مقدمه

با شنیدن چند مورد از کاربردهای اتاق رشد گیاه ممکن است تصور کنید این اتاقک یا محیط کشت میتواند تنها به واسطه دارا بودن برخی تجهیزات همچون لامپ رشد گیاه، رفلکتور، رطوبت سنج و فیلتر کربن برای شما معجزه کند. اما چنین نیست. واقعیت این است که این تجهیزات برای اتاق رشد گیاه ضروری هستند اما آنچه که بیش از هر چیز ضرورت دارد نحوه صحیح کنترل اتاق رشد گیاه است که در دستان شماست و نیاز به هوش، مهارت و تخصص انسانی دارد. اندازه و چیدمان گلدان ها، تعیین نوع خاک و کود، تعیین سطح اسیدیته خاک، میزان آب دهی به هر گیاه، میزان و شدت نوردهی، رطوبت، دما، فشار و حرارت؛ همه و همه بایستی به طور دقیق در اتاق رشد گیاه مورد نظارت و کنترل شما باشد.

کنترلر اتاق رشد گیاه

برای خرید کنترلر اتاق رشد گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

نحوه صحیح کنترل اتاق رشد گیاه چگونه است؟

فاکتورهای مهم و موثری وجود دارد که بایستی توسط شما در اتاق رشد گیاه مورد نظارت و کنترل قرار گیرد، این فاکتورها می توانند هم فیزیکی و هم شیمیایی باشند.
نکته ی مهم در مورد نحوه صحیح کنترل اتاق رشد گیاه، استفاده از یک تجهیز به نام کنترلر می باشد که می توان طبق برنامه ای خاص آن را تنظیم نمود و نیازهای گیاه را بدون کوچکترین خطای انسانی برآورده کرد.
در ادامه به تعدادی از مهمترین فاکتورهای رشد گیاه که بایستی کنترل شوند اشاره شده است:
⦁ کنترل سطح رطوبت: شما می توانید درصد رطوبت مورد نیاز را در شبانه روز با یک کنترلر رطوبت تنظیم کنید. این کنترلرها قابلیت کار با رطوبت ساز ها، رطوبت گیرها و فن های ورودی و خروجی را دارا هستند.
⦁ کنترل میزان آب دهی: شما می توانید یک برنامه آبیاری سفارشی توسط کنترلر آبدهی ایجاد کنید. این ابزار، ابزار مناسبی برای تعیین زمان و میزان آب رسانی به گیاهان در زمان های خاص است.
⦁ کنترل میزان نور: گیاهان به کمیت و کیفیت مشخصی از نور در طول روز احتیاج دارند. روشن و خاموش کردن تمامی لامپها و تغییر شدت نور آن ها توسط نیروی انسانی امری بسیار وقت گیر و پر از خطا می باشد. کنترلر نور می تواند این کار را به طور خودکار برای شما انجام دهد.
⦁ کنترل مواد مغذی: یکی از مهمترین موارد که در نحوه صحیح کنترل اتاق رشد گیاه گنجانده می شود، کنترل دوز مواد معدنی و مواد مغذی است که به گیاه داده می شود. برای این مورد نیز می توانید از تجهیزات کنترلی استفاده کنید.
⦁ کنترل اسیدیته خاک: اندازه گیری، تنظیم و نظارت بر سطح پی اچ خاک در رشد و ثمردهی آن بسیار موثر است. این فاکتور همواره در حال تغییر است بنابراین بایستی به طور مداوم مورد نظارت و کنترل قرار گیرد.
⦁ کنترل دما: نحوه صحیح کنترل اتاق رشد گیاه وابسته به این است که زمان های مشخصی برای سرمایش و گرمایش گلخانه در نظر گرفته شود. از آنجایی که در این مورد نیز خطای انسانی زیادی می تواند وجود داشته باشد بهتر است از کنترلر دما استفاده شود.
⦁ کنترل تهویه: استفاده از فن، تهویه مطبوع و فیلتر کربن در گلخانه این امکان را به شما می دهد تا فاکتور تهویه را کنترل نمایید.

کنترلر دما و رطوبت مدل THC 2

برای خرید کنترلر دما و رطوبت مدل THC 2 می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

نتیجه گیری

نحوه صحیح کنترل اتاق رشد گیاه در واقع شیوه هایی از کنترل را در بر میگیرد که کمترین خطای انسانی در آن وجود داشته باشد بنابراین استفاده از تجهیزات کنترلی اتاق رشد گیاه یکی از گزینه های مطلوب برای این فرآیند است.
مجموعه تهران گرولایت با فراهم آوری و عرضه انواع کنترلرهای اتاق کشت، این امکان را به شما داده تا درصد خطای انسانی در فرآیند رشد گیاهان را به صفر رسانیده و بخش اعظمی از کنترل اتاق رشد گیاه را اتوماتیک نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: