گیاهان مینیاتوری و گلدانی یکی از بهترین و زیباترین انتخاب ها برای پرورش در منازل و ادارات هستند و در میان انواع گیاهان در سالهای اخیر بونسای طرفداران فراوانی پیدا کرده است. در این مقاله شما را با گیاه بونسای و شیوه نگهداری از بونسای آشنا خواهیم کرد.

بونسای چیست؟

پرورش بونسای دارای ریشه چینی است اما ژاپنی ها این هنر را در جهان مطرح کردند. بونسای از نظر ظاهر و شرایط نگهداری، بسیار متفاوت از سایر گیاهان گلدانی است. البته بونسای انواع مختلفی دارد که نگهداری از برخی آسان تر است مانند بونسای جنسینگ، و شرایط نگهداری از برخی پیچیده تر است. می توان اینگونه گفت که بونسای به طور خاص یک گیاه نیست، بلکه شیوه ای خاص از نگهداری گیاه است. در واقع تفاوت بونسای در روش های ویژه هرس کردن ریشه، شاخه و ساقه ها و کاشت آن در گلدان های مخصوص و ظرف مانند است.

شیوه نگهداری درخت بونسای

برای نگهداری از گیاهان توجه به چند عمل دارای اهمیت است. مهم ترین آنها عبارتند از آبیاری، خاک، دما، نور و هرس کردن گیاه. در ادامه توضیح خواهیم داد که هرکدام از این عوامل برای نگهداری از درخت بونسای باید چگونه باشد.

آبیاری بونسای

بونسای به رطوبت و آبیاری نسبتا زیاد نیاز دارد به خصوص اگر در فضای باز یا محیط گرمی قرار داشته باشد. اما به طور کلی حجم آبی که باید به درخت بونسای داد بستگی به نیاز گیاه، جنس خاک و شرایط محیطی دارد. زمانی که خاک بونسای شما کاملا خشک باشد برای جذب آب کافی توسط ریشه ها باید تا جایی آبیاری کنید که آب اضافی از کف گلدان شروع به خارج شدن نماید. در ادامه هر زمان لایه های سطحی خاک خشک شدند اقدام به آبیاری کنید. برای اینکار به آرامی شروع به اضافه کردن آب کنید به صورتی که خاک گلدان جابه‌جا نشود و زمانی که آب، سطح رویی گلدان را فرا گرفت آبیاری را متوقف کنید. روش دیگری نیز وجود دارد که مناسب ترین روش برای آبیاری بونسای است و روش غرقاب کردن نام دارد. غرقاب کردن به این شکل است که گلدان بونسای را در ظرفی بزرگ و پر از آب قرار می دهید، البته آب تا لبه های گلدان باشد و به داخل گلدان نریزد، زمانی که حباب های آب تمام شود یعنی گلدان بونسای به اندازه کافی آب جذب کرده است.

خاک

هنگام انتخاب خاک برای درخت بونسای باید به چند نکته توجه کرد، اول آنکه خاک زهکشی مناسبی داشته باشد و آب اضافی را به سرعت خارج کند، دوم آنکه خاک توانایی نگهداری آب را دارا باشد چراکه اگر تمام آب با سرعت از گلدان خارج شود ریشه درخت بونسای نمی تواند آب مورد نیاز خود را دریافت کند. به علاوه هوادهی خاک بونسای بسیار مهم است چراکه ریشه باید بتواند اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت کند. به همین دلیل بهتر است از سنگ در ترکیب خاک استفاده کنید، پرلیت می تواند یک انتخاب خوب برای مخلوط شدن با خاک بونسای باشد. در نهایت خاک درخت بونسای باید از نظر مواد مغذی و حاصلخیزی غنی باشد. شما می توانید خاک آماده درخت بونسای را از فروشگاه تهران گرولایت خریداری کنید.

خاک و بستر کشت

برای خرید خاک و بستر کشت می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

دما و نور

درخت بونسای به نور زیادی نیاز دارد، البته امروزه با افزایش علاقه مردم نسبت به نگهداری از این درختچه زینتی، نمونه های پیوندی از بونسای وجود دارد که برای فضای کم نور آپارتمان نیز مناسب هستند. همچنین برای نگهداری درخت بونسای در مکان های کم نور می توان از لامپ رشد گیاه استفاده کرد. 4 تا 6 ساعت دریافت نور در طول روز برای درخت بونسای مناسب است. نور صبحگاهی خورشید برای این درختچه زینتی بسیار مفید است بنابراین اگر دمای محل زندگی شما در شب به زیر 4 درجه نمی رسد در فصل های بهار، تابستان و حتی پاییز می توانید گلدان خود را داخل بالکن یا پاسیو قرار دهید. دمای محل قرارگیری گلدان بونسای نباید بالا باشد، حرارت مستقیم می تواند سلامت گیاه را به خطر اندازد. به همین دلیل هنگام تابش شدید خورشید می توانید گلدان را به پشت پنجره و داخل خانه انتقال دهید.

هرس کردن بونسای

یکی از مهم ترین مواردی که باید در نگهداری درخت بونسای مورد توجه قرار بگیرد هرس کردن آن است. این کار باید با آگاهی و مهارت صورت بگیرد. در صورتی که مهارت کافی برای انجام این کار ندارید هرس کردن بونسای را به یک متخصص بسپارید زیرا با انجام این کار به صورت اشتباه حیات و شادابی درخت بونسای خود را به خطر می اندازید. نگهداری درخت بونسای و هرس کردن آن در واقع یک هنر است. هرس کردن بونسای با دو هدف انجام می شود؛ اول شکل دادن یا حفظ شکل فعلی درخت و دوم تقویت گیاه برای رشد جدید. به این نکته توجه کنید که هرس بونسای به قیچی مخصوص نیاز دارد، به هیچ عنوان از قیچی های معمولی و غیر استریل استفاده نکنید. همچنین دانستن این نکته خالی از لطف نیست که هرس کردن در فصل بهار تاثیر بسزایی در فرایند گلدهی درخت بونسای خواهد داشت.

رطوبت مورد نیاز درخت بونسای

حفظ رطوبت برای نگهداری درخت بونسای بسیار مهم است، برای تامین رطوبت کافی می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید اما ساخت جزیره یکی از موثرترین روش هاست که علاوه بر حفظ رطوبت به افزایش زیبایی گلدان بونسای شما کمک می کند. برای ساخت جزیره شما نیاز به موارد زیر دارید:
• ظرف یا سینی بزرگ
• سنگ های کوچک
• آب
با چند لایه سنگ کوچک کف سینی یا ظرف خود را بپوشانید و روی آن آب بریزید، حالا گلدان بونسای را روی سنگریزه‌ها قرار دهید. دقت کنید که میزان آب باید به حدی باشد گلدان داخل آب قرار نگیرد. با تبخیر آب داخل ظرف، رطوبت مورد نیاز درخت بونسای تامین می شود.

عوض کردن خاک و گلدان بونسای

همانطور که گفته شد بونسای به خاک مغذی و حاصلخیز نیاز دارد، زمانی که خاک شما ضعیف شود یعنی موعد تعویض خاک گلدان فرا رسیده است. همچنین هنگامی که ریشه گیاه تمام گلدان را پر کرده باشد، باید بونسای خود را به گلدان بزرگتری انتقال دهید. بهترین زمان برای تعویض گلدان، فصل تابستان و ماه مرداد است. بعد از قرار دادن گیاه داخل گلدان بزرگتر به گلدان خاک اضافه کنید.

خاک بونسای گرامافلور مدل GB5 حجم 5 لیتری

برای خرید خاک بونسای گرامافلور مدل GB5 حجم 5 لیتری می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

کوددهی به درخت بونسای

برای نگهداری درخت بونسای و حفظ شادابی و رشد گیاه بهتر است از کود استفاده کنید. کودهای مایع معمولی که برای اکثر گیاهان قابل استفاده است، انتخاب خوبی برای بونسای است. البته بهتر است از نصف میزان توصیه شده روی برچسب کود برای بونسای استفاده شود و کوددهی در بهار و تابستان انجام پذیرد و در فصول سرد متوقف شود. بهترین راه برای کوددهی درخت بونسای محلول پاشی است. به این صورت که محلول آماده شده با اسپری روی برگ های گیاه اسپری می شود.

دفع آفت و بیماری برای نگهداری درخت بونسای

بونسای گیاهی حساس است و در صورت شیوع بیماری یا حمله آفت باید برای برطرف کردن مشکل فورا اقدام شود. یکی از راه های مرسوم هنگام مشاهده آفت تهیه محلول آب و صابون و اسپری کردن آن به بخش های مختلف گیاه است. اما به شما پیشنهاد می کنیم در صورت بروز همچین مشکلی از مشاورین متخصص سایت تهران گرولایت کمک بگیرید.

کلام پایانی

هنر نگهداری درخت بونسای علاوه بر پر کردن اوقات فراغت، به افزایش آرامش و از بین بردن استرس کمک می کند. همچنین وجود این گیاه در منزل جلوه و زیبایی ویژه ای به محیط زندگی شما می بخشد. شما می توانید انواع لوازم مورد نیاز برای نگهداری درخت بونسای را از سایت تهران گرولایت در کوتاه ترین زمان و با پشتیبانی 24 ساعته خریداری کنید. مشاورین ما آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: