بذر میوه های استوایی


میوه های استوایی با ظاهر و طعم متفاوت سرشار از انواع ویتامین ها و مواد معدنی هستند. امروزه با توجه به امکانات زیادی که وجود دارد و میتوان شرایط اقلیم های مختلف را شبیه سازی کرد کاشت بذر میوه های استوایی کار دشواری نیست. وجود چادرهای رشد گیاه آماده در ابعاد مختلف و حتی شرایط اقلیمی ایران در بیشتر مناطق مرکزی و جنوبی، امکان کاشت میوه های استوایی را فراهم میکند. این میوه ها را میتوان هم در محیط باز باغ و باغچه و هم در گلدان و فضای آپارتمان کاشت. در اینجا به صورت کلی با نحوه کاشت و شرایط لازم برای کاشت بذر میوه های استوایی آشنا می شوید.

مقدمات کاشت بذر میوه های استوایی

خرید بذر میوه های استوایی: انتخاب بذری با پتانسیلِ بالای رشد، بدون تخم علف هرز، بدون شکستگی و له شدگی درصد خطای رشد را کاهش می دهد. برند معتبر وانیا تولید کننده انواع بذر صیفی جات، سبزیجات و میوه ها، با کیفیت و قوه نامیه بالا است که شما می توانید با خرید بذر میوه های استوایی ارائه شده از این برند معتبر در سایت تهران گرولایت تجربه ای موفق از کاشت بذر میوه های استوایی داشته باشید.
محیط مناسب: میوه های استوایی همانگونه که از نامشان پیداست در مناطق گرمسیری و مرطوب نزدیک به خط استوا رشد می کنند. قرار داشتن در اقلیم های گرمِ مرکزی ، جنوب و جنوب شرقی ایران شرایط ایده آلی برای پرورش این نوع از بذرها می باشد. با این حال در صورتی که قصد دارید در محیط آپارتمان و درون گلدان اقدام به کاشت بذر انواع میوه استوایی نمایید، پنجره ای را انتخاب کنید که بیشترین نور خورشید را در ساعات روز دریافت می کند، و در صورت خشک بودن هوا می توانید به طرق مختلف سطح رطوبت مورد نیاز گیاه خود را تامین کنید. یکی از روش های تامین رطوبت محیط استفاده از دستگاه های رطوبت ساز خانگی است که در حجم های مختلف توسط سایت تهران گرولایت ارائه شده است.
خاک مناسب: خاک حاصلخیزی که توانایی نگه داشتن رطوبت را در خود داشته باشد برای کاشت بذر میوه های استوایی مناسب است. ترکیب خاک باغچه یا خاک شنی و لومی به همراه ماسه و غنی و متخلخل شده با کمپوست ترکیبی مناسب است ضمن آنکه توجه به زهکشی انتهای گلدان مانع از تجمع آب آبیاری در انتهای گلدان و پوسیدگی و قارچی شدن ریشه ها خواهد شد.
کود دهی: کود دهی و مغذی کردن خاک را هم قبل از کشت بذر و هم پس از جوانه زنی و رشد نهال بسته به دوره ای که گیاه در آن قرار دارد ادامه دهید. بیشترین نیاز این بذرها به ترکیب متعادل عناصر ماکرو یا NPK  است.
آبیاری: بسته به نوع بذرِ میوه استوایی آبیاری را انجام دهید. اما رطوبت خاک را همواره تا زمان جوانه زنی بذرها حفظ کنید و هرگز آن را غرق آب نکنید ، ضمن آنکه وجود زهکش مناسب باعث خروج آب اضافه خواهد شد.

چگونه بذر میوه های استوایی بکاریم ؟

ابتدا بذر میوه استوایی مورد نظر را به مدت 24 ساعت در آب ولرم خیس کنید. با ایجاد سوراخ در ته گلدان و قرار دادن پوکه یا سنگ ریزه زه کش مناسب ایجاد کنید. گلدان را از خاک حاصلخیز و غنی شده پر کنید. و حفره هایی به عمق یک و نیم سانتی متر در خاک ایجاد کنید. درون حفره ها را بذر بکارید و بر روی آن کمی خاک مخلوط با کمپوست بریزید. و در انتها آن را آبیاری کنید. گلدان خود را در معرض نور خورشید قرار دهید تا کاملا نور دریافت کند. برای رشد سریعتر جوانه ها می توانید اقدام به ایجاد پوشش نایلونی بر روی بذرها کنید و با ایجاد چند سوراخ برای تنفس بهتر به جوانه زنی سریعتر بذر کمک کنید.
حتما چندین بذر از یک نوع میوه را درون گلدان بکارید تا در صورت رشد ضعیف برخی جوانه ها، گزینه ای برای انتخاب جوانه قویتر داشته باشید. باید از تغییرات دمایی زیاد و یا سرمازدگی جوانه ها جلوگیری کنید و هوایی گرم و مرطوب را برای نهال استوایی خود فراهم کنید.  
پس از رشد متناسب گیاه میتوانید آن را به باغچه منتقل کنید.  

قیمت و خرید بذر میوه های استوایی

برای خرید بذر میوه های استوایی شما عزیزان می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

دسته‌بندی