پلی اتیلن تولید شود، اما همگی این گلدان ها بر اساس اصول ثابتی طراحی و تولید شده اند و ویژگی های تقریبا یکسانی را دارند.
گلدان های پارچه ای، گلدان های استوانه ای با قطر دهانه و قطر کف یکسان (برای گلدان های بزرگ) و یا متفاوت (برای گلدان های کم حجم) می باشند که به صورت دولایه و از پارچه های الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی ساخته می شوند، این گلدان ها گاها از الیاف پلاستیک پلی پروپیلن بازیافتی و گاها از الیاف طبیعی کتان یا نمد ساخته می شوند.

مزایای گلدان پارچه ای

مهم ترین مزیت هایی که شما را مجاب خواهد کرد تا از گلدان های پارچه ای استفاده کنید عبارتند از:

گردش هوای مناسب در خاک

زمانی که گلدان پلاستیکی گیاهان را تعویض میکنید حتما مشاهده کرده اید که در قسمت های پایین گلدان ریشه ها در نزدیکی جداره گلدان و به سمت سوراخ های زه کشی گلدان تجمع پیدا کرده اند و یک حالت پر تراکمی از ریشه ها در این قسمت ها دیده میشود و در مقابل در سایر قسمت های خاک تراکم ریشه های گیاه بسیار پایین است، دلیل این موضوع گردش هوا و تنفس ریشه است، چون در گلدان های پلاستیکی هرچقدر به سوراخ های زه کشی گلدان نزدیک میشویم سطح اکسیژن خاک و گردش هوا بیشتر است بنابراین تجمع ریشه در این ناحیه از گلدان شکل میگیرد اما مهم ترین مزیتی که گلدان های پارچه ای دارند گردش هوا و نفوذ همه جانبه هوا از جداره های گلدان به داخل خاک می باشد که باعث پراکندگی و توسعه همه جانبه ریشه در خاک خواهد شد و در گلدان های پارچه ای شما با پدیده تجمع ریشه های گیاه هرگز مواجه نخواهید شد که این مهم ترین برتری گلدان های پارچه ای نسبت به گلدان های سفالی و پلاستیکی است.

زهکشی و تخلیه آب اضافی خاک

در گلدان های سفالی و سرامیکی به جهت تعداد محدود سوراخ های زهکشی گلدان، همواره میزان رطوبت و تجمع آب در لایه های پایینی سطح خاک گلدان بسیار زیاد می باشد و آن میزانی از ریشه گیاه که در این ناحیه توسعه پیدا کرده است در معرض خفگی و گندیدگی و بیماری های قارچی و پوسیدگی قرار دارد، اما این مشکل به ندرت در گلدان های پارچه ای دیده می شود، زیرا زهکشی و خروج آب اضافی خاک از تمامی قسمت های گلدان پارچه ای امکان پذیر می باشد و در مدت زمان کوتاهی کلیه آب های اضافی خاک تخلیه میشود از طرفی به دلیل شرایط مناسب گردش هوا در خاک رطوبت اضافی خاک توسط جریان هوا از خاک خارج شده و شرایط مناسبی برای حفظ سلامتی ریشه گیاه در خاک به وجود خواهد آمد.

کاهش آسیب ریشه

دیگر مزیت گلدان های پارچه ای کمک به حفظ سلامتی ریشه در خاک می باشد، از آنجایی که تخلیه آب اضافی در هنگام آبیاری خاک گلدان، در گلدان های پارچه ای به سهولت انجام می شود و همچنین سطح تنفس ریشه در خاک بسیار کافی است، ریشه گیاهان در گلدان های پارچه ای از سلامت و پویایی بالایی برخوردار خواهد بود و این به معنای داشتن گیاهان بسیار مقاوم، سلامت و شاداب خواهد بود.

هرس ریشه

شاید این عبارت برای شما در ابتدا واضح نباشد که گلدان پارچه ای چگونه می تواند ریشه گیاهان را هرس کند اما باید گفت، زمانی که شما به تعویض گلدان پلاستیکی یک گیاه اقدام میکنید، حتما مشاهده خواهید کرد که توده ریشه در قسمت های انتهایی گلدان بسیار متراکم و در هم تنیده شده است و در سایر قسمت ها کمتر ریشه های گیاه تراکم پیدا کرده است، دلیل این موضع، حرکت گیاه به سمت موقعیت های پر اکسیژن می باشد که در قسمت کف گلدان با توجه به وجود سوراخ های زهکش این شرایط وجود دارد، این تراکم ریشه باعث پراکندگی غیریکنواخت ریشه در بستر خاک گلدان خواهد شد و باعث میشود گیاه نتواند به طور کامل از همه مواد غذایی موجود در خاک بهرمند شود.
در گلدان های پارچه ای اما هوادهی از تمامی جداره های گلدان انجام می شود و پراکندگی ریشه به طور کاملا یکنواخت در بستر خاک گلدان انجام میشود ، از طرفی وقتی نوک ریشه گیاه به سطح جداره گلدان می‌رسد میزان اشباع اکسیژن افزایش و میزان رطوبت کاهش پیدا می‌کند و نتیجه آن کور شدن نوک ریشه و فعال شدن ریشه های جانبی گیاه می باشد که به آن در اصطلاح هرس ریشه گفته میشود و باعث توسعه ساختمان ریشه و پراکندگی یکسان آن در بستر خاک گلدان خواهد شد.

اکسیژن رسانی کافی به ساختار ریشه

در گلدان های پلاستیکی و گلدان های سفالی از آنجایی که جداره های گلدان برای نفوذ هوا و اکسیژن غیر قابل نفوذ هستند، اکسیژن رسانی به ریشه به منظور تنفس ریشه، صرفا از طریق سطح و سوراخ های تخلیه آب اضافی خاک که در انتهای گلدان قرار دارند، انجام می شود.
مزیت مهم دیگری که گلدان های پارچه ای دارند، بافت متخلخل جداره های گلدان می باشد که این امکان را فراهم میکند که اکسیژن از تمامی سطوح گلدان امکان نفوذ به خاک گلدان را داشته باشه و اکسیژن مورد نیاز جهت تنفس ریشه به طور کامل تامین خواهد شد بر همین اساس در گلدان های پارچه ای شما، شاهد رشد و گسترش همه جانبه ریشه های گیاه در بستر خاک هستید و پوسیدگی نوک ریشه گیاه نیز در خاک این گلدان ها به ندرت دیده می شود.

جلوگیری از استرس گرمایی ریشه

در فصول گرم دمای خاک موجود در گلدان به دلیل افزایش تابش نور خورشید به خاک به شدت افزایش پیدا میکند که این پدیده به خصوص در گلدان های پلاستیکی با رنگ تیره و گلدان های سفالی مشکی که سطح زیادی از انرژی تابشی نور خورشید را جذب میکنند به وفور دیده می شود.
افزایش دمای خاک و وجود قطرات آب داخل خاک باعث بروز سوختگی و صدمات جدی به ریشه گیاه خواهد شد که حتی در صورت ادامه پیدا کردن می تواند باعث خشک شدن ریشه گیاه و صدمات جدی به گیاه نیز شود، اما در گلدان های پارچه ای با افزایش دمای خاک، تبخیر قطرات آب موجود در ساختار خاک اتفاق خواهد افتاد و دمای خاک تعدیل میشود از طرفی به سبب تخلخل کافی جداره های گلدان و گردش هوا مطلوب دمای خاک تعدیل شده و از بروز تنش گرمایی به ریشه جلوگیری خواهد شد.

مقاومت در برابر تابش اشعه UV

بسیاری از افراد نگران پوسیدگی گلدان های مورد استفاده در اتاق رشد گیاه یا چادر کشت گیاه، در اثر تابش امواج UV منتشر شده از وال واشر رشد گیاه و لامپ فول اسپکتروم رشد گیاه به کار برده شده در گروباکس هستند.
گلدان های پارچه ای به سبب انعطاف پذیری بالا و بافت متراکمی که دارند در برابر امواج فرابنفش تولید شده از پنل رشد گیاه فول اسپکتروم کاملا مقاوم بوده و میتوان بدون نگرانی از آسیب دیدن گلدان حتی از آن در فضاهای باز و در معرض نور مستقیم خورشید استفاده کرد.

شست و شو آسان و امکان استفاده مجدد

در بسیاری از مواقع پیش آمده است که به دلیل وجود بیماری های قارچی و یا آفات مانند شپشک آرد الو و... لازم است که گلدان را شست و شو کنید و مجددا استفاده کنید که این امر به خصوص در قسمت های زاویه دار گلدان و انحنا های جداره گلدان امری دشوار خواهد بود و این امکان وجود دارد که گلدان در نهایت به درستی مورد شست و شو قرار نگیرد اما مزیتی که گلدان های پارچه ای دارند این است که به راحتی و با استفاده از آب سرد می توان آن را در ماشین لباسشویی مورد شست و شو قرارداد داد و با خیال آسوده از حذف کلیه عوامل بیماری زا گیاهی از این گلدان ها مجددا استفاده کرد.

انعطاف پذیری بسیار بالا

گلدان های سفالی و گلدان های سرامیکی بسیار سخت و شکننده هستند و در صورت وارد آمدن ضربه به جداره خارجی گلدان می شکنند و از بین خواهند رفت اما گلدان های پارچه ای بسیار منعطف و ضربه پذیر هستند و در صورت اصابت اجسام به جداره گلدان نیز خراب نخواهند شد که این به معنای ماندگاری بالا این گلدان ها خواهد بود.

وزن کم و سهولت در جابجایی و انبارداری

گلدان های پارچه ای در مقایسه با گلدان های پلاستیکی و به خصوص گلدان های سنگی، سفالی و پلاستیکی از وزن بسیار کمی برخوردار می باشند، همچنین برای جابجایی به آسانی میتوان تعداد زیادی از آن را یک مرتبه جابجا کرد و در صورت عدم نیاز به آن ها نیز میتوان آن ها را مورد شست و شو قرار داد و تا کرد و در فضای بسیار کم ذخیره سازی کرد که در مورد سایر گلدان های پلاستیکی، سفالی، سرامیکی، چوبی و سنگی چنین شرایطی وجود نخواهد داشت.

قیمت و خرید گلدان پارچه ای

مجموعه تهران گرولایت خرید انواع گلدان های پارچه ای را به شما پیشنهاد می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند:

دسته‌بندی