توت فرنگی میوه ای خوشمزه و پرطرفدار است. در این مقاله قصد داریم نحوه کشت توت فرنگی به روش هیدروپونیک را به طور کامل توضیح دهیم. ویژگی های توت فرنگی باعث می شود که یکی از بهترین انتخاب ها برای کشت در گلخانه هیدروپونیک باشد.

گیاه توت فرنگی

توت فرنگی گیاهی علفی با ساقه های رونده است. بهترین ph برای این گیاه 5/5 تا 5/6 بوده و در شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب رشد مناسبی خواهد داشت. گیاه توت فرنگی به طور متوسط 3 تا 5 سال عمر می کند و منبع خوبی برای دریافت ویتامین ث، پتاسیم، آنتی اکسیدان و اسیدهای آلی است. از توت فرنگی می توان محصولات فراوانی نظیر مربا، مارمالاد، دسر و ژله تولید کرد.

 تجهیزات هیدروپونیک و ایروپونیک

برای خرید تجهیزات هیدروپونیک و ایروپونیک می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

کشت توت فرنگی به روش هیدروپونیک

برای کاشت توت فرنگی دو راه وجود دارد، یک کاشت بذر و دوم؛ کاشت نشاء. مدت زمان کاشت بذر تا مرحله برداشت محصول بسیار طولانی است به همین دلیل توصیه می شود از نشاء برای کشت استفاده شود. اگر تجربه ای در زمینه کشت هیدروپونیک ندارید بهتر است از شیوه غرقاب یا جزر و مد استفاده کنید. روش دیگری که می تواند برای کشت توت فرنگی با شیوه هیدروپونیک مورد استفاده قرار گیرد روش کشت عمودی است که موجب می شود که از تمام فضا به طور بهینه استفاده شود. برای کشت توت فرنگی به شیوه جزر و مد باید مراحل زیر انجام شود:
• در صورت استفاده از نشاء، ابتدا تمامی خاک روی ریشه ها را به خوبی بشویید و پاک کنید.
• نشاء را در گلدان کشت هیدروپونیک قرار دهید.
• بستری از آب درست کنید و محلول های مغذی را به طور کامل در آب حل کنید.
• گلدان ها را به وسیله نگدارنده به گونه ای روی بستر قرار دهید که ریشه های گیاه داخل بستر آب و مواد مغذی باشد.
• می توانید داخل گلدان ها از ورمیکولیت استفاده کنید.
نکته مهم بعدی در ارتباط با کشت توت فرنگی تنظیم دما است. هوای سرد یا خیلی گرم رشد توت فرنگی را متوقف خواهد کرد. دمای گلخانه هیدروپونیک برای کشت توت فرنگی را باید بین 18 تا 26 درجه سانتی گراد تنظیم کرد. همچنین گیاه توت فرنگی باید روزانه 8 تا 12 ساعت نور خورشید را دریافت کند، در صورتی که گلخانه شما میزان مناسبی از نور خورشید را دریافت نمی کند می توانید از لامپ های رشد گیاه استفاده کنید.
همانطور که گفته شد توت فرنگی دارای ساقه های رونده است، برای افزایش کیفیت محصول همواره این ساقه های رونده را هرس کنید و در صورتی که در انتهای ساقه مجددا گیاه رشد کرده می تواند آن را جدا کنید و از آن برای تکثیر مجدد استفاده کنید.
و در نهایت مهم ترین نکته ای که باید همواره به آن توجه داشت میزان ph آب و محلول مغذی است. بهترین ph برای توت فرنگی 8/5 تا 5/6 است. بهتر است برای کنترل دائم این عدد از یک پی اچ متر استفاده کرد. دقت کنید که محلول های مغذی مورد استفاده، علاوه بر نیتروژن، پتاسیم و فسفر حاوی باقی ریز مغذی ها نیز باشد.

برای خرید سیستم قلمه گیری ایروپونیک و کشت سبزیجات می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

مزایای کشت توت فرنگی به روش هیدروپونیک

1. اولین مزیتی که کشت توت فرنگی به روش هیدروپونیک دارد، کشت چهار فصل است، هوای سرد برای رشد توت فرنگی مناسب نیست در نتیجه در مناطق سردسیر و یا ماه های سرد سال امکان کشت باکیفیت این میوه وجود ندارد اما کشت در گلخانه هیدروپونیک محدودیتی در این زمینه ندارد زیرا کنترل هوا و دمای داخل گلخانه به وسیله گلخانه دار انجام می شود و می توان در تمام طول سال برداشت محصول انجام داد.
2. حمله آفات و شیوع بیماری های گیاهی می تواند باعث خراب شدن تمام محصول شود و از آنجا که کنترل و نظارت موثر بر شرایط در گلخانه بیشتر است در نتیجه گیاهان کمتر در معرض ابتلا به بیماری و آفات قرار می گیرند. در صورت وقوع چنین مشکلی، امکان درمان و از بین بردن منشا بیماری در گلخانه بیشتر است. به علاوه به علت حدف خاک، خطر رشد قارچ و پوسیدگی ریشه ها، توت فرنگی ها را تهدید نخواهد کرد.
3. کیفیت توت فرنگی هایی که به شیوه هیدروپونیک کشت می شوند بیشتر است. زیرا در این روش مواد مغذی به طور مستقیم در اختیار ریشه گیاه قرار می گیرد و همچنین گیاهان به طور یکسان از آب و محلول مغذی استفاده می کنند در نتیجه اغلب اندازه و کیفیت میوه ها کاملا یکدست است.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: