طیف هایی خاص از نور خورشید هست که بر رشد گیاهان تاثیرگذار است، این طیف ها غالبا با دو رنگ قرمز و آبی دیده می شوند. لامپ های رشد گیاه که بهترین جایگزین برای نور خورشید هستند، باید دارای این دوطیف باشند، بنابراین غالبا نور لامپ های رشد گیاه، نور بنفش است، چراکه که در نور بنفش هر دو طیف آبی و قرمز دیده می شود. در ادامه مقاله بیشتر به توضیح تاثیر نور بنفش بر گیاه پرداخته می شود و همچنین بسیار کوتاه به بررسی و مقایسه دو نور سفید و بنفش در لامپ های رشد گیاهی پرداخته می شود تا در نهایت مشخص شود کدام نور برای فرایند فتوسنتز گیاهی کارآمد تر خواهد بود.

تاثیر نوع نور بر گیاهان

نور بنفش که ترکیبی از نور آبی و قرمز است تاثیر زیادی بر رشد گیاه دارد، در عوض نور سبز و زرد اثر چندانی در رشد گیاه ندارند. زمانی که بذرها در حال جوانه زنی باشند بیشتر به نور آبی نیاز است، این نور بر افزایش میزان کلروفیل گیاه اثرگذار است. هنگام بالغ شدن و گل دهی گیاه وجود نور قرمز و آبی ضروری است. نور بنفش نیز در هر مرحله از رشد گیاه نیاز است. این نور بر روی رنگ و بوی گیاه اثر مثبتی دارند.

لامپ رشد گیاه

برای خرید لامپ رشد گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

تاثیر نور بنفش بر گیاهان

پیشتر گفته شد که حضور هر دو طیف آبی و قرمز در لامپ رشد گیاه ضروری است، کاربرد نور قرمز رنگ خورشیدی برای گیاهان، جلوگیری از طولانی شدن ساقه‌ها، کمک به فتوسنتز و سبزینه سازی و رشد و باروری گل و میوه‌های گیاه است و نور آبی به رشد کلی گیاه و شکل گیری اندام‌ها، رشد برگ‌ها و باز شدن غنچه‌ها کمک می‌کند. نور بنفش این دو طیف را در برگرفته و متناسب با نیاز گیاه می توان درصد هرکدام از طیف ها را بیشتر یا کمتر کرد.
نور بنفش یکی از پر انرژی ترین طیف های نوری قابل تولید است و زمانی که به برگ و ساقه گیاهان تابیده می شود انرژی گیاه به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند، آنچه که از مطالعات بر روی اثر نور بنفش بر گیاهان حاصل شده است این است که نور بنفش به سبب سطح انرژی بالایی که دارد طعم، مزه و عطر محصولات گیاهی و میوه و سبزیجات را به شدت افزایش می دهد حتی میتوان بر اساس مطالعات تحقیقاتی بیان کرد که این نور سطح آنتی اکسیدان موجود در میوه و سبزیجات را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

تاثیر نور سفید بر گیاهان

برخی تحقیقات جدید در زمینه تاثیر رنگ نور بر گیاهان نشان داده است که نور سفید بهترین تاثیر را بر گیاهان دارد، البته نتیجه این تحقیق چندان دور از ذهن نیست چراکه خورشید نوری مشابه را به سطح زمین می تاباند. گیاهان از نور سفید در فرایند کلروفیل سازی استفاده میکنند که در کارخانه غذاسازی گیاه یعنی برگ اتفاق می افتد و آب دی اکسید کربن با استفاده از انرژی نور سفید یا همان نور مرئی به دو فرآورده گلوکز و اکسیژن تبدیل می شود به علاوه رنگ دانه سبز برگ یا ساقه که با سبزینه یا کلرفیل گیاهی شناخته میشود نیز در مجاورت این نور تولید می شود .اما این تحقیقات دارای یک ایراد بزرگ است، در این تحقیقات مقایسه نور سفید با نورهای دیگر مانند آبی و قرمز به تنها صورت گرفته است و در واقع نور سفید با ترکیب این دو، که نور بنفش است، مقایسه نشده است. بنابراین اگرچه طبق این تحقیق اثر نور سفید بر گیاهان از نور قرمز و آبی بیشتر است، اما این نتایج قابل تعمیم به دیگر رنگ ها و نورها از جمله نور بنفش نیست.
در صورتی که پرورش دهندگان گل و گیاه قصد خرید لامپ رشد گیاه با نور سفید دارند، بهتر است که لامپ های فول اسپکتروم تهیه شود که شبیه ترین طیف نوری، به نور خورشید را داراست.

والواشر ال ای دی رشد گیاه 36 وات قاب دار

برای خرید والواشر ال ای دی رشد گیاه 36 وات قاب دار می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

انواع های لامپ های رشد گیاه با نور بنفش

لامپ های رشد گیاه با نور بنفش انواع زیادی دارند و پرورش دهندگان گل و گیاه می توانند متناسب با نیازشان مناسب ترین مدل را خریداری کنند. در ادامه به برخی از این مدل ها اشاره خواهد شد:
• ال ای دی رشد گیاه
• لامپ رشته ای رشد گیاه
• لامپ فلورسنت رشد گیاه
• لامپ هالوژنی رشد گیاه
• لامپ تخلیه گازی رشد گیاه

تاثیر لامپ رشد گیاه با نور بنفش بر سلامت انسان

از آنجا بسیاری از افراد در خانه خود از گیاهان آپارتمانی نگه داری می کنند، ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا استفاده از لامپ های رشد گیاه با نور بنفش ضرری برای سلامتی انسان و حیوانات دارد یا خیر. در پاسخ باید گفت که خیر، استفاده از این لامپ ها در خانه هیچ خطری را متوجه سلامتی انسان و حیوان نمی کند.

مناسب ترین گیاه برای نور بنفش

از آنجا که نور بنفش ترکیبی از نور آبی و نور قرمز است، در زیر نور بنفش گیاهانی که دارای گل و میوه هستند عملکرد بهتری نسبت به گیاهان برگ دار خواهند داشت. از جمله این گیاهان می توان به گوجه فرنگی، لوبیا، خیار، بادمجان و فلفل اشاره نمود.

جمع بندی

در نهایت میتوان گفت با وجود کارآمد بودن نور بنفش یا ترکیب نوری آبی و قرمز برای گیاهان اما از تأثیر بسیار زیاد نور سفید بر رشد رویشی، گلدهی و جوانه زنی بذر نمیتوان چشم پوشی کرد، بنابراین در صورتی که تمایل به استفاده از لامپ های رشد نور بنفش دارید بهتر است برای افزایش کارآمدی لامپ رشد بر گیاهان حتما یک یا چند لاین نور سفید نیز در ترکیب رنگی لامپ رشد خود در نظر بگیرید و اگر میخواهید به طور تخصصی وعلمی به پرورش گیاهان خود اقدام کنید میتوانید از والواشر های ال ای دی دارای کلید تغییر طیف نور نشری استفاده کنید، در این صورت ایده ال ترین و تخصصی ترین نور را در اختیار گیاهان خود قرار خواهید داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: