کاهش اتلاف انرژی نوری لامپ های رشد گیاه 

پارچه های رفلکتور برای پوشش دیواره ها، کف و سقف اتاق های رشد و کشت گیاه، گلخانه های تولید نشا، سالن ها و اتاق های کشت بافت گیاه و ... می باشند، که با انعکاس نور اتلافی لامپ های رشد گیاه، باعث افزایش نرخ بازدهی لامپ های رشد و کاهش اتلاف انرژی نوری لامپ های رشد گیاه خواهد شد.

کاهش نرخ تبدیل انرژی نور به گرما و جلوگیری از افزایش دما اتاق رشد

پارچه های رفلکتور به گونه ای طراحی شده اند که کمترین نرخ تبدیل انرژی نورانی به انرژی گرمایی را داشته باشند که با پارامتر شاخص پراکندگی نور یا  Refractive Index به اختصار RI) ) مطرح می شود، یکی از مهم ترین مزیت های استفاده از پارچه های رفلکتور کاهش حداکثر RI می باشد، هرچقدر میزان شاخص پراکندگی نور کمتر باشد،نرخ تبدیل نور به گرما کمتر خواهد بود و بازده  و اثر لامپ های رشد گیاه بر رشد رویشی گیاه و فرآیند فتوسنتز برگ بیشتر خواهد بود، هرچقدر سطح جداره ها نور بیشتری جذب کند نرخ تبدیل انرژی نور به گرما بیشتر خواهد بود و این به معنای افزایش دمای اتمسفر داخلی اتاق های رشد گیاه می باشد، بنا براین استفاده از پارچه های مایلار در اتاق های کشت و رشد گیاه علاوه بر افزایش بازدهی نور تولید شده توسط لامپ های رشد گیاه باعث جلوگیری از گرم شدن اتمسفر داخلی اتاق رشد گیاه نیز خواهد شد.

پارچه رفلکتور (مایلار) اتاق رشد گیاه

برای خرید پارچه رفلکتور (مایلار) اتاق رشد گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

پراکندگی یکنواخت نور تولید شده توسط لامپ های رشد گیاه

پارچه های رفلکتور در صورتی که در تمامی سطوح اتاق رشد گیاه، متشکل از دیوارهای جانبی، کف و سقف نصب گردد باعث بازتاب همه جانبه نور تولید شده توسط لامپ های رشد گیاه خواهد شد و همه قسمت های گیاه میزان مناسبی از نور را دریافت خواهد کرد که این مهم در افزایش نرخ تولید و بهروری گیاهان بسیار تاثیر چشمگیری خواهد داشت.

کاهش هزینه های خرید لامپ رشد گیاه و هزینه های تعمیر و نگهداری تجهیزات روشنایی اتاق رشد گیاه

همانطور که در بالا گفته شد پارچه های رفلکتور گلخانه ای باعث بازتاب نور از تمامی قسمت های اتاق رشد گیاه خواهد شد و نور منتشر شده به سمت دیواره هاو کف و سقف اتاق رشد گیاه را مجددا به سمت گیاهان باز نشر می دهد بنابراین گاهی استفاده از یک پارچه رفلکتور با ضریب انعکاس مناسب نیاز شما به اضافه کردن لامپ های رشد گیاه جدید به منظور تامین نور مورد نیاز گیاهان به طور کامل برطرف خواهد کرد و این به معنای کاهش هزینه های تجهیزاتی و همچنین کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری تجهیزات روشنایی اتاق رشد گیاه خواهد بود  که از دیگر مزیت های پارچه رفلکتور محسوب می شود.

پارچه رفلکتور 60 درصد

برای خرید پارچه رفلکتور 60 درصد می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

عایق رطوبتی

پارچه های رفلکتور دارای یک سطح آینه گون از جنس آلومینیوم ادونایز شده یا پوشش های پلی استر و یا پلی اتیلن ترفتالات می باشد که هرکدام میزان انعکاس نور متفاوتی دارند و می‌توانند بین 60 تا98 درصد از نور اتلافی را مجددا بازتابش کنند، به منظور جلوگیری از ریختن پوشش آینه گون پارچه رفلکتور و همچنین جلوگیری از نشستن گرد و غبار بر سطح رفلکتور و کدر شدن و کاهش بازدهی آن یک لایه بسیار نازک نایلونی بر روی سطح رفلکتور قرار گرفته است، مزیت دیگر وجود این لایه نایلونی نازک عایق رطوبت شدن جداره های اتاق رشد گیاه به سبب استفاده از پارچه رفلکتور می باشد، به طوری که همه پارچه های رفلکتور وارداتی که در ایران مورد استفاده قرار می گیرد عایق رطوبتی می باشند.

آنتی باکتریال بودن و ضد قارچ بودن

مزیت دیگر پارچه های رفلکتور، آنتی باکتریال بودن و ضد قارچ بودن این پوشش است. از آنجایی که در اتاق های رشد گیاه و گلخانه های گیاهی، نور و رطوبت و دما مطلوب وجود دارد شرایط بسیار مناسبی برای رشد و تکثیر قارچ ها و باکتری ها ایجاد می شود و این باکتری ها و قارچ ها در غالب مواقع بر روی جداره ها بیشتر دیده می شوند، لذا استفاده از پارچه های رفلکتور ضد قارچ و ضد باکتری به منظور پوشانیدن دیواره ها و سطوح اتاق رشد گیاه ،باعث ایجاد یک محیط کاملا استریل و ضد قارچ و باکتری به منظور تضمین سلامت گیاهان خواهد شد.

افزایش چشم گیری رشد رویشی گیاه و افزایش بهره‌وری کشت

در نهایت بزرگترین و مهم ترین مزیت پارچه های رفلکتور، افزایش میزان دسترسی گیاه به نور لامپ های رشد گیاه و به طبع آن افزایش میزان فتوسنتز و غذاسازی برگ وتسریع در رشد رویشی گیاه می باشد. استفاده از پارچه های رفلکتور در اتاق رشد گیاه باعث تولید گیاهانی سالم، شاداب با برگ های بسیار سرسبز خواهد شد و میزان نرخ بهروری تولید، به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد، بنابراین بسته به درصد بازگشت نور اتلافی توسط پارچه رفلکتور (این میزان می تواند بین 60 تا 98 درصد باشد)، استفاده از پارچه رفلکتور در اتاق رشد می تواند بین 30% تا 50% بر روی رشد گیاهان و نرخ تولید و بهروری کشت تاثیر گذارد.

برای خرید پارچه رفلکتور، هم اکنون می توانید از طریق سایت تهران گرولایت از قسمت /تجهیزات اتاق رشد / پارچه رفلکتور (مایلار)، مناسب ترین پارچه رفلکتور بر اساس ابعاد اتاق رشد گیاه و هزینه تخصیصی را برای اتاق رشد گیاه خود سفارش دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: