خاک بستر رشد است و تقشی تعیین کننده در میزان جذب آب و مواد مغدی توسط گیاه دارد بنابراین برای پرورش گیاه در کشت سنتی اولین گام انتخاب خاک است. در این مقاله به این سوال پاسخ می دهیم که خاک چیست و سپس بهترین خاک ها برای کشت گیاه را معرفی خواهیم کرد.

خاک چیست؟

تعاریف علمی فراوانی برای خاک وجود دارد اما ساده ترین و بهترین تعریف این است که خاک ترکیبی از مواد آلی و معدنی و میکروارگانیسم هاست که در اثر هوازدگی، تخریب سنگها و یا حفاری بوجود آمده است.

انتخاب بهترین خاک

خاک خوب برای کشت گیاه باید ویژگی های مشخصی داشته باشد که در ادامه برخی از مهم ترین آنها را مرور می کنیم:
توان ذخیره آب: در صورتی که بعد از آبیاری گیاه، آب به سرعت از گلدان خارج شود و یا از خاک عبور کند ریشه های گیاه فرصت کافی برای جذب آّ مورد نیاز خود را نخواهند داشت. به همین دلیل خاکی که برای کشت گیاه انتخاب می شود باید توانایی مناسبی در ذخیره و نگهداری آب داشته باشد.
زهکشی: پیشتر گفته شد که آب نباید با سرعت از خاک خارج شود اما در عین حال اگر این آب بیش از اندازه در خاک باقی بماند ممکن است موجب پوسیدگی ریشه گیاه شود. زهکشی مناسب خاک باعث می شود این آب اضافی به موقع از خاک خارج شود. به علاوه زهکشی به افزایش جذب اکسیژن و هوادهی کمک می کند.
مواد مغذی: خاکی که برای کشت گیاه انتخاب می کنید باید دارای منابع غذایی مورد نیاز گیاهان باشد اما در صورتی خاک اصلی بستر کشت از نظر مواد مغذی فقیر باشد، حتما در ترکیب خاک از کودها و مکمل های حاوی مواد مغذی استفاده کنید.

خاک و بستر کشت

برای خرید خاک و بستر کشت می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

انواع خاک

• خاک شنی
• خاک سیلتی
• پیت ماس
• خاک رسی
• خاک لومی

معرفی بهترین خاک ها

تا اینجا شما را با تعریف خاک و برخی از ویژگی های مهم خاک ها آشنا کردیم. حال به معرفی بهترین خاک ها می پردازیم و بهتر است بدانید تمامی خاک های معرفی شده را می توانید به راحتی از فروشگاه اینترنتی ساید تهران گرولایت تهیه نمایید.

پیت ماس Gramoflor مدل BLUMENERDE: این پیت ماس یکی از پرکاربردترین و باکیفیت ترین بسترهای کشت ارگانیک است و برای کشت انواع گیاهان مناسب می باشد. پیت ماس Gramoflor مدل BLUMENERDE حاوی مواد مغذی مفید شامل پتاسیم، نیتروژن و کلسیم است. محدوده پی اچ این خاک بین 5 تا 6 قرار دارد بنابراین تا حدودی بستری اسیدی محسوب می شود که البته موجب می شود گیاه بیشترین میزان جذب مواد مغذی را داشته باشد. با اضافه کردن مواد قلیایی می توان پیت ماس Gramoflor را یک محیط کشت خنثی تبدیل کرد. پیت ماس Gramoflor هلندی هم می تواند به تنهایی به عنوان بستر کشت استفاده شود و هم با اضافه کردن آن به خاک های دیگر می توان یک ترکیب عالی برای پرورش گیاه درست کرد. به طور مثال ترکیب کردن پیت ماس با خاک شنی می تواند هم مواد مغذی مورد نیاز گیاه را تامین کند و هم ظرفیت نگهداری آب در خاک شنی را افزایش می دهد. علاوه بر همه اینها پیت ماس Gramoflor هلندی یک محیط استریل و فاقد هرگونه علف هرز و عامل بیماری زاست.

برای خرید پیت ماس 300 لیتری ککیلا استونی Kekila می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

گلدان فشرده جیفی پلت Jiffy Pelete: گلدان فشرده جیفی پلت یک گزینه مناسب برای کاشت بذرهای حساس و قلمه های گیاهی محسوب می شود. این گلدان به صورت حلقه های خشک و بسیار فشرده است که بذر یا قلمه در مرکز آن قرار می گیرد و پس از غوطه ور شدن، جیفی پلت در آب افزایش حجم چشمگیری پیدا کرده و بذر یا قلمه گیاهی در ساختار آن محفوظ خواهد شد. گلدان فشرده jiffy pelete یک بستر کشت بسیار مرغوب، فاقد قارچ و باکتری و کاملا استریل می باشد. ph این بستر کمی اسیدی است و آبگیری و حفظ رطوبت بسیار بالایی دارد همچنین دارای ساختار سلولزی متخلخل است که تهویه و جذب اکسیژن همه جانبه را برای ریشه گیاه فراهم می کند. عمده ترکیب ساختاری جیفی پلت از پیت ماس سیاه می باشد که به وسیله هورمون های رشد و ترکیبات آلی و معدنی تقویت شده است. جیفی پلت در دو اندازه 2 و 7 سانتی متری به فروش می رسد که سایز 2 سانتی برای کشت بذرهای گیاهی و سایز 7 سانتی متری برای کاشت قلمه های گیاهی مورد استفاده قرار می گیرد. برای به حجم رساندن هر دو سایز کافی است قرص را به مدت 5 دقیقه داخل آب ولرم قوطه ور کنید و پس از افزایش حجم و مرطوب شدن ساختار قرص، بذر یا قلمه گیاه را در مرکز آن بکارید.

خاک سوپر سویل: خاک سوپر سویل یک خاک کاملا تخصصی می باشد که از ترکیب پیت ماس پرلیت آلمانی، کوکوپیت و کوکوچیپس سریلانکایی و ورمی کولیت و ایزومایت و ورمی کمپوست هلندی مطابق با آنالیز نیاز ریشه گیاه در خاک و استاندارد جهانی ترکیب خاک های ارگانیک تولید شده است .میزان ph خاک سوپرسویل به گونه ای طراحی شده است که خاصیت کمی اسیدی داشته باشد( محدوده 5/5 تا 7/6) تا فعالیت باکتری های مفید خاک افزایش یابد و همچنین جذب مواد غذایی توسط ریشه با سهولت بیشتری انجام پذیرد. در ترکیب ساختار خاک سوپر سویل علاوه بر ماکرو مغذی ها مانند نتیروژن، فسفر و پتاسیم، میکرو مغذی ها و باکتری های مورد نیاز گیاه نیز وجود دارد تا خاک تمامی نیازهای گیاه در مراحل مختلف را تامین کند. وجود ریزمغذی ها می تواند مقاومت گیاه در برابر بیماری یا استرس را بالا ببرد، این موضوع به خصوص برای گیاهانی که خارج از گلخانه و در محیط خانه و ادارات قرار دارند بسیار اهمیت دارد، بنابراین خاک سوپر سویل یکی از بهترین خاک ها برای گیاهان آپارتمانی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: