مقدمه
اگر گیاه شما علیرغم داشتن نور، تهویه و برخورداری از آب کافی، باز هم سرزنده و شاداب به نظر نمی رسد، شک نداشته باشید که مشکل از جای دیگری ست و آن عدم بهره مندی خاک از مواد آلی و مواد مغذی معدنی است که در کود ارگانیک می توان یافت. هرچند هم که شرایط را برای رشد گیاه مهیا کنید، باز هم بدون وجود مواد آلی در خاک، امکان رشد و گلدهی از آن سلب خواهد شد. کود ارگانیک کاملا با کود شیمیایی متفاوت است. عده ای تصور می کنند کود شیمیایی می تواند گزینه ی بهتری باشد چرا که شاید سرعت عمل بالاتری از خود در رشد و نمود دادن گیاه نشان می دهد اما بد نیست نگاهی اجمالی به عواقب استفاده از کودهای شیمیایی و تاثیرات منفی آن ها بر سلول های سالم بدن داشته باشید تا برای همیشه قید استفاده از آن را بزنید.

چرا باید از کود ارگانیک استفاده کرد؟
آیا تا به حال این جمله را شنیده اید که می گویند هرچه کشت نمایید همان را برداشت خواهید کرد؟ در مورد استفاده از کود ارگانیک نیز می توان به این مثال گریزی زد. هرچه مواد آلی و مواد مغذی معدنی موجود در کود بیشتر باشد، مطمئنا محصولات خوراکی گیاه نیز دارای سلامت و ارزش غذایی بیشتری خواهند بود.
شاید کود شیمیایی بتواند شما را سریعتر از آنچه که می خواهید به نتیجه برساند اما به چه قیمتی؟ به قیمت وارد کردن حجم بالایی از سموم شیمیایی و مواد مضر به بدن تان؟ عواقب وحشتناک استفاده از کود شیمیایی به قدری بالاست که بهتر است حتی سمتش نروید. کود ارگانیک مجموعه ای کامل از پسماندهای تجزیه شده گیاهی و حیوانی است که سرشار از مواد آلی مورد نیاز خاک می باشد و منجر به سلامت هر چه بیشتر گیاه و محصولات آن خواهد شد.
مزایای کود ارگانیک چیست؟
یکی از معضلاتی که می تواند یک گلخانه را از پا درآورد، وجود آفات و بیماری ها در بین گیاهان می باشد. کود ارگانیک می تواند یک تنه کاری کند تا گیاهان در برابر این آفات، مقاوم تر از همیشه ظاهر شوند. بنابراین با وجود این کود، تمامی آفات ریشه کن خواهند شد.
کود ارگانیک در واقع یک نیروی کمکی برای خاک محسوب می شود. کود ارگانیک به ریشه گیاهان این توانایی را می بخشد که مواد غذایی مفید خاک را بهتر و با قدرت بیشتر جذب نمایند. کود ارگانیک ساختار خاک را بهبود می دهد و بستری مناسب برای بالندگی هر چه بیشتر گیاهان فراهم می کند.


نتیجه گیری
استفاده از کود ارگانیک را شاید بیش از راهکار، می توان یک پیشگیری صحیح و به جا دانست. به جای اینکه منتظر رسیدن آفات باشید تا به فکر استفاده از کودی مناسب باشید، می توانید اقدام پیش از وقوع نموده و از کود ارگانیک در گلخانه تان استفاده کنید تا جلوی عمده ی مشکلات بعدی و هزینه های سرسام آور گرفته شود.
هزینه خرید کود ارگانیک در مقایسه با هزینه ساماندهی شرایط حاصل از عدم استفاده ی کود استاندارد، هزینه ی ناچیزی است. در کود ارگانیک خبری از هیچ گونه سم و مواد شیمیایی نیست و این موضوع نه تنها به نفع گیاهان است بلکه به واسطه عدم آلوده ساختن آب های شیرین زیرزمینی، به نفع سلامت محیط زیست و داشتن زمینی پاک می باشد. مجموعه تهران گرولایت بهترین انتخاب را برای خرید کود ارگانیک؛ مطابق با نوع گیاهی که دارید برای شما به ارمغان خواهد آورد.