تجهیزات هیدروپونیک

تا چند سال پیش کاشت گیاهان بدون نیاز به خاک، با کمترین هزینه، کمترین نیروی کار و بدون نیاز به سموم دفع آفات، آرزوی کشاورزانی بود که در مناطقی با خاکغیر مستعد برای رشد گیاه زندگی می کردند و یا قصد داشتن به هر نحوی که شده در هزینه های کاشت گیاهان صرفه جویی کنند و در نهایت محصولاتی سالم و فاقد عناصر شیمیایی تحویل مصرف کنندگان دهند. با ظهور کشت هیدروپونیک، این ها دیگر آرزو نیستند بلکه اهدافی هستند که کشاورزان هوشمند و گلخانه داران دنبال می کنند. مزایای کشت هیدروپونیک به قدری زیاد است که اغلب کشاورزان به پیاده سازی این سیستم تمایل پیدا کرده اند. حتی افرادی که در منزل از گیاهان مراقبت می کنند و تمایل به کاشت سبزیجات با کمترین هزینه دارند نیز با تدابیری خاص می توانند کشت هیدروپونیک را در منزل پیاده سازی کنند. اما روش این کشت چگونه است؟ با ما همراه باشید تا متوجه شوید.

کشت هیدروپونیک چند نوع دارد؟
کشت هیدروپونیک نوعی کشت گلخانه ای است که متداول ترین روش های آن در زیر عنوان شده است:
روش آب کشت:
این روش که هزینه ی آن بسیار کم است قابل پیاده سازی در منزل می باشد. در این روش شما بایستی یک محفظه ترجیحا مکعبی شکل را آماده سازی کنید و درون محفظه را از آب پر نمایید. سپس مقدار مشخصی از محلول مغذی برای رشد گیاه را درون آب بریزید. شما باید سعی کنید تا ریشه ی گیاهان را درون این محلول ایجاد شده معلق نگه دارید و شرایط را برای رشد گیاه فراهم کنید. همانطور که می بینید در این روش خبری از خاکنیست. شما در روش آب کشت می توانید در مقدار 20 لیتر آب، حدود 5 الی 6 گیاه را نگهداری کنید.
⦁روش چند جریانی
این روشکشت هیدروپونیک نسبت به روش قبلی هزینه ی بیشتری دارد و طی نمودن مراحل آن کمی سخت تر می باشد. در این روش به جای استفاده از محفظه از یک سینی کشت استفاده می شود و رشد گیاه کاملا به قدرت جذب ریشه های آن بستگی دارد. در واقع اینکه ریشه ی گیاه تا چه میزان می تواند مواد مغذی را از سینی کشت جذب کند مهم است. از آنجایی کهسینی کشت دارای سطح گسترده ای می باشد و محلول داخل آن ممکن است سریعتر تبخیر شود باید از یک تایمر جهت کنترل سطح محلول موجود در سینیاستفاده شود. خوبی این روش این است که گیاهان زیادی را می توان همزمان پرورش داد.
روش جذر و مدی
این روش دارای هزینه ی کمی می باشد و تقریبا ترکیبی از دو روش قبلی است. در این روش کشت هیدروپونیک، از سینی کشت و محفظه به طور همزمان استفاده می شود. به این صورت که سینی کشت در بالای محفظه قرار داده می شود و با لوله ای به آن متصل می گردد. نیازی به تایمر نیست چرا که پمپ آب، محلول مغذی را از محفظه به سینی کشت هدایت می کند.


کشت هیدروپونیک چیست؟
اگر تسلطی هرچند کم به زبان لاتین داشته باشید متوجه خواهید شد که کشت هیدروپونیک در ارتباط با عنصر آب است؛ در واقع این کشت نمایانگر نوعی از کشت گیاهان است که در بستری از آب و محلول های مغذی صورت می گیرد. در کشت هیدروپونیک خبری از خاکگسترده نیست و این موضوع باعث شده تا این نوع کشت بتواند به یکی از محبوب ترین روش های کشت گلخانه ای در راستای کاهش هزینه ها تبدیل شود.
خیار، گوجه فرنگی، کاهو، فلفل، سبزیجات و توت فرنگی انواع گیاهان و میوه هایی هستند که به روش هیدروپونیک می توان آنها را کشت کرد. با این حال نمی توان نسخه ای کلی برای تمام گیاهان پیچید؛ به این معنا که پرورش یک گیاه خاص در یک اقلیم به واسطه کشت هیدروپونیک نیاز به امکان سنجی دارد.
کشت هیدروپونیک چگونه انجام می شود؟
در کشت هیدروپونیک، محلولی از آب و مواد معدنی به طور دورانی در یک بستر در چرخش بوده و ریشه ی گیاهان را تغذیه می نماید. بنابراین گلخانه داران دیگر بابت بیماری های گیاهان نگرانی نخواهند داشت چرا که اغلب آفات گیاهی از خاک آلوده سر بر می آورد.
چرخش دورانی محلول تغذیه کنند موجب می شود تا نیاز به آبیاری گیاهان کاهش پیدا کرده و در هزینه های گلخانه به میزان زیادی صرفه جویی شود. این موضوع برای شهرهای روبرو با بحران کم آبی بسیار کاربردی است. در واقع دو عنصر آب و هوا می تواند برای رشد گیاه کافی باشد.

مزایای کشت هیدروپونیک چیست؟
⦁صرفه جویی در مصرف آب؛ بالاخص در شهرهایی که با بحران کم آبی روبرو می باشند.
⦁از بین بردن آفات، قارچ ها و علف های هرزی که در خاک های آلوده رشد می کنند.
⦁عدم نیاز به آفت کش و سموم شیمیایی که نه تنها موجب آلوده شدن محصولات و خاکمی شوند بلکه هزینه های جانبی زیادی روی دست گلخانه داران می گذارند.
⦁نیاز به حجم بالایی از خاکبرای کشت وجود ندارد، حتی در مواردی میتوان بدون نیاز به خاک، کشت هیدروپونیک را صورت داد.
⦁به بار آوردن محصولات کشاورزی در مناطقی که امکان رشد و پرورش گیاهان به صورت طبیعی وجود ندارد.
نتیجه گیری
با بررسی اجمالی کشت هیدروپونیک ممکن است تصور کنید که راه پیاده سازی این نوع کشت بسیار ساده می باشد و کاری ندارد در حالی که کشت هیدروپونیک هم مانند سایر کشت های گلخانه ای نیاز به تخصص، مهارت و دانش در حوزه ی پرورش گیاهان دارد. بنابراین بایستی از نیروی کار ماهر در این راستا کمک بگیرید. مجموعه تهران گرولایت با دارا بودن تیم متخصص و حرفه ای در ارائه ی انواع تجهیزات گلخانه ای، آماده ی خدمات رسانی به شما در زمینه ی مشاوره و فروش تجهیزات لازم برای کشت هیدروپونیک می باشد.

کشت هیدروپونیک دارای روش های مختلفی می باشد که در این مقاله به سه مورد از پرکاربردترین ها اشاره شد. در روش آبکشت تعداد کمی از گیاهان، در روش جذر و مدی تعداد متوسط و در روش چندجریانی تعداد زیادی از گیاهان را می توان پرورش داد. هزینه ی اجرای این سیستم ها نیز به ترتیب از آبکشت به جذر و مدی و چندجریانی زیاد می شود. چنانچه تمایل به کشت هیدروپونیک دارید و نیازمند به خرید تجهیزات و دریافت مشاوره در این زمینه هستید، مجموعه تهران گرولایت می تواند بهترین خدمات را به شما ارائه دهد.

دسته‌بندی