خاک پرلیت (perlite) به عنوان یک ماده معدنی و ارگانیک غنی از آهن ، سدیم ، کلسیم و آلومینیوم و سایر کانی ها می باشد که می توان از آن ، هم به تنهایی به عنوان بستر کشت قلمه و یا بستر کشت هیدروپونیک  و همچنین در ترکیب با سایر خاک ها در همه ی مراحل رشد گیاه از جوانه زنی تا ریشه زایی و توسعه و گسترش ریشه و تا مرحله گلدهی استفاده کرد. این خاک با فرمول شیمیایی پرلیت اکسید سیلیسیم ترکیبی شبیه ترکیب شیمیایی مواد تشکیل دهنده خاک  دارد بنابراین با اضافه کردن پرلیت به خاک تغییری در ساختمان خاک ایجاد نمی شود.و آسیبی به محیط زیست وارد نمی شود. لذا در تولید محصولات گلخانه ای با ترکیب  پرلیت به میزان  50/50 با خاک کوکوپیت ، ورمیکولیت و یا پیت‌ماس می توان استفاده کرد. و همچنین جهت استفاده در ترکیب خاک گیاهان آپارتمانی و گل‌های زینتی، از مخلوط کلی 30 درصد پرلیت به همراه 50 درصد کوکوپیت  و 20 درصد پیت‌ماس می توان بهره برد. در زمین‌های  زراعی نیز به صورت فله‌  و دانه‌بندی ریز(0-3 میلی متر)، متوسط (3- 5 میلی متر) و درشت (5-8 میلی متر) می تواند به خاک اضافه و مخلوط گردد.

اما اضافه کردن پرلیت به سایر خاک ها و همچنین استفاده از آن در سیستم کشت هیدروپونیک چه مزیت هایی می تواند به همراه داشته باشد؟
از آنجایی که هزینه های بهبود خاک بسیار سنگین است استفاده از پرلیت به عنوان منبع ارزان و مقرون به صرفه جهت بهبود خصوصیات خاک  می توان استفاده کرد. در سیستم هیدروپونیک نیز می توان بجای پشم سنگ از پرلیت استفاده کرد و به دلیل عدم تجزیه پذیری و پوسیدگی می توان پس از برداشت محصول و بعد از انجام مراحل  ضدعفونی مجددا از آن استفاده کرد .
خاک پرلیت به سبب بافت بسیار متخلخل و سبک خود باعث افزایش جذب  و نگهداری آب و مواد مغذی  مورد نیاز گیاه می شود و با نفوذ و پخش یکنواخت آب در بستر کشت گیاه  به تدریج آب و مواد غذایی را در اختیار ریشه قرار می دهد. همچنین به سبب همین ویژگی ( بافت متخلخل) مواد مغذی توسط دانه های پرلیت به دام افتاده  و در آبیاری های مکرر نه تنها مانع از آبشویی و هدر رفتن کود و مواد مغذی می شود بلکه به تدریج مواد غذایی را به سمت ریشه روانه می کند.
خاک پرلیت حتی در حالت اشباع از آب به سبب خصوصیت فیزیکی آن تا 20 درصد از تخلخل خود را حفظ کرده و باعث افزایش تبادل اکسیژن و اصلاح سیستم هوادهی خاک خواهد شد. مضاف بر آن خاک پرلیت به علت عایق گرما بودن مانع از ایجاد تنش های دمایی  و در نتیجه مانع از آسیب به ریشه گیاه می شود. این خاک دارای PH خنثی و کمی اسیدی است ( ۵/۷-۵/۶) بنابراین هیچ گونه خللی در روند رشد گیاهان ایجاد نخواهد کرد بلکه در محدوده این PH جذب عناصر غذایی را به حداکثر خود می رساند و در نتیجه وضعیت تغذیه گیاه را بهبود خواهد بخشید. خاک پرلیت خاصیتی شبیه  به علف کش دارد بنابراین در بستر این خاک هیچ گونه علف هرز و یا عوامل بیماری زایی وجود نخواهد داشت.  این خاک معدنی perlite)) کاملا استریل و فاقد بو و عاری از هر گونه باکتری و قارچ وعوامل پاتوژن می باشد. با خرید یکبار از این محصول ( خاک پرلیت) تا مدت زمان زیادی می توانید از آن استفاده کنید.

مجموعه تهران گرولایت به عنوان بزرگترین سایت اینترنتی فروش خاک و کود ارگانیک ،خاک پرلیت استاندارد با دانه بندی ریز و درشت  را در بسته بندی های 10 کیلویی عرضه میکند. شما با مراجعه به سایت تهران گرولایت بخش کود و خاک / خاک و بستر کشت می توانید این محصول را ثبت سفارش کنید و در اسرع وقت  سفارش خود را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید.