بذر سبزیجات

بذر سبزیجات

کاشتن سبزیجات در گلدانی در آپارتمان یا باغچه خانه می تواند یک فعالیت مفرح باشد که باعث می شود علاوه بر اینکه شما از به ثمر رسیدن تلاشتان لذت ببرید از خوردن سبزیجاتی کاملا سالم و ارگانیک نیز که با دستان خودتان پرورش داده اید مطمئن باشید.
کاشتن نوعی خاص از بذر سبزیجات در فصلی خاص در فضای باز امکانپذیر است اما در محیط آپارتمان یا با داشتن یک چادر رشد گیاه در ابعاد دلخواه میتوان در هر فصلی ، سبزیجات مورد علاقه خود را کاشت. فراهم کردن ابزار و شرایطی مناسب قبل از اینکه شروع به کاشت سبزیجات کنید لازم است.

ابزار لازم برای کاشت بذر سبزیجات

- خرید بذر سبزیجات

یکی از مهمترین شرایط یک کاشت موفقیت آمیز ، خرید بذر سبزیجات با کیفیت و فاقد هرگونه تخم علف هرز ،خاک ، سنگ ریزه ، و... است. ضمن تمیز بودن ، بذر انتخابی باید سالم ، یکدست ، بدون له شدگی و همچنین تازه باشد. اگر بذر کهنه باشد امکان جوانه زدن آن بسیار کم می شود. بنابراین توجه به تاریخ درج شده بر روی بسته بندی بذرها به شما این اطمینان را می دهد که از بذری تازه برای کاشت استفاده می کنید.

- خرید خاک مناسب

بذر سبزیجات مختلف را می توان هم در بستر کشت خاکی به عمل آورد و هم غیر خاکی. اما متداول ترین و آسانترین حالت کاشت بذر در بستر خاک است. خاکی که برای کاشت بذر سبزیجات چه در گلدان و چه در باغچه استفاده می شود نباید خیلی سنگین مانند خاک رس یا خیلی سبک مانند خاک شنی باشد. ترکیبی از خاک شنی و رسی به همراه خاک برگ یا هوموس ترکیبی مناسب برای کاشت است. ضمن اینکه داشتن تهویه و زهکشی مناسب نیز یکی از شرایط بستر کشت مساعد است.

- نور کافی

اگر از محیط باز حیاط و باغچه برای کاشت بذر سبزیجات استفاده می کنید بهتر آن است که قطعه ای از باغچه که نور بیشتری دریافت میکند را آماده کنید. اما اگر از گلدان در محیط آپارتمان استفاده می کنید گلدان را در محلی نورگیر قرار دهید درصورت نداشتن نور طبیعی می توانید از لامپ های مخصوص رشد گیاه استفاده کنید.

- سایر لوازم

دستکش ، آب پاش ، بیلچه و شن کش از دیگر ابزاری ست که به شما در کاشت راحت تر بذر سبزیجات کمک می کند.

چگونه بذر سبزیجات را بکاریم؟

پس از انتخاب بذر مرغوب و اصلاح شده ، ابتدا بذرها را از یک روز قبل از کاشت در آب ولرم بریزید و بین 8 ساعت تا سه روز بسته به نوع بذر (بزرگی و کوچکی ) مجاز خواهید بود آنها را در آب نگه دارید تا متورم و آماده شوند.
سپس خاک انتخابی را در گلدانی که زهکشی کافی داشته باشد به ارتفاع حداقل 15 سانتی متر الک کرده و بریزید . اگر بذر سبزیجات را در باغچه می کارید باید خاک را با شن کش شخم زده تا علف های هرز از بین بروند و خاک را به کمک بیلچه زیرو رو کرده کلوخ ها را نرم کرده و سپس سطح خاک را صاف کنید.
بذرهای خیس شده را از آب خارج کرده و به روی یک پارچه یا روزنامه منتقل کنید تا رطوبت آنها گرفته شود. و بعد از آن بذرها را بر روی بستر بپاشید. اگر به صورت ردیفی در باغچه کاشته شود آبیاری و کود دهی آن راحت تر خواهد بود.
بر روی تمام بذرهای کاشته شده به اندازه ی دوبرابر قطرشان خاک برگ الک شده ریخته شود. اگر بیشتر از اندازه خاک بریزید بذرها خفه شده و نمی توانند رشد کنند.
 پس از آن باغچه یا گلدان را به کمک آبپاش آبیاری کنید. اگر آبیاری با شدت انجام شود بذرها در خاک فرو رفته و رشد نمی کنند. بهتر است برای سهولت کار یک پارچه یا گونی بر روی گلدان یا باغچه پهن کرده و بعد آبیاری کنید . می توانید تا زمان جوانه زدن بذرها این کار را انجام دهید.
پس از جوانه زدن ، گلدان شما نیاز به نور کافی برای رشد سبزیجات دارد بنابراین در جایی با نورکافی قرار دهید و یا از لامپ های فلورسنت یا مخصوص رشد گیاه فول اسپکتروم استفاده کنید. پس از برگ دادن سبزیجات تا 8 برگ، می توانید برگ های تازه جوانه زده را بکنید تا ساقه های فرعی از پایین شروع به رشد کردن کنند تا محصولی پربار تر داشته باشید.

آفت زدایی از سبزیجات خانگی

برای آنکه حشرات و آفت ها به گلدان های شما آسیب نرسانند می توانید از ترکیب آب و الکل به صورت اسپری بر روی برگ سبزیجات خود استفاده کنید.

خرید انواع بذر سبزیجات

مجموعه تهران گرولایت با فراهم کردن مجموعه کاملی از انواع بذر سبزیجات مرغوب و باکیفیت به شما در داشتن یک تجربه لذت بخش یاری می رساند.همچنین  شما میتوانید پس از خرید بذر سبزیجات مورد علاقه خود، از مشاوره و کمک متخصصین این مجموعه به صورت رایگان استفاده کنید.

دسته‌بندی