کوکوپیت چیست؟

کوکوپیت نوعی بستر قهوه ای رنگ برای کشت گیاه است. میوه نارگیل روی پوسته سخت خود دارای الیاف است، با دستگاه های مخصوص این الیاف را خرد و فشرده می کنند تا کوکوپیت تولید شود. اصلی ترین کشورهای تولید کننده کوکوپیت هند و سریلانکا هستند که به سبب شرایط آب و هوایی دارای درخت های نارگیل فراوانی هستند. کوکوپیت های تولید شده توسط کشور سریلانکا نسبت به تولیدات هندی از کیفیت مناسب تری برخوردارند. البته تولید کوکوپیت بدون نیاز به دستگاههای کارخانه ای نیز امکان پذیر است که البته بسیار زمان برتر از روش صنعتی است. برای این کار باید پوست نارگیل را برای شش ماه یا بیشتر در آب خیساند تا تجزیه شود و سپس الیاف های نارگیل توسط شانه هایی مخصوص از پوسته جدا می شود.

نحوه استفاده از کوکوپیت

کوکوپیت به صورت قالب های فشرده به فروش می رسد، برای استفاده از آنها کافی است پس از خرید آن را در آب قرار دهید. کوکوپیت آب فراوانی را  به خود جذب می کند و تقریبا هر یک کیلو می تواند در حدود 15 لیتر کوکوپیت مرطوب تولید کند. کوکوپیت نمی تواند به تنهایی به عنوان بستر کشت استفاده شود زیرا از نظر مواد مغذی بستری فقیر است و بهتر است با مواد دیگر مخلوط گردد. پرلیت، خاک اره و پیت ماس از جمله گزینه هایی هستند که می توانند با کوکوپیت مخلوط شوند.

خاک و بستر کشت

برای خرید خاک و بستر کشت می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

انواع کوکوپیت

کوکوپیت به سه شکل برای فروش ارائه می شود که هرکدام ویژگی های مخصوص به خود را دارند:
کوکوپیت: این فرآورده شبیه پیت ماس بوده اما به رنگ قهوه ای تیره است. میزان تراکم کوکوپیت بالاست و آب زیادی را در خود نگه می دارد به همین دلیل نمی شود به تنهایی از آن به عنوان بستر کشت استفاده کرد.
الیاف: رشته های نخ مانند الیاف نارگیل موجب افزایش نفوذ اکسیژن به ریشه گیاه می شوند اما برای استفاده مجدد مناسب نیستند زیرا علاوه بر تجزیه سریع، نمی توانند جذب بالایی داشته باشند. الیافها با نام فیبر نارگیل نیز شناخته می شوند.
چیپس: چیپس ها تکه های کوچک الیاف نارگیل هستند که عملکرد بهتری نسبت به الیاف و پیت دارند. کوکو چیپس علاوه بر ظرفیت مناسب در نگهداری آب، نفوذپذیری خوبی برای اکسیژن و هوا دارند.

البته تقسیم بندی دیگری نیز برای کوکوپیت وجود دارد که براساس درصد اجزای مخلوط در آن است که دارای سه دسته است:
بافت فاین: دارای 85 درصد پیت و 15 درصد الیاف به طول حداکثر4 سانتی متر.
بافت مدیوم: دارای 80 تا 85 درصد پیت و 15 تا 20 درصد الیاف به طول حداکثر 15 سانتی متر.
کوکو چیپس: دارای 30 درصد پیت، 30 تا 60 درصد چیپس و مابقی الیاف با اندازه های متفاوت.

مزایای استفاده از کوکوپیت

کوکوپیت یک بستر کشت آلی برای گیاهان است و فواید استفاده از آن عبارتند از:
1. صرفه جویی در مصرف آب: بافت کوکوپیت به گونه ایست که توانایی جذب و نگهداری آب بالایی دارد از همین رو میزان نیاز گیاه به آبیاری کمتر خواهد شد.
2. زهکشی مناسب: الیافهای نارگیل که ماده تشکیل دهنده کوکوپیت هستند از تخلخل و تهویه هوایی خوبی برخوردار هستند و می توانند از فشردگی و سفت شدن خاک جلوگیری کنند.
3. حفظ محیط زیست: کوکوپیت ماده ای طبیعی است بنابراین آسیبی به محیط زیست نخواهد رساند و تجزیه شده و به خاک برمیگردد. البته کوکوپیت خاکی با مقاومت بالاست و تجزیه شدن آن بعد از ده سال آغاز می شود.
4. کاهش احتمال ابتلا به آفات و بیماری ها: خاک منشا بسیاری از بیماریها، قارچها و آفات است و از آنجا که میوه نارگیل در ارتفاع بالا رشد می کند و با خاک تماس ندارد، فاقد بسیاری از بیماری ها، آفات و بذرهای علف هرز است.
5. افزایش کیفیت محصول: استفاده از کوکوپیت در کشت با زهکشی خشک می تواند به افزایش میزان محصولات و بهبود کیفیت آنها کمک کند. کوکوپیت باعث سهولت دسترسی ریشه گیاهان به آب و مواد مغذی می شود.
6. امکان کشت مجدد: همانطور که پیشتر گفته شد کوکوپیت خاکی مقاوم است بنابراین پس از یک بار کشت با ضدعفونی و آماده کردن آن می توان دوباره فرایند کشت گیاه را در آن انجام داد.
7. بهبود ریشه دهی: الیاف نارگیل جذب آب بالا، زهکشی و هوادهی مناسبی دارد در نتیجه ریشه فضای مناسبی برای رشد خواهد داشت. به علاوه مدت زمان جوانه زنی در این بستر کوتاهتر است و قلمه ها نیز سرعت رشد خوبی خواهند داشت.
8. Ph مناسب: محدوده پی اچ کوکوپیت خنثی و کمی متمایل به اسیدی است( 5/5 تا 5/6). اکثر گیاهان به پی اچی در همین محدوده نیاز دارند. البته ممکن است با گذشت زمان این عدد تغییر کند که می توان با استفاده از کودهای ارگانیک دوبارهph  را تنظیم کرد.

خاک میکس کوکوپیت و پیت ماس

برای خرید خاک میکس کوکوپیت و پیت ماس می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

معایب کشت گیاه در کوکوپیت 

1. قیمت بالا: کوکوپیت ماده ای وارداتی است و به همین دلیل نسبت به بقیه بسترهای کشت قیمت بالاتری دارد. بنابراین تهیه آن می تواند کشاورز و گلخانه دار را متحمل هزینه های گزافی کند.
2. احتمال نمکی بودن: گفته شد که برای تولید کوکوپیت باید ابتدا پوستهای نارگیل ابتدا خیسانده شوند. در صورتی که این پوست ها در آب نمک خیس خورده باشند اطمینان حاصل کنید که یا توسط تولیده کننده با آب تازه شسته شده باشند و یا خودتان آنها را بشویید.
3. ضدعفونی کردن کوکوپیت با مواد شیمیایی: پس از خشک نمودن الیاف های نارگیل برای ضدعفونی کردن و جلوگیری از شیوع هرگونه آلودگی و آفت با مواد شیمیایی پاکسازی می شوند. ممکن است باقی مانده مواد شیمیایی بر گیاه و محصول تاثیر منفی بگذارد.
4. حبس شدن آهن، کلسیم و منیزیم: تبادل یونی در کوکوپیت بالاست و می تواند مواد مغذی مورد نیازش را جذب یا خارج کند. در طی انجام این فرایند ممکن است عناصر کلسیم، منیزیم و آهن محبوس شوند. در صورت استفاده از کوکوپیت به عنوان بستر دقت کنید که میزان کافی از این سه عنصر به گیاه برسد.
5. کمبود مواد مغذی: با وجود آنکه کوکوپیت توانایی بالایی در جذب و نگهداری مواد غذایی دارد اما به خودی خود خاکی فقیر است و میزان مواد مغذی داخل آنها بسیار کم است. در نتیجه در صورت انتخاب این خاک به عنوان بستر باید حتما از محلولها و کودهای مغذی برای غنی سازی خاک استفاده شود.

آبیاری بسترهای کشت کوکوپیت

ظرفیت جذب و نگهداری آب در کوکوپیت بسیار بالاست و پس از آبیاری دیگر امکان جذب اکسیژن را نخواهد داشت بنابراین بسیاری از کشاورزان ترجیح می دهند بستر کوکوپیت را به شکل دستی آبیاری کنند و گلخانه داران نیز برای این بستر از سیستم آبیاری قطره ای استفاده می کنند.

مواد مورد نیاز رشد برای بستر کوکوپیت

پیشتر گفته شد که کوکوپیت با وجود مزایای فراوانش بستری فقیر برای رشد گیاهان است و به دلیل تبادلات یونی ممکن است موجب حبس کلیسم، آهن و مینزیم شود. به همین دلیل بستر کشت کوکوپیت نیاز به رسیدگی و تغذیه روزانه دارد. کلسیم و منیزیم از عناصر مورد نیاز است اما مهم ترین نیاز بسترهای کوکوپیت آهن است. حتما کودهای مخصوص بستر کوکوپیت را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید. فروشگاه تهران گرولایت یکی از معتبرترین مراکز فروش کود است و می توانید کودهای مورد نیاز خود را از سایت این فروشگاه تهیه کنید. مورد دیگری که در تهیه کود برای کوکوپیت باید به آن توجه کرد ph کود است. ph بستر کشت همواره باید در محدوده ای باشد که مورد نیاز گیاهان در حال کشت است.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: