اتاق رشد گیاه

اتاق رشد گیاه چیست؟

اتاق رشد گیاه یا گروباکس، به محیط محصور (بسته و محدود شده) یا اتاقکی گفته می شود که تمامی شرایط لازم و حیاتی برای کشت گیاه را فراهم کند.
این شرایط عبارتند از: دمای مناسب، نور کافی، رطوبت مناسب و گازهای گلخانه ای. اگر هریک از موارد ذکر شده به میزان کافی برای گیاهان تامین نشود، رشد گیاه متوقف و یا با مشکل رو به رو خواهد شد، در حقیقت اتاق رشد آنچه که گیاه در طبیعت و خاستگاه اولیه برای رشد نیاز دارد، شبیه سازی کرده و به صورت مصنوعی و مدیریت شده در اختیار گیاه قرار میدهد.
خرید اتاق رشد گیاه به شما این امکان را میدهد هر گیاهی و متعلق به هر اقلیمی را در خانه پرورش دهید و تمامی شرایط مورد نیاز گیاه را شبیه سازی کنید، به بیان دیگر به کمک لامپ رشد گیاه، نور مورد نیاز به جهت رشد رویشی و رشد زایشی، دوره گلدهی و ثمردهی گیاه را تأمین کنید، به وسیله دستگاه های رطوبت ساز، رطوبت کافی در اتمسفر اتاق رشد گیاه ایجاد کنید و به وسیله فنرهای تهویه و هواکش ها به تهویه هوا مطبوع و تامین O2 و CO2  مورد نیاز گیاهان اقدام کنید.
ساخت اتاقک رشد گیاه، همچنین به شما این امکان را می دهد که اگر علاقه مند به کشت بافت گیاهان هستید، با هزینه اندک اقدام به ایجاد یک اتاق کشت گیاه استریل کرده و با تغییر کاربری، آن را به یک اتاقک کشت بافت گیاهی در منزل تبدیل کنید و گیاهان خاص را تکثیر و تولید کنید.
برای تبدیل اتاق کشت گیاه به اتاقک رشد گیاه، حتما با خرید فیلتر کربن گلخانه و به کارگیری آن به تصفیه هوای اتاق رشد و مقابله با پاتوژن های بیماری زا گیاهی اقدام کنید تا آلودگی محیط کشت را تا حد امکان کاهش دهید.

ساختار اتاق رشد گیاه یا چادر رشد گیاه

اتاق رشد گیاه (گروباکس) تهران تی جی ال، به صورت غیر ثابت و قابل جابجایی طراحی شده است، این بدین معنا است که هر موقع کاربر به هر دلیلی تصمیم به جمع آوری گروباکس داشته باشد یا به سبب تغییر فصل نیاز به تغییر مکان اتاق رشد گیاه وجود داشته باشد، با توجه به قابلیت جابجایی (mobility) و غیر ثابت بودن اتاق رشد گیاه، می تواند اقدام به جداسازی اتصالات، اتاق رشد گیاه کرده و در فضای بسیار کم  آن را انبارداری کرد و یا در مکان جدید احداث کرد.
اتاق رشد گیاه تهران گرولایت از اسکلت کاملا فلزی و مستحکم با اتصالات غیر ثابت تشکیل شده است که توانایی تحمل وزن کلیه ی تجهیزات اتاق رشد را داشته و به صورت ستون خرپایی و منطبق با اصول استاتیکی، طراحی و تولید شده است، تا بتواند نیروی وزن را به طور مناسبی بر روی ستون ها و اتصالات تقسیم کرده و از خمش و تغییر شکل اسکلت جلوگیری شود.
از آنجایی که برای بهبود تنفس و تعدیل دمایی گیاهان کشت شده در اتاق رشد گیاه، همواره باید مقادیر مناسبی از رطوبت نسبی در اتمسفر هوای اتاق رشد وجود داشته باشد و این رطوبت می تواند باعث واکنش شیمیایی با ساختمان اتاق رشد و زنگ زدگی اتصالات اتاق رشد گیاه شود، یک لایه از آلیاژ استیل ضد زنگ بر روی کلیه ستون ها و اتصالات اتاق رشد قرار گرفته است تا از اسکلت اتاق رشد در مقابل اکسایش و زنگ زدگی جلوگیری شود.
برای جلوگیری از خروج دما و رطوبت اتاقک رشد گیاه به محیط بیرون و حفظ دما و رطوبت گروباکس کلیه وجه های اتاق رشد گیاه تهران تی جی ال اعم از سقف، کف و جداره ها، به وسیله پارچه ضخیم و دولایه رفلکتور شمعی اتاق رشد گیاه، پوشش داده شده است.
رفلکتور شمعی اتاق رشد مورد استفاده در چادر رشد گیاه تهران گرولایت، کاملا وارداتی بوده و از ضخامت بالا و کیفیت بسیار مطلوبی برخوردار است. پارچه مایلار شمعی اتاق رشد گیاه تهران تی جی ال دارای دوخت کاملا صنعتی و فاقد درز اضافی می باشد و می تواند تا حد زیادی از نور اتلافی پنل رشد گیاه را، مجددا به سمت گیاهان بازتاب کند، از طرفی پوشش رفلکتور این پارچه مایلار، ضد باکتری و ضد قارچ بوده و همچنین دفع کنند حشرات است و میتواند محیطی کاملا استریل و بهداشتی برای گیاهان کشت شده در گروباکس به وجود اورد.
به سبب لایه نازک نایلونی بر روی رفلکتور، پوشش رفلکتور پارچه مایلار در مجاورت رطوبت و آب دچار ریزش نمی شود و تا سالیان متمادی می توان از آن استفاده کرد.
اتاقک رشد گیاه تهران تی جی ال، دارای طراحی کاملا تخصصی و علمی بوده و متناسب با ابعاد هر اتاق رشد ابعاد درب و پنجره ها و منافذ ورود و خروج هوا طراحی و تعبیه شده اند.

مزیت های استفاده از اتاقک رشد گیاه تهران تی جی ال 

-  عدم نیاز به نور طبیعی خورشید
- جلوگیری از آفات و شیوع بیماری های گیاه
- تنظیم بودن همیشگی دما و رطوبت برای رشد گیاه
- فراهم آوردن شرایط کشت گیاهان با اقلیم های خاص
- تکثیر و نگهداری گیاهان مستقل از فصول طبیعی
- امکان کشت طبقاتی و افزایش تعداد گیاهان کشت شده در واحد سطح
- قابلیت تبدیل به اتاقک کشت بافت گیاهی در منزل

اتاق رشد گیاه یک بهانه است برای فراهم آوردن شرایطی که حیات گیاهان در آن به مراتب راحت تر از حالت عادی ادامه خواهد داشت. اتاق رشد گیاه در واقع محفظه ای است که شرایط زندگی برای گیاهان در آن مهیا شده است. از نور کافی گرفته تا تهویه و دما و رطوبت همگی در این محفظه تحت کنترل و نظارت هستند.
شما می توانید در منزل خود یک اتاق رشد گیاه داشته باشید و یا حتی بسازید. اتاق رشد گیاه مکان عجیب و غریبی نیست. همین که بتوانید محیطی فراهم کنید که رشد و نمو گیاهان در آن در شرایطی ایده آل انجام شود شما موفق به ایجاد یک اتاق رشد گیاه شده اید. با این حال برای جلوگیری از دردسر های احتمالی، مجموعه های فروش تجهیزات گلخانه ای اقدام به فروش اتاق های رشد گیاه به صورت پیش ساخته و در ابعاد گوناگون می نمایند تا کار شما ساده تر شود.

سطح بهداشت محیط در اتاق های رشد گیاه بسیار بالاتر است
اگر از ما بپرسید که یکی از مهمترین علل نابودی گیاهان چیست به شما خواهیم گفت که عدم بهداشت محیط می تواند یکی از مهمترین علل نابودی گیاهان باشد. قرار دادن گیاهان در محیط هایی که نمی توان نظارتی بر سطح بهداشت آن داشت ممکن است گیاهان را دچار آفات، بیماری و انواع قارچ ها بکند. در حالی که آفات و بیماری های گیاهی به طور واضح با چشم قابل رویت نیستند و ممکن است زمانی متوجه آن ها شوید که کار از کار گذشته باشد. بنابراین بهتر است که از اتاق رشد گیاه برای پرورش گیاهان در محیطی سالم استفاده کنید.
شرایط در اتاق های رشد گیاه به گونه ای است که امکان رشد قارچ و آفات به هیچ عنوان وجود ندارد بنابراین گیاهان شما در محیطی کاملا بهداشتی و سالم به حیات خود ادامه خواهند داد.
تغییرات فصلی در روند کار شما هیچ گونه اخلالی ایجاد نخواهد کرد
کاشت و برداشت بسیاری از محصولات به شرایط فصلی بستگی دارد. در واقع شما نمی توانید محصولاتی که مختص فصل تابستان هستند را به روش های سنتی کشاورزی در فصل پاییز یا زمستان بکارید و برداشت کنید. دلیل آن هم واضح است. زیرا محصولات تابستانی برای رشد و ثمردهی به شرایط دمایی، رطوبت و نور تابستان ایجاد دارند. اما اتاق های رشد گیاه به شما این فرصت را می دهند تا فارغ از شرایط فصلی بتوانید اقدام به کاشت و برداشت یک محصول خاص نمایید. شما می توانید با برقرار نمودن شرایط ویژه در اتاق رشد گیاه، فصل تابستان یا زمستان را برای گیاهان شبیه سازی کنید و محصولات هر فصل را در هر زمان که خواستید برداشت نمایید.

با اتاق رشد گیاه نگران تغییرات ناگهانی شرایط آب و هوایی نیستید
تا به حال چند بار شنیده اید که یک کشاورز به دلیل یک طوفان یا سیل ناگهانی تمام محصولات خود را از دست داده باشد؟ آیا می دانید که چه خسارت سنگینی به کشاورزان در این گونه مواقع وارد می شود؟
اتاق رشد گیاه گیاهان شما را از تغییرات ناگهانی آب و هوا مصون می دارد. دیگر فرقی ندارد که بیرون از اتاق رشد گیاه خورشید سوزان در حال تابش است، یخبندانی سخت همه جا را فرا گرفته یا طوفانی سهمگین در حال وزیدن می باشد. شما فارغ از هر گونه تغییرات ناگهانی آب و هوا می توانید گیاهان تان را در کمال آرامش و آسودگی خاطر پرورش دهید.
این موضوع به ویژه در شهرهایی که آب و هوای آن ها غیر قابل پیش بینی است می تواند بسیار مفید فایده واقع شود.

اتاق رشد گیاه بدون سازه 

مجموعه تهران گرولایت به عنوان مجموعه ای ثابت قدم در حوزه ی فروش تجهیزات گلخانه ای توانسته به طور تمام و کمال تجهیزات پرورش گیاهان را برای شما فراهم نماید. اتاق های رشد گیاه نیز یکی از تجهیزاتی هستند که می توان آنها را برای پرورش داخلی گیاهان ضروری دانست.
اتاق های رشد گیاه در مجموعه ی تهران گرولایت دارای ابعاد گوناگون می باشد و کاملا با شرایط ایده آل طراحی شده اند. دارای بودن سطوح ضد قارچ و رطوبت در این اتاق های رشد خاطر شما را از بابت نفوذ ناپذیر بودن آن ها آسوده کرده است. بنابراین اگر قصد دارید وارد حوزه ی رشد گیاهان شوید و یا در این حوزه فعال هستید و میخواهید تجهیزات خود را به روز رسانی کنید ما به شما خرید اتاق رشد گیاه از مجموعه تهران گرولایت را پیشنهاد می کنیم.

ملزومات اساسی در اتاق رشد گیاه

چنانچه نگاهی سطحی و نه عمیق به رشد گیاه داشته باشید، متوجه خواهید شد که از جمله اساسی ترین ملزومات رشد گیاه، سیراب شدن از نور و حرارت خورشید است. داشتن خاک مناسب و تغذیه صحیح نیز در این موارد گنجانده می شوند اما این نور و حرارت خورشید است که وابستگی به شرایط آب و هوایی دارد و رشد گیاه را با محدودیت مواجه می کند.
بنابراین اتاق رشد گیاه بدون وجود نور و حرارت مناسب جهت پرورش گیاهان، محفظه ای بدون کاربرد است. عنصری که به اتاق رشد گیاه معنا میبخشد، لامپ رشد گیاه می باشد. این لامپ ها رشد گیاه با تولید طیف کاملی از نور که طیف قابل جذب توسط گیاهان را نیز دارا می باشند، می توانند یک منبع عالی برای تولید نور جهت رشد گیاه باشند. لامپ های ال ای دی آبی و قرمز و یا ترکیب آن ها با رنگ بنفش، در رشد شاخ و برگ گیاهان و همچنین گلدهی و رشد میوه اساسی ترین نقش را ایفا می کنند.

ویژگی های اتاقک رشد گیاه چیست؟

تصور کنید یک گیاه را به طور مداوم و 24 ساعت در روز، روبروی نور خورشید قرار دهید، به نظر شما چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ آیا چیزی به غیر از خشک شدن گیاه و نابود شدن آن نصیب ما خواهد شد؟ بنابراین از اینجا درک می کنیم که حتی میزان نور خورشید برای تابش به گیاه باید ساماندهی شود. تاریکی یکی از عناصر حیاتی در چرخه ی رشد گیاهان می باشد. بنابراین دراتاق رشد گیاه، تابش 24 ساعته نور و حرارت بی معناست.
اتاق رشد گیاه بایستی دارای تایمر جهت تنظیم زمان های خاموشی باشد. دما، رطوبت و نور از جمله مهمترین فاکتورها دراتاق رشد گیاه هستند و از یک گیاه تا گیاه دیگر متفاوت می باشند. بنابراین این فاکتورها باید با توجه به نوع گیاه تعیین شود. گیاهانی که نیاز یکسان از نور و رطوبت دارند، می توانند در یک اتاق رشد گیاه واحد قرار گیرند.

نتیجه گیری

گاهی اوقات اخباری می شنویم مبنی بر پرورش گیاهان و بوته هایی که رشد آن ها در یک منطقه جزو محالات و غیر ممکن ها می باشد. اما اگر چنین چیزی محال بود هرگز در عالم واقعیت رخ نمیداد؛ پرورش گیاهان سردسیری در مناطق گرمسیر و پر نور و پرورش گیاهان و درختچه های سردسیری در مناطقی که نور آفتاب بی امان با حرارت سوزانش می تابد. اما چنین چیزی چگونه ممکن است؟ اتاق رشد گیاه، همان چیزی ست که این محال را ممکن ساخته. این اتاق های رشد با دارا بودن دما، نور، رطوبت، حرارت و گازهای لازم برای پرورش انواع گیاهان، شرایطی بهینه برای رشد انواع گیاهان، بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی فراهم آورده اند.

قیمت و خرید اتاق رشد گیاه

مجموعه تهران گرولایت، عرضه کننده مستقیم اتاق رشد گیاه بوده و می تواند از صفر تا صد این فرآیند را برای شما اجرا و پیاده سازی نماید. ضمانت اصالت و گارانتی یکساله مجموعه، اثبات کننده حسن نیت ما به شماست.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند:

دسته‌بندی