خاک ها انواع مختلفی دارند و برای انتخاب مناسب ترین خاک برای گلدان ابتدا باید با ویژگی های این خاک ها آشنا شد. در ادامه قصد داریم شما را با راهنمای خرید خاک گلدان آشنا کنیم.

خاک چیست؟

پیش از معرفی انواع خاک بد نیست ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که خاک چیست؟ خاک ترکیبی از مواد آلی و معدنی و میکروارگانیسم هاست که در اثر هوازدگی، تخریب سنگها و یا حفاری بوجود آمده است. مهم ترین ویژگی ها برای خاک های گلدان توانایی جذب و نگهداری آب و زهکشی خوب است.

خاک و بستر کشت

برای خرید خاک و بستر کشت می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

انتخاب خاک مناسب برای گلدان

برای انتخاب خاک مناسب برای گلدان باید موارد متعددی را مدنظر قرار داد. مهم ترین و اولین نکته نوع گیاهی است که قصد پرورش آن را دارید. بسته به نیاز گیاه به مواد مغذی و شرایط آبیاری گزینه های مختلفی برای انتخاب خاک گلدان وجود دارد. بهترین خاک ها برای گلدان خاک هایی هستند که علاوه بر توانایی مناسب در ذخیره آب، از زهکشی مناسبی نیز برخوردار باشند. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که معمولا استفاده از یک نوع خاک برای گلدان انتخاب مناسبی به نظر نمی رسد، بهترین کار این است که ترکیبی از خاک های آلی و معدنی را به همراه کمپوست و مکمل های مغذی مانند کوکوپیت تهیه کرد. برای انتخاب بهترین ترکیب برای گلدان های خود می توانید با متخصصین سایت تهران گرولایت مشورت نمایید.

انواع خاک گلدان

خاک ها براساس بافت و اندازه ذراتشان تقسیم بندی می شوند. خاک هایی که در ادامه معرفی می شوند از رایج ترین و بهترین انتخاب ها برای خاک گلدان هستند.
خاک شنی: خاک شنی به تنهایی خاک فقیری بوده و برای پرورش گیاه مناسب نیست اما از آنجا که به زهکشی و هوارسانی به ریشه کمک می کند می توان آن را با خاک گلدان مخلوط کرد. برای قابل کشت کردن خاک های شنی می توان مقداری خاک رس به آنها اضافه کرد.
خاک سیلتی: بافت این خاک ها نرم تر و لطیف تر از خاک شنی است و ظرفیت بالاتری در نگهداری آب دارد. کاربرد اصلی خاک سیلتی برای گیاهان آپارتمانی بوده و با توجه به میزان ناخالصی های موجود در آن با نام خاک سیلتی شنی یا خاک سیلتی رسی نیز شناخته می شود.
خاک رس: خاک رس بافتی ریز و فشرده دارد، به همین دلیل با وجود آنکه از توانایی ذخیره آب مناسبی برخوردار است اما زهکشی آن ضعیف بوده و ریشه گیاه نمی تواند به راحتی به اکسیژن دسترسی داشته باشد. در صورتی که قصد استفاده از این خاک را برای گلدان داشته باشید می توان با اضافه کردن خاک شنی، زهکشی آن را بهبود بخشید.
ورمی کمپوست: ورمی کمپوست در واقع یک اصلاح کننده برای خاک است و با نام کمپوست کرمی نیز شناخته می شود. برای افزایش حاصلخیزی خاک و ظرفیت ذخیره آب می توان ورمی کمپوست را به خاک اضافه کرد. آهن، روی، منگنز و مس از جمله عناصری هستند که در ورمی کمپوست وجود دارند.

خاک ورمی کمپوست بهکام 25 کیلویی

برای خرید خاک ورمی کمپوست بهکام 25 کیلویی می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

خاک لومی: خاک های لومی یکی از رایج ترین خاک ها برای کاشت گیاهان آپارتمانی و سبزیجات هستند. برای افزایش کیفیت رشد گیاه می توان خاک لومی را با ورمی کمپوست ترکیب کرد. با استفاده از این خاک، گیاهان دسترسی خوبی به آب و مواد غذایی خواهند داشت.
پیت ماس: پیت ماس یا خزه تورب یکی از بهترین خاک ها برای پرورش گیاه است. میزان مواد مغذی این خاک ها بسیار بالا بوده و از هوادهی خوبی برخوردار است. اضافه کردن پیت ماس به خاک رسی موجب بهبود زهکشی و سبک شدن خاک و مخلوط کردن آن با خاک شنی باعث افزایش حاصلخیزی و توان نگهداری آب می شود.
خاک برگ: خاک برگ همانطور که از نام آن پیداست در واقع مخلوطی از برگهای خشک و تجزیه شده است. خاک برگ به خودی خود از نظر مواد مغذی غنی نمی باشد اما اضافه کردن آن به خاک گلدان می تواند به سبک شدن خاک کمک کند. خاک برگ را می توان به راحتی از تمامی فروشگاه های محصولات کشاورزی تهیه کرد. در صورت اضافه کردن ورمی کمپوست به این خاک می تواند خاک برگ را از منظر مواد مغذی غنی ساخت.
کوکوپیت: کوکوپیت خاکی تهیه شده از الیاف های پوست میوه نارگیل است. کوکوپیت را نمی توان به تنهایی به عنوان خاک گلدان استفاده کرد اما اضافه کردن آن به ترکیبات گلدان توانایی ذخیره آب و زهکشی خاک را بهبود بخشیده و به علت استریل بودن احتمال ابتلا به آفت و بیماری را کاهش می دهد. البته کوکوپیت نسبت به سایر خاک ها و مکمل ها از قیمت بالاتری برخوردار است.
پرلیت: پرلیت در واقع نوعی سنگ آتشفشانی و سفید رنگ است که می توان با اضافه کردن آن به خاک باعث افزایش توانایی خاک برای نگهداری از آب و بهبود زهکشی خاک شد. پرلیت نیز مانند کوکوپیت ماده ای استریل است بنابراین احتمال ایجاد هر نوع آلودگی را کاهش می دهد. به علاوه یکی از ویژگی های پرلیت عایق بودن در برابر گرما و حرارت است بنابراین استفاده از آن در سطح خاک گلدان می تواند عایق خوبی برای نور مستقیم خورشید باشد.
گیاخاک: این خلاک که با نام هوموس نیز شناخته می شود در واقع نوعی کود آلی و ارگانیک است. گیاخاک حاصل تجزیه بقایای گیاهان و جانوران است. گیاخاک می تواند ماده بسیار خوبی برای ترکیب کردن با خاک شنی باشد زیرا مانند اسفنج عمل کرده و آب و مواد مغذی را جذب می کند.

سخن پایانی

این مقاله شما را با راهنمای خرید خاک گلدان آشنا نمود و برخی از بهترین انتخاب ها برای خاک گلدان را معرفی کرد. شما عزیزان می توانید انواع خاک های معرفی شده را با کیفیت مناسب از فروشگاه اینترنتی تهران گرولایت خریداری نموده و علاوه بر اطمینان از مرغوبیت خاک در زمان خود صرفه جویی کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: