پارچه رفلکتور (مایلار) اتاق رشد گیاه

پارچه رفلکتور (مایلار) اتاق رشد گیاه

نور خورشید یکی از اصلی ترین و ضروری ترین فاکتور های رشد رویشی و رشد زایشی و ثمره دهی گیاهان می باشد که گیاهان در محیط باز به طور طبیعی از آن بهرمند می شود اما در محیط های کشت محصور شده مانند گروباکس ها و اتاق های کشت بافت خانگی و صنعتی به سبب ناکافی بودن شدت نور تابشی، نیازمند تامین نور به وسیله پنل های رشد گیاه خواهیم بود.
با توسعه تکنولوژی های نوین و ساخت پنل های رشد LED و SMD با وجود کاهش توان مصرفی الکتریکی لامپ های رشد گیاه و افزایش نوردهی لامپ، بازهم مقادیر زیادی از هزینه های کشت و تولید محصولات گیاهی، مربوط به هزینه برق مصرفی لامپ های رشد گیاه می باشد، از طرفی لامپ های رشد گیاه هزینه ی خرید تجهیزات فراوانی را به تولیدکنندگان تحمیل میکنند و در دراز مدت هزینه تعمیر و نگهداری لامپ های رشد نیز، بخشی از هزینه های تولید محصول را در برمی‌گیرد؛ اما آیا می توان این هزینه ها را کاهش داد! تا در نهایت با کاهش هزینه های مصرفی، سودآوری تولید را افزایش دهیم!؟
جواب این سوال مثبت خواهد بود اما چگونه؟
به وسیله نصب پارچه رفلکتور یا مایلار در اتاق رشد گیاه، گروباکس، گلخانه های خانگی و چادر های کشت بافت گیاهی!
پارچه های رفلکتور اتاق رشد گیاه یا پارچه های مایلار گروباکس، پارچه های ضخیم دولایه با دوخت کاملا صنعتی و بدون درز اضافی می باشد، که عایق دما و رطوبت بوده و از خروج رطوبت داخلی اتاق رشد گیاه، چادر های کشت گیاه، اتاقک کشت بافت خانگی و... جلوگیری میکند همچنین از تبادل و انتقال حرارتی اتمسفر داخلی اتاق کشت گیاه با محیط خارجی اتاق رشد گیاه، تا حدامکان مقابله میکند.
پارچه مایلار گلخانه یا اتاق رشد گیاه، علاوه بر دو لایه پارچه ای ضخیم ساختاری (ضخامت ۱الی۲ میلی متر) دارای یک لایه رفلکتور آینه گون می باشد که از ترکیبات مختلفی همچون، آلومینیوم اکسیده شده، آلومینیوم آنادایز شده، آلومینیوم با روکش PVD، پوشش های پلی استر و یا پلی اتیلن ترفتالات می باشد و براساس نوع پوشش لایه آینه گون نرخ بازگشت نور متفاوتی برای پارچه های مایلار به وجود می آید که برای پارچه های رفلکتور مورد استفاده در گلخانه ها و گروباکس ها این نرخ بازگشت نور بین 60 درصد تا 98 درصد متغیر می باشد.
 در حقیقت دلیل اصلی استفاده از پارچه های رفلکتور اتاق رشد گیاه یا گلخانه، ارتقاء راندمان میزان استفاده گیاهان از نور مصنوعی، لامپ رشد گیاه می باشد که نتیجه آن کاهش اتلاف نور تولید شده توسط لامپ های رشد گیاهی و افزایش بهرمندی گیاه از نور تولید شده توسط پنل های نور مصنوعی رشد گیاه می باشد.
قیمت پارچه رفلکتور اتاق رشد یا گلخانه در ارتباط مستقیم با نوع پوشش لایه بازگرداننده نور، پارچه مایلار و ضخامت پارچه مایلار می باشد و بنابراین هرچقدر نرخ انعکاس نور پارچه رفلکتور گلخانه یا اتاق رشد بیشتر باشد میزان استفاده گیاهان از نور لامپ رشد بیشتر خواهد بود و قیمت پارچه رفلکتور نیز به طبع بیشتر خواهد بود.
استفاده از پارچه رفلکتور برای پوشش سطوح اتاق رشد گیاه (گروباکس) یا گلخانه می تواند بین 30 تا 50 درصد میزان بهره دهی کشت را افزایش دهد، تا مقادیر چشم گیری در هزینه های تولید اعم از هزینه برق مصرفی گلخانه یا اتاق کشت گیاه، هزینه خرید لامپ رشد گیاه و هزینه تعمیر و نگهداری پنل رشد گیاه صرفه جویی می کند و از این طریق نیز باعث افزایش سود خالص تولید خواهد شد.
پارچه مایلار اتاق رشد (پارچه مایلار گلخانه) به سبب خاصیت انتشار همه جانبه نور، بخش زیادی از نور تولید شده توسط لامپ های رشد گیاه ( پنل نور مصنوعی رشد گیاه)، که به دیواره ها ،کف و سقف اتاق رشد تابش پیدا میکند و اتلاف میشود، را مجددا به گیاهان باز می‌گرداند و از آنجایی که بازتابش نور به صورت پراکنده و همه جانبه انجام میشود، کلیه قسمت های گیاه از نور بهره مند شده و همه قسمت های فتوسنتز کننده گیاه، تشویق به فتوسنتز و غذاسازی خواهند شد و رشد رویشی و رشد زایشی گیاه به شدت تحت تأثیر آن قرار خواهد گرفت، از طرفی تابش نور به سطوح تیره و مواج(غیر صیقلی) باعث تبدیل انرژی نور به گرما و افزایش دما اتاق رشد گیاه خواهد شد، بنابراین استفاده از پارچه مایلار اتاق رشد علاوه بر کاهش میزان اتلاف نور، باعث کاهش تبدیل انرژی نور به گرما خواهد شد و از افزایش دمای داخلی گلخانه یا گروباکس جلوگیری خواهد کرد که تحت عنوان شاخص پراکندگی نور یا RI، مطرح میشود.
شاخص پراکندگی نور یا Refractive Index دومین عامل مهم تعیین کننده قیمت پارچه مایلار اتاق رشد گیاه یا گلخانه می باشد.
هرچقدر میزان RI برای یک پارچه رفلکتور اتاق رشد گیاه یا پارچه مایلار گلخانه کمتر باشد نرخ تبدیل انرژی نور به گرما توسط سطوح رفلکتور نیز کمتر خواهد بود و قیمت پارچه مایلار گلخانه یا اتاق رشد نیز بیشتر خواهد بود.
در پارچه های رفلکتور اتاق رشد گیاه همواره شاخص پراکندگی نور بسیار ناچیز می باشد تا کاربران بتوانند بدون نگرانی از اعمال تنش گرمایی، گیاهان کشت شده را در مجاورت پارچه های رفلکتور  قرار دهند.

مزیت های پارچه مایلار یا پارچه رفلکتور اتاق رشد گیاه:

الف) کاهش اتلاف انرژی نوری لامپ های رشد
ب) کاهش نرخ تبدیل انرژی نور به گرما و جلوگیری از افزایش دما اتاق رشد
ج) پراکندگی یکنواخت نور تولید شده توسط لامپ های رشد
د) کاهش هزینه های خرید لامپ رشد گیاهی و هزینه های تعمیر و نگهداری تجهیزات روشنایی اتاق رشد گیاه
ه) عایق رطوبتی
و) آنتی باکتریال بودن و ضد قارچ بودن
ز) افزایش چشم گیری رشد رویشی گیاه و افزایش
ح) جلوگیری از تبادل دمایی بین اتاق رشد گیاه و محیط خارجی
ط) دور کننده حشرات
ی) پراکنده سازی یکنواخت و همه جانبه نور و دسترسی کلیه قسمت های فتوسنتز کننده گیاه به نور
ک) صرفه جویی در هزینه های مربوط به برق مصرفی لامپ های رشد گیاه اتاق رشد و گلخانه
ل) افزایش بازده تولید بین 30 تا 50 درصد

برای اینکه بتوانیم میزان بهره وری را در تولید محصولات گلخانه ای افزایش دهیم باید کمی هوشمندانه عمل کنیم. کاشتن تعداد گیاهان بیشتر شاید اولین راهی باشد که به ذهنمان میرسد اما اولین راه همیشه بهترین راه نیست.
گاهی اوقات با خرید تجهیزاتی ساده اما کم هزینه می توان به بهره وری بیشتری در تولید محصول رسید. یکی از این تجهیزات پارچه رفلکتور می باشد. تاثیر پارچه رفلکتور در افزایش رشد و باردهی محصول به قدری زیاد است که این تجهیز در بسیاری از فروشگاه ها همراه لامپ رشد گیاه به باغداران توصیه می شود. پارچه رفلکتور مانع هدر رفت نور و انرژی تابشی لامپ خواهد شد و اینگونه بهره وری در تولید محصول افزایش پیدا میکند. در واقع شما به جای اینکه بخواهید تعداد لامپ های بیشتر یا پرقدرت تری را روی گیاه متمرکز کنید میتوانید پارچه رفلکتور تهیه نمایید و در هزینه خرید لامپ رشد گیاه صرفه جویی کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا از تاثیر پارچه رفلکتور در افزایش رشد و باردهی محصول بیشتر آگاه شوید.

زمانی که شما یک لامپ رشد گیاه می خرید به اندازه ی همان یک لامپ بهره وری انرژی خواهید داشت. زمانی که این لامپ ها دوتا شوند بهره وری انرژی به اندازه دو لامپ افزایش خواهد داشت و الی آخر. اما با برپا کردن پارچه رفلکتور اتاق رشد گیاه، هر یک لامپ رشد گیاه تا حداکثر 98 درصد برای شما بازگشت نور خواهد داشت. به این معنا که با وجود لامپ رشد گیاه گویی انرژی مصرفی کمتر خواهد شد و لامپ های رشد گیاه افزایش بهره وری را برای گیاهان گلخانه شما آن هم به اندازه دو برابر به ارمغان خواهند آورد. بنابراین نمی توان لزوم استفاده از پارچه رفلکتور اتاق رشد گیاه را نادیده گرفت. این تجهیز برای تمامی گلخانه ها یک تجهیز ضروری و حیاتی ست. آن هم با روندی که در الگوهای مصرف انرژی شاهد هستیم.

پارچه رفلکتور اتاق رشد گیاه مانع فرار نور می شود!

کاملا واضح و بدیهی است که هنگام تابش نور توسط چراغ های رشد گیاه، بخش زیادی از نوز بازتاب پیدا کرده و راهی برای فرار خود فراهم می کند. بخش زیادی نیز با در و دیوار اصابت می کند و جذب آنها می شود. بنابراین چه باید کرد تا راه فرار نور را سد کرد؟ ایجاد یک مانع در برابر نور تابیده شده بهترین راهکار است اما این مانع نمی تواند از هر جنسی باشد. به عنوان مثال یک پارچه ی عادی قدرت بازتاب نور را نخواهد داشت. این پارچه ها بخش زیادی از نور را جذب و بخش زیادی را نیز از خود عبور می دهند. آنچه که شما باید به دنبال خریدش باشید پارچه رفلکتور اتاق رشد گیاه است. این پارچه با درصد های متفاوت از بازگشت نور در فروشگاه تهران گرولایت موجود می باشند. بازگشت دادن نور باعث می شود تا گیاه دوباره نور از دست رفته را باز یابد و جان خود را از این نور سیراب کند. بنابراین مهمترین تاثیر پارچه رفلکتور اتاق رشد گیاه ممانعت از هدر رفت نور است.

پرداخت هزینه های گزاف بابت مصرف انرژی الکتریکی تعطیل!

تا کی میخواهید صورت حسابهای بلند بالای مصرف برق را نگاه کنید و باری اضافی بر دغدغه های خود بیفزایید و بگویید که ای کاش راهی بود تا امکان داشت مصرف انرژی را کاهش دهید و هزینه های گلخانه را کمتر کنید. هرچقدر هم که از مزایا و ویژگی های ال ای دی های رشد گیاه، حتی کم مصرف ترین آن ها بگویید باز هم روشن بودن تعداد زیادی از این لامپ ها آن هم به طور همزمان در طول روز و روزهای متمادی می تواند مصرف انرژی را به بالاترین حد خود برساند. اما با یک بار هزینه کردن و خرید پارچه رفلکتور اتاق رشد گیاه می توان این هزینه ها را برای همیشه کاهش داد. شما می توانید تعداد زیادی از لامپ های رشد گیاه را کنار بگذارید و به جای آن ها از یک پارچه رفلکتور اتاق رشد گیاه استفاده کنید. باور کنید که این جایگزینی هم به نفع شما و هم به نفع کره زمین است.

تاثیر پارچه رفلکتور در افزایش رشد و باردهی محصول

بسیاری از اوقات ریشه ی پژمرده و پلاسیده شدن گیاهان در این است که نور کافی به آنها نرسیده است. حتی ممکن است لامپ رشد گیاه را هم برای مدت زمان کافی روشن گذاشته باشید اما باز هم شاهد بی جان بودن گیاهان و عدم باردهی در آن ها هستید. در اینگونه مواقع نباید لامپ را به گیاه نزدیک کنید چرا که این کار موجب سوختن گیاه خواهید شد. چاره ی کار شما استفاده از پارچه رفلکتور است. تاثیر پارچه رفلکتور در افزایش رشد و باردهی محصول بدین صورت است که نور گیاه به جای برخورد با اجسام و تبدیل شدن به گرما، دوباره توسط گیاه جذب میشود و در نهایت فرایند سبزینه سازی و باردهی به میزان بیشتری انجام می شود. رفلکتور می تواند تاثیر یک لامپ رشد گیاه را چند برابر کند.

مزایای خرید پارچه رفلکتور جهت افزایش رشد و باردهی محصول

نور خورشید یکی از اصلی ترین منابع برای رشد و باردهی گیاه است اما هیچکس در این کره ی خاکی برای استفاده از نور خورشید هزینه پرداخت نمی کند. بنابراین می توانید هر زمان که خواستید گیاهان تان را در برابر نور خورشید قرار دهید و بی وقفه از انرژی آن استفاده کنید.
اما در مورد لامپ رشد گیاه هم آیا قضیه به همین صورت است؟ لامپ هایی که احتمالا قیمت آن ها پا به پای رشد قیمت ها ها افزایش پیدا میکند و نمی توان آنها را بی امان روشن گذاشت. بنابراین باید تمام توان خود را در بهینه سازی انرژی این لامپ ها به کار ببندید تا هم هزینه ی کمتری پرداخت کنید و هم باردهی گیاهان تان را افزایش دهید.
دقت داشته باشید که ابعاد پارچه رفلکتور به گونه ای باشد که تعداد استانداری از لامپ های رشد گیاه را درون خود جای دهد.

پارچه رفلکتور در ظاهر ممکن است پارچه ای با کیفیت به نظر برسد اما در واقع بخش زیادی از نور را به جای انعکاس دادن جذب کند. اما ممکن است برای شما که مبتدی می باشید یا توان تشخیص نوع با کیفیت پارچه رفلکتور تجربه ندارید، این کار سخت باشد. راه چاره ی شما مراجعه به یک مجموعه فروش تجهیزات گلخانه ای معتبر می باشد. مجموعه تهران گرولایت به عنوان یکی از بهترین تولید کنندگان نمونه در زمینه تجهیزات گلخانه ای و باغداری، آماده خدمت رسانی به شما در عرضه ی پارچه های با کیفیت رفلکتور می باشد.

خرید پارچه رفلکتور (مایلار) اتاق رشد گیاه

یکی از نکات مهم در هنگام خرید پارچه رفلکتور اتاق رشد گیاه دقت به کیفیت تولید آن است. بنابراین پیش از خرید از خود بپرسید که آیا سر رشته ی کافی برای انتخاب نوع با کیفیت این پارچه ها را دارید؟ اگر پاسخ شما منفی است و به دنبال بهترین و با کیفیت ترین پارچه های رفلکتور اتاق رشد گیاه هستید، به فروشگاه تهران گرولایت مراجعه کنید چرا که این فروشگاه یکی از خوش سابقه ترین فروشگاه ها در حوزه ی فروش تجهیزات گلخانه ای می باشد و سالهاست که با فروش تجهیزات درجه یک گلخانه ای توانسته صداقت و حسن نیت خود را به خریداران ثابت نماید. انواع پارچه های رفلکتور ترک و ایتالیایی در این فروشگاه موجود می باشد که هر کدام دارای ویژگی های خاص خود می باشند. موضوع مشترک در همه ی آن ها ضد قارچ و ضد رطوبت بودن این پارچه ها می باشد. ضخامت کم و درصد بالای بازگشت نور در همه ی آن ها کلید بهره وری را در دستان شما خواهد گذاشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند:

دسته‌بندی