پیت ماس بقایای نوعی جلبک و خزه و در واقع مواد فیبری مرده است. زمانی که ماس یا خزه و دیگر موجودات زنده میمیرند و در مدت چند هزار سال در باتلاق های توربی تجزیه می شوند پیت ماس بوجود می آید. واژه پیت ماس به معنای خزه تورب است. خزه تورب از گیاهان ابتدایی است که فاقد بذر و گل و و تولید مثلش از طریق هاگ می باشد. این گیاه در خاک های دارای تورب که در واقع همان ذغال سنگ نارس است مب روید و علت نام گذاری آن همین است. محیط های مرطوب و در سایه برای رشد این گیاه مناسب است و با شروع مرحله تجزیه خزه ها، زمین های مرطوب به بوته های پیت ماس تبدیل می شود. لایه سطحی زمین ها که خزه های تازه تری دارد ماس تورب و لایه های زیرین پیت ماس نامیده می شود. پیت ماس به عنوان یک اصلاح کننده خاک شناخته می شود.

انواع پیت ماس

به طور کلی پیت ماس ها به سه دسته
• پیت ماس قهوه ای
• پیت ماس سفید
• پیت ماس سیاه
تقسیم می شوند. البته باید دانست که پیت ماس سفید در واقع سفید نبوده و به رنگ قهوه ای روشن است. تفاوت انواع پیت ماس در مقدار مواد آلی و بافتشان است. البته اندازه های پیت ماس ها هم با هم متفاوت است مثلا برای بذر کاکتوس از پیت ماس هایی با اندازه ریز و چک استفاده می شود.

خاک و بستر کشت

برای خرید خاک و بستر کشت می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

پیت ماس سفید

همانطور که گفته شد رنگ پیت ماس سفید در واقع زرد و قهوه ای روشن است. دلیل روشن بودن پیت ماس سفید عدم تجزیه کامل گیاهان است، یعنی هنوز مقداری از آن ها در پیت ماس وجود دارد. پیت ماس سفید بالاترین لایه تشکیل شده در پیت ماس است و به همین دلیل تحت فشار نبوده و بافت نهایی آن نیز فشردگی کمتری دارد. پیت ماس سفید از نفودپذیری و تخلخل بالایی برخوردار است، به علت همین ویژگی ریشه گیاه تنفس بهتری داشته و پرحجم تر خواهد شد. همچنین به خاطر اینکه حاوی تریکودرما و استرپتومایسس است باعث کاهش بروز بیماری در گیاهان می شود. بالابودن درصد پیت ماس سفید در یک پیت ماس باعث بالا رفتن کیفیت و قیمت آن می شود.

مکان های تولید پیت ماس

مکان های تولید پیت ماس اغلب در مناطق بسیار مرطوب و بیشتر در شمال نیم کره شمالی و در منطقه توندرا قرار دارد. در این مناطق به علت سرمای شدید، شرایط سخت و سایه ای بودن بیشتر زمین ها گیاهان بزرگ و متنوع امکان رشد کمی دارند. بیشترین میزان پیت ماس در کشور روسیه قرار دارد و بعد از آن کشور کانادا در جایگاه دوم قرار دارد و می توان گفت تمام پیت ماس هایی که توسط آمریکا به فروش رسیده از منطقه وسیع خزه ای در کاندا به دست آمده است. کشورهای دیگری مانند نروژ، سوئد، ایرلند و آلمان هم شرایط مناسب برای بوجود آمدن این نوع خزه را دارا هستند. در نیم کره جنوبی نیز در جنوب کشور شیلی و آرژانتین و نیوزلند میزان تنوع گونه های گیاهی کم است و امکان ایجاد پیت ماس وجود دارد.

کاربرد و فواید پیت ماس

پیت ماس فواید بسیاری دارد. به علت بالا بودن میزان مواد آلی در پیت ماس افزودن آن به خاک می تواند باعث اصلاح و بهبود ساختمان خاک شود. به علاوه همانطور که پیشتر اشارعه شد از آنجا که تخلخل پیت ماس بالاست موجب هوادهی و تنفس بهتر خاک می شود و به خاطر سرعت کند تجزیه و ماندگلری بالا، پیت ماس از فرسایش خاک جلوگیری می کند. در ادامه به برخی دیگر از فواید و کاربردهای پیت ماس اشاره می شود:
افزایش حفظ رطوبت: پیت ماس می تواند تا چند برابر وزن خشک خود آب نگه دارد و سپس آن را به تدریج در اختیار گیاه بگذارد.
استریل و پاکیزه بودن: بسیاری از مواد آلی و ارگانیک تمیز نیستند اما پیت ماس یک محیط کشت استریل را برای گیاهان فراهم می کند و فاقد علف هرز و عوامل بیماری زا برای گیاه است.
کشت هیدروپونیک: از پیت ماس می توان در کشت بذر و نهال و قلمه به صورت ارگانیک و هیدروپونیک استفاده کرد. کشت هیدروپونیک در واقع شیوه ایست که خاک از بستر کشت حذف می شود.
بهبود کمپوست: از آنجا که تجزیه پیت ماس روند بسیار کندی دارد و علاوه بر این برای تجزیه نیاز به اکسیژن ندارد ماده ای مناسب برای مخلوط شدن با کمپوست است و باعث می شود مواد مغذی کمپوست در دراز مدت آزاد شوند و کمپوست در محیط مرطوب فاسد نشود.

پیت ماس هلندی POKON مدل POTTON MIX

برای خرید پیت ماس هلندی POKON مدل POTTON MIX می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

معایب پیت ماس

پیت ماس به رغم مزایای گفته شده معایبی نیز دارد که باید پیش از تهیه آنها، این موارد را دانست:
عدم وجود مواد مغذی: برعکس دیگر مواد ارگانیک مانند کود، پیت ماس دارای هیچگونه میکروب مفید نیست و از نظر مواد مغذی مورد نیاز گیاه و خاک بسیار ضعیف است.
خشکی پیت ماس: با وجود اینکه پیت ماس می تواند چند برابر وزن خشک خود آب نگه دارد، اگر کاملا خشک شود مدت ها طول می کشد تا دوباره رطوبت خود را به دست آورد.
میزان ph: میزان ph موجود در پیت ماس بسیار پایین است و باید حتما با استفاده از مواد دیگر یک محیط خنثی ایجاد کرد.
منبعی تجدید ناپذیر: فرایند تجزیه پیت ماس بسیار طولانی زمان بر است حتی ممکن است هزاران سال طول بکشد، بنابراین ماده ای تجدید ناپذیر است که می تواند برای محیط زیست آسیب زا باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: