مقدمه

دوستداران گیاه و صاحبان گلخانه ها تمایل دارند تا بیشترین میزان از رشد و گلدهی را برای گیاهان خود به ارمغان بیاورند اما این کار بدون برنامه ریزی امکان پذیر نیست. شناخت میزان نیازهای گیاه به نور، آب، حرارت و کود می تواند موجب پا گرفتن هرچه بیشتر گیاهان شود. صحبت از نور شد؛ باید گفت که نور تاثیرگذارترین فاکتور در رشد گیاه است. بهترین طیف برای رشد گیاه طیفی ست از نور قرمز تا آبی که طول موج خاصی را در بر می گیرد. از این رو استفاده از لامپ رشد گیاه بنفش رنگ بسیار متداول می باشد چرا که در بر دارنده بهترین طیف برای رشد گیاه است. در ادامه طول موج هر طیف و تاثیر آن بر رشد گیاه را خواهیم گفت.

معرفی بهترین طیف برای رشد گیاه

گیاهان به دنبال نور هستند اما نه هر طیف نوری، استفاده از طیف های بی استفاده برای گیاه نه تنها منجر به نابودی گیاه بلکه منجر به افزایش هزینه های برق مصرفی گلخانه خواهد شد چرا که گیاهان هر طیف نوری را نمی توانند جذب نمایند و فتوسنتز کنند.
نور خورشید منبعی کامل از طیف های متنوع نور می باشد اما تمام این طیف ها مورد نیاز گیاهان نیست. بهترین طیف برای رشد گیاه طیف 380 تا 840 نانومتر می باشد. طیف رنگی نور های آبی تا قرمز در این محدوده قرار دارد و ترکیب این دو می تواند در رشد گیاه معجزه آسا ظاهر شود.

لامپ رشد گیاه

برای خرید لامپ رشد گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

تاثیر طیف نوری آبی در رشد گیاه

طیف نوری آبی در محدوده 400 تا 500 نانومتر قرار دارد و به شدت بر روی تشکیل اندام های گیاه موثر می باشد. در واقع نور آبی برای رشد شاخ و برگ و رویش ساقه ها بسیار عالی ست. استفاده از لامپ رشد گیاه با طیف آبی در پرورش سبزیجات و گیاهانی که ساقه و برگ آن ها مورد استفاده قرار می گیرند بسیار مفید و کاربردی می باشد.
تاثیر نور سبز و زرد بر گیاه
این طیف نوری دارای طول موجب 500 تا 600 نانومتر است و به واقع تاثیری بر رشد گیاه ندارد اما لامپ رشد گیاه فول اسپکتروم این طیف نوری را در بر می گیرد.

تاثیر طیف نوری قرمز در رشد گیاه

طیف نوری قرمز شامل طول موجی بین 600 تا 700 نانومتر است که برای گلدهی و شکوفایی گیاهان بسیار مفید فایده می باشد و توسط کلروفیل گیاه جذب می شود. در واقع اگر هدف اصلی شما از پرورش گیاه شکوفایی هرچه بیشتر آن و میوه دهی است، بهتر است از لامپ رشد گیاه با طیف قرمز بیشتری استفاده کنید.

طیف نوری قرمز دور

این نور، طیف 700 تا 750 را شامل می شود که در فتوسنتز تاثیری ندارد اما وجود آن موجب تسریع غنچه زنی، جوانه زنی و رنگ گرفتن میوه ها خواهد شد.

پروژکتور رشد گیاه Mars Hydro مدل TS1000

برای خرید پروژکتور رشد گیاه Mars Hydro مدل TS1000 می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

تاثیر امواج مادون قرمز در لامپ رشد گیاه

این طیف با طول موج 750 تا 800 نانومتر در رشد گیاه هیچ تاثیری ندارد اما لحاظ شدن آن در لامپ رشد گیاه به منظور کاهش بار حرارتی گلخانه و تعدیل دما می باشد.

طول موج ماورا بنفش و تاثیر آن بر شد گیاه

این طیف در محدوده کمتر از 400 نانومتر قرار دارد و در لامپ رشد گیاه لحاظ نمی شود چرا که باعث کوتاه شدن قد گیاه و کلفت شدن برگ و ساقه خواهد شد.

نتیجه گیری

همانطور که در بالا گفته شد، بهترین طیف برای رشد گیاه، طیفی در بازه 380 تا 840 می باشد که البته لامپ های رشد گیاه هر کدام به تفکیک و با توجه به نیاز گیاه، بازه های مختلفی را در بر می گیرند. این در حالی است که نور خورشید تمامی بازه ها را در بر دارد و می تواند برای بسیاری از گیاهان آسیب رسان باشد.
مجموعه تهران گرو لایت با ارائه لامپ های ال ای دی با بهترین طیف برای رشد گیاه، می تواند حفاظت کاملی را برای گیاهان شما ایجاد نماید تا از گزند آسیب های نور خورشید در امان بمانند.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: