یک اتاق رشد گیاه حرفه ای چه ویژگی هایی دارد؟

همه گیاهان برای رشد و نمو مطابق با پتانسیل های ژنتیکی خود نیازمند آب کافی، خاک مناسب، هوا و دما و رطوبت استاندارد و مهمتر از همه نور کافی برای طی کردن چرخه رشد خود هستند. بنابراین یک اتاق رشد گیاه حرفه ای باید تمام این امکانات را مطابق با نیاز گیاه مورد کشت فراهم کند.

نور و مدیریت نور

مهمترین فاکتور در اتاق های بسته گشت گیاه تامین منبع نور برای انجام فتوسنتز می باشد. این نور توسط منابع نور مصنوعی تامین می شود . انواع مختلفی از لامپ های رشد گیاه با طول موج متفاوت وجود دارند که باید متناسب با گیاه تحت پرورش انتخاب شود. انواع لامپ های رشد گیاه از ابتدایی ترین تا پیشرفته ترین نوع آن شامل: لامپ فلورسنت، لامپ تخلیه بخار سدیم، لامپ متال هالید، لامپ رشد گیاه ال ای دی و لامپ رشد گیاه اس ام دی می باشد که هر کدام ویژگی ها و معایب خود را دارند.
لامپ های رشد گیاه LED و SMD کم مصرفترین و در عین حال پربازده ترین لامپ های رشد گیاه محسوب می شوند. که طول عمر بسیار بالایی نیز دارند. و قادرند همه طیف های نور خورشید را با حذف طیف غیر قابل جذب توسط گیاهان تولید کنند.
اتاق های رشد گیاه متحرک یا چادرهای رشد گیاه در ابعاد مختلف ساخته شده از پارچه رفلکتور می باشند. که باعث مدیریت و بهینه سازی، نور اتاق رشد خواهد شد. نور پس از برخورد با سطح پارچه به سمت گیاه بازتاب داده می شود و تنها مقدار کمی را به گرما تبدیل می کند و در اتاق های ثابت رشد نیز میتوان برای جلوگیری از هدر رفت نور و جلوگیری از جذب توسط دیوار و کف اتاق رشد از پارچه های رفلکتور برای هدایت نور به سمت گیاه و بهینه سازی مصرف انرژی استفاده کرد.
کیفیت و مرغوبیت این پارچه رفلکتور یکی از معیارهای تعیین کننده قیمت آن است. از مهمترین ویژگی هایی که یک رفلکتور مرغوب دارد عدم ریزش رفلکتور و خاصیت ضد قارچ و ضد رطوبت بودن آن است.

اتاق رشد گیاه

برای خرید اتاق رشد گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

دما و رطوبت 

دما و رطوبت رابطه معکوس دارند هر چه دمای اتاق رشد گیاه بیشتر باشد میزان رطوبت هوا کمتر خواهد شد.
بنابراین برای سنجش دمای و رطوبت باید از ابزارهای سنجش با سنسورهای اتوماتک استفاده کرد. تا بتوان این دو فاکتور مهم را مورد اندازه گیری قرار دهد.
یکی از عوامل تولید گرما در اتاق های رشد گیاه لامپ های رشد گیاه هستند که گرما درلامپ های تخلیه گازی بسیار بیشتر از سایر لامپ های رشد گیاه است. برای ایجاد تبادل دمایی و یکنواخت کردن دمای اتاق های رشد از پنکه های مناسب با ابعاد اتاق نیز استفاده می شود.
و برای تامین رطوبت مورد نیاز اتاق های رشد گیاه حرفه ای از رطوبت ساز های صنعتی و نیمه صنعتی متناسب با ابعاد اتاق رشد گیاه استفاده می شود. این رطوبت سازها با تبدیل آب به ذرات پودری در اندازه های 3 تا 20 میکرون که در برخورد با گرمای محیط بلافاصله تبخیر می شوند باعث تامین رطوبت مورد نیاز مطابق با نوع گیاه می شوند. در صورتی که رطوبت مورد نیاز گیاهان تامین نشود گرمای محیط باعث تبخیر آب از سطوح برگ گیاهان خواهد شد و در نتیجه باعث پیچش برگ و سوختگی آن و ایجاد خسارت می شود .بنابراین استفاده از رطوبت سنج و دما سنج و کنترل مداوم صحت کارکرد آنها در اتاق های رشد گیاه حرفه ای یکی از ملزومات اساسی می باشد.

اتاق رشد گیاه 2 در 2 در ارتفاع 2

برای خرید اتاق رشد گیاه 2 در 2 در ارتفاع 2 می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

غلظت دی اکسید کربن

تولید گازهای سمی توسط گیاهان و بوی نامطبوع ناشی از رطوبت و پوسیدگی برگها از شرایط اجتناب ناپذیر اتاق های رشد گیاه است. برای ایجاد تهویه مطبوع و کاهش سطح دی اکسید کربن از سیستم تهویه و دستگاههای مکنده در اتاق های رشد گیاه حرفه ای استفاده می شود. که علاوه بر فراهم آوردن شرایط مطلوب و عاری از پاتوژن های بیماری زا در محیط برای رشد گیاهان، باعث دفع خطرات ناشی از استنشاق گازهای سمی و آزار ناشی از بوی نامطبوع توسط پرورش دهندگان و پرسنل خواهد شد.
حال که با شرایط یک اتاق رشد حرفه ای آشنا شدید برای تهیه و خرید تمام تجهیزات و امکانات یک اتاق رشد گیاه حرفه ای می توانید به سایت مجموعه تهران گرولایت (تهران تی جی ال) مراجعه کنید و از دانش کارشناسان و متخصصان این مجموعه برای راه اندازی یک اتاق رشد گیاه حرفه ای با ابعاد دلخواه خود بهره مند شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: