استفاده از کودهای نانو در کشاورزی مدرن نقشی غیرقابل انکار دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با کودهای نانو وتاثیر آنها به خصوص بر توسعه پایدار محصولات کشاورزی آشنا کنیم.

کود نانو چیست؟

نانو به موادی گفته می شود که اندازه آنها در محدوده یک میلیاردم متر قرار دارد. ذرات نانو به طور طبیعی وجود دارند یا در آزمایشگاه مهندسی شده و بوجود می آیند. به طور مثال مینرال زئولیت نوعی سنگ معدنی بوده و از جمله نانو ذراتی است که به طور طبیعی ایجاد شده است. نانو ذرات مهندسی شده، محدوده گسترده ای از خواص را در بردارند بنابراین استفاده از کودهای نانو به جای کود سنتی یکی از راه های افزایش بازدهی کشت است. در تعریف کود نانو می توان گفت محصولاتی که با ذرات نانو تولید می شوند یا از فناوری نانو برای بهبود کارایی و مهندسی مواد غذایی در آنها استفاده می شود، کود نانو نام دارند.

انواع کودهای نانو

کودهای نانو را می توان در سه دسته جای داد:
کود نانو: کودی که تشکیل شده از ذرات نانو است.
کود با افزودنی های نانو مقیاس: کود معمولی یا سنتی به همراه افزودنی های نانو مقیاس.
کود با پوشش نانو مقیاس: کود معمولی یا سنتی با پوشش ذرات نانو مقیاس.

کود

برای خرید کود می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

اهمیت فناوری نانو در کشاورزی

همه گیاهان برای افزایش بازدهی نیاز به کوددهی دارند. برای داشتن یک کشت ایده آل در مرحله کودپاشی باید مناسب ترین گزینه را انتخاب کرد. پیشتر گفته شد که ذرات کود نانو بسیار ریزتر از دانه های کود سنتی است. به همین دلیل سیستم ریشه گیاه این کودها را بهتر و به میزان بیشتر جذب می کند و هرچه جذب مواد مغذی بیشتر باشد نتیجه نهایی باکیفیت تر خواهد بود. همچنین مطالعات نشان داده است که روزنه های برگ گیاهان نیز عملکرد بهتری در جذب کود نانو نشان می دهند. کود نانو مواد مغذی را از طریق پلاسما تحویل میدهد، پلاسما کانال هایی با اندازه 50 نانومتر هستند که وظیفه حمل یون بین سلولها را برعهده دارند.  

تاثیر نوع و روش کاربرد کودهای نانو

استفاده از کود نانو در کشاورزی یک موضوع جدید است. بنابراین ممکن است کشاورز برای انتخاب نوع مناسب و شیوه صحیح کوددهی دچار مشکل شود. تحقیقات در زمینه استفاده از کودهای نانو همچنان ادامه دارد. از جمله مواردی که می تواند استفاده از کود نانو را محدود کند و از معایب این کود است هزینه بالای تهیه و در دسترس نبودن آن به مقدار زیاد می باشد، این امر برای تغذیه گیاهان و کودپاشی در مقیاس وسیع و گسترده ایجاد مشکل می کند. به علاوه از آنجا که هنوز یک فرمول دقیق و استاندارد از کودهای نانو وجود ندارد، نتایج و اثرات این کود هنوز به طور کامل ریسک سنجی نشده است.

استفاده از کودهای نانو در توسعه پایدار

جذب مواد مغذی توسط ریشه ها و برگها از طریق کودهای نانو بسیار بیشتر است، همچنین این کود تولید کلروفیل توسط برگ های گیاه افزایش می یابد. در نتیجه با استفاده از کود نانو گیاه از رشد بهتری برخوردار خواهد بود. اثرات این کود بر رشد برخی گیاهان به طور دقیق و علمی بررسی شده است. به طور مثال مصرف کود نانو فرایند رشد بادام زمینی و نهال برنج را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد. علاوه بر افزایش محصول و بهبود کیفیت آن، با استفاده از کود نانو سرعت رشد در محصولاتی مانند گندم بالا می رود در نتیجه مدت زمان به برداشت رسیدن دانه گندم کاهش می یابد.

کود پلاگرون شوگر رویال Sugar royal

برای خرید کود پلاگرون شوگر رویال Sugar royal می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

تاثیر کودهای نانو بر دفع آفات و بیماری ها

رویش علف هرز و شیوع آفات و بیماری ها می تواند آسیب قابل توجهی به محصولات کشت شده وارد کند اما استفاده از ذرات نانو برای مقابله با ژن های بیماری زا و انواع حشره و کنه در سالهای اخیر موجب شده است که استفاده از آفت کش ها و سموم کاهش یابد. این امر علاوه بر جلوگیری از فرسایش خاک و کاهش احتمال سوختگی در گیاه به حفاظت از محیط زیست کمک می کند. علاوه براین استفاده از انواع آفت کش ها در صورت ورود به زنجیره غذایی برای انسانها ایجاد مسمومیت می کرد که جایگزینی محصولات نانو این مشکل را نیز حل کرده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: