گیاهان و درختان برای رشد، علاوه بر نور خورشید و آب به برخی عناصر شیمیایی نیازمندند. این عناصر به طور طبیعی در خاک وجود ندارند و کشاورز باید با تهیه محصولات مختلف نیاز گیاه را برطرف کند. تمامی موادی که دارای این عناصر بوده و توسط زارع به خاک اضافه می شود، اعم از مواد معدنی، آلی و بیولوژیک که میزان حاصلخیزی خاک را افزایش می دهند، کود نامیده می شود.

کود چیست؟

همانطور که گفته شد هرگونه مواد طبیعی و غیرطبیعی که توسط کشاورز به خاک اضافه می شود تا میزان حاصلخیزی خاک را بالا برده و عناصر شیمیایی مورد نیاز گیاه را تامین کند، کود نامیده می شود. کود دهی یکی از مهم ترین مراحل کشت گیاه است. به علاوه برای برداشت میوه های باکیفیت و درشت باید مراحل مختلف کود دهی به درختان صحیح انجام شود.

عناصر مورد نیاز گیاهان

برخی عناصر باعث فعالیت های آنزیمی و رشد مولکولی گیاهان می شوند، این مواد به طور طبیعی در خاک وجود ندارند یا میزانشان کم است، این عناصر که وجودشان برای رشد گیاه ضروری است را می توان به دو گروه تقسیم کرد؛
درشت مغذی ها: نیاز اصلی گیاهان برای رشد به عناصر این دسته می باشد. کربن، اکسیژن، گوگرد، فسفر، نیتروژن، پتاسیم، منیزیم، هیدروژن و کلسیم درشت مغذی هایی هستند که گیاه همواره به آنها نیازمند است.
ریز مغذی ها: ریزمغذی ها نسبت به درشت مغذی ها در مقادیر کمتری مورد نیاز گیاهان هستند، اما با این حال وجود همین مقادیر کم برای گیاه ضروری است. روی، نیکل، آهن، منگنز، بور، مس، مولیبدنیوم و کلر ریزمغذی هایی هستند که وجودشان به میزان کم برای گیاه حیاتی است.

کود و خاک

برای خرید کود و خاک می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

انواع کود

کودها انواع مختلفی دارند و زارع باید توجه به نیاز و نوع گیاه، مناسب ترین نوع را انتخاب کند، اما در یک دسته بندی کلی می توان کود را به سه گروه تقسیم کرد؛
کودهای شیمیایی: در واقع این دسته کودهایی هستند که دارای عناصر شیمیایی اعم از ریز مغذی ها و درشت مغذی ها بوده و به طور طبیعی و خود به خود ایجاد نمیشوند. به کود شیمیایی که تمامی عناصر گفته شده را با نسبت های صحیح دارا باشد، کود کامل گفته می شود. از آنجا که ترکیبات این کودها و درصد عناصر آن متفاوت است، نحوه زمان و کود دهی باید به دقت تعیین شود. بنابراین کشاورز باید با شناخت کامل اقدام به تهیه نوع مناسب کند.
کودهای آلی یا اورگانیک: این دسته از کودها به شکل طبیعی در محیط زیست و طبیعت تشکیل می شوند و مزیت آنها علاوه بر در دسترس بودن، هزینه پایین جهت تامین آنهاست. این کودها از منابع طبیعی مانند ذغال سنگ، جلبک دریایی و باقی مانده اندام پوسیده گیاهان مانند برگ و ساقه تهیه می شوند. کودهای ارگانیک آسیبی به محیط زیست وارد نمی کنند.
کودهای بیولوژیک: استفاده از کودهای بیولوژیک که با نام کود زیستی هم شناخته می شوند، چند سالی است که بین کشاورزان رایج شده است و محصولی جدید است. این کودها شامل میکرواورگانیسم های زنده می باشند، که قادرند مواد غذایی موجود در خاک را طی فرایندی زیستی تبدیل به مواد مورد نیاز گیاه کنند. همچنین کود زیستی می تواند به افزایش جذب مواد غذایی توسط ریشه گیاه کمک کند.

نکته مهم هنگام خرید کود شیمیایی

سه عنصر ضروری که باید در اختیار گیاه گذاشته شوند، نیتروژن (ازت)، فسفر و پتاسیم است. در صورتی که این سه عنصر در کود موجود باشند، به آن کود، کود کامل گفته می شود. البته با توجه به نوع گیاه و کشت درصد میزان هرکدام از این عناصر می تواند متفاوت باشد. روی بسته بندی کودهای کامل عبارت NPK دیده می شود که حروف اختصاری این سه عنصر است، و میزان هر عنصر به شکل عدد در ادامه عبارت آمده است، مانند NPK 11-7-4. بنابراین هنگام خرید باید به این عبارت و مقدار نوشته شده توجه شود تا بتوان مناسب ترین گزینه را انتخاب کرد.

نتیجه گیری

یکی از مهم ترین مراحل کشت گیاه کود دهی می باشد. در صورتی که قصد دارید گیاهانتان رشد مناسبی داشته باشند و گل دهی و میوه دهی در آنها با بهترین کیفیت انجام شود، باید حتما از کود به عنوان یک بهبود دهنده عملکرد گیاه استفاده کنید. به علاوه کود می تواند میزان حاصلخیزی و بهره وری خاک را برای کشت های بعدی نیز بالا ببرد. فروشگاه تهران گرولایت به عنوان یکی از معتبرترین مراکز برای خرید کود به همراه مشاوره و پشتیبانی آنلاین آماده کمک به شما مشتریان عزیز می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: